Mazda Motor Yağı Önerisi

drakyuz

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri - Sedan
arkadaşlar aracım 155 bin km de...yağ filtre değişim vakti..forumca hemfikir olduğunuz bir yağ var mı...ben eneos 5-30 düşünüyorum

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Yalçınkaya

Sessiz
Merhaba, hangi markayı alırsan al, 4 litrelik tam sentetik 5W/30 API CI 4 sınıfı olan motor yağını al. Lakin her markanın 5W/30 motor yağı var ama bununla beraber bir çok sınıfı da var.

evet üretici tavsiyesi 5-30

API CI 4 Sınıfı motor yağı dünyada tüm madeni yağ üreticilerinin ( örn. Shell, Mobil, Castrol vs..) referans olarak aldığı Amerikan Petrol Enstitüsünün son teknoji ürün spesifikasyonuna sahiptir. Hatta henüz birçok markanın ürün gamında bulunmayan API CJ 4 çıktı ama onu almana gerek yok.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Liqui moly den memnunuz aklınızda olsun. Abimin (2005 otomatik Mazda 3 Lpgli) aracında 7 bin km sonunda yağın hala özelliğini kaybetmediğini gözlemledik.

LIQUI MOLY Super Leichtlauf 10W40

252701641_tn30_0.jpg

Yalçınkaya

Sessiz
Şayet Eneos almak istiyorsanız bu markanın da 5w/30 API CI 4 sınıfı motor yağı bulunmaktadır. Zaten ambalajın üstünde yazar siz de dikkat edersiniz.

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
araç LPG li 140 bin km de ve 10 bin km de 1,5 lt eksıltme oluyorsa 0-40 numara yağ mı kullanılmalı;yoksa 10-40 numara yağ mı kullanılmalı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
araç LPG li 140 bin km de ve 10 bin km de 1,5 lt eksıltme oluyorsa 0-40 numara yağ mı kullanılmalı;yoksa 10-40 numara yağ mı kullanılmalı
10-40 ile eksiltme ne kadar kontrol edilmeli hocam, birde 10 bini beklemeden yılda bir değişim iyidir... Yıl dolmadan 10 bin doluyorsa da, 7-8 binde değişim iyidir...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mobil1 10-60 a geçen var forumda. Toyotaclubtr de de sessizleştiğini söyleyenler var. Gidiş çekiş etkilemez yağ yakmasını dua et bitirir inşallah. Yok kalınlaştırmazsan motor rektefiyesi yakındır.

Aradaki farklar öyle ahım şahım değil. Kalınlıkları farklı. Yağlar sıcaklıkla inceliyor. Numara ne kadar düşükse sıcakta o kadar su gibi olur. Yağ eksiltiyorsa da motoru koruyamıyor demektir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mobil1 10-60 a geçen var forumda. Toyotaclubtr de de sessizleştiğini söyleyenler var. Gidiş çekiş etkilemez yağ yakmasını dua et bitirir inşallah. Yok kalınlaştırmazsan motor rektefiyesi yakındır.

Aradaki farklar öyle ahım şahım değil. Kalınlıkları farklı. Yağlar sıcaklıkla inceliyor. Numara ne kadar düşükse sıcakta o kadar su gibi olur. Yağ eksiltiyorsa da motoru koruyamıyor demektir.

5w50 deneyin önce. Eksiltme devam ediyorsa 10w60

Bu motorlara zaten yetkili servisler 10-40 yağ tavsiye ediyor ve kullanıyor... Şahsen ben 5-30 koydum ve eksiltme oldu, ikinci değişimde yetkili servis tavsiyesi ile 10-40 koydum ve diğerine göre eksiltme daha az oldu... Tam karşılaştırmasını yapamadan da araç satıldı. :)

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bu motorlara zaten yetkili servisler 10-40 yağ tavsiye ediyor ve kullanıyor... Şahsen ben 5-30 koydum ve eksiltme oldu, ikinci değişimde yetkili servis tavsiyesi ile 10-40 koydum ve diğerine göre eksiltme daha az oldu... Tam karşılaştırmasını yapamadan da araç satıldı. :)

10w40 yarı sentetik, eski araçlara bi nebze de yenilere yazık o yağı koymaya. Artık çoğu yetkili servis 5w30 tam sentetik kullanıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
10w40 yarı sentetik, eski araçlara bi nebze de yenilere yazık o yağı koymaya. Artık çoğu yetkili servis 5w30 tam sentetik kullanıyor.

Ama eksiltiyor... ;) Takdir tabiki de kişilerin kendisinin, ben tecrübelerimi ve tavsiyeleri yazdım... Neden yazık olsun ki, 5 binde veya 6 ayda bir 100 lira arabaya masraf da yapılsın artık... :)

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ama eksiltiyor... ;) Takdir tabiki de kişilerin kendisinin, ben tecrübelerimi ve tavsiyeleri yazdım... Neden yazık olsun ki, 5 binde veya 6 ayda bir 100 lira arabaya masraf da yapılsın artık... :)
5000 binde değişecekse sıkıntı yok. Ben 1 sene veya 10 bin değişim periyodundan bahsetmiştim. Gerçi artık tam sentetik yağların da fiyatları düştü. Total quartz ineo 5w30 4 lt si 60₺

Üst Alt