CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

selmazda

Katılımcı
Bir kaza anında aracınızın hareketi anında olmasa da aniden sıfıra iner. Peki bu hareket enerjisi birden sıfıra iner mi? Yukarıda izah edildiği gibi hayır! O artık kendine bir yeni iş aramakla meşguldür.

Aynen haşarı ve hiperaktif bir çocuk gibi. Enerjisini bisiklet üzerinde yeterince boşaltmasına izin vermezseniz evde bir yerleri kesin kırar, döker, hem de tepinir tepinir, ısınır, sonra da terler!

Aklıma TV'de izlediğim evde beslenen ecil hayvanların bakımı ile ilgili bir program geldi.

Orada Uzman Köpeğinizi gezdirin, koşturun, onunla oyunlar oynayın, yani dışarda mümkün olduğu kadar yorun, eve geldiğinde kuzu gibi olacaktır her dediğinizi yapacak, yorgunluktan bir köşeye yatacaktır demişti :)

Köpeğinizin yaramazlık yapmasını istemiyorsanız güzel fikir.. O0

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bütün bu ahval ve şerait içinde dahi şasinin görevi sizi korumaktır! Bunun için gerekli kudret içindeki Krom, Silisyum, Mangan gibi alaşımlarda ve gördüğü ısıl işlemde mevcuttur!

Hakikaten bu 18-19 Mart'ta yazmak zor oluyor ha!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Köpeğim o taktiği benim üzerimde uyguluyor, akşam kendisi ile oynamak isteyip, rahatını bozmayayım diye...

Aklıma TV'de izlediğim evde beslenen ecil hayvanların bakımı ile ilgili bir program geldi.

Orada Uzman Köpeğinizi gezdirin, koşturun, onunla oyunlar oynayın, yani dışarda mümkün olduğu kadar yorun, eve geldiğinde kuzu gibi olacaktır her dediğinizi yapacak, yorgunluktan bir köşeye yatacaktır demişti :)

Köpeğinizin yaramazlık yapmasını istemiyorsanız güzel fikir.. O0

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bütün bu ahval ve şerait içinde dahi şasinin görevi sizi korumaktır! Bunun için gerekli kudret içindeki Krom, Silisyum, Mangan gibi alaşımlarda ve gördüğü ısıl işlemde mevcuttur!

Hakikaten bu 18-19 Mart'ta yazmak zor oluyor ha!
Araya girmek istemiyorum ama dayanamıyorum, bu paragrafın hakkını verip çok hoşuma gittiğini belirtmeden geçemedim.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynı anda şasi A kolundaki planlı deformasyon bölgesi planlamanın sonuna gelmiş, görevini başarıyla icra ederek ruhunu büyük bir huzur içinde teslim etmiştir. Japon araçlarındaki şasi A kolları Budist olduğundan tam da bu aşamada huzur yerine, benden sonra tufan modundadır!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Planlanması esnasında bu kazadan sağ çıkması değil, arkadan gelen SRS koruması ve yolcu kabini yetişene kadar vakit kazanarak ölmesi emredilen şasi kolundan sonra görev yolcu kabinini oluşturan alt ve üst şasi elemanlarına geçer. Bu alt ve üst şasi kanalları aynen depremin yeryüzünde dalgalanarak ilerlemesi gibi, kalan enerjinin bir kısmını yolcu kabinini By-Pass ederek aracın arkasına doğru dağıtılırlar. Doğası gereği bu enerji şasi kolları üzerinde ne kadar uzun yolu titreterek ilerlerse, o kadar iş yapmış ve absorbe edilmiş olacaktır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu sebeple yolcu kabinini oluşturan şasi elemanlarının asli görevi deforme olmayıp, alanın hacmini korumak olsa da, ikincil görev olarak kalan enerjiye yanlış adres tarif edip, aracın arkasında, orasında, burasında dolandırırlar. Bir türlü hedefindeki yolculara ulaşamayan kaza nerjisi, aracın orasını burası aptal aptal titretip, durur ve iş yaptım zanneder.

