Duyuruyu Kapat
Facebook Gözat
Twitter Gözat

Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Konu, 'Motor - Şanzıman' kısmında aliparlar1983 tarafından paylaşıldı.

1. Rölanti yetmemezliği yada dalgalanması olan arkadaşlar ilk önce motorun üzerindeki sıraya göre Fan-Hararet ve Isı müşürleri var Isı müşürü yeşil başlı olan müşür...
    Bunu çıkarınca sorunu düzeltiyor rölanti dalgalanmasını ve klima açınca rölantiden stop eden araç normala dönüyor bir miktar artıyor rölanti...
    İki araçta denedik bende normal ken diğer arkadaşta hararet artırdı...
    Dikkatlice denenebilir...
    Bu müşür serviste 180 TL ve malesef Japonu bulmak zor 1-2 yerde buldum 30-80 arasında fiyat taiwanı 15 TL taktım para etmedi....
    Dediğim gibi çok ama çok dikkatli olarak denenebilir...
    Rölanti motoru kolay arıza yapmaz bunu unutmayın ve bu teşhisi koyanlara önce bu yolu denetin....

Malesef Mazda yan sanayi ile olmuyor..

domestos, ezmocesteri ve mcmelankolia bunu beğendi.
  2. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Sağlam parça kullanıyorlar ve ancak hata ile kaza ile arıza yapıyor, yan sanayi de bu parçaların yerini tutmuyor, adamların felsefesinde tamir yok, kullan at mantığı var ve kullandıkları parçalar 10-15 yıl kullanılabiliyor...

21 yıllık guzumun marş kömürlerini değiştirdiğimizde üzerinden orijinal marş kömürleri çıktı, benim anlamam mümkün değildi, usta elektrikçim söyleyince ağzım açık kaldı...

3. evet veli abi aynen eski mazdamın bobinide orjinaldi ve tam 22 yıllık...
    Yan sanayi 40-100 TL arasında ben 40 TL ye almıştım ve malesef 400 km dayanmıştı...
    Serviste tek satılmıyor komple distiribütor şeklinde 2000 TL ama 20 yıl daha gider Mitsubishi diye çıkıyor...

4. Evet arkadaşlar rölanti problemi ile ilgili bir önemli husus daha tespit ettik...
    Boğaz kelebeği üzerinde bulunan düz ağız bir ayar vidası var içinde yay var ve oring var..
    O ring açtığımızda yoktu sağolsun usta durumu fark etti ve oring bulup taktık ve şuan kuzumun rölantisini dilediğim gibi ayarlıyorum..
    Rölanti motoru arızasından önce denenmesi gereken bir husus daha.. İnşallah insanlarımıza gerek bugün gerek daha sonra yardımcı olacaktır...

5. rölanti hakkında sorunlardan biriside emme manifoldu ile boğazı birbirine bağlayan yerdeki contadır. parça kodu FS011365..
    Bir diger sorun da rölanti motoru ile boğaz kelebeğini birbirine bağlayan contada da oring yırtılmasından dolayı sorun meydana geliyor. o contada FS0113W89
    20-30 tl arası parçalar, her ne kadar Avusturya ve Belçika depoda yok ise de Japonyadaki depodan 10-15 günde geldi...

grafff, hagakure, böcek ve 4 kişi daha bunu beğendi.
  6. böcek

böcek Katılımcı

Benimde gaz kelebeğim de takılma var rolantiye düşerkenki 1000 devirde azcık takılmasının sebebi oymuş temizlense geçermiş

GALAXY J7

7. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Rolantide cok sıkıntı yoksa kelebege elletmemek gerek. Temizleyelim derken dahada beter yapiyorlar.

böcek bunu beğendi.
  8. böcek

böcek Katılımcı

Evet ben de o yüzden kurcalatmıyorum rolantimde acillik bir durumda yok çok şükür dalgalanma filan yok sadece rolantide gaza basıp bırakınca rolantiye düşerken 1 in üzerinde 1 saniye bekledikten sonra normale düşüyor okadar

