CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bunu daha önceki yazılarınızda ilk belirttiğinizde hiç o yönüyle bakmadığım bir şeyi sayenizde düşünmek zorunda kalmıştım. Farklı bir bakış açısı, bu şekliyle düşünmek çoğu kişinin aklına gelmez galiba. Peki sahi siz bu durumda nerede yanlış yaptınız?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tavukburger'in nasıl olduğu belli ama nasıl oluyor da otomobilde bunlar oluyor?

Önce süspansiyon;

Mazda'nın spor araçları hariç kullandığı McPherson kule tipi ön amortisör üstten Mc Pherson kulesi olarak tabir edilen şasi elemenına bağlantılıdır. Alttan da üçgen salıncak olarak adlandırılan bir ucu süspansiyonun alt tablasını oluşturan, diğer ucu da 2 farklı noktadan şasiye bağlanan bir süspansiyon sistemidir. Bu sistemin ortasında ise süspansiyon esas görevini yapan yaylar ve onların hareketlerinin sertliğini yumuşatmak ve konfor yaratmak için konumlanmış amortisör vardır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kısmetse Aralık 2015 ortaları gibi o noktaya gelmeyi planlıyorum. İşlerin yoğunluğuna göre değişebilir tabi...

Bunu daha önceki yazılarınızda ilk belirttiğinizde hiç o yönüyle bakmadığım bir şeyi sayenizde düşünmek zorunda kalmıştım. Farklı bir bakış açısı, bu şekliyle düşünmek çoğu kişinin aklına gelmez galiba. Peki sahi siz bu durumda nerede yanlış yaptınız?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hepimizin rot ayarı olarak bildiği, camber, caster ve toe ayarları ne kadar önemlidir yol tutuşta ve frenajda, güvenlikte bunu hepimiz yaşadığımız tecrübelerden biliriz. Ben bu mekanik konuları burada uzatmayacağım, sadece şasinin bunlara etkileri üzerine devam edeceğim.

Bildiğiniz gibi camber ayarı tekerleğin ortasından yukarıdan aşağıya düşey olarak geçtiği varsayılan çizgiye tekerleğinizin yaptığı açıdır. Bizi ilgilendiren yönüyle, lastiğinizin yere basma açısıdır.

Mühendisler bu camber ayar aralığını öylesine vermez. Aksine şasi ve otomobille, kendi istedikleri en uygun sürüş karakterine uygun açıları, müthiş uzun testlerden sonra verirler.

Sadece küçük bir örnek ne anlama geldiğini belirtmek için; fazla pozitif camber virajlarda daha iyi tutuş sağlar. Ama düz gidişi bozar, aks, aks kafası gibi mekaniklerin ömrü üzerine sınırlama yapabilir.

selmazda

Katılımcı
Bence Otomobil model versiyonları 4 adet olmalı :

1-Baz model: Eşinizin sizi mezarınızda çiçekle ziyaret edebileceği model
2-Baza modeli: Hastanede gözünüzü açabileceğiniz model
3-Bazen modeli: İtfaiyenin sizi araçtan çıkaracağı model
4-Bazane modeli: Araçtan ben kendim çıkarım Abi modeli.

Şimdi soru şu... aslında hadi gerçek bir diyaloglar zinciri ile anlatayım. Türkiye'de ve bizzat da benim bu anlatacağım konuşan kişi. Bir markanın satış sonrası hizmetler müdürü ile geçen gerçek bir konuşma. Hiç boşuna tahmin etmeye çalışmayın, hangi marka olduğunu söylemeyeceğim tabi ki! Ama forumumuzun adı gereği söyleyeyim ki, kesinlikle ve kesinlikle Mazda değil. O zamanlar Mazda Türkiye bile henüz kurulmamıştı.

- Ben sizin araçlarınızın çok güvenli olduğunu biliyorum. Ve X modelinizi gerçekten çok beğeniyorum. Ben bu aracı alırım almasına ama ben biraz salak bir sürücüyüm. Aldıktan kısa bir süre sonra 64/km/h hızla bu aracı bir yere çarparım.

Bu kazadan sonra kapıyı kendim açıp, dışarı çıkıp, telefonla eşimi arayıp, biraz geç kalacağımı haber verebilir miyim?

- Tabi ki, biz .... yuz!

- Tamam bu çok güzel. Ama ben kaza yaptığımda daha aracım 3 aylıktı. Şimdi ben ne yapmalıyım, nasıl onarımını yaptırmalıyım?

