CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

ersinnsahin

Sessiz
Yanlış anlaşılmasın lütfen ama o koruma demiri neyi korumak için? Ben fabrikadan monte edilenini hiç görmedim şimdiye kadar. Sonradan takılanlar da yasak zaten. Unutmayalım ki, burada asfalt üstünde meydana gelen kazalardan bahsediyoruz. Arazi keyfi alırken yapılan bir hatadan dolayı tamponun daha az hasar alması başka bir konu...
Yanlış anlaşılacak bir durum yok hocam. Orada da duymuştum demişim zaten. Kesin olmadığını belirtmek için.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Örneğin şanzıman; Skyactiv Drive şanzımanı, klasik tork konvertörlü şanzıman teknolojisinin ulaştığı son noktayı yakalamak olarak değerlendiriyorum. Yeni bir mühendislik çağı açan bir gelişim olarak değil. Bildiğiniz gibi klasik tork konvertörlüler konforları ve sorunsuzluğu, zor şartlara dayanıklılığı ile Kuzey Amerika, Japonya, Okyanusya gibi pazarlarda çok tutuluyor. Ama verimlilik çok düşük ve giderek sıkılaşan çevre normlarına uyumu güçleştiriyor. ZF başta olmak üzere (BMW gibi önemli bir çok üreticiye şanzıman da tedarik eden mekanik aksam üreticisi) Mercedes Benz (kendi üretimi) ve sonra da japon Aisin Seiki bu teknoloji üzerinde uzun uzun çalışarak, bu tip şanzımanların avantajlarını muhafaza etmeyi ve bunun yanında çift kavramalıların da (DSG, EDC, Powershift gibi) verimliliklerini yakalamayı başarmışlardı. (zaten)

Burada Mazda'yı takdir etmemiz gereken şey, küçük bir üretici olarak kendisinin benzer bir şanzımanı üretme cesareti, becerisi ve başarısıdır. Yoksa bu teknolojide pazar lideri olması, yeni bir şey yaratması değil.

Üstelik bu konuda BMW ZF'nin arkadan itişliler için 8 ileri, önden çekişliler için Aisin'den 6 ileriyi kullanmasına rağmen yakında Aisin'in önden çekişliler için yaptığı 8 ileriye geçeceği unutulmamalıdır.

Yine Mercedes'in arkadan itişliler için 7 ileri kullandığı halde 9 ileri versiyonunun hazır olduğu ve yavaş yavaş modellere yayıldığını, ZF 9 ilerinin üreticiler tarafından yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladığı ve Haziran'da Honda ile ülkemize giriş yapacağını unutmamak lazım.

6 ileri günümüz standartlarını ancak karşılayan bir oran dağılımı yaratabiliyor. Yarın için çok zayıf kalacak. Bugün 7-8 ileri kullananlar bile 9'a transfer olma çabasındalar.

Çünkü ne kadar çok oran yaratırsanız, şanzımanın ilk ve son oranı arasındaki mesafeyi o kadar açabiliyorsunuz. Bu size 2 avantaj veriyor;

1- Vites oranları çok yakın olduğu için, beyin her zaman tam doğru vitesi ve devri bulabilecek ayarlamaları yapabiliyor. Bu performansı arttırdığı gibi, tüketimi ve ses seviyesini düşürüyor. Sürüş zevki de yükseliyor. Şöyle düşünün öyle bir yokuş çıkıyorsunuz ki, 3. viteste istemediğiniz kadar yüksek devir çevriliyor, 4. viteste de aracın torku çekmeye yetmiyor. Şanzıman sürekli 3-4 arası gidip, geliyor, keyfiniz kaçıyor, şanzımanı 3'e sabitliyor ve gürültüye, tüketime razı oluyorsunuz. Ya 3 ve 4'ün arasına yeni bir oran koysak, o yeni orana 4 desek ve eski 4'e de 5 diye hitap etmeye başlasak?

2- Son vites oranı ne kadar büyük olabilirse, otoban sürüşlerindeki konfor, keyif artıyor, tüketim düşüyor. Düz yolda, hızınızı kazanmış aracın süratini korumak için fazla torka ihtiyaç kalmadığından motor ne kadar düşük devir çevirebilirse, o kadar avantaja dönüşüyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Örneğin şasi; Mazda'nın Skyactiv şasi hafifletme felsefesini çok beğeniyor ve takdir ediyorum. Ama diğer isimlerle veya hiç isim koymadan birçok üretici de bunları yapıyor zaten. Hatta işi daha ileriye götürerek, çok ileri düzeyde yenilikçi malzemeler, birleştirme metotlarıyla mükemmel şasiler üretenler var.

Misal; Mercedes C sınıfı! Aynı motor, aynı şanzıman ile, daha büyük boyutlar ve daha çok standart donanım ile yeni C180, eski kasa C180'den tam 80 kg daha hafif. Eski kasa C180 bildiğiniz Yüksek alaşımlı çelik ve muhtelif çeliklerden mamul bir şasiydi. Yenisi ise alüminyum ve yüksek alaşımlı çelikten mamul hybrid bir şasi. %50 alüminyum kullanma oranına sahip bir otomobil.

Mazda standart malzemeleri kullanarak daha ekonomik ve buna rağmen hafif şasi üretmekte başarılı mı? Evet, kesinlikle! Markette lider şasi teknolojileri kullanıyor mu? Hayır!

Bir Subaru Forester'ın daha ağır bir şasiye sahip olmadığını, buna rağmen de ABD IIHS small overlap testinden daha büyük bir başarıyla çıktığını unutmayalım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Özetle Skyactiv'in kalbi bence Motor'dur ve ayrıca da otomobilin bir bütün olarak ele alındığı komple bir felsefe olması açısından Skyactiv değerlidir.

Ancak çevre kanunlarının zorlamasıyla downsizing (hacim küçültme) modasına uymak durumunda kalan diğer üreticilerin aksine, atmosferikte sadık kalmanın cesareti,bu metotla halen çok ilerlenebileceğinin isbatı açısından Skyactiv motor bir başkalık içeriyor.

Örneğin Mazda'dan başka bir üretici 14:1 sıkıştırma oranlı seri üretim bir benzinli binek otomobil üretemiyor şu an. Hem de 98 oktan benzine ihtiyaç duymadan.

Örneğin Mazda'dan başka hiçbir üretici 14:1 sıkıştırma oranı kadar düşük bir sıkıştırma ile dizel makine üretemiyor binek otomobiller için şu an.

Bunları gerçekleştirmek için Mazda gerçekten çok ileri düzeyde yeni mühendislik fikirleri geliştirmiş ve uygulamış makinalarına.

Bizim tek sıkıntımız ise, çılgın vergi oranları uygulayan hükümete bu konuda bir sunum yapmamış olmaları.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ne yapalım, size yalan söyleyecek halim yok, görüşlerim böyle!

Şimdi gelelim ana konumuza. Şasinin ne kadar önemli bir aktif güvenlik elemanı, sonrasında pasif güvenlik elemanı olduğunu anlattık.

Aynı zamanda bu güvenlik fonksiyonları için kimi sensör, kimi süspansiyon vb. ne kadar çok diğer elemana da ev sahipliği yaptığını/destek verdiğini anlattık.

Ayrıca sürüş keyfi için ne kadar kritik öneme haiz olduğunu da belirttik. Tüketim/performans vb. bahsetmiyorum bile...

Tüm bu konuyu açmamın, bu kadar yazmamın bir sebebi vardı. Sadece şunu sormak; Aracınız mühendisler tarafından kendisine kazandırılan ve size hizmet etmek için yaratılan bu özelliklerini hayatının sonuna kadar nasıl korur?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir terzi size 1 metre mesafeden bakarak üstünüze elbise dikebilir mi?

Dikerse üzerinize oturur mu? Yoksa bazı yerleri dar, bazı yerleri bol mu olur?

İyi bir terzi önce sizin ölçülerinizi hassas ve dikkatlice alıp, kalıbınızı çıkarmaz mı?

Daha sonra da bu kalıba göre elbisenizi dikmez mi?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aklıma bir şey geldi, anlatmadan geçemeyeceğim;

Diğer bir forumda bir arkadaş bana sürekli sorular soruyordu. Ben de ısrarla cevaplıyordum. Bir gün bana yazdı ki;

- Aslında ben sorduğum soruların cevaplarını biliyorum ama aklıma gelmiyor. Siz cevaplayınca jeton düşüyor.

