Mazda CX-3 Donanım ve Fiyatları

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İnşallah istediğiniz gibi geçer görüşmeniz. Olmazsa da Dünya'nın sonu değil, piyasada o kadar çok alternatif var ki...

Şu an moralim çok bozuk..
Bayide 86000 artı eksi 2000 diye konuşup kaparo verdiğimiz araç 93500 olarak lansman ediliyor.. (hatta satıcı arkadaş muhtemelen yukarısı olmaz, aşağısı olur bile demişti)
Napıcaz bilmiyorum, hanım da çok üzüldü...
Autoshow bitince gidip konuşucaz, ama hiç umudum yok..

muratbolat79

Sessiz
Arkadaslar bu fiyatlar benzinli motorlar için mi yoksa dizel mi? anladigim benzinli motorlar için sanırım doğru mu

nilsu_

''Bayan MATSUDA''
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
merhabalar,bişey merak ettım: pekı bu mazda cx3 un turkıyedekı donanım fıyatlarını kım belırlıyor..japon kardeşler en fulü 99 bın olsun mu dıyor turkıye satısı ıcın...yoksa turkıyede satılan bayıler mı belırlıyor satış fıyatlarını... :-\

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Maliyet + Vergi + Kâr = Rekabetçi fiyat

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Son paragrafın bence Mazda sınıflarında ders olarak okutulur...

2013 mükemmel CX-5'i (hasarsız-boyasız-düşük km) 90 civarına bir arkadaş için bulmuştuk.

Bu araç varken 2015 Cx-3'e 100 vermek için;

a) otoparkınızın uzunluğunun 4,50 metreden kısa olması lazım.
b) dizel motor + awd + B sınıfı araç + Mazda'ya aynı anda ihtiyaç olması lazım.
c) birden bire çarpılıp almak ve Cx-5'in varlığından Cx-3 aldıktan sonra haberdar olmak lazım.
d) 3 sayısının uğurlu rakamınız olması lazım.
e) 5 sayısının uğursuz rakamınız olması lazım.
f) aklıma başka bir şey gelmedi.

Fiyatları neye göre yüksek bulduğunuzu doğrusu anlamadım.

Fındık motorlu Tiguan, azıcık daha uzun ve daha geniş diye benzinli full modelini 100 K' ya satıyor, üstelik pek çok opsiyonu da eksik.

Kendisinden daha küçük Peugeot 2008, 4x2 modelinin fulunü 76 K' ya satıyor, onda da ekstra opsiyonlar var.

Yine daha küçük Nissan Juke, 4x2 olan en full modeli 78 K'ya satıyor.

Neredeyse eşdeğeri diyebileceğimiz Jeep Renegade' nin 4x2 en full modeli de 91 K' ya satılıyor.

Ki Mazda' nın sunduğu donanımlar da, gırtlak dolusu diye tabir edebileceğimiz seviyede. Üstüne 4x4 olmasını, skyactiv teknolojisini de katıp öyle değerlendirin.

Pahalı değil ama ucuz da değil tabi ki. Eşdeğerlerine göre tam kararında, tam kıvamında olmuş.

Ha, ben alır mıyım; ne yalan söyleyeyim, almam. 2012-2013 CX-5' leri 80-85 bin liraya, satıcısına da ağız bükerek alabildiğim bir ortamda Mazda' nın B Suv'una 96 bin lira verecek kadar zenginleşmedim henüz. Ve hatta arttırıyorum; 90 bin liranın epeyce altına 2013 Mazda 6 satıldığını gördükten sonra da asla sıfır Mazda almam ama alanı da ayıplamam.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan

2013 mükemmel CX-5'i (hasarsız-boyasız-düşük km) 90 civarına bir arkadaş için bulmuştuk.

c) birden bire çarpılıp almak ve Cx-5'in varlığından Cx-3 aldıktan sonra haberdar olmak lazım.
Senede 30 bin km yapıyor olması lazım...diğer bir şık olabilir...

selmazda

Katılımcı
Türkiyede 1.5+Dizel+AT+AWD kombinasyonunda araç yoktu. Talep çok fazlaydı.

