Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu sabah bi 626 daha geldi ge kasa rolanti sorunu için :) aracın sentesi atlak avans sonda düzgün ayarlarını yapınca ip gibi oldu maşşallah :)

Nereye geldi?

Kim yaptı?

Adresi ne?

Guzusu ip gibi olsun isteyenler nereye müracaat edecek, bilelim ki, ilgili bölümlerde paylaşalım, faydamız kat kat artsın CAN'ım kardeşim. :)

CAN EROĞLU

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Beyaz-Hb
12 marta kadar hiç bi arabaya el süremem sonrasında bakarız yine duruma göre yardımcı olurum

tabi önce mazdayı öğrenmek lazım doğru düzgün

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Ah ah usta olmayınca olmuyor ışte:agla::agla:zonguldak devrek de bir arkadaşım var mazda 3 almış daha önce de mazda si var di onu aradım sizin orda mazda dan anlayan var mi o da eve var dedi...Peki parça sıkıntı si var mi dedim yani hemen bula biliyormuyz diye o da evet dedi nerden inandı isem:acpsnr::acpsnr:velhasıl gittik arkadaşın dediği yere bi baktım mazda servis yazıyor. Ahanda dedim mustafa tamam artık guzunun bakımları burda yaparız..Benim bulunduğum mengene de yakın...usta bunun amortisör patlak onlar değişecek dedim demez olaydm...kardeş sipariş veririz iki gün sonra gelir sen de gelir sin takarz dedi.ee burası mazda servisi değil mi nasıl parça olmuyor dedim... Adam güldü toplasan bu devrek de 10 tane mazda vardır dedi.onun için parçaları daha sonra sipariş veri yoruz dedi ve benim gözüm de eksi yi aldı..abi O zaman gelmiş ken rolanti sorunum var bi de arabann çekişin de sıkıntı var dedim.boğaz kelebeğini temizlesek dedim... O da boğaz kelebeğinin bunlar la hiç bi alakası yok ki dedi...dedim ulen benim mazda garaj da okuduklarm bi rüyaamydı:krktm::krktm:her neyse bizim mazda da anladı herhalde bu adam iş bilmiyor diye..araba nin altından su koyvermeye başladı...abi bu şu koyvermeye başladı dedim.baktk hortumlardn teki patlamş.artk usta onu yapı verdi sağol sun.Benim guzunun şu eksiltme si bundan diye düşündüm.

Şimdi asıl konumuza gelelim usta hortuma bakarken rölantinin inip çıktığı gördü avans ayarı yapti rölanti düzeldi çekişte düzel di...rölanti sorunu olanlar da ayriyeten avans ayarlarına baktir sin;);)
Fazla uzattk ama güzel oldu:D

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ah ah usta olmayınca olmuyor ışte:agla::agla:zonguldak devrek de bir arkadaşım var mazda 3 almış daha önce de mazda si var di onu aradım sizin orda mazda dan anlayan var mi o da eve var dedi...Peki parça sıkıntı si var mi dedim yani hemen bula biliyormuyz diye o da evet dedi nerden inandı isem:acpsnr::acpsnr:velhasıl gittik arkadaşın dediği yere bi baktım mazda servis yazıyor. Ahanda dedim mustafa tamam artık guzunun bakımları burda yaparız..Benim bulunduğum mengene de yakın...usta bunun amortisör patlak onlar değişecek dedim demez olaydm...kardeş sipariş veririz iki gün sonra gelir sen de gelir sin takarz dedi.ee burası mazda servisi değil mi nasıl parça olmuyor dedim... Adam güldü toplasan bu devrek de 10 tane mazda vardır dedi.onun için parçaları daha sonra sipariş veri yoruz dedi ve benim gözüm de eksi yi aldı..abi O zaman gelmiş ken rolanti sorunum var bi de arabann çekişin de sıkıntı var dedim.boğaz kelebeğini temizlesek dedim... O da boğaz kelebeğinin bunlar la hiç bi alakası yok ki dedi...dedim ulen benim mazda garaj da okuduklarm bi rüyaamydı:krktm::krktm:her neyse bizim mazda da anladı herhalde bu adam iş bilmiyor diye..araba nin altından su koyvermeye başladı...abi bu şu koyvermeye başladı dedim.baktk hortumlardn teki patlamş.artk usta onu yapı verdi sağol sun.Benim guzunun şu eksiltme si bundan diye düşündüm.

Şimdi asıl konumuza gelelim usta hortuma bakarken rölantinin inip çıktığı gördü avans ayarı yapti rölanti düzeldi çekişte düzel di...rölanti sorunu olanlar da ayriyeten avans ayarlarına baktir sin;);)
Fazla uzattk ama güzel oldu:D
Bak usta hemen nokta atışı sorunu çözmüş. Daha ne olsun. :) bir de kelebeği temizleyip sorunun çözülmediğini düşün? Herşeyin birbiri ile kısmen de olsa ilgisi var. Önemli olan okuduklarımızın yanında guzuları emanet ettiğimiz ustaların nokta atışı problemi çözebilmesi. Herkesin en büyük problemi bu. Halbuki başka Usta'ya gitsen bujilerden kablolardan başlayıp distribütörden çıkıp sübaplara girebilirdi. İçine sindiyse bakımlar için de iyi bir yer bulmuş oldun işte. :)

Parça konusunda da yetkili servis de olsa stoğunda parça bulunmayabilir. Kaldı ki sanırım özel servise gittin. Orada parça olmaması da gayet doğal bence. Yakınlarda parçacı da yok ki 2 günde geliyor. Normal bir durum. İşçilikten ve genel olarak hizmetten memnunsan problem yok. Parça bulunabilirşiğini kıstas alma.