Ben de cevaben yazdım ki;

- Aslında ben de verdiğim cevapların sorularını biliyorum ama siz sorunca jeton düşüyor!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Güzel soru abi, bence her mühendislik ürünü belirli bir ömüre sahiptir veya en azından bir ömür kendisine biçilmiştir...

Her ne kadar bu süre; bizim ülkemiz için sonsuz olsa da !! :)

selmazda

Katılımcı
Terzi denilince mi kalıp aklına geldi abi ?? Benim aklıma da; sabun denilince geliyor... :D

Hayır. İlk iletideki kalıp, şasi resminden dolayı söyledim. Konuyu oraya mı bağlayacak diye? Yani arabanın kalıbı veya şasisi yapılırken yapılan işlemler, bunun önemi, aracın kazadan sonra tekrar eski haline gelebilmesi için..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Fatih Bey, konu artık kendi kendini ifade eder hale gelmeye başladı sanırım...

Bir de söyleyemediklerimi, yazamadıklarımı bilseniz...

Hayır. İlk iletideki kalıp, şasi resminden dolayı söyledim. Konuyu oraya mı bağlayacak diye? Yani arabanın kalıbı veya şasisi yapılırken yapılan işlemler, bunun önemi, aracın kazadan sonra tekrar eski haline gelebilmesi için..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Burada hayal kırıklığına uğradığım konu Boron çeliği oldu. Moron çeliği değil, Boron çeliği şakam da dikkat çekmedi. Ülkemiz için çok önemli bir konu dediğim bu çelik türü de ilgi çekmedi...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Terzi denilince aklına sabun geliyor, peki sabun denilince aklına ne geliyor? Gora gor açık konuş şimdi Veli...

Abi buradan ancak bu kadar açık oluyor, off the record veya dont't print screen bir zamanda mutlaka açık konuşulur... :D Moron çeliği esprisini atlamadım ayrıca... ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yukarıda bazı arkadaşlarımız soruyordu, daha fazla darbe emme yeteneği olan tamponlar yapılamaz mı diye? Ben cevapladım. Şimdi foruma ben soruyorum, diyelim ki böyle tamponlar yaptık, yandan kazalarda ne yapacağız? çarpışan otomobiller gibi, yanlarda da mı uzun bir tampon olacak?

selmazda

Katılımcı
Burada hayal kırıklığına uğradığım konu Boron çeliği oldu. Moron çeliği değil, Boron çeliği şakam da dikkat çekmedi. Ülkemiz için çok önemli bir konu dediğim bu çelik türü de ilgi çekmedi...

Çelik endüstrisi veya oto sacı uzmanı olmadığımız için normaldir. Ama şimdi bir çağrışım yaptı, eğer yanılmadıysam; BOR madeninden mi üretiliyor bu çelik?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yes, it is Fatih Bey!

Otomotiv endüstrisinde kullanılan malzemelerin hepsinin bir borsası var. Şu anda bu borsa lobicileri bile otomobillerde kullanılan malzemelerin yönlerini kendi çıkarlarına çevirmek için uğraşıyor.

Dünya BOR madenlerinin çoğuna sahip olan ülkemizde bu yönde bir lobicilik var mı?

Çelik endüstrisi veya oto sacı uzmanı olmadığımız için normaldir. Ama şimdi bir çağrışım yaptı, eğer yanılmadıysam; BOR madeninden mi üretiliyor bu çelik?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Yukarıda bazı arkadaşlarımız soruyordu, daha fazla darbe emme yeteneği olan tamponlar yapılamaz mı diye? Ben cevapladım. Şimdi foruma ben soruyorum, diyelim ki böyle tamponlar yaptık, yandan kazalarda ne yapacağız? çarpışan otomobiller gibi, yanlarda da mı uzun bir tampon olacak?
Kapı ve çamurluk içlerine şasi bağlantılı çelik bar olmaz mı?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu arada bir ipucu vermek isterim ki, aracın yanına tampon koymak ve BORON çeliği sorunsallarım birbirleri ile ilintili bir konuya giriş içeriyor...

Üst Alt