Böylece de harcayabildikleri kadarını bozdurup, bozdurup, harcarlar.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Fakat bu öyle bir enerjidir ki, söndür söndür bitmiyor, yenisi geliyor, tıpkı Anzak'lar gibi. Son feyki de emniyet kemeri atar! Tam kaza enerjisi yolcuya ulaştığı anda ve şimdi kırmaz mıyım ben senin oranı buranı, göğüs kafesini diye heves ederken, emniyet kemeri seni birden boşaltır ve tatlı bir şekilde havayastığının üzerine kapaklanmanı sağlar. Bunun adı yük sınırlama sistemi. Görevi göğüse binen yükü azaltmak ve havayastığı açıldıktan sonra seni bırakarak direksiyon gibi sert yerlere kafanı, göğsünü çarpmanı engelleyerek travmalardan korumak.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu sebeple yolcu kabinini oluşturan şasi elemanlarının asli görevi deforme olmayıp, alanın hacmini korumak olsa da, ikincil görev olarak kalan enerjiye yanlış adres tarif edip, aracın arkasında, orasında, burasında dolandırırlar. Bir türlü hedefindeki yolculara ulaşamayan kaza nerjisi, aracın orasını burası aptal aptal titretip, durur ve iş yaptım zanneder.

Böylece de harcayabildikleri kadarını bozdurup, bozdurup, harcarlar.
Ama amaçlarına ulaşamadan güçleri biter ve yorgun düşerler yani, peki yorgun düşmeden önce hedefine ulaşmak için şasi veya sütunların hangi açığını sürekli gözetlerler?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bundan sonra kapıyı açacaksınız, bir ihtimalle kırılan bir camdan veya açtığınız kapıdan duman boşalacak. Ama kapınızın sıkışmadan sizin tarafınızdan açıldığını göreceksiniz. Kemeri çözeceksiniz ve dışarı çıkacaksınız. Dışarıda biriken ve kazayı seyreden insan kalabalığının giderek arttığını farkedeceksiniz. Hemen ilerideki kahvehaneden çıkan 2 kişi aralarında konuşacak;

- Aaaa, arabaya bak akordeon oldu.
- He valla, nerede o eski Amerikan arabaları?

selmazda

Katılımcı
Çok enteresan. Üstad eline, beynine sağlık. Çok güzel bilgiler.

Şasinin ne kadar önemli bir parça olduğunu ve şasi imalatını öğrenmiş olduk.

Filimin kaçıncı dakikasındayız bilmiyorum ama spoyler vermek gibi olmasın, İlk iletideki resimdeki noktalar da "planlı defermasyon" noktaları mı oluyor aceba? :-X

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Sütun dediğin Aya Sofya'ya Efes Tapınağı'ndan getirilenler mi?

Ama amaçlarına ulaşamadan güçleri biter ve yorgun düşerler yani, peki yorgun düşmeden önce hedefine ulaşmak için şasi veya sütunların hangi açığını sürekli gözetlerler?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu bir şey değil, Fatih Bey.

Sürüş konforunda, Sürüş sessizliğinde, Yol tutuşta, frenleme ve özellikle de viraj içi frenleme kabiliyetinde, kaçınma manevrası başarısında, tüketimde, performansta, karada, denizde, yemekte, ofiste...

Bu arada o noktaları söylemeye daha zaman var. Ama dediğiniz değil, onu söyleyebilirim.

Çok enteresan. Üstad eline, beynine sağlık. Çok güzel bilgiler.

Şasinin ne kadar önemli bir parça olduğunu ve şasi imalatını öğrenmiş olduk.

Filimin kaçıncı dakikasındayız bilmiyorum ama spoyler vermek gibi olmasın, İlk iletideki resimdeki noktalar da "planlı defermasyon" noktaları mı oluyor aceba? :-X

selmazda

Katılımcı
Bu bir şey değil, Fatih Bey.

Sürüş konforunda, Sürüş sessizliğinde, Yol tutuşta, frenleme ve özellikle de viraj içi frenleme kabiliyetinde, kaçınma manevrası başarısında, tüketimde, performansta, karada, denizde, yemekte, ofiste...

Bu arada o noktaları söylemeye daha zaman var. Ama dediğiniz değil, onu söyleyebilirim.

Daha bu filim çok uzun sürecek yani..