Mazda talebi gördü ve getirdi ama madem bütün bu özellikleri birarada istiyorsunuz, maliyeti de budur arkadaş dedi sanki! İsteyen alır, isteyen almaz.

Ayrıca Mazda mühendisleri diğer bütün Mazda araçları çok rahat ve geniş yaptıkları halde bu aracı neden bu kadar küçük yaptılar? Sanki bana teknik bir hesaplama hatası varmış gibi görünüyor.

Ne kadar küçük segment de olsa bir araca normal fizikte bir insanın rahatlıkla binebilmesi ve rahatça oturabilmesi gerekir. Aracın boyutları küçük olabilir, ama içi gerektiği kadar(sürücünün normal bir şekilde rahatça oturabilmesi için asgari bir mekan) geniş olmalıdır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Fatih Bey segmentleri birbirinden ayıran tek fark boyutlar değil ancak.
Bir üst segmente geçtiğinizde;

- Uzun dingil mesafesi ve daha geniş track mesafesi ile daha dingin bir yaylanma konforu, yüksek süratte daha iyi iz takibi, virajlarda daha iyi hakimiyet...

- Daha fazla akustik konfor, daha iyi izolasyon

- Süspansiyon sistemi için yapılmış daha fazla yatırım, yani daha ılımlı, uysal süspansiyon davranış şekli, daha sessiz çalışma ve kasis, bozuk yol tepkilerinin daha iyi dengelenmesi... çünkü ağırlık her zaman kötü bir şey değildir. Ağırlığın iyi olduğu nadir olaylardan biri de, süspansiyon üzerinde ne kadar fazla counter balans, karşı yük varsa, o kadar hassas ayar yapabilirsiniz.

- Görünen görünmeyen yerlerde daha uzun ömürlü malzemeler, daha fazla kalite ve kalite hissi...

Gibi avantajlar da elde ediliyor. Tabi buna bir de teknik üstünlükler de eklenebilir markalara göre... Sizin dediğiniz gibi, iç hacim ve bagaj hacmi de tabi ki...

Aralarında model yılı/jenerasyon olarak çok fazla fark yoksa; konfor, kullanım, genişlik, emniyet vb. birçok sebepten dolayı, çok iyi durumda bir üst sınıfın 2013 modelini, bir alt sınıfın 2015 modeline tercih ederim.

Örneğin; 2015 Mazda 3 en ful versiyon ile 2013 Mazda 6 fiyatı aynı olsa, kesin 2013 Mazda 6 alırdım. Eğer tüketim, vergi, boyut gibi beni sınırlayan çok net sıkıntılar yoksa tabi...

Şu an kullandığım markadan da örnek vereyim. 2015 BMW 1 serisi (C segmenti-Mazda 3 HB rakibi) yerine rahatlıkla 2013 BMW 3 serisi tercih edebilirim.

Ama tersi de örnek vereyim; 2015 Mazda 3 yerine, 2011 Mazda 6 tercih eder miyim? Zorlanırım tercih etmekte, her ikisi de olabilir... (fiyat farkı ihmal edilerek bu cevap verilmiştir)

2015 Mazda 3 yerine 2007 Mazda 6 tercih eder miyim? Hayır! (fiyat farkından bağımsız bir cevaptır)

Sebebini benim bile anlamadığım şekilde bu kadar uzun yazmaya çalıştığım şey aslında şuydu; segment farkları sadece boyut değildir.

Türkiyede 1.5+Dizel+AT+AWD kombinasyonunda araç yoktu. Talep çok fazlaydı.

Mazda talebi gördü ve getirdi ama madem bütün bu özellikleri birarada istiyorsunuz, maliyeti de budur arkadaş dedi sanki! İsteyen alır, isteyen almaz.

