Mazda CX-3 Donanım ve Fiyatları

oak

Sessiz
Sürekli artış varmış gibi değil Dolar son dönemde sürekli arttı da ondan bu muhabbet yapılıyor... Sağolsun ülkemde bir şeyin ucu görünmeye dursun, ertesi gün o şey bize batmıştır bile...

Yakın zamanda Toyota yetkilisi açıklama yaptı; kur yükseliyor ve bu artış nedeniyle yakın zamanda sıfır araçlara zam gelebilir elinizi çabuk tutun diye... Madem ki; doların yükselişi önemli değil bu amca neden böyle bir açıklama yaptı??

Tamam; felaket tellallığına karşıyız ama var olan bir şeyi de görmezden gelmeyelim...

Bize batma konusunda haklısınız ancak iğneyi önce tüketici olarak kendimize, çuvaldızı da başkasına batıralım. Malesef firmalar bizim memleketteki tüketicinin saflığını (temiz anlamında olmayan) çok güzel şekilde kullanıyorlar.

'Toyota yetkilisi' açıklama kısmına hiç girmeyeceğim. Adı üstünde o firmanın yetkilisi, amacı da araç satmak. O yetkiliden şöyle bir açıklama duyacak değiliz: "Aslında dolardaki kur artışı bizim maliyetleri, sizi etkilediği kadar etkilemedi ama araçlara 5000 lira zam yaptık, nasıl olsa alıyorsunuz bahanemiz de bu olsun dedik" (Toyota fiyatlarını uzun zamandır takip etmedim, zam yapıp yapmadıklarını bilmiyorum, farazi olarak yazılmıştır)

Basit bir örnek ile açıklamaya çalışayım: Genel olarak Türkiye'ye ithal edilen mallar Avrupa üzerinden EUR kuruna göre gelir. Mazda değil Apple üzerinden örnek vereceğim, daha önce de birkaç yerde örneklerini verdim çünkü konfigürasyon heryerde aynı ve tüm dünya fiyatlarına aynı mal için ulaşmak çok kolay. Apple aslında çok uygun bir örnek değil çünkü Amerika menşeili bir ürün ama verelim yine de.

2 Ocak tarihinde iphone 6 (16gb) fiyatı 2500 tl, EUR: 2.812 (aslında yılbaşı öncesi 2350 tl idi ama yerli olmayan cep telefonuna ekstra vergi falan fişman soygunu)

2500/2.81 = 889 EUR

21 Mayıs tarihinde aynı model aynı telefon 2700 tl, EUR 2.887 (duymuş olabilirsiniz geçenlerde zam geldi)

2700/2,88 = 935 EUR

Tüketici başına 46 EUR an itibariyle karda. EUR u kur çok arttı ya diyip yuvarlasak 3 alsak, kişi başına en az 11 EUR.

E bu mal bize Avrupa üzerinden gelmiyor mu? Evet geliyor. Avrupa'da vergi dahil fiyatı 700 EUR idi, hala 700 EUR. Avrupa'da elektronik ürünlere son bir yıl içerisinde vergi indirimi vesaire gelmediğine göre aslında Türkiye'ye de aynı fiyat üzerinden geliyor. Ama tüketiciye bindirimi farklı oluyor. E bizim tüketici de sever böyle şeyleri, birkaç hafta işler durgun olur sonra mağazada sıraya girerler.

Şimdi Mazda'ya dönelim: Mazda 3 yanlış hatırlamıyorsam geçen sene Nisan Mayıs ayında giriş yaptı ve Power donanımı o tarihlerde 73000 tl idi (yanlışım var ise düzeltin) Nisan - Mayıs 2014 kuru: 2.85-2.90 aralığında.

Şu anda Power donanım 80000 tl, EUR kuru: 2.88 hadi 3 diyelim.

Okuyanlar hesap makinelerini çıkarıp TL farkına değil EUR farkına bir göz atsınlar.

Demem o ki; biz tüketici olarak bu fiyatları ve artışları normalleştirdikçe firmalardan daha çok 'elinizi çabuk tutun' mesajları alırız.

emd20

Sessiz
Açıkçası fiyatı çok yüksek buldum. En fulünün 95 bin tl'de kalmasını bekliyordum. Gönlümden geçen de oydu. Hayırlısı bakalım...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
İstediği kadar Mazda olsun altın kaplama değil sonuçta 10.000 net fazlası var bu aracın. Ufacık araba sonuçta. Asx iç hacim olarak bundan çok çok geniş. Karşılaştırmak bile abes asx qq sportage klasmanında
İsteyen gider onu alır Mesut sen neden bu kadar dert ettin bu fiyatları yav. Mistu bol bol satsın işte ne güzel ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Kalitesiz şeylere para vermeye güdümlenmişiz ki; Mazda felsefesi ve kalitesi göz ardı ediliyor...

