Mazda Motor Yağı Önerisi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
5binde eksiltecek miktarı hesaba katmak eğer miktar fazlaysa kendini kandırmak olur. 10bin km deki eksiltmeye bakılır çünkü. Yoksa tabiki de erken yağ değişimi daha iyidir özellikle yarı sentetikse. Fakat tam sentetik nimeti gibi daha yeni teknoloji bir ürün varken ve bu ürün daha iyi koruma ve yağlama yaptığını iddia ediyorsa bu da değerlendirilmeli.

5-30 da yakıyorsa da Yağ firmaları çizelge koymuş zaten gösteriyor 5-30 da yakıyorsa 0-40 onda da yakıyorsa 5-50 onda da oluyorda 10-60 diye.

Demirhan abi 1.5 lt yakmadan bahsediyoruz 5-50 bile kurtarmaz.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu arada Mazda dexelia yağ ile total quartz ineo arasında fark var mıdır arkadaşlar? Birkaç yerde aynı yağ olduğunu okudum. Ama aynı yağ olsa neden birisi 100 küsür lira iken diğer 60 lira diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arada Mazda dexelia yağ ile total quartz ineo arasında fark var mıdır arkadaşlar? Birkaç yerde aynı yağ olduğunu okudum. Ama aynı yağ olsa neden birisi 100 küsür lira iken diğer 60 lira diye de düşünmekten kendimi alamıyorum.

Denizli de Basma Sanayi diye büyük bir tekstil firması vardı bir zamanlar... Fason olarak dünyanın her yerine tekstil ürünleri yapardı, hatta büyük organizasyonların ürünleri bu fabrikadan giderdi... Sonra arazisine el koymak için el birliği ile batırdılar fabrikayı... Neyse konu dışı bu zaten... :D

Kapısında da, satış mağazası vardı... Pantolonun satış fiyatı 20 lira olurdu ama etiketinde Pierre Cardin 105 Euro yazardı... ;)

Örnek yeterince açıklayıcı oldu mu acaba?

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Gayet açıklayıcı abi sağ olasın :) fakat ineoyu Türkiye'nin en büyük siteleri 60-70₺ arası satıyorlar. Büyük ihtimal fason olayına giremezler diye düşünüyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gayet açıklayıcı abi sağ olasın :) fakat ineoyu Türkiye'nin en büyük siteleri 60-70₺ arası satıyorlar. Büyük ihtimal fason olayına giremezler diye düşünüyorum.
Mazda kendisine ait içinde olması gereken zımbırtıları Total'e verip öyle üretim yaptırıyordur en iyi ihtimalle ama ben inanmıyorum... Yani o kadar para vermeye değmez diye düşünüyorum...

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mazda kendisine ait içinde olması gereken zımbırtıları Total'e verip öyle üretim yaptırıyordur en iyi ihtimalle ama ben inanmıyorum... Yani o kadar para vermeye değmez diye düşünüyorum...
Ben de o kadar para vermektense total quartz alıp her 6 ay / 5 bin km de değişim daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. En azından yağ daha temiz olur ve motoru daha fazla temizler.

Yalçınkaya

Sessiz
Günümüzde hem global yağ üreticileri, hem de yerli üreticiler tamamen aynı formülleri kullanmaktadırlar. Alınan ham maddeler ve katıklar da aslında aynıdır. Burada önemli olan üretimde ideal testlerin yapılmış olması ki zaten bildiğiniz markalar bunların hepsini yapıyorlar. Ayrıca bir üretici (yerli ya da yabancı fark etmez) ürününde herhangi bir otomotiv markasının belli bir kod onayından bahsediyorsa, bahsettiği otomobilin önerdiği spesifikasyon onayını almış demektir. Yani kullanılan bazyağlar aynı ve hatta katıkarı da dünyada tekel konumunda olan belli başlı şirketlerden satın alıyorlar. Yani astronomik fiyatlar ödemenize gerek yoktur.
Kısacası marka fark etmez fark eden, motorunuzun karakterine uygun olan yağdır. Bunu da belirleyen aracın km'si, motor kondisyon durumu, bulunduğu bölgedeki iklim koşulları, daha önce rektifiye görüp görmediği gibi durumlara dikkat edilmelidir.
Ayrıca tabi ki erken yağ değişimleri daha ideal olacaktır..

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
-zaten 10bini beklemek kabahat
-1 lt normal deniliyor yanilmiyorsam kitapdada oyle yaziyor.
-5/30motul koy dene ondan sonra duruma gore kalinlastirirsin
bence boyle yap.

5-30 ile bu eksiltmeyi yapıyorsa, aynı viskozitede ısrar etmenin anlamı yok Kadir...

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
%100 sentetikmiş, gönül rahatlığıyla alabilirsin.

5.30 da tırnak azaltan aracımın yağını kalınlaştırıp 0-40 yaptım. İlk 10bin km. eksiltti, şu an gıdım eksiltme yok. 1 lt yakma normal değildir. 200-300 ml belki normal kabul edilebilir.
'5.30 da tırnak azaltan.....'' demek ne demek mutlu?

Üst Alt