Ayrıca Mazda mühendisleri diğer bütün Mazda araçları çok rahat ve geniş yaptıkları halde bu aracı neden bu kadar küçük yaptılar? Sanki bana teknik bir hesaplama hatası varmış gibi görünüyor.

Ne kadar küçük segment de olsa bir araca normal fizikte bir insanın rahatlıkla binebilmesi ve rahatça oturabilmesi gerekir. Aracın boyutları küçük olabilir, ama içi gerektiği kadar(sürücünün normal bir şekilde rahatça oturabilmesi için asgari bir mekan) geniş olmalıdır.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
[member=34]mtutun[/member] mustafa abi 2006 foresterım var,6 ay kadar da 2011 mazda 3 kullandım. Ama mazda 3 ün viraja girme kabiliyeti daha iyiydi sanki,belki de forester yüksek olduğu için bana öyle geldi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İkisi de C segmenti otomobil. Birisinin yerden yüksekliği çok fazla ve süspansiyon ayarı daha yumuşak. Normal bir durum yani...

Ama yoğun gazlı viraj kullanımında Forester daha zor understeer olur, çünkü gücü arkaya aktarabiliyor.

[member=34]mtutun[/member] mustafa abi 2006 foresterım var,6 ay kadar da 2011 mazda 3 kullandım. Ama mazda 3 ün viraja girme kabiliyeti daha iyiydi sanki,belki de forester yüksek olduğu için bana öyle geldi...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende şuan sıfır araç alacak olsam mazda 3 dururken CX-3 almam.
Tercih meselesi sonuçta ama her ne kadar 4x4 olsada bir arazi araci değil.
Çok ayrıntılı bilgim olmasada düz mantıkta m3 alçak, uzun ve tüm ESP vs gibi donanımlarda yol tutuşunda cx3 den kötü olacağını düşünmüyorum hatta Mustafa abi'nin de dediği gibi kalitede bir tık yukardadır.
Bu noktada rahatlık geniş hacim kaliteli içi mekanıda katınca mazda 3 öne gçiyor.
Cx3 te kol dayama yoktu mesela, ben 100bin verdiğim bir araçta en azından kol dayam isterimki bindiğimde ilk o dikkatimi çekti ve 3 kişiydik aynı anda aynı şey akımızdan geçti :)
Belki 3 e göre diğer bir avantajı dizel olabilir ama aradaki yaklaşık 15 bin TL bence dizelin avantajınıda öldürüyor.

Fuarda kayıt alan arkadaşada bu fikrimi iletmiştim B segmentte mazda 2 varken mazda 3 ten pahalı cx3 bence çok mantıklı değil, mazda 2 yi getirmeyi hiç mi düşünmüyorsunuz diye.
Bugün aradılar satış stratejisi gereği şuan gelmeyecek ama ilerde strateji gereği değişebilir dediler.
Benim için m2 yi beklemeye devam :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kış geldi, şimdi gidelim sonra yine geliriz stratejisi koca imparatorluğun yıkılışını başlatmıştı...

Bence bu CX-2,5!

Bende şuan sıfır araç alacak olsam mazda 3 dururken CX-3 almam.
Tercih meselesi sonuçta ama her ne kadar 4x4 olsada bir arazi araci değil.
Çok ayrıntılı bilgim olmasada düz mantıkta m3 alçak, uzun ve tüm ESP vs gibi donanımlarda yol tutuşunda cx3 den kötü olacağını düşünmüyorum hatta Mustafa abi'nin de dediği gibi kalitede bir tık yukardadır.
Bu noktada rahatlık geniş hacim kaliteli içi mekanıda katınca mazda 3 öne gçiyor.
Cx3 te kol dayama yoktu mesela, ben 100bin verdiğim bir araçta en azından kol dayam isterimki bindiğimde ilk o dikkatimi çekti ve 3 kişiydik aynı anda aynı şey akımızdan geçti :)
Belki 3 e göre diğer bir avantajı dizel olabilir ama aradaki yaklaşık 15 bin TL bence dizelin avantajınıda öldürüyor.