Her tercihe saygı duymak gerek.

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bir çoğunuzun fiyat konusundaki tepkisine katılmıyorum. Şu ortamda Türkiye'deki araç fiyatları tüm markalarda almış başını gitmiş, B segment bir aracın 60 bin liralara dayandığı bu ortamda, cx 3 ün de aynı fiyatta olmasını beklemek haksızlıktır. Yapmış olduğunuz kıyasta belirtmiş olduğunuz araçlarla aynı kefeye koyduğunuz cx 3 ün, dizel motorunu, otomatigini, 4 çekerini, ve Power donanım da sunduğu donanımı diğer markalara koyarak bu kıyası yapmalısınız, o zaman o markalar 92 oluyor mu, ve Mazda kalite ve sorunsuzluğunu , Opel ve çakma japon Nissan da yüzde kaç oranında bulursunuz bunu da kıyas yaparken göz önünde bulundurdunuz mu? Unutmayın Mazda pazarlamacıların ürettiği bir araç değil, mühendislerin ürettiği bir araçtır.

badilcan

Katılımcı
Bize batma konusunda haklısınız ancak iğneyi önce tüketici olarak kendimize, çuvaldızı da başkasına batıralım. Malesef firmalar bizim memleketteki tüketicinin saflığını (temiz anlamında olmayan) çok güzel şekilde kullanıyorlar.

'Toyota yetkilisi' açıklama kısmına hiç girmeyeceğim. Adı üstünde o firmanın yetkilisi, amacı da araç satmak. O yetkiliden şöyle bir açıklama duyacak değiliz: "Aslında dolardaki kur artışı bizim maliyetleri, sizi etkilediği kadar etkilemedi ama araçlara 5000 lira zam yaptık, nasıl olsa alıyorsunuz bahanemiz de bu olsun dedik" (Toyota fiyatlarını uzun zamandır takip etmedim, zam yapıp yapmadıklarını bilmiyorum, farazi olarak yazılmıştır)

Basit bir örnek ile açıklamaya çalışayım: Genel olarak Türkiye'ye ithal edilen mallar Avrupa üzerinden EUR kuruna göre gelir. Mazda değil Apple üzerinden örnek vereceğim, daha önce de birkaç yerde örneklerini verdim çünkü konfigürasyon heryerde aynı ve tüm dünya fiyatlarına aynı mal için ulaşmak çok kolay. Apple aslında çok uygun bir örnek değil çünkü Amerika menşeili bir ürün ama verelim yine de.

2 Ocak tarihinde iphone 6 (16gb) fiyatı 2500 tl, EUR: 2.812 (aslında yılbaşı öncesi 2350 tl idi ama yerli olmayan cep telefonuna ekstra vergi falan fişman soygunu)

2500/2.81 = 889 EUR

21 Mayıs tarihinde aynı model aynı telefon 2700 tl, EUR 2.887 (duymuş olabilirsiniz geçenlerde zam geldi)

2700/2,88 = 935 EUR

Tüketici başına 46 EUR an itibariyle karda. EUR u kur çok arttı ya diyip yuvarlasak 3 alsak, kişi başına en az 11 EUR.

E bu mal bize Avrupa üzerinden gelmiyor mu? Evet geliyor. Avrupa'da vergi dahil fiyatı 700 EUR idi, hala 700 EUR. Avrupa'da elektronik ürünlere son bir yıl içerisinde vergi indirimi vesaire gelmediğine göre aslında Türkiye'ye de aynı fiyat üzerinden geliyor. Ama tüketiciye bindirimi farklı oluyor. E bizim tüketici de sever böyle şeyleri, birkaç hafta işler durgun olur sonra mağazada sıraya girerler.

Şimdi Mazda'ya dönelim: Mazda 3 yanlış hatırlamıyorsam geçen sene Nisan Mayıs ayında giriş yaptı ve Power donanımı o tarihlerde 73000 tl idi (yanlışım var ise düzeltin) Nisan - Mayıs 2014 kuru: 2.85-2.90 aralığında.

Şu anda Power donanım 80000 tl, EUR kuru: 2.88 hadi 3 diyelim.

