Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Rölanti yetmemezliği yada dalgalanması olan arkadaşlar ilk önce motorun üzerindeki sıraya göre Fan-Hararet ve Isı müşürleri var Isı müşürü yeşil başlı olan müşür...
Bunu çıkarınca sorunu düzeltiyor rölanti dalgalanmasını ve klima açınca rölantiden stop eden araç normala dönüyor bir miktar artıyor rölanti...
İki araçta denedik bende normal ken diğer arkadaşta hararet artırdı...
Dikkatlice denenebilir...
Bu müşür serviste 180 TL ve malesef Japonu bulmak zor 1-2 yerde buldum 30-80 arasında fiyat taiwanı 15 TL taktım para etmedi....
Dediğim gibi çok ama çok dikkatli olarak denenebilir...
Rölanti motoru kolay arıza yapmaz bunu unutmayın ve bu teşhisi koyanlara önce bu yolu denetin....

Malesef Mazda yan sanayi ile olmuyor..

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağlam parça kullanıyorlar ve ancak hata ile kaza ile arıza yapıyor, yan sanayi de bu parçaların yerini tutmuyor, adamların felsefesinde tamir yok, kullan at mantığı var ve kullandıkları parçalar 10-15 yıl kullanılabiliyor...

21 yıllık guzumun marş kömürlerini değiştirdiğimizde üzerinden orijinal marş kömürleri çıktı, benim anlamam mümkün değildi, usta elektrikçim söyleyince ağzım açık kaldı...

Aşağıda yazılanlar @alican 'ın 07 Aralık 2017 Tarihli mesajından alıntılanmıştır, konunun yukarılarında bulunması açısından alıntılanmıştır. Bir kez daha teşekkürler...

Aşağıda yazılanları Bizzat kendim tarafından test edilmiş ve sorunları çözmüş biri olarak sizlere yardım etmek istiyorum.Arkadaşlar, rölanti sorunu olanlar.Yazacaklarıma dikkat edin.Rölanti dalgalanması demek birşeylerin yolunda gitmemesi demektir.Her marka araçlarda vardır.

Öyle ise yapılacaklar:

1-Arabanın hava hortumlarını kontrol edin.Kesinlikle kırık kaçak olmamalı.

2-Müşürler kolay kolay bozulmaz hemen müşürlere sarılmayın..Bu araçlarda kırank kasnağı çiftlidir,dönme yapabilir,dönme yaparsa kesinlikle rölanti tutmaz ve araç çekmez, ustaya gösterin ve emin olun.

3-Sistemdeki suyun havasını çok iyi alın.

4-Hava akış metresinin fişini çekip takarak tepki vermesini sağlayın,eğer tepki vermiyorsa yenilenmelidir.

5-Boğaz kelebeği temizlenirken kesinlikle yağlı sprey kullanmayın.Yağlı sprey yağ bırakarak aracın yaklaşık 1 ay dalgalanmasına sebep olmaktadır.

6-Boğaz kelebeğinin üzerinde ki su hortumularını çıkararak içinde tıkanıklık varmı kontrol edin.Su rahat şekilde kelebeğin içinden akış yapabilmelidir.

7-Avans ayarının düzgün olduğundan emin olun.

8-Üst kapak contanızın yanık olmadığından emin olun.

9-Eğer benzinde çalışmıyor ise:Arka koltuğun altında benzin ve tüpü ayıran bir röle vardır.Bu röle bozuksa Araç tüpte çalışır benzinde kesinlikle çalışmaz. Bu röle benzinden tüpe geçince benzin pompasının durmasını sağlar ve pompanız yanmaz.Bu röle çok çabuk bozuluyor.Malum piyasada kaliteli parça yok.Eğer bu röle çaışmazsa araç benzinde çok zor çalışır veya çalışmaz.Bir ihtimal benzin deposunda ki pompanın bobinine bakılıp değişmelidir.

10-Boğaz kelebeğiminin üzerindeki fişler kesinlikle takılı olmalıdır.Boğaz kelebeğinin üstündeki ayar vidası kesinlikle kapalı konumda olmalıdır.Sağ yöne sıkılmalıdır. Ancak boğaz kelebeğindeki açılıp kapanan klepede aşınma varsa bu vida kullanılmalıdır.Aksi takdirde rölanti hep yüksek kalacaktır.

11-Eğer sübaplarda aşırı bozukluk varsa dalgalanma minik minik devam edecektir.

12.Gaz kelebeğinin gaz telinin takıldığı bölümün önünde tek kablolu genelde siyah olan bir kablo ve fişi vardır.O kablonun tam takıldığı parçanın arkasında küçük bir parça vardırç.Siz gazı bıraktığınızda kapanan kelebeğe pozisyon verir ve beyin algılayarak rölantiyi ayarlar.O Parça yerinde ayarlı olmalıdır.