Fuarda kayıt alan arkadaşada bu fikrimi iletmiştim B segmentte mazda 2 varken mazda 3 ten pahalı cx3 bence çok mantıklı değil, mazda 2 yi getirmeyi hiç mi düşünmüyorsunuz diye.
Bugün aradılar satış stratejisi gereği şuan gelmeyecek ama ilerde strateji gereği değişebilir dediler.
Benim için m2 yi beklemeye devam :)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Bu arada fuarda öğrendiğim bilgi; Haziran ayının 2.Haftası bayilere test araçları gelecek, 3.haftadan itibaren de ilk parti CX-3'ler gelmeye başlayacak.

selmazda

Katılımcı
Üstadım verdiğiniz son derece faydalı bilgiler için çok teşekkürler.

Elbette segment farkları konusunda belirttiğiniz gibi çok farklı etkenler var, ben sadece hacim konusundaki memnuniyetsizliğimi dile getirdim.

Fatih Bey segmentleri birbirinden ayıran tek fark boyutlar değil ancak.
Bir üst segmente geçtiğinizde;

- Uzun dingil mesafesi ve daha geniş track mesafesi ile daha dingin bir yaylanma konforu, yüksek süratte daha iyi iz takibi, virajlarda daha iyi hakimiyet...

- Daha fazla akustik konfor, daha iyi izolasyon

- Süspansiyon sistemi için yapılmış daha fazla yatırım, yani daha ılımlı, uysal süspansiyon davranış şekli, daha sessiz çalışma ve kasis, bozuk yol tepkilerinin daha iyi dengelenmesi... çünkü ağırlık her zaman kötü bir şey değildir. Ağırlığın iyi olduğu nadir olaylardan biri de, süspansiyon üzerinde ne kadar fazla counter balans, karşı yük varsa, o kadar hassas ayar yapabilirsiniz.

- Görünen görünmeyen yerlerde daha uzun ömürlü malzemeler, daha fazla kalite ve kalite hissi...

Gibi avantajlar da elde ediliyor. Tabi buna bir de teknik üstünlükler de eklenebilir markalara göre... Sizin dediğiniz gibi, iç hacim ve bagaj hacmi de tabi ki...

Aralarında model yılı/jenerasyon olarak çok fazla fark yoksa; konfor, kullanım, genişlik, emniyet vb. birçok sebepten dolayı, çok iyi durumda bir üst sınıfın 2013 modelini, bir alt sınıfın 2015 modeline tercih ederim.

Örneğin; 2015 Mazda 3 en ful versiyon ile 2013 Mazda 6 fiyatı aynı olsa, kesin 2013 Mazda 6 alırdım. Eğer tüketim, vergi, boyut gibi beni sınırlayan çok net sıkıntılar yoksa tabi...

Şu an kullandığım markadan da örnek vereyim. 2015 BMW 1 serisi (C segmenti-Mazda 3 HB rakibi) yerine rahatlıkla 2013 BMW 3 serisi tercih edebilirim.

Ama tersi de örnek vereyim; 2015 Mazda 3 yerine, 2011 Mazda 6 tercih eder miyim? Zorlanırım tercih etmekte, her ikisi de olabilir... (fiyat farkı ihmal edilerek bu cevap verilmiştir)

2015 Mazda 3 yerine 2007 Mazda 6 tercih eder miyim? Hayır! (fiyat farkından bağımsız bir cevaptır)

Sebebini benim bile anlamadığım şekilde bu kadar uzun yazmaya çalıştığım şey aslında şuydu; segment farkları sadece boyut değildir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu arada fuarda öğrendiğim bilgi; Haziran ayının 2.Haftası bayilere test araçları gelecek, 3.haftadan itibaren de ilk parti CX-3'ler gelmeye başlayacak.

Oğuzhan ile Muğla seferi yaparız artık... :)

Üst Alt