Ama teslim etmek lazım senaryo, dekor, görüntü, aktörler, yönetmen harika.

Bir filim, pardon teknik ders, bu kadar mı keyifli, sıkmadan, eğlenceli olarak anlatılır? Ders vermek için özel bir eğitim mi aldınız? yoksa doğaçlama kendi buluşunuz mu?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Diğer arkadaşların 1 saatte anlatıp, izah edemediklerini 6 saatte nasıl anlattığımı ve bu sırada da herkesin eve geç kalmaktan memnun kaldığını, şikayet etmediği düşünmüştünüz?

Aslında yazarak anlatmak çok zor. Topluluk karşısında konuşma yapmayı tercih ederim. Birebir kontağın çok büyük avantajları var.

Daha bu filim çok uzun sürecek yani..

Ama teslim etmek lazım senaryo, dekor, görüntü, aktörler, yönetmen harika.

Bir filim, pardon teknik ders, bu kadar mı keyifli, sıkmadan, eğlenceli olarak anlatılır? Ders vermek için özel bir eğitim mi aldınız? yoksa doğaçlama kendi buluşunuz mu?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi soru şu... aslında hadi gerçek bir diyaloglar zinciri ile anlatayım. Türkiye'de ve bizzat da benim bu anlatacağım konuşan kişi. Bir markanın satış sonrası hizmetler müdürü ile geçen gerçek bir konuşma. Hiç boşuna tahmin etmeye çalışmayın, hangi marka olduğunu söylemeyeceğim tabi ki! Ama forumumuzun adı gereği söyleyeyim ki, kesinlikle ve kesinlikle Mazda değil. O zamanlar Mazda Türkiye bile henüz kurulmamıştı.

- Ben sizin araçlarınızın çok güvenli olduğunu biliyorum. Ve X modelinizi gerçekten çok beğeniyorum. Ben bu aracı alırım almasına ama ben biraz salak bir sürücüyüm. Aldıktan kısa bir süre sonra 64/km/h hızla bu aracı bir yere çarparım.

Bu kazadan sonra kapıyı kendim açıp, dışarı çıkıp, telefonla eşimi arayıp, biraz geç kalacağımı haber verebilir miyim?

- Tabi ki, biz .... yuz!

- Tamam bu çok güzel. Ama ben kaza yaptığımda daha aracım 3 aylıktı. Şimdi ben ne yapmalıyım, nasıl onarımını yaptırmalıyım?

- Mutlaka bir servisimizde, orijinal parça kullanılarak onarımını yaptırmanızı tavsiye ederim.

- OK! Yetkili servisinize gittim. Orijinal parça da kullanıldı. Herhalde oradaki ustalar da sizin araçların özelliklerine göre eğitimlidir ve uygun ekipman ve donanım da vardır, değil mi?

- Tabi ki!

- Aracımı da teslim aldım onarımdan sonra. Ama dedim ya, ben hakikaten biraz salak bir sürücüyüm. Ben 3 ay içinde aynı yere gider yine 64 km/h hızla çarparım.

Bu sefer yine kapımı ben kendim açıp, çıkıp, hanımı arayabilir miyim? Yoksa beni itfaiye mi çıkarır? Gözümü Hastane'de mi açarım? hanım mezarıma çiçek mi getirir?

- Bunu tam olarak garanti edemeyebiliriz.

- Neden? Nerede yanlış yaptım?

- ....

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi kaza güvenliğine bir mola verelim ve sürüş dinamiğine geçelim.

Yeni araç modellerini lansmanlarında ve hatta zaman zaman makyajlanmış modellerde sıklıkla görürüz. Denilir ki, optimize edilmiş süspansiyon sistemi, bu sayede azaltılmış yuvarlanma gürültüsü, yükseltilmiş sürül konforu, üstelik arttırılmış yol tutuş ve daha net hale getirilmiş direksiyon sistemi ile birlikte...

Şunun gibi yani;

Kalınlaştırılmış, daha çıtır hale getirilmiş tavuk burger, üstüne bir kat yerine 2 kat peynir, üstelik yanında 20 gram daha fazla patates kızartması ve 15 gram mayonez ile birlikte...

Üst Alt