Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Keşke önce kabloları takıp deneme yapsaydınız. Daha net veri elde ederdik. :) Netice mutlaka olumlu olacaktır.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şimdi sorun düzelirse başka yerde sıkıntı olmazsa tadından yenmez.;)sonucu bekliyoruz.
Ufak bi test sürüşü yaptım kalkıştaki gaz yememe sorunu kesildi gidişinde artış var insanın basası geliyor seri oldu. Motor çalışması düzeldi sesi düzeldi lakin ufak bi oynama var yani tam saat gibi değil ona bakıyoruz galiba 3. Gözde enjektörde elektriksel bi sorun var. Yapıma devam

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ufak bi test sürüşü yaptım kalkıştaki gaz yememe sorunu kesildi gidişinde artış var insanın basası geliyor seri oldu. Motor çalışması düzeldi sesi düzeldi lakin ufak bi oynama var yani tam saat gibi değil ona bakıyoruz galiba 3. Gözde enjektörde elektriksel bi sorun var. Yapıma devam
Bu sonuçlar sadece kelebeği temizleyince mi oldu:)

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ekstra bir sorun peydah oldu şarj dinamosu görevini yapmıyor ;( onu da sökücez

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Aynen öyle ustam bir Harika ;)
Tombak satılmış şimdi Lantis var. Foto çekecektim yasin usta parça almaya gitmiş arabayla ;)
Lantis mi almış yasin usta :)
626 dan sıkıldı galiba
Yasin ve Furkan ustaya selamlar, 42 plaka gümüş gri tombak 626cı abdulkadir in selamı var dersin ;)
Benim guzunun boğaz kelebeği, akışmetre temizliği yapılmadı, bir ara uğrayım da halledeyim

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şarj dinamosu kömür bitmiş ve bilya dağılmış bir de çok yağ olmuş içi dışı dinamocu abim tamir etti parlattı eline sağlık 100 lira aldı benden ;)
Yapıma devam....

Ekli dosyalar

• IMG_1024.JPG
    IMG_1024.JPG
    97 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_1025.JPG
    IMG_1025.JPG
    88.7 KB · Görüntüleme: 50

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Lantis mi almış yasin usta :)
626 dan sıkıldı galiba
Yasin ve Furkan ustaya selamlar, 42 plaka gümüş gri tombak 626cı abdulkadir in selamı var dersin ;)
Benim guzunun boğaz kelebeği, akışmetre temizliği yapılmadı, bir ara uğrayım da halledeyim
Selamları var gelsin de yapalım diyor ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Rölanti motorunun üzerindeki soketleri takınca araç sapıtıyorsa sensörlerde sorun var demektir. İkinci bir ihtimalde; Hakan'ın bahsetmiş olduğu debriyaj müşürü... :) Şu haliyle debriyaj müşürü çok zayıf bir ihtimal bence.

CAN EROĞLU

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
s.a cümleten rolanti problemlerinin çoğu düzgün ayar yapılmamasından kaynaklı son 2 sene içersinde 8 adet ge kasa 626 ya motor yaptım 3ü kendimin olmak üzere bu araçlardan 3 ünde rolanti sorunu vardı üçüde motor yapıldıktan sonra düzeldi dediğiniz müşürlere ellemedim hiç bir zaman bozuk olmadığı sürece her neyse başka bi araçtada ayar ile düzeltemedim gaz kelebeği bozuktu ayar tutmuyordu belki o yüzdendir ondada rolanti motorunu deldirip vana yaptım beyinede fazladan şase çektim düzeldi bu araçlarda ayar çok önemli şunada değineyim şu an 93 model 626 m var ilk aldığımda direksiyonu çevirdiğim zaman rolanti çok düşüyordu bazen stop ettiriyodu daha öncesinde yapan usta senteyi bi diş atlak takmış bu sebeple avans yüksek kurtarıyodu sentesini düzeltip avansını ayarladıktan sonra bu sorun da ortadan kalktı

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
:harika:
@Mustapha_topal Son durum ne oldu? Guzu rahatla di mi?
Selamun aleyküm arkadaşlar dün yazamadım kusura bakmayın geceden çıkmışların sabah da akşama kadar guzu ile uğraşınca yorgun düştüm haliyle. Neyse detaylıca anlatayım maceramı ;)

İlk önce sanayiye gitme sebeplerimi sıralarım.
1-direksiyonu sağa sola çevirince tık tık tık bazen tak diye sesler alıyordum.
2-aracımda tekleme sorunu vardı.
3-rolanti dalgalanması vardı
4-kalkışta veya ilk gaza basışta gaz yememe geç algılama