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Bak usta hemen nokta atışı sorunu çözmüş. Daha ne olsun. :) bir de kelebeği temizleyip sorunun çözülmediğini düşün? Herşeyin birbiri ile kısmen de olsa ilgisi var. Önemli olan okuduklarımızın yanında guzuları emanet ettiğimiz ustaların nokta atışı problemi çözebilmesi. Herkesin en büyük problemi bu. Halbuki başka Usta'ya gitsen bujilerden kablolardan başlayıp distribütörden çıkıp sübaplara girebilirdi. İçine sindiyse bakımlar için de iyi bir yer bulmuş oldun işte. :)

Parça konusunda da yetkili servis de olsa stoğunda parça bulunmayabilir. Kaldı ki sanırım özel servise gittin. Orada parça olmaması da gayet doğal bence. Yakınlarda parçacı da yok ki 2 günde geliyor. Normal bir durum. İşçilikten ve genel olarak hizmetten memnunsan problem yok. Parça bulunabilirşiğini kıstas alma.
Yok abi burası normal sanayi de bi yer mazda servis yazmış sadece.yani öyle özel servis veya yetkili servis değil....avans ayarı yaptı hortumu düzelti verdi bir de antifiriz koydu..usta borcumuz ne kadar 100 deyince :eek::eek: içim den yuh dedm...bence Çok aldı...en iyi usta bildiğin usta demişler..biz Gene düzce fatih otoya devam..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Geniş olarak bi toparlama yapayım;

Rölanti sorunu için; buji, kabloları, ateşleme düzeni, gaz ayarı, soğutma sisteminde hava olmaması, egzosun sağlam olması, rölanti motorunun sağlam olması ve bunların doğruluğundan emin olduktan sonra da en son avans ayarı gerekiyor...

Fotoğrafa geniş perspektiften bakmak gerekiyor yoksa; tırmalar dururuz. :)

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Geniş olarak bi toparlama yapayım;

Rölanti sorunu için; buji, kabloları, ateşleme düzeni, gaz ayarı, soğutma sisteminde hava olmaması, egzosun sağlam olması, rölanti motorunun sağlam olması ve bunların doğruluğundan emin olduktan sonra da en son avans ayarı gerekiyor...

Fotoğrafa geniş perspektiften bakmak gerekiyor yoksa; tırmalar dururuz. :)
Olay anlaşılmıştr merkez....;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bir kaç gündür şöyle bir sorunla karşı karşıyayım:
Araç dururken gaz verdiğimde her şey normal olarak çalışmakta. Hareket halinde değilken gaz verdiğimde rolanti ibresi sırasıyla 1500 civarında hemen sonra 1000 civarında hafif duraklar yapıp 800 civarında sabit duruyor. Yani hareket halinde değilken ibrenin iniş kısmı gayet düzgün ve yavaş. Buraya kadar sıkıntı yok.
Ne zaman ki araç yürümeye başladı (10 km de olsa 100 km hızda da olsam) o zaman şöyle bir durum çıkıyor. Örneğin 2-3-4bin devirlerde giderken (hiç farketmez) vites değiştirmek için debriyaja bastığımda ya da vitesi boşa aldığım sırada devir saati ibresi bir anda olduğu yerden aşağı çok hızlı bir iniş yapıyor. İbre bir anda 700-800 devirlere kamikaze yapıp, akabinde 1000-1100 lere çıkıyor hemen sonra yeniden olması gereken yerde yani 800 civarına gelip sabit duruyor. Tüm bu olay 1-2 saniyede gerçekleşiyor. Bu kadar hızlı inmesi normal midir? Değilse kaynağı nerelerde aranmalıdır?
Umarım anlatabilmişimdir. Gerekirse video paylaşırım akşama doğru. Gıcık bir probleme benzediğinden sizlere danışma gereği duydum. Yardımlarınızı bekliyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Denediğimiz şeyleri de yazayım. Beyin resetleme, Rolanti hava ayarı denendi. Çözüm olmadı.

Bu arada pazar günü ben de denedim. Hareket halinde değilken senin anlattığın gibi normal, hareket halinde ise hızlı değil de normal iniyor ama direk 0,8'e gelip duruyor.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Vites boşta muşiri diğer adı debriyaj müşiri sanırım, kontrol etmekte fayda var
Bu dediğin müşür arabayı kaldırınca vites kolunun aşağısındaki müşür ise kontrol edildi @hakan_emre . Sonuç yine aynı. :(
Konuyla ilgili video burada. Problem olarak bahsettiğim kısım videonun 2. ve 6. saniyeleri arasında gerçekleşiyor. Sesler kafanızı karıştırmasın yandaki araçtan geliyor. :)

Üst Alt