- Mutlaka bir servisimizde, orijinal parça kullanılarak onarımını yaptırmanızı tavsiye ederim.

- OK! Yetkili servisinize gittim. Orijinal parça da kullanıldı. Herhalde oradaki ustalar da sizin araçların özelliklerine göre eğitimlidir ve uygun ekipman ve donanım da vardır, değil mi?

- Tabi ki!

- Aracımı da teslim aldım onarımdan sonra. Ama dedim ya, ben hakikaten biraz salak bir sürücüyüm. Ben 3 ay içinde aynı yere gider yine 64 km/h hızla çarparım.

Bu sefer yine kapımı ben kendim açıp, çıkıp, hanımı arayabilir miyim? Yoksa beni itfaiye mi çıkarır? Gözümü Hastane'de mi açarım? hanım mezarıma çiçek mi getirir?

- Bunu tam olarak garanti edemeyebiliriz.

- Neden? Nerede yanlış yaptım?

- ....

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aracın ömrü boyunca yaşayacağı tüm çukura düşme, ani frenleme, viraj yükleri, ani hızlanmalar, Kemal dostumun dediği gibi yüzey bozukluklarının diyagonal yükleri ile bu süspansiyon sisteminin yaşayacağı, karşılaşacağı güçlükler ortada. Ama bu süspansiyon sistemi şasiye bağlantıları sebebiyle aynı yükleri şasiye de transfer ediyor ve oradan bunlara dayanabilmek için destek alıyor.

Şimdi düşünün ki, Mc Pherson kule üzerinde süspansiyon sisteminin civatalandığı (kaputu açtığınızda bu cıvataları görürsünüz, genellikle kule üzerinde 3 cıvata olur) cıvata yuvalarının (deliklerin) 1 mm kayması (herhangi bir hasar sonucu olabilir) alt tarafta tekerleğin yere basma açısını kat be kat etkiler ve camber ayar aralığı dışına çıkarır.

mesut taşdemir

Katılımcı
İki gündür okuyorum. Genç kızların vampir kitabı serilerini okur gibi okuyorum. Makine Mühendisliği öğrencisi olmanın garipliği galiba

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bazane modelini her kazadan sonra atacak mıyız? Yoksa onarım ile fabrika orjinaline dönebilir mi?

Bence Otomobil model versiyonları 4 adet olmalı :

1-Baz model: Eşinizin sizi mezarınızda çiçekle ziyaret edebileceği model
2-Baza modeli: Hastanede gözünüzü açabileceğiniz model
3-Bazen modeli: İtfaiyenin sizi araçtan çıkaracağı model
4-Bazane modeli: Araçtan ben kendim çıkarım Abi modeli.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
1 mm için önemsiz denecek yerler vardır. Boyu değil işlevi önemli de denebilir!

Ama bu konularda 1 mm, 2 mm, 3 mm zaman zaman ölüm/kalım meselesi haline de gelebilir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sanırım süspansiyon sistemindeki bu örnek yeterli olur şasinin süspansiyon geometrisi için ne anlama geldiğini izah etmekte.

Direksiyon sistemi;

Mazda bildiğiniz gibi direksiyon sistemine ayrı bir önem veren ve başarılı da olmuş bir marka. Dünya'nın en keyifli direksiyon sistemlerinden birini ürettiği hemen her yerde konuşulur, iddia edilir.

Sürüş keyfiniz aracınızı ve yolun durumunu hissedebildiğiniz kadardır felsefesiyle bakarsak, konunun sportif sürüş sevenler için önemi ortaya çıkıyor.

Herkesin sürüş keyfini arttırmak ve elektrikli direksiyonlara geçerek tüketimi düşürmek arasında gidip, geldiği bu dönemde, bu konunun önemi katlanıyor.

Çünkü elektrik desteği motordan çalınan gücü ortadan kaldırıp, tüketime ve çevre korumaya fayda sağlıyor, bu doğru. Amma velakin yol ve araç ile sürücüyü de bir güzel birbirinden koparıyor hissiz yapısı ile.

Futbol sahasına krampon ile değil de, kışlık kalın tabanlı kauçuk bot ile çıkıp, topa hakim olmaya çalışmaya benziyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu kadar hassas mühendislik mücadelesi verilen direksiyon sistemlerinde biz sadece direksiyon sistemi mükemmelliğine konsantre olamayız.

Çünkü direksiyon netliği, hissi sadece direksiyon sisteminin kendisinden menkul değil, ülkemizde kıymeti kendinden menkul insanların tersine!