Bu sebeplerden dolayı sanayiye gittim. Yaptığımız işlemleri dün bir kaç resimle kabaca paylaştım. Bugün de detaylara ineyim ;)

1- Direksiyonu çevirince gelen ses.
İlk Furkan abiyle konuştum baktı dinledi bir kaç ihtimal saydı direksiyon kutusu amırtisör aks başları üst amortisör keçeleri vs. Rot balanscıya yolladı bi baksınlar arıza tespit yapsınlar sesi.
Rot cuya gittim baktılar incelediler bir kağıda bişiler yaZdı elime verdi bunları değiştir gel dedi:kötü: kağıtta ön amortisör ve üst bilya yazıyordu sağ sol ikiside.
Bende tamam abi dedim bastım Furkan ustanın yanına durumu izah ettim şaşırdı bi daha baktı hiç değiştirmeyle uğraşma felan amortisörcüye git tamir bakım yapsınlar dedi.:harika: (Değiştirirsek ne kadarla çıkarız dedim 450-500 dedi)
Gittim amortisörcüye izah ettim baktı kontrol etti amortisörler sağlam dedi direksiyonu çevirdim dinledi tamam dedi sağ ön tarafı söktü üst keçeyi değiştirdi yağladı temizledi geri taktı ve ses kesildi ;) ücret 40 tl
Tekrar rotcuya gittim naptın değiştirdin mi dedi he he dedim ;) baktı ayar yaptı ses gittimi sesi evet abi saol dedim 30 tl

2- Araçtaki tekleme sorunu
Furkan usta bindi araca test etti buji kablosu değişecek dedi parçacıya gittik buji kablosu aldık 80 tl orda değiştirdi dükkana gelirken test ettik sorun çözüldü 80 tl toplam masraf

3-rolanti dalgalanması

Hava akışmetre ve Boğaz kelebeği söküldü güzelce temizlendi (Balat'a spreyi ile) tekrar takıldı ufak bi ayar yapıldı aman Yarabbi sanki araca turbo takıldı ;) dalgalanma sorunu yok aracın sesi değişti sanki motor boğuk çalışıyormuş da açılmış gibi oldu.
Furkan usta bakmaya devam etti dinledi dediki dikkat ediyormusun motor arada çok ufak bi dalga yapıyor ( bu dalga şoför koltuğunda ibreye bakarak belli olmuyor, kaputta motor dinlemek gerekiyor) evet abi dedim. Biraz daha dinledi su felan döktü enjeksiyonların olduğu yere felan baktı elektrik tesisatını kontrol etti. Dışarıdan bakarak motoru açmadan şu kanıya vardı galiba 3. Slot görevini tam manasıyla yapmıyor bi sorun var orda dedi. Bakalımmı detaylıca dedim sonra geniş bi vakitte bakarız sesi tamam dedim. Şöför koltuğuna oturdum bi baktım akü lambası yanıyor:confused: baktı dedi şarj dinamosu görevini yapmıyor :bsmagryr: peki rica etsek yapmazmı dedim ben edersem yapar dedi :)
Söküldü tamir oldu parlatıldı (resimleri yukarıda mevcut) takıldı
Ücret 80 tl

4-kalkışta gaz yememe geç tepki verme

Bu sorun da havaakışmetre ve Boğaz kelebeği sorunu ile ortadan kalktı eser kalmadı ;)

Şuan aracımın performansında fark edilir derecede artış, ivmelenmede artış, sesinde fark edilir derecede düzelme, amotisöre yapılan müdahale sonucu süspansiyonda az da olsa rahatlama düzelme, rölantide sabitleme ve son olarak zannediyorum ki yatılıyım da da azalma olacaktır.

Atladığım anlatmayı unuttuğum yer olabilir iş yerindeyim sürekli birileri gelip duruyor bu yazıyı yazmaya saat sekiz buçukta başladım :) gerisini siz düşünün :)

Bu konuda emeği geçen başta ustalarım yasin ve Furkan ustaya ve siz değerli abilerime çok teşekkür ediyorum;):harika:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
:harika:
Selamun aleyküm arkadaşlar dün yazamadım kusura bakmayın geceden çıkmışların sabah da akşama kadar guzu ile uğraşınca yorgun düştüm haliyle. Neyse detaylıca anlatayım maceramı ;)

İlk önce sanayiye gitme sebeplerimi sıralarım.
1-direksiyonu sağa sola çevirince tık tık tık bazen tak diye sesler alıyordum.
2-aracımda tekleme sorunu vardı.
3-rolanti dalgalanması vardı
4-kalkışta veya ilk gaza basışta gaz yememe geç algılama

Bu sebeplerden dolayı sanayiye gittim. Yaptığımız işlemleri dün bir kaç resimle kabaca paylaştım. Bugün de detaylara ineyim ;)

