CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

Mt53

Katılımcı
Mustafa abi dergi çıkar alalım, otomobil programı yap reytingleri tavan yaptıralım Valla abi bu bilgilerden faydalansın herkes..Ortada şöyle keyifle izlenecek otomobil programı yok

badilcan

Katılımcı
Mustafa abi yazdıklarını baştan sona kadar okudum ,
Benim aklıma gelen bir dönem Subaru XV bakmıştım , Subaru müşteri temsilcisi özellikle Forester modelinde yan çelik barlar olduğunu ifade etmişti.
Sizin söylediklerinizi okuyunca acaba yandan darbelerde Subaru daha güvenlidir demek doğrumudur yada teknik bir veri varmıdır ? Tecrübelerinize dayanarak bu konuda yorum yapabilirmisiniz.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Demiştik ki, takım bile diktirseniz terzi sizin kalıbınızı çıkarmadan, bunu yapmak için de ölçü almadan üzerinize oturtamaz.

Peki yukarıdaki cümlemle ilgisiz gibi görünen çok ilgili bir başka soru sorayım. Boron çeliği yandan alınan darbelerde ve (sürpriz) ön tampon referans demiri de Boron olduğu için, önden alınan darbelerin de etkisinin tüm gövdeye dağıtılmasında kritik rol oynuyor, tamam...

Peki (Allah korusun ama) böyle bir kazadan sonra, örneğin Boron çeliğini değiştirmek isteseniz, yenisini klasik makine parkı ile yapabilir misiniz? Yoksa minimum teknik özellikleri dikte eden bir onarım metodu ile mi karşı karşıyayız?

Şimdi diyeceksiniz ki, yahu ben kaportacı mıyım? Bunlardan bana ne?

İyi! Ben de anlatmam o zaman!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi bu soru senin ilgi alanına giriyor gibi... Fakat; o çeliği sanırım klasik onarım yöntemleri ile onarım yapmak ilk günkü dayanıklılığını ve güveni verebileceğini ben şahsen kendim düşünmüyorum...

O zaman ne olacak? Diye ikinci bir soru geliyor akıllara... Evet ne olacak abi?

Ya fabrikasyon değişim yapılacak, ya da araç pert... Ülkemizde bir tek kapı için araç pert olmayacağı için yine başa dönüyoruz ve bu araç her türlü kaza neticesinde klasik yurdum insanının tamir yöntemleri ile yapılır ve piyasada çıtır hasarlı olarak arz-ı endam eder diyorum...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Ders başlıyor herkes sınıfa :D :clap:
Merak ediyorum Mustafa abi boron çeliğini düzeltme metodu nedir ? Maliyetimi fazla? Tekniğimi farklı?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi burada anlatabileceklerim var, anlatamayacaklarım var.

Evet siz kaportacı değilsiniz! Ama biber üreticisi çiftçi de değilsiniz. Peynir de üretmiyorsunuz. Doktor da değilsiniz. Yani en azından hepiniz değilsiniz...

Buna rağmen sağlığınızı korumak adına, yediğiniz, içtiğiniz şeyler hakkında, nefes aldığınız hava ve ortamlar hakkında bilgi sahibi olmak, en azından bir noktaya kadar, zorunda hissediyor musunuz?

Abi bu soru senin ilgi alanına giriyor gibi... Fakat; o çeliği sanırım klasik onarım yöntemleri ile onarım yapmak ilk günkü dayanıklılığını ve güveni verebileceğini ben şahsen kendim düşünmüyorum...

O zaman ne olacak? Diye ikinci bir soru geliyor akıllara... Evet ne olacak abi?

Ya fabrikasyon değişim yapılacak, ya da araç pert... Ülkemizde bir tek kapı için araç pert olmayacağı için yine başa dönüyoruz ve bu araç her türlü kaza neticesinde klasik yurdum insanının tamir yöntemleri ile yapılır ve piyasada çıtır hasarlı olarak arz-ı endam eder diyorum...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merak ediyorum Mustafa abi boron çeliğini düzeltme metodu nedir ? Maliyetimi fazla? Tekniğimi farklı?

Ya da; var mı öyle bir imkan ?? Ben oyumu, bu çeliğin tamiri yok şeklinde kullanıyorum... ::)

Şimdi burada anlatabileceklerim var, anlatamayacaklarım var.

Evet siz kaportacı değilsiniz! Ama biber üreticisi çiftçi de değilsiniz. Peynir de üretmiyorsunuz. Doktor da değilsiniz. Yani en azından hepiniz değilsiniz...

