Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mustafa abi bişey sorcam senin araba soğukken çalıştırdığında cikle açıyor ya otomatik kaç devire kadar çıkıyor araba ve ne kadar sürüyor ;) biliyorum yeri değil kusura bakma abi

İklim fark eder mutlaka ama, aynı motor olduğu için yanıtlayayım... Sıfır derece ve üzeri havalarda 2500 devir ile ilk çalıştırma oluyor ve yaklaşık olarak 1-2 dakika içinde de rölanti normale dönüyor.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Veli abi birde dalgalanma başladı 0.6-0.9 arası dalgalanıyor bazen 0.5-0.4 lere kadar düşüyor hatta kalkışlarda gazı bir saniye geç yiyor Buda yokuşlarda geri kaçırma bazen de stop etmesine sebebiyet veriyor. Gazcıya gittim hiçbir sıkıntı Yok dedi. Buji ve kabloları Yen'i değişti.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Veli abi birde dalgalanma başladı 0.6-0.9 arası dalgalanıyor bazen 0.5-0.4 lere kadar düşüyor hatta kalkışlarda gazı bir saniye geç yiyor Buda yokuşlarda geri kaçırma bazen de stop etmesine sebebiyet veriyor. Gazcıya gittim hiçbir sıkıntı Yok dedi. Buji ve kabloları Yen'i değişti.
Eğer ki soğutma sisteminde hava varsa da böyle dalgalanma yapar. Gaz kelebeğine giren su hortumunu çıkarın, motor soğukken radyatör kapağını açın ve aracı rölantide çalıştırın. Radyatördeki su eksilmeye başlayacaktır, eksildikçe tamamlayın. 15-20 dk çalışsın. En son gaz kelebeğine hortumu tekrar takıp radyatör kapağını kapatın. Motor soğuduktan sonra tekrar radyatör kapağını açıp eksilen suyu tamamlayın.

Bir solukta anlatmışım ya. Ya hava yoksa? Diye sormazlar mı insana. :D

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Eğer ki soğutma sisteminde hava varsa da böyle dalgalanma yapar. Gaz kelebeğine giren su hortumunu çıkarın, motor soğukken radyatör kapağını açın ve aracı rölantide çalıştırın. Radyatördeki su eksilmeye başlayacaktır, eksildikçe tamamlayın. 15-20 dk çalışsın. En son gaz kelebeğine hortumu tekrar takıp radyatör kapağını kapatın. Motor soğuduktan sonra tekrar radyatör kapağını açıp eksilen suyu tamamlayın.

Bir solukta anlatmışım ya. Ya hava yoksa? Diye sormazlar mı insana. :D
BaZen arabayı sıkıştırıyorum yani biraz devirli kullanıyorum ve stop ettiğimde yarım çay bardağı kadar antifriz damlıyor. Bunu herzaman hatta sıkıştırmazsam hiç yapmıyor. Diyeceğim şu acaba bu durum hava yapmasına sebep olur mu?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Radyotörün olduğu kısımdan damlatmıyor ama ;)
Sağ arka taraftan gaz beyninin olduğu yerden gibi bi yerden anlamadım bende ordan damlatıyor bende ilave ediyorum ;)
Bir de ilginçtir benim fren hidroliğim azaltma yapıyor ekliyorum bir hafta sonra yani çok az ama eksiltme oluyor usta baktı bi kaçak vs yok dedi. Bende biZim guzu fren hidroliği yakıyor ozaman dedim :komik:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Radyotörün olduğu kısımdan damlatmıyor ama ;)
Sağ arka taraftan gaz beyninin olduğu yerden gibi bi yerden anlamadım bende ordan damlatıyor bende ilave ediyorum ;)
Bir de ilginçtir benim fren hidroliğim azaltma yapıyor ekliyorum bir hafta sonra yani çok az ama eksiltme oluyor usta baktı bi kaçak vs yok dedi. Bende biZim guzu fren hidroliği yakıyor ozaman dedim :komik:

Radyatör kapağından kaynaklı damlatma olayı, taşırma kabından olur, yani kaputu açtığında en sağda kalan kaptan taşar... Senin dediğin damlatma motor kaputunu açtığında sol taraftan bir yerden oluyorsa eğer; muhtemelen devirdaim, lpg beyni/boruları veya kalorifer sistemine giden borulardan kaynaklıdır. Eğer böyleyse mutlaka ve mutlaka kaynağını bul ve sorunu gidermeye bak, Allah korusun bu saydığım yerlerden patlak verirse, motoru yakma ihtimalin yüksek...

Fren hidroliğinin azalması, kaçırma kaynaklı olur, kaçak yoksa da; fren balataların bitiyor demektir... :D

Edith; küçük ihtimalle de olsa, debriyaj merkezinde sorun olabilir.