1- Direksiyonu çevirince gelen ses.
İlk Furkan abiyle konuştum baktı dinledi bir kaç ihtimal saydı direksiyon kutusu amırtisör aks başları üst amortisör keçeleri vs. Rot balanscıya yolladı bi baksınlar arıza tespit yapsınlar sesi.
Rot cuya gittim baktılar incelediler bir kağıda bişiler yaZdı elime verdi bunları değiştir gel dedi:kötü: kağıtta ön amortisör ve üst bilya yazıyordu sağ sol ikiside.
Bende tamam abi dedim bastım Furkan ustanın yanına durumu izah ettim şaşırdı bi daha baktı hiç değiştirmeyle uğraşma felan amortisörcüye git tamir bakım yapsınlar dedi.:harika: (Değiştirirsek ne kadarla çıkarız dedim 450-500 dedi)
Gittim amortisörcüye izah ettim baktı kontrol etti amortisörler sağlam dedi direksiyonu çevirdim dinledi tamam dedi sağ ön tarafı söktü üst keçeyi değiştirdi yağladı temizledi geri taktı ve ses kesildi ;) ücret 40 tl
Tekrar rotcuya gittim naptın değiştirdin mi dedi he he dedim ;) baktı ayar yaptı ses gittimi sesi evet abi saol dedim 30 tl

2- Araçtaki tekleme sorunu
Furkan usta bindi araca test etti buji kablosu değişecek dedi parçacıya gittik buji kablosu aldık 80 tl orda değiştirdi dükkana gelirken test ettik sorun çözüldü 80 tl toplam masraf

3-rolanti dalgalanması

Hava akışmetre ve Boğaz kelebeği söküldü güzelce temizlendi (Balat'a spreyi ile) tekrar takıldı ufak bi ayar yapıldı aman Yarabbi sanki araca turbo takıldı ;) dalgalanma sorunu yok aracın sesi değişti sanki motor boğuk çalışıyormuş da açılmış gibi oldu.
Furkan usta bakmaya devam etti dinledi dediki dikkat ediyormusun motor arada çok ufak bi dalga yapıyor ( bu dalga şoför koltuğunda ibreye bakarak belli olmuyor, kaputta motor dinlemek gerekiyor) evet abi dedim. Biraz daha dinledi su felan döktü enjeksiyonların olduğu yere felan baktı elektrik tesisatını kontrol etti. Dışarıdan bakarak motoru açmadan şu kanıya vardı galiba 3. Slot görevini tam manasıyla yapmıyor bi sorun var orda dedi. Bakalımmı detaylıca dedim sonra geniş bi vakitte bakarız sesi tamam dedim. Şöför koltuğuna oturdum bi baktım akü lambası yanıyor:confused: baktı dedi şarj dinamosu görevini yapmıyor :bsmagryr: peki rica etsek yapmazmı dedim ben edersem yapar dedi :)
Söküldü tamir oldu parlatıldı (resimleri yukarıda mevcut) takıldı
Ücret 80 tl

4-kalkışta gaz yememe geç tepki verme

Bu sorun da havaakışmetre ve Boğaz kelebeği sorunu ile ortadan kalktı eser kalmadı ;)

Şuan aracımın performansında fark edilir derecede artış, ivmelenmede artış, sesinde fark edilir derecede düzelme, amotisöre yapılan müdahale sonucu süspansiyonda az da olsa rahatlama düzelme, rölantide sabitleme ve son olarak zannediyorum ki yatılıyım da da azalma olacaktır.

Atladığım anlatmayı unuttuğum yer olabilir iş yerindeyim sürekli birileri gelip duruyor bu yazıyı yazmaya saat sekiz buçukta başladım :) gerisini siz düşünün :)

Bu konuda emeği geçen başta ustalarım yasin ve Furkan ustaya ve siz değerli abilerime çok teşekkür ediyorum;):harika:
Bilgiler için teşekkür ederiz kardeşim.hadi güle güle kullan guzuyu.herhalde guzu ile alakalı başka da bi sorunun yoktur.kafa rahat tır artık.:D

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bilgiler için teşekkür ederiz kardeşim.hadi güle güle kullan guzuyu.herhalde guzu ile alakalı başka da bi sorunun yoktur.kafa rahat tır artık.:D
Teşekkür ederim
Bir sorun daha var bakalım elektriksel bir sorun onu da en kısa zamanda sonuca ulaştıracağım inşallah
Sorun bazen nerden bilemediğim bir çıt çıt ses geliyor tıpkı ocakların gazı yakmasındaki çıt çıt çıt elektrik sesi gibi hatta aynı galiba motor da bir parça elektrik üretiyor ;(

Üst Alt