Çok net bir direksiyon sisteminiz var ve bir komut verdiniz direksiyon simidini 20 derece çevirerek. Bakın hassasiyet kayıpları nereden başlıyor. Mekanik kayıplar vardır ama direksiyon mili ve kremayer üzerinde kayıp yok desek ve devam etsek.

(unutmayın direksiyon mili, kolu, kremayer hepsi ihmal edilerek) En çok öne çıkan kayıplar aracın direksiyon takviye sistemi + şasi + süspansiyon sistemi + lastikler üzerindeki kayıplar olarak ortaya çıkar.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Direksiyon takviye sistemini geçtim bizim konumuz değil.

İlk direksiyon hareketinde tekerlekler alında döner istediğiniz istikamete. Ancak ilk olarak şasi burulmaya çalışır diyagonal olarak, rijit bir şasi, burulmaya daha dirençli bir şasi, verdiğiniz komutun şasi üzerinde gecikmesi ve bir kısmının absorbe olmasını engelleyecek ve tecrübenizle ben bu virajı şu kadar açı ile dönerim dediğiniz anda, şaşırtıcı bir ikinci düzeltme yapmaya gereksinim duymama ihtimali artacaktır.

Şasi burulma direnci düşük araçlarla genellikle ilk vira girişlerine daha yavaş girmek zorunda kalırsınız. Çünkü ne kadar direksiyon açısı gerekeceğini kestirmek güç olacağı gibi, ikinci, üçüncü direksiyon düzeltmeleri de gerekebilir. Şasisi rijit otomobiller ise ilk viraj çizgisine daha kolay, çabuk ve keskinlikte oturur. Bu sebeple spor otomobillerin şasi burulma kaysayıları genellikle daha fazla olur.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Süspansiyon damper ayarı da direksiyon sistemi üzerinde şasi rijitliği kadar etki eder. Yumuşak ve konfor odaklı ayarlandıkça süspansiyon sistemi, manevra taleplerinde ilk anlar süspansiyon sistemi üzerine yığılma ve bunun yüzünden manevrada gecikmeler ile sonuçlanır.

Bu sebeple bir otomobilde süspansiyon sertliğini ayarlamak da bir konfor/sürüş zevki ve güvenliği dengesi 3 bilinmeyenli denklemidir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi günlük kullanımınızda daha ilginç bir konuya gelelim Mazda CX-5 kullanıcıları için. Benim RX-8 aracımda 225/40/19 lastikler ve jantlar vardı. Fabrika basınç tavsiyesi ise tamamı 30 psi idi.

CX-5 aracımda 225/55/19 lastik ve jantlar var. Fabrika tavsiyesi tamamına 36 psi.

Neden sizce?

Ağırlıktan veya awd sisteminden girecekler için aynı ağırlıkta ve awd Subaru Forester aracımızda tavsiye 30-32 psi arasıydı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şimdi günlük kullanımınızda daha ilginç bir konuya gelelim Mazda CX-5 kullanıcıları için. Benim RX-8 aracımda 225/40/19 lastikler ve jantlar vardı. Fabrika basınç tavsiyesi ise tamamı 30 psi idi.

CX-5 aracımda 225/55/19 lastik ve jantlar var. Fabrika tavsiyesi tamamına 36 psi.

Neden sizce?

Ağırlıktan veya awd sisteminden girecekler için aynı ağırlıkta ve awd Subaru Forester aracımızda tavsiye 30-32 psi arasıydı.

Yanak daha geniş olduğu için az hava sebebiyle esneme veya burkulma olmasın diye mi?

::)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Vallahi süpersin Veli. Mazda gibi direksiyon hassasiyeti ve sürüş keyfinde iddialı bir markanın önceliği konfor değil, bu konulara odaklanmak oluyor. Direksiyon hareketlerinde lastik üzerindeki esnemeleri ve gezmeleri mümkün olduğunca engellemek için bu ayarları tavsiye ettiklerini tahmin ediyorum. Yoksa geçen aracımızın tüm lastikleri 33 psi değere düşmüş, konforu da artmıştı.

Ama ben fabrika değerlerine her zaman uyulması gerektiğini düşünen biri olarak hemen 36 psi değere ayarladım. Herkese de üreticinin verdiği değerlerde lastiklerini tutmalarını ve sıklıkla kontrol etmelerini tavsiye ederim.

Yanak daha geniş olduğu için az hava sebebiyle esneme veya burkulma olmasın diye mi?

::)

Üst Alt