Sen yazdıkça, ben sorun buluyorum iyi mi? :)

Son düzenleme:

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Radyatör kapağından kaynaklı damlatma olayı, taşırma kabından olur, yani kaputu açtığında en sağda kalan kaptan taşar... Senin dediğin damlatma motor kaputunu açtığında sol taraftan bir yerden oluyorsa eğer; muhtemelen devirdaim, lpg beyni/boruları veya kalorifer sistemine giden borulardan kaynaklıdır. Eğer böyleyse mutlaka ve mutlaka kaynağını bul ve sorunu gidermeye bak, Allah korusun bu saydığım yerlerden patlak verirse, motoru yakma ihtimalin yüksek...

Fren hidroliğinin azalması, kaçırma kaynaklı olur, kaçak yoksa da; fren balataların bitiyor demektir... :D

Sen yazdıkça, ben sorun buluyorum iyi mi? :)
Vallahi iyi :)
Balataları hepsini Yen'i değiştirdim zaten usta değiştirdi göz ucuyla baktı kaçak Yok dedi balatalar iyi dedi. Ama balataları değiştirdikten bir hafta sonra el freni takılı kaldı ve bir müddet yol aldım sonra balata kokusu gelince durdum araca şöyle bi baktım ve arka sağ tekere kırmızı neon takılmış gibi ışık saçıyordu ( bu olay gece oldu) sonra birde ne göreyim fren diski pancar olmuş ;) biraz bekledim (yarım saat kadar) soğuyunca yola devam ettim sabah ilk iş ustaya gitmek oldu. Usta kontrol etti abi el freni halatı eskimiş takılı kalıyor dedi 90 liralık bi işlem sonucu hallettik artık takılı kalmıyor ;)
Ne uzun anlattım. Diyeceğim o ki bu durum balataya yada sisteme zarar verip kaçak yapmasına sebebiyet verir mi?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Balataları hepsini Yen'i değiştirdim zaten usta değiştirdi göz ucuyla baktı kaçak Yok dedi balatalar iyi dedi. Ama balataları değiştirdikten bir hafta sonra el freni takılı kaldı ve bir müddet yol aldım sonra balata kokusu gelince durdum araca şöyle bi baktım ve arka sağ tekere kırmızı neon takılmış gibi ışık saçıyordu ( bu olay gece oldu) sonra birde ne göreyim fren diski pancar olmuş ;) biraz bekledim (yarım saat kadar) soğuyunca yola devam ettim sabah ilk iş ustaya gitmek oldu. Usta kontrol etti abi el freni halatı eskimiş takılı kalıyor dedi 90 liralık bi işlem sonucu hallettik artık takılı kalmıyor ;)
Ne uzun anlattım. Diyeceğim o ki bu durum balataya yada sisteme zarar verip kaçak yapmasına sebebiyet verir mi?

Büyük ihtimalle vermez. İkinci şüpheli olarak debriyaj merkezini kontrol ettirmende fayda var...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Aynı diskle mi devam ediyorsun, umarım disk erken soğusun diye su dökmemişsindir

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Aynı diskle mi devam ediyorsun, umarım disk erken soğusun diye su dökmemişsindir
Aynı disk ile devam ediyorum.
Su dökmedim canım karşısına oturdum ben ısındım o soğudu :)
Ustaya durumu anlattım baktı ne Balat'a ne disk değişmedi sadece el freni halatı değişti. Zannımca sorun görmedi ki birşey demedi.

Mustapha_topal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GE
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Selamun aleyküm şimdi Ortaklar maZda Furkan ustanın yanındayım beraber gaz kelebeğini temizledik baya pismiş ;) birde gaz kelebeğinin elektrik tesisatı takılı değilmiş Furkan usta kabloları buldu ekledi taktı. Hala yapım aşamasındayız işlem bitince sonucu editlerim.

Ekli dosyalar

• IMG_1017.JPG
    IMG_1017.JPG
    66 KB · Görüntüleme: 70
  • IMG_1018.JPG
    IMG_1018.JPG
    59.3 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_1020.JPG
    IMG_1020.JPG
    92.1 KB · Görüntüleme: 74
  • IMG_1021.JPG
    IMG_1021.JPG
    88.9 KB · Görüntüleme: 71
  • IMG_1022.JPG
    IMG_1022.JPG
    44.6 KB · Görüntüleme: 75
  • IMG_1023.JPG
    IMG_1023.JPG
    59.3 KB · Görüntüleme: 71

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Selamun aleyküm şimdi Ortaklar maZda Furkan ustanın yanındayım beraber gaz kelebeğini temizledik baya pismiş ;) birde gaz kelebeğinin elektrik tesisatı takılı değilmiş Furkan usta kabloları buldu ekledi taktı. Hala yapım aşamasındayız işlem bitince sonucu editlerim.
Şimdi sorun düzelirse başka yerde sıkıntı olmazsa tadından yenmez.;)sonucu bekliyoruz.

Üst Alt