Okuyanlar hesap makinelerini çıkarıp TL farkına değil EUR farkına bir göz atsınlar.

Demem o ki; biz tüketici olarak bu fiyatları ve artışları normalleştirdikçe firmalardan daha çok 'elinizi çabuk tutun' mesajları alırız.
Adam sağlam yazmış , kur bahanesine güzel cevap olmuş. Bilgine sağlık.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Bir çoğunuzun fiyat konusundaki tepkisine katılmıyorum. Şu ortamda Türkiye'deki araç fiyatları tüm markalarda almış başını gitmiş, B segment bir aracın 60 bin liralara dayandığı bu ortamda, cx 3 ün de aynı fiyatta olmasını beklemek haksızlıktır. Yapmış olduğunuz kıyasta belirtmiş olduğunuz araçlarla aynı kefeye koyduğunuz cx 3 ün, dizel motorunu, otomatigini, 4 çekerini, ve Power donanım da sunduğu donanımı diğer markalara koyarak bu kıyası yapmalısınız, o zaman o markalar 92 oluyor mu, ve Mazda kalite ve sorunsuzluğunu , Opel ve çakma japon Nissan da yüzde kaç oranında bulursunuz bunu da kıyas yaparken göz önünde bulundurdunuz mu? Unutmayın Mazda pazarlamacıların ürettiği bir araç değil, mühendislerin ürettiği bir araçtır.

Düşündüklerimi yazmışsın Bülent :)

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Power'da deri döşeme standart değil mi? Beyaz deri için 3500 lira fark nedir yahu?

chaos

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Fiyatlandırmada şöyle bir saçmalık var;

CX-3 Reflex 4x4 AT: 88.500 (sitedeki fiyat)
CX-3 Power 4x4 AT: 92,000

Yahu power'da reflex'e ek olarak;

+ Led ön farlar,
+ Led arka stoplar ve sisler,
+ HUD,
+ Anahtarsız giriş,
+ Direksiyondan vites,
+ Geri görüş kamerası,
+ Yarı deri döşeme
+ Bose

farkı var. Ya reflex'in yada power'ın fiyatı yanlış. Değilse reflex alacak birini bulabilirlerse bravo.

mesut taşdemir

Katılımcı
İsteyen gider onu alır Mesut sen neden bu kadar dert ettin bu fiyatları yav. Mistu bol bol satsın işte ne güzel ;)
Abi son tüketici olarak artık soyulmak istemediğim için biraz da bu hatta bundan 4 sene önce alınan rakamlara baktığımda araçlarımızın ne kadar fiyat anlamında şiştiğini gördükçe soğuyorum otomobil denen olgudan ama bir yandan da autoshow için şu an yoldayım kanıma işlemiş resmen bir uyuşturucu milletin yurtdışında ihtiyaç olarak gördüğü bir şeyi biz bu mottoya getirdi isek birazda suçlusu sanırım otomobil firmaları bkz:vw-doğuş

Mt53

Katılımcı
Sorun da bu ya zaten. Genel olarak bu sınıf araçlar için fiyatlar uçmuş zaten.. Valla Mazda falan eyvallah ama vw ciler gibi de marka fanatikliği yapmaya gerek yok Bülent..Yine diyorum. Sıfır cx-3 tense ikinci el Cx-5 ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Marka fanatikliği buralara uğramaz çok şükür...

Bu ileti Tepetaklak gönderildi...

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bence tamamen pazarlama ve satış hatası(en azından Türkiye için).
Sonuçta getitilen araba B segmenti bir araç.
Bir arazi aracı değil sadece mazda 2 nin kemikli ve 4*4 olan hali.

Bu aracın kitlesi arazi düşkünleri, yol tutuşu ve performans arayanlar değil.
Jip hayali olan kadınlar ve anneler.
Full versiyon isteyen 4*4 almak zorunda olmasıda gereksiz olmuş.

Kendi hesaplarımda full olan versiyonda vergisiz fiyatta cx5 ile arasında 4-5 bin TL oynuyor. Zaten bence burdan fiyatlandırmanın mantıksız olduğu çıkıyor. Farklı bir firma ile karşılaştırmıyorum. Bir üst segmenti olan mazda 3 den yaklaşık 15bin TL fazla başlangıç fiyatı var.
Örneğin mazda 6 ile CX5 başlangıç fiyatları hemen hemen aynı.