13-Vestanhause kontrol edilmelidir. Hava kaçağı olmamalıdır.
Bunlara adam akıllı bakan bir usta sorunu çok kolay ve maliyeti çok düşük şekilde çözecektir.

14-Egzoz sisteminin sağlam olduğundan emin olun.

Bunların haricinde çalışmama.rölanti dalgalanmasi,klima açınca rölanti düşmesi vs vs gibi sorunların olması imkansız gibi bir şeydir.

Umarım faydası dokunur.Teşekkürler.

31.01.2018 tarihinde eklenen video.

Son düzenleme:
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
evet veli abi aynen eski mazdamın bobinide orjinaldi ve tam 22 yıllık...
Yan sanayi 40-100 TL arasında ben 40 TL ye almıştım ve malesef 400 km dayanmıştı...
Serviste tek satılmıyor komple distiribütor şeklinde 2000 TL ama 20 yıl daha gider Mitsubishi diye çıkıyor...

Evet arkadaşlar rölanti problemi ile ilgili bir önemli husus daha tespit ettik...
Boğaz kelebeği üzerinde bulunan düz ağız bir ayar vidası var içinde yay var ve oring var..
O ring açtığımızda yoktu sağolsun usta durumu fark etti ve oring bulup taktık ve şuan kuzumun rölantisini dilediğim gibi ayarlıyorum..
Rölanti motoru arızasından önce denenmesi gereken bir husus daha.. İnşallah insanlarımıza gerek bugün gerek daha sonra yardımcı olacaktır...

Moderatörün son düzenlenenleri:

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
bendeki sorun ilginç. Rolanti ara sıra kendiliğinden 2000 devire kadar yükseliyor. 2000 devire yükseldikten sonra gaza basarsam araba boğulmaya başlıyor gazı kesiyor, ayağımı gazdan çekmezsem rolanti düşüyor düşüyor sonra stop ediyor. gazdan çekersem de 2000 devire yeniden yükseliyor. bende hiç gaza basmadan vitese takıp ayağımı debriyajdan kaldırıyorum araba kendiliğinden gidiyor :) kısa süre sonrada düzeliyor. sorun boğaz kelebeğinden mi acaba? geçenlerde temizlettik çok kirliydi ama temizlemek işe yaramadı sorun devam ediyor. birde ara sıra arabayı çalıştırdığımda gaz yemiyor. gazı kökleyip marşa öyle basıyorum rolanti 0 civarında kalıyo ayağımı gazdan çekersem sönüyo bir süre gaza basılı şekilde bekliyorum. hafif hafif rolanti yükseliyo sonra bi 5000-6000 devri görüyorum bu sırada beyaz bi duman atıyo eksozdan sonra normale dönüyor. sorun nedir acaba :(

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Görmeden bilinmez diyerek hızlı cevap veriyorum. Rolanti motoruna sıcak su gidemiyor. Sebepleri hava yapmış, conta yanmış, su eksik, tıkanmış, bozulmuş vs

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sıcak suyun içine; ısı derecesini etkileyecek yabancı madde de karışmış olabilir...

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
boğaz sağlam, hava akışmetre sağlam, motorun ayarları çok iyi dedi usta. hava filtre hortumunda yırtık tespit etti, hava alıyormuş o yırtıktan,devirdeki dengesizlik o yüzdenmiş. dünde yeni bi hava filtresi hortumu taktık. şimdilik büyük bi sıkıntı yaşamadık. ama bu sabah devir ibresinde hafif dalgalanma oldu. seyir halindeyken boşa aldığımda 900 ile 1100 devir arasında gidip geliyordu ibre. galiba sorunu çözemedik daha :(

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Egzoz sistemini de kontrol ettir... Delik vs. Varsa bir ihtimal yapabiliyor...

mcmelankolia

Aktif
Araç Markası
1997 Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Sedan
Buji, Buji Kabloları,Hava Filtresini Kontrol Ettiniz mi..

tween_91

Sessiz
Araç Markası
1994 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo HB
Komple egzoz 3-4 ay kadar önce değişti, buji ve buji kabloları - hava filtresi 6 ay kadar önce değişti. Usta sağlam dedi ama bence sorun boğazda.

emytoget

emytoget
Araç Markası
Mazda Premacy - 1999
Araç Renk ve Tip
Gri - sw
Azcık ayarla kurtarıcak gibi ama ayarı bilen orda yoktur.

C5303 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
626 yı aldığımda rolantimde 1500-2000 devirde sabit kalma yada aşırı derecede düşüp stop edecek ve bazen stop eden bi sorunum vardı. Bunu ustalar hava akış metresine bağladılar ben sorunu farklı 2 yerden buldum ve halletim.
1. Arızalı olan yer ısı sensörü denilen siyah renkli bi sensör (hararet müşürün ve fan müşürünün bulundu yerde) Bu ısı sensörüm arızalı olduğu için aracı soğuk görüp rolantimde yükseltme yapıyordu ısı sensörünü değiştirdikten sonra birde o ısı sensörünün bulunduğu suyun geçtiği noktanın açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor yarın kısmet olursa fotoğraf ekleyeceğim bendeki o yer tıkalıydı ve hava kompresörü ile açtım rolantim artık 2.000 lerde kalmıyordu ama artık düşük olarak çalışmaya başlıyordu bunun çözümü ise şu:
2. Gaz kelebeği dediğimiz parça ayar tutmuyordu gaz kelebeğini söküp bala spreyi ve gaz yağı ile temizliyoruz genelde aşırı derecede kirli oluyor ve gaz kelebeğinin çalışmasını yavaşlatıyor. Ayrıca gaz kelebeğinin arkasında bulunan ufak ayar vidasınında kirden dolayı çalıştırmıyor parçayı temizledikten sonra gaz kelebeğini yerine takıp arka tafaında bulunan vidayla ayarını 900-950 e ayarlayın rolantiyi sağa çevirdikçe artar solo çevirdikçe rolantisi düşer bu şekilde ayarını yapıp enjeksiyonlu aracın keyfini çıkartabilirsiniz :) Kısmet olursa yarın parçaların bulunduğu bölümün fotoğraflarını çekip ekleyeceğim hayırlı geceler.

Murat Caymaz

Katılımcı
Araç Markası
1993 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Ben şu aşağıda yaptıklarımı uygulayarak rolanti sorunumu kendim hallettim belki yardımı dokunabilir.
626 yı aldığımda rolantimde 1500-2000 devirde sabit kalma yada aşırı derecede düşüp stop edecek ve bazen stop eden bi sorunum vardı. Bunu ustalar hava akış metresine bağladılar ben sorunu farklı 2 yerden buldum ve halletim.
1. Arızalı olan yer ısı sensörü denilen siyah renkli bi sensör (hararet müşürün ve fan müşürünün bulundu yerde) Bu ısı sensörüm arızalı olduğu için aracı soğuk görüp rolantimde yükseltme yapıyordu ısı sensörünü değiştirdikten sonra birde o ısı sensörünün bulunduğu suyun geçtiği noktanın açık olup olmadığını kontrol etmeniz gerekiyor yarın kısmet olursa fotoğraf ekleyeceğim bendeki o yer tıkalıydı ve hava kompresörü ile açtım rolantim artık 2.000 lerde kalmıyordu ama artık düşük olarak çalışmaya başlıyordu bunun çözümü ise şu:
2. Gaz kelebeği dediğimiz parça ayar tutmuyordu gaz kelebeğini söküp bala spreyi ve gaz yağı ile temizliyoruz genelde aşırı derecede kirli oluyor ve gaz kelebeğinin çalışmasını yavaşlatıyor. Ayrıca gaz kelebeğinin arkasında bulunan ufak ayar vidasınında kirden dolayı çalıştırmıyor parçayı temizledikten sonra gaz kelebeğini yerine takıp arka tafaında bulunan vidayla ayarını 900-950 e ayarlayın rolantiyi sağa çevirdikçe artar solo çevirdikçe rolantisi düşer bu şekilde ayarını yapıp enjeksiyonlu aracın keyfini çıkartabilirsiniz :) Kısmet olursa yarın parçaların bulunduğu bölümün fotoğraflarını çekip ekleyeceğim hayırlı geceler.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Ben şu şağıda yaptıklarımı uygulayarak rolanti sorunumu kendim hallettim belki yardımı dokunabilir.
26 yı aldığımda rolantimde 1500-2000 devirde sabit kalma yada aşırı derecede düşüp stop edecek ve bazen stop eden bi sorunum vardı. Bunu ustalar hava akış metresine bağladılar ben sorunu farklı 2 yerden buldum ve halletim.
Altın değerinde bilgi 626 kullanıcıları için. Teşekkürler bilgilendirme için.

Geçmiş olsun, keyifli sürüşler. Fotoğrafları bekliyoruz :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel bilgiler, teşekkürler... Ayrıca geçmiş olsun kazasız sürüşler olsun. :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Murat kardeşim ellerine sağlık, videolar çok güzel ve faydalı olmuş... :)

Eklemek istediğim üç nokta var;

1-Isı sensörü arıza verdiğinde; sabahları geç çalışma sorunu da ortaya çıkar aklımızda bulunsun.

2-İkinci videoda devir ibresinde titreme var gibi gördüm, eğer böyle bir devir dalgalanması varsa; işi iyi bilen bir ustaya avans ayarı yaptırabilirsin... Yakın zamanda Hakan, avans ayarı yaptırarak bu sorundan kurtuldu.

3-Açık hava filtresi zamanla sorun oluşturabilir, hava akışmetre arızası verebilir, mümkünse orijinaline dön derim.

Kazasız belasız nice günlere inşallah... :nazar:

Üst Alt