CX-5'e Profesyonelce Bakışım...

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Soruna soruyla cevap vereyim. Hiç çarpışma testlerine sokulan sunrooflu bir model gördün mü?

Görmedim... ::)

O zaman, skyactiv teknolojisi neden sunroof'tan vazgeçmiş diye hayıflanmama da gerek kalmıyor... Bağrıma taş basıp, vazgeçerim bu sevdadan... Tıpkı; cam direkleri olmayan kapı sevdamı kalbime gömdüğüm gibi... :p

Sağolasın abi, sorduğun soru için... :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Siz otomobilinizle seyahat ederken, aslında içten yanmalı motor teknolojinizin ürettiği veya diğer deyişle fosil organik yakıttan elde ettiği ısı enerjisini hareket enerjisine çevirdiği ve hatta bir kısmının aktarma organları üzerinde tekrar ısı enerjisine kaybedildiği, hatta ve hatta buna aktarma verimliliği dediğimiz, enerji ile ilerlersiniz.

Bir şu cümleyi okuyayım bakayım herhangi bir anlam çıkıyor mu? ........hımmm evet fena değil, o zaman devam...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bu arada bu işi de öğrendim ha dostlar! Nasıl bir paragraf, iki paragraf yazıyorum her seferinde? Eskiden olsa bir sayfa sürekli form yazardım. Gelsin şimdi mesaj sayısı kutlamaları, haydin!
Alemsin abi :D istersen mesaj sayını 100.000 yapalım sorun yok. Bizim için varlığın yeterli :)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Niye bu kadar sevindin, anlamadım. Ben bir şey demedim ki, sadece soru sordum. Tüm EuroNcap çarpışma testlerini bence bir izle sen önce, sonra elde edeceğin bulguları beraberce değerlendirelim....

Görmedim... ::)

O zaman, skyactiv teknolojisi neden sunroof'tan vazgeçmiş diye hayıflanmama da gerek kalmıyor... Bağrıma taş basıp, vazgeçerim bu sevdadan... Tıpkı; cam direkleri olmayan kapı sevdamı kalbime gömdüğüm gibi... :p

Sağolasın abi, sorduğun soru için... :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Siz şimdi adam iyice dağıldı, bir resim koydu, sonra konuyu nerelere götürdü, asla toplayamayacak diyorsunuz değil mi? Göreceksiniz nasıl bir birleştirme ve toplama yeteneğim olduğunu. Genellikle ben çok iyi toplarım ama vakit yetmez. Hani bizim ülkede hep fren yaparlar da araba durmaz ya!

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Niye bu kadar sevindin, anlamadım. Ben bir şey demedim ki, sadece soru sordum. Tüm EuroNcap çarpışma testlerini bence bir izle sen önce, sonra elde edeceğin bulguları beraberce değerlendirelim....

Biz yanlış bir eğitim sisteminin ahvadıyız, hocaların sordukları soruya sıkıysa soru ile karşılık ver bakalım...

Fakat; soruya soru ile cevap vermek, olayın hem irdelenmesini sağlar, hem kişinin düşünme kabiliyetini kamçılar hem de soruyu soran kişi aydınlanırken emek harcamış olur...

Çocuklarıma sordukları soruların cevaplarını doğrudan vermem, ya ek bir soru sorarım ya da düşünmesi için başka yollar denerim...

:)

Sevinme noktam bu abi... Aynı yönde düşünüyor olmamız... :D

immmir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda 3 Touring D
Araç Renk ve Tip
Kristal Beyaz-Sedan
Yani planlı deformasyon! İlk duyduğumda yıl 1994'tü, yaş da 25. Buna rağmen ilk tepkimi gayet profesyonelce ve soğukkanlılıkla vermiştim;

- Ha.. s... o ne ya???
Biz ona "haseki hastahanesi" diyoruz.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir kaza anında aracınızın hareketi anında olmasa da aniden sıfıra iner. Peki bu hareket enerjisi birden sıfıra iner mi? Yukarıda izah edildiği gibi hayır! O artık kendine bir yeni iş aramakla meşguldür.