Zaten en baştan dediğim gibi Mazda2 yi getirmeyerek en büyük hatalarını yaptılar.

maytalman52

Katılımcı
Fiyatlar gayet normal bence de ayrica karşılaştırılan juke mokka captur bu araçlar tipinden kaybediyor renoyla ortak kullanilan motorlar kullanilan malzeme kaliteleriyle Cx3 her turlu tokatlar. Ayrica 1.5 skyactiv dizel motor vergi az yakit az tercih edilmeyecek bir arac degil. Görmeden alacak kisilerin de pisman olmayacagi bir arac bence. Piyasaya bakıldığında mazdanin yine ucuz oldugu kanısındayım. İnsanlar hep aynı yoldan gitmeye alışık olduğundan kim ne yaparsa onu yapalım onu alalim derdindeler ama Mazdaciysan alışılmışa meydan okumalısın.

~~~Karadeniz Mazda~~~

selmazda

Katılımcı
Aynen katılıyorum. Mazda 2'yi getirseler 45k giriş fiyatı yapsalar, CX-3'ü de SUV tercih edeceklere biraz daha fiyatlı yapsalar tadından yenmezdi. Tabi burada C3 fiyatı nereye konacak asıl soru o.

CX-3 baz fiyatın C3'den 15k fazla olması gerçekten çok fazla!

Bu arada CX-5 C sınıfı yani C3'ün SUV'u olarak algılansa da tam öyle değil bence. Sizin de belirttiğiniz gibi fiyatı Mazda6 ile aynı. CX-5 bana göre D sınıfına daha yakın en azından C den biraz daha büyük. İkisi arasında denebilir.

Sonuçta CX-3 fiyatlandırma hatası olarak görünüyor. İleride fiyatları gözden geçireceklerdir. Kur zaten aşağı doğru inmeye başladı..

Bence tamamen pazarlama ve satış hatası(en azından Türkiye için).
Sonuçta getitilen araba B segmenti bir araç.
Bir arazi aracı değil sadece mazda 2 nin kemikli ve 4*4 olan hali.

Bu aracın kitlesi arazi düşkünleri, yol tutuşu ve performans arayanlar değil.
Jip hayali olan kadınlar ve anneler.
Full versiyon isteyen 4*4 almak zorunda olmasıda gereksiz olmuş.

Kendi hesaplarımda full olan versiyonda vergisiz fiyatta cx5 ile arasında 4-5 bin TL oynuyor. Zaten bence burdan fiyatlandırmanın mantıksız olduğu çıkıyor. Farklı bir firma ile karşılaştırmıyorum. Bir üst segmenti olan mazda 3 den yaklaşık 15bin TL fazla başlangıç fiyatı var.
Örneğin mazda 6 ile CX5 başlangıç fiyatları hemen hemen aynı.

Zaten en baştan dediğim gibi Mazda2 yi getirmeyerek en büyük hatalarını yaptılar.

selmazda

Katılımcı
Aklımdayken yazayım. Genel olarak fiyatların böyle uçması pek hayra alamet değil. Bir şeylerın habercisi gibi sanki.

Seçimden sonra büyük bir develüasyon olabilir. Seçimden sonra seçilecek hükümet 3-4 ay içinde develüasyon yapmak zorunda kalabilir.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Bu nokttada bende dahil bişeyi gözden kaçırdığımızı düşünüyorum.
Tamam kaliteli birçok teknolojide önde, sürüşü keyifli vs filan.
Zaten bu nedenlerden gittim 2. aracımıda mazda aldım.

Ama sonuçta aldığımız bir ürün. Ürünün fiyatı sadece kalite ürünle ölçülmez.
Örneğin renault, opel, hatta nissan bile çok daha geniş servis ve satış ağına sahip.
Yedek parça stokları çok güçlü bekleme nerdeyse sıfıra yakın.
Yan sanayi aksesuar vs yönünden çok avantajlı.
Pazarlama ve satış süreçleri iyi. Reklam maliyetleri var.
Bayiye gittiğinde önüne birden fazla test aracı sunuyorlar.
Sırf test aracı için bir bayi 300-400 bin TL yatırım yapmak durumunda kalabiliyor.

Örneğin samsung marka aynı telefon Samsung Garantili olduğunda farklı distribütör garantili olduğunda farklı fiyattır. Çünkü satış sonrasıda önemli.

Bu kalemlerde düşünüldüğünde mazda cx 3 gerçekten pahalı.
Tercih meselesidir, param olsa hatta ben bile mazda 2 olmadığı için gaza gelip alabilirdim :)

Üst Alt