GALAXY J7

9. domestos

domestos (Veli Azak) Yetkili Kişi

Araç Markası:
    Mazda 626 GF 1998 AT
    Araç Renk ve Tip:
    Beyaz-Sedan
    Bu normal olması gereken zaten. Bunun için sanayide gezmedik yer bırakmayanlar var...

hakan_emre bunu beğendi.
  10. romulus

romulus Katılımcı

Araç Markası:
    Nissan Almera
    Araç Renk ve Tip:
    Sedan
    Veli abinin dedigi gibi normal zaten sizinki. Rolanti dalgalanmasi, uzun far acik,klima devredeyken kontrol edilebilir. Klima acilinca rolanti bir miktar yukselir. Bu sekilde sorununuz yoksa, rolanti bir inip bir cikmiyorsa sıkıntınız yok demektir.

böcek bunu beğendi.
  11. böcek

böcek Katılımcı

Çok şükür öyle bir şey yok aracımda maşallah

12. 61polis45

61polis45 Sessiz

Araç Markası:
    mazda
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo 626 sedan
    94 model mazda 626 sedan.
    2.0 motor.
    benzin / lpg

araçı aldığım gün distribütör değişimiyle başladık maceraya :)
    araçta bir rolantı sorunu var çözemedik.
    direksiyonu sağ sola çevirince rolanti 10 dan 11 12 lere çıkıp tekrar normale dönüyor.
    klima veya farları açınca 10 da olan rolanti 12 13 lere çıkıp daha sonra 8 de sabitleniyor.
    bunlara normal dediler gerçi ??
    ÖZELLİKLE : Araç bazen ışıklarda dururken rolanti kendi kendine yükselip iniyor.
    Boşa attığım zaman aynı şekilde 17 18 Lere kadar oynuyor millet niye gaz veriyorsun boşta diyor :D
    bu konuda çözüme ulaşan yardım edebilecek olan var mı.
    Yoksa istanbul adem usta yolu gözüktü :)

alican bunu beğendi.
  13. alican

alican Sessiz

Araç Markası:
    mazda 626
    Araç Renk ve Tip:
    Bordo sedan
    Merhaba, öncelikle bu sorunu yaşamış ve halletmiş biri olarak dediklerimi iyi uygulamalısın kardeşim : debriyaj pedalinin altında beyaz bir şartel var ( debriyaja basınca tepki veren sensör ) eğer, araç çalışıyorken debriyaja basılı tuttuğunda rölanti düzeliyorsa kesin bu sensörden, öyleyse o şarteli bir kelepçeyle kapalı duruma getir ve dene, sök ve kapat, düzelmedimi : disbirötörden avansı düşür, avans tabancası uygulamasına gitme hiç bir işe yaramaz, elle kafa ayarı yaptır ve dşük yaptır dene ,düzelmedimi : Emme manifol du hava alıyor mu (düşük ihtimal)kontrol ettir. Düzelmedimi: Eğer boğaz kelebeğini temizletirsen yaklaşık bir ay rölanti düzelmez, sabırlı ol ,sonra kendini bulur. En kötü ihtimal ise sübap ayarının bozuk olmasıdır. Üst kapak sökülerek sübap ayarları yapılır parçaları değişir vs vs.

İnan ki Kardeşim bu araçlarda uzmanım desem abartı olmaz, Senden ricam elletme aracı, çünkü tamirciler gerçekten anlamıyor. Araç elinde kalabilir, istersen beni 546 441 51 96 no'dan ara sana yardımcı olurum inşallah. Ha birde krank kasnağına baktır. Çiftli ise bozulmuş olabilir dönme yapar başıma geldi , o zamanda rölanti tutmaz.

Eğer kırank kasnağı bozulmuşsa araç sente tutmaz ve rölanti dalgalanır.

Son düzenleme yönetici tarafından yapıldı: 15 Temmuz 2016
    frk626, böcek, domestos ve 2 kişi daha bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş