CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Seni mi kıracağız, kapı içlerine koyarız! Çamurluk içine niye koyalım? Orada kimi koruyacağız? Boşuna ağırlık ve maliyet olmaz mı?
Sert kazalarda darbeyi emsin diye düşünmüştüm, çamurluk zarar görmesin diye değil ama darbeyle birlikte önüne geleni çığ gibi toplayıp iç kısma gömüp içeridekilere zarar vermemiş oluruz. Ağırlık yapmayan ama bir o kadar da sağlam olan element kullanacağız o zaman, maliyet ne olur orasını da üretici düşünsün :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Aracın yanlarına böyle tamponlar yapamayacağımıza göre, çok net söyleyebiliriz ki, bir otomobilde uğrayacağınız kazaların en tehlikelileri yandan kazalardır. Hele ki, yandan bir ağaca veya elektrik direği gibi dar alanlı nesnelere çarpılması en ağır sonuçları doğurur.

Önden veya arkadan geçirdiğiniz kazalarda mühendislerin sizi korumak üzere bir sürü elektronik kumandalı koruyucu sistemin birbirleriyle koordineli çalışmasını sağlamak için çok fazla zamanı vardır. Tabi burada çok fazla zaman olarak saniyenin 0,60 veya 0,80'inden bahsediyoruz, varın siz hesaplayın.

Ayrıca en 1,5-2 metre gibi de darbe emme bölgesi planlamak için mesafeleri vardır.

Yandan kazalarda ise, ilk darbe merkezi ile sizin aranızdaki mesafe 15-20 cm den ibarettir, zaman da çok çok daha kısadır.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu arada bir ipucu vermek isterim ki, aracın yanına tampon koymak ve BORON çeliği sorunsallarım birbirleri ile ilintili bir konuya giriş içeriyor...

Bu, Moron pardon, Boron çeliği denilen zımbırtı hem hafif hem de sağlam olamalı ki; sektörde herkes bu konuya odaklanmış demek... :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Gözlerinden öpüyorum, sevgili kardeşim.

Sert kazalarda darbeyi emsin diye düşünmüştüm, çamurluk zarar görmesin diye değil ama darbeyle birlikte önüne geleni çığ gibi toplayıp iç kısma gömüp içeridekilere zarar vermemiş oluruz. Ağırlık yapmayan ama bir o kadar da sağlam olan element kullanacağız o zaman, maliyet ne olur orasını da üretici düşünsün :)

selmazda

Katılımcı
Yes, it is Fatih Bey!

Otomotiv endüstrisinde kullanılan malzemelerin hepsinin bir borsası var. Şu anda bu borsa lobicileri bile otomobillerde kullanılan malzemelerin yönlerini kendi çıkarlarına çevirmek için uğraşıyor.

Dünya BOR madenlerinin çoğuna sahip olan ülkemizde bu yönde bir lobicilik var mı?

Nerdeee? Ne gezer. Dünya bor rezervinin sanırım % 70'i ülkemizde ama Bor'u kullanarak katma değer yaratan bir işlemimiz yok sanırım. Sadece çok ucuza hammadde olarak dışarı satıyoruz.

Dediğiniz gibi Bor avantajını kullanarak Boron çeliği üretip Oto üreticilerine satabiliriz.

Bor'un kullanım alanı çok fazla geniş her sektörde kullanılabilir..Yakıt olarak bile kullanılıyor. Bir arkadaşım var, Bor'dan yakıt katkısı pazarlıyordu.

hagakure

Aktif
Araç Markası
2004 Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Şampanya-Sedan
Aklıma bir şey takıldı ,önden alınan darbelerde ön tampon ,tampon demiri ve sonrasında şasi kolları alınan enerjiyi kademeli olarak azaltarak aracın bütününe dağıtıyor.Peki yandan alınan darbelerde darbe ile aramızdaki mesafenin çok az olması ve B sütununun bu nedenle çok daha fazla sağlam yapılması nedeni ile o kadar kısa mesafede alınan enerji bize minimum hasar ile nasıl dağıtılıyor ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi yapmamız gereken şu oluyor;

Aracın kapı içlerini özel ve çok kuvvetli çelik barlarla takviye etmeliyiz. Böylece yandan alınan darbelerde kapı çökerek sürücü ve yolcuya çapmak yerine, bu barlar kaza kuvvetlerini A ve B direklerine aktarabilirler. Ama bu arada A ve B direkleri de çökmemeliler. Özellikle de B direği. Çünkü bu direk ortada sadece üst şasi ve aşağıda da alt şasiye küçük bağlantıları olan, Aracın üzerindeki en uzun boylu alt ve üst şasi bağlantısı olan, başkaca da hiçbir desteği olmayan Merkez Bankası başkanı gibi oturmaktadır.

Şimdi çok sağlam olacak ve çok ağır da olmaması da lazım biliyorsunuz ki, tüm görevlerini eksiksiz yapsın. İşte özellikle bu göreve uygunluğu açısından otomotivde bir Boron Çeliği B direği imal furyası yaygınlaşmaktadır.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
[member=34]mtutun[/member]
peki üstad formula 1 teknolojileri bilindiği üzere uzay teknolojisi gibi bir şeydir, birçok şey orada keşfedilir ve binek araçlara da indirgenmeye çalışılır
o araçlarda carbon-fiber kullanılıyor ki hem esnek, hem hafif hem de dayanıklı olsun, çünkü 300 küsür km ile ciddi kazalar yaşanabilmekte
boron ile carbon-fiber arasında nasıl bir ilişki kuruabilir? bu birincisiydi :)

ikincisi;
mazda küçük çaplı sayılabilecek bir üretici, bilmiyorum hondaya kıyasla ne aşamada,
honda şu an tekrar f1 e girdi, mclaren le birlikte, geçmiş yıllarda başarılı motorlar ürettiğini gördük
mazda da f1 e girebilir mi? ilerleyen zamanlarda, motor üreticisi olarak
tek başına olmasa da honda konsorsiyumu ile birlikte belki?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu Boron çeliği B direğini şu an piyasaya sürülmüş araçlarında kullanan marka ya da modelleri merak ettim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yandan alınan darbeler en tehlikelileridir dememin tam da üzerine çok güzel bir soru sormuşsun, Naim. Zaten bu darbelerde, darbe güçlerini absorbe edebileceğimiz bir bölge yaratamadığımız için, B direğinin ve darbenin yerine göre de, A ve C direğinin yardımlarıyla bu darbe kuvvetlerini aracın diğer bölümlerine yönlendirerek, etkilerini azaltmaya, yolcular üzerine binecek olan kısmını mümkün olduğunca düşürmeye çalışıyorlar.

Çok net olarak ifade edeyim ki, modern bir araçta (ilahi takdiri bir tarafa bırakarak söylüyorum) 64 km/h hızla önden aldığınız bir kazada ölme ihtimaliniz yok gibidir. Yandan 64 km/h hızla bir darbe alırsanız, tam sürücü kapısından örneğin, hele ki bu bir direk, ağaç ise, yaşama şansınız çok düşüktür.

Bu sebeple EuroNcap yandan çarpışma test hızları her zaman önden olanlara göre daha düşüktür.

Aklıma bir şey takıldı ,önden alınan darbelerde ön tampon ,tampon demiri ve sonrasında şasi kolları alınan enerjiyi kademeli olarak azaltarak aracın bütününe dağıtıyor.Peki yandan alınan darbelerde darbe ile aramızdaki mesafenin çok az olması ve B sütununun bu nedenle çok daha fazla sağlam yapılması nedeni ile o kadar kısa mesafede alınan enerji bize minimum hasar ile nasıl dağıtılıyor ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yukarıdaki yazılarımın bir yerlerinde yazdım zaten, karbon fiber şu an için gelen şasi malzemelerinden birisi. Sadece F1 değil, örneğin bazı Ferrari gibi bazı süper spor otomobillerde de kullanılmaya başlandı. Ama şu an için çok pahalı ve orta sınıf bir otomobilde görmek için çok erken. Premium seri üretim bir binek otomobil için bile erken. İlk aşamada daha çok alüminyum alaşım malzemeler görmeye devam edeceğiz.

İkinci sorun için ben yorum yapamam. Çünkü Mazda'nın bir şekilde F1'e katılması firma idarecilerinin vereceği İdari ve Finansal bir karar. Buna ben ancak geçmişe bakarak tahminen cevap verebilirim. Mazda'nın üretim adetleri, hedefleri, geçmişte hiç F1 tecrübesi düşünmemiş olmaları ve henüz Ford'dan ayrıldıktan sonra bilançoları yeni düzlüğe çıkmış bir firma olarak, üstüne üstlük Skyactiv'e çok yatırım yapmış, bunu ana hedef belirlemiş, bu yönde Rotary'e bile devam edip, etmeyeceği çok belli olmayan bir firma için ben kısa dönemde F1 ile ilgili bir beklentide değilim. Ama dediğim gibi bu konuda bana danışacaklarını sanmam... Eğer danışsalardı da, girmeyin abi derdim!