Buna rağmen sağlığınızı korumak adına, yediğiniz, içtiğiniz şeyler hakkında, nefes aldığınız hava ve ortamlar hakkında bilgi sahibi olmak, en azından bir noktaya kadar, zorunda hissediyor musunuz?

Aynen abi sonuna kadar hissediyoruz... ;)

selmazda

Katılımcı
Demiştik ki, takım bile diktirseniz terzi sizin kalıbınızı çıkarmadan, bunu yapmak için de ölçü almadan üzerinize oturtamaz.

Peki yukarıdaki cümlemle ilgisiz gibi görünen çok ilgili bir başka soru sorayım. Boron çeliği yandan alınan darbelerde ve (sürpriz) ön tampon referans demiri de Boron olduğu için, önden alınan darbelerin de etkisinin tüm gövdeye dağıtılmasında kritik rol oynuyor, tamam...

Peki (Allah korusun ama) böyle bir kazadan sonra, örneğin Boron çeliğini değiştirmek isteseniz, yenisini klasik makine parkı ile yapabilir misiniz? Yoksa minimum teknik özellikleri dikte eden bir onarım metodu ile mi karşı karşıyayız?

Şimdi diyeceksiniz ki, yahu ben kaportacı mıyım? Bunlardan bana ne?

İyi! Ben de anlatmam o zaman!

Bu dersten sonra işsiz kalsam gam yemem. Bir kaportacı da iş bulurum heralde! :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Buradaki niyetim onarım metodları ve ekipmanlarından bahsetmek değil aslında, Oğuzhan. Bu hakikaten bu forumun veya üyelerimizin iştigal alanı değil.

Ama biraz önce Veli'ye yazdıklarımın devamı olarak, bu otomobil sizin ve sevdiklerinizin canınızı taşıyor. Onu tamir edecek kadar olmasa bile, bizim ülkemizde, ne yazık ki bizim ülkemizde, asgari olarak ne yapılması ve ne yapmanız gerektiğini bilmeniz lazım...

Burada konuya girmek ve uyandırmak sorumluluğumu bu noktaya kadar kullanacak ve sizleri kafanızda birçok soru işaretiyle bırakacağım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Başka bir yerde daha anlatmıştım. Bulayım da link vereyim. Ama size önce kendimden bir hikaye anlatayım;

2010 senesinde bir bayan sürücünün yandan çarpması sonucu sağ tekerleği sertçe kaldırıma çarptım. Servise eksper geldi, kenarından eğilmiş bulunan alüminyum alaşım jantıma tamir verdi. Ben kendisine itiraz ettim. Bir süre görüşme sonucunda, onarılmış alüminyum bir jantı ancak ve ancak X-Ray test raporu sonucu kabul edeceğimi, aksi takdirde kendilerine de, kazaya sebebiyet veren sigortalılarına da dava açacağımı belirttim. Yeni jant aldım.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet buldum, link vermek yerine aşağıda alıntı yapıyorum o yazımdan;

Geçenlerde aracımın bakımını yaptırırken, diğer liftte de servis müdürü ile bir RX-8 müşterisi arasında hararetli konuşmalar geçiyor. Tabi ben ilgi ile dinlemiyorum kendilerini!

Ama kaçamadık, servis müdürü 'Mustafa Abi gelsene biraz' ve ben onlara yaklaştıktan sonra da 'Aha bu adama anlat, bu işin uzmanıdır' şeklinde ettiği 2 cümle ile beni işin içine çekti.

Araç hasar almış, yetkili servise çekilmiş, ama daha sonra sigorta başka bir yere çektirerek onarımını orada yaptırmış. Yaklaşık 6 ay önce olmuş bunlar... Şimdi araç sahibinin bazı şikayetleri var sürüşle ilgili ama servis müdürü der ki; ben bir şey yapamam, şasi hatalı onarılmış...

Beraber girdik altına inceledik, hataları gösterdik, niye hata yapılmış olabileceğini analiz ettik. Genç bana sordu;

- Abi ne olur bundan?

- Özetle söyleyeyim, ölürsün!

- Abi 6 aydır böyle kullanıyorum, ölmedim.

- Kardeşim, ben sana ölürsün diyorum, sen bana ne zaman diye soruyorsun. Allah bilir, ben bilemem.

Daha sonra tartışmaların sonunda arka yürür aksamın bel kemiği olan H tipi bağlantı merkezi söküldü, yere kondu. Ben de tekrar davet edildim. İnanır mısınız arka gergi kollarının montaj delikleri, kanırtılmaktan ovalleşmiş, artık kopma aşamasına gelmiş neredeyse... Bu sefer genç arkadaşa dedim ki;

- Demin ne zaman diye soruyordun, artık söyleyeyim; 3 vakte kadar!

Üst Alt