peki üstad formula 1 teknolojileri bilindiği üzere uzay teknolojisi gibi bir şeydir, birçok şey orada keşfedilir ve binek araçlara da indirgenmeye çalışılır
o araçlarda carbon-fiber kullanılıyor ki hem esnek, hem hafif hem de dayanıklı olsun, çünkü 300 küsür km ile ciddi kazalar yaşanabilmekte
boron ile carbon-fiber arasında nasıl bir ilişki kuruabilir? bu birincisiydi :)

ikincisi;
mazda küçük çaplı sayılabilecek bir üretici, bilmiyorum hondaya kıyasla ne aşamada,
honda şu an tekrar f1 e girdi, mclaren le birlikte, geçmiş yıllarda başarılı motorlar ürettiğini gördük
mazda da f1 e girebilir mi? ilerleyen zamanlarda, motor üreticisi olarak
tek başına olmasa da honda konsorsiyumu ile birlikte belki?

selmazda

Katılımcı
Yandan alınan darbeler en tehlikelileridir dememin tam da üzerine çok güzel bir soru sormuşsun, Naim. Zaten bu darbelerde, darbe güçlerini absorbe edebileceğimiz bir bölge yaratamadığımız için, B direğinin ve darbenin yerine göre de, A ve C direğinin yardımlarıyla bu darbe kuvvetlerini aracın diğer bölümlerine yönlendirerek, etkilerini azaltmaya, yolcular üzerine binecek olan kısmını mümkün olduğunca düşürmeye çalışıyorlar.

Çok net olarak ifade edeyim ki, modern bir araçta (ilahi takdiri bir tarafa bırakarak söylüyorum) 64 km/h hızla önden aldığınız bir kazada ölme ihtimaliniz yok gibidir. Yandan 64 km/h hızla bir darbe alırsanız, tam sürücü kapısından örneğin, hele ki bu bir direk, ağaç ise, yaşama şansınız çok düşüktür.

Bu sebeple EuroNcap yandan çarpışma test hızları her zaman önden olanlara göre daha düşüktür.

Yandan bir direğe çarpma ihtimali çok düşük. En çok başka bir araç yandan size çarpabilir..

Bir de sürekli 64 km/h hızını baz alıyorsunuz. Aslında bü düşük bir sürat. Şehiriçi sürati. Normalde 80-90 km ile gidiyoruz en az şehirdışı diyelim..

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir hayli var, sayısı da artıyor. Hatta geçen sene içinde piyasaya ilk defa Boron çeliği B direğine sahip bir model sürecek olan bir otomobil firması bizden servislerinde bu konu ile ilgili bir onarım modül çalışması desteği istedi. Bu firma için gerekli ekipman + eğitim + metodoloji paketi hazırladık ortak çalışmayla daha bu model piyasaya çıkmadan aylar önce. Tabi onların eğitim merkezine eğitim kasaları varmıştı.

Bu Boron çeliği B direğini şu an piyasaya sürülmüş araçlarında kullanan marka ya da modelleri merak ettim.

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
B direği ile işi tatlıya bağlmışınız yani abi. Aman bi tatsızlık olmasın, dolar lobisi diken üstünde netekim

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Dünya üzerinde mevcut Adac, EuroNcap, Jcap, Ancap, IIHS, NHTSA gibi bağımsız çarpışma test kuruluşları tarafından ön kaza testlerini 64 km/h hızla yapmak konusunda bir konsensüs olduğu için ve ben de size bu kaza sırasında meydana gelen koruma işlemleri sıralamasını yapacağım ve sonucunda da ilahi bir takdir yoksa, 64 km/h hızla önden bir kazayı modern bir otomobil içinde geçirirseniz ölme ihtimaliniz yok denecek kadar düşük diyeceğim için, bu hıza riayet etmek durumundayım. Çünkü bu testlerin sonuçları mevcut ve değerlendirilebiliyor ama bunların üzeri bir bilinmez. Bu da ayrı tartışma konusu, belki ileride gireriz.

Otoban (yanlarda koruyucu bariyer olan ayrılmış yollar) hariç yollarda aracınızı sürerken, kenarlarda ne kadar çok ağaç ve elektrik direği olduğuna dikkat ediniz. Yani direğe çarpma kazaları çok daha az senaryolardır ama ölüm oranı çok yüksektir.

Önden çarpışmalara grip virüsü diye bakabilirsiniz, yandan direğe çarpmak ise ebola! Bence bu çok ciddi bir tehdittir! Tabi 64 km/h üzeri çarpışmalarda domuz gribi, kuş gribi gidiyor yukarı doğru...

Yandan bir direğe çarpma ihtimali çok düşük. En çok başka bir araç yandan size çarpabilir..

Bir de sürekli 64 km/h hızını baz alıyorsunuz. Aslında bü düşük bir sürat. Şehiriçi sürati. Normalde 80-90 km ile gidiyoruz en az şehirdışı diyelim..

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
mustafa abi bir gün de bu dsg şanzuman hakkında bilgilendirme yapabilirseniz, faydalı olur diye düşünüyorum :)

Üst Alt