Aynen haşarı ve hiperaktif bir çocuk gibi. Enerjisini bisiklet üzerinde yeterince boşaltmasına izin vermezseniz evde bir yerleri kesin kırar, döker, hem de tepinir tepinir, ısınır, sonra da terler!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
İşte kaza sonrası bu kanalize ve dönüşüm arayan enerjinin bir kısmını sönümlemek için dizayn edilmiştir planlı deformasyon bölgesi. A şasi kolları üzerindeki bu bölge daha önce simülasyonlarda ve sonra da test üretimlerinde dizayn edildiği ve test edildiği üzere, bilinçli olarak kendi üzerine, yani akordiyon gibi kırılarak bu enerjini bir kısmını işe çevirir. Aynen hiperaktif çocuğun sehpayı kırması gibi...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yani bu yönüyle halk arasında ifade edildiği şekliyle; Anaaa, arabaya bak akordiyon gibi oldu! cümlesi aslında bilimsel bir ifade tarzıdır!!!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Çünkü Once upon time in America, sanılırdı ki, aracı ne kadar sağlam yaparsan, o kadar iyi korur içindekini. America'nın once upon time kısmı rahmetli olunca görüldü ki, işin şekli öyle deel!

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Abi konu çok dağılmadan bir parçasından yakalıyorum ve yaşadığım olayı anlatıyorum :)

geçenlerde arabayı dik yokuşta düz olmayan şekilde yamuk yumuk bir zemine park ettim.araba çapraz oldu ve aracın şasesi çapraz dirence maruz kaldı. bagaj kapağı bir kaç denemeden sonra çok zor sürterek kapandı. açıkçası şasenin bu kadar kolay esnemesi beni biraz tedirgin etti.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Araç kazadan sonra sağlam kalsa bile, emniyet kemeri üzerinden göğüse binen basınç/kuvvet göğüs kafesinin dayanabileceğinin üzerinde ve kırılan kemiklerin kalp, ciğer gibi önemli organları yaralaması ile ölümler meydana geliyor. O zaman;

1- Bir kazada aslolan aracı değil, insanı korumaktır
2- Araç gereğinden fazla sağlam ise, özellikle belli bölgelerde, içindekileri korumak ta mümkün olmuyor.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hışşşşt, hışşşşt 1963 bekleme yapmayalım, devam!

Kemal'cim ölçüm aletlerinin mevcut olmadığı ortamlarda en iyi şasi burulma direnç ölçümü, aracı diyagonal bir ortamda pozisyonlamak ve mümkünse çapraz birer tekerleği havaya kalkacak kadar. Ve daha sonra da kapı ve bagaj açıp, kapama testi yapmaktır...

Abi konu çok dağılmadan bir parçasından yakalıyorum ve yaşadığım olayı anlatıyorum :)

geçenlerde arabayı dik yokuşta düz olmayan şekilde yamuk yumuk bir zemine park ettim.araba çapraz oldu ve aracın şasesi çapraz dirence maruz kaldı. bagaj kapağı bir kaç denemeden sonra çok zor sürterek kapandı. açıkçası şasenin bu kadar kolay esnemesi beni biraz tedirgin etti.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet 64 km/h sürat ile kaza meydana geldi. İlk kaza kuvvetlerini tamponlar ve tamponların arkasında 15 km/h hıza kadar dayanabilen kutucuklar emiyor. Bu sırada basınç sensörü SRS sistemini tetikliyor. SRS beyni takılı bulunan emniyet kemerlerinin aktif gergi sistemini harekete geçiliyor. Önce aktif gergi sisteminin fişeğinin dumanı kaplıyor iç mekanı, tıpkı Çanakkaleyi döven müttefik devletler topçularının Arı Burnu'nda yarattığı duman bulutu gibi...

Tüh ben bu konuyu 18 Mart'ta açmayacaktım, yine duygulandım vallahi...

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Hışşşşt, hışşşşt 1963 bekleme yapmayalım, devam!

Kemal'cim ölçüm aletlerinin mevcut olmadığı ortamlarda en iyi şasi burulma direnç ölçümü, aracı diyagonal bir ortamda pozisyonlamak ve mümkünse çapraz birer tekerleği havaya kalkacak kadar. Ve daha sonra da kapı ve bagaj açıp, kapama testi yapmaktır...

abi gerek yok, ben aracı büzmeden ve üzmeden kullanma taraftarıyım :) japon böyle yapmışsa vardır bir bildiği.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aktif gergi sistemi sırtınızı koltuğa yaslamak zorunda, yoksa havayastığına düzgünce açılmak için mekan kalmayabilir. Daha da kötüsü sizi korumak için dizayn edilmiş havayastığı korkunç kısa milisaniyeler içinde açılmak zorunda olacağı için, size çarpıp, Mike Tyson'dan yumruk yemişe çevirebilir, yarar yerine zarar verebilir.

Neyse havayastığı bu fırsattan istifade bu boşluğa açılıyor. Bu sırada Kamaramız eşzamanlı olarak Şasi'de ne olduğunu görmek için öne döner. Şasi artık planlı deformasyon bölgesinden kırılmaya ve kaza sonucu ortaya çıkan enerjinin daha büyük bir bölümün üzerinde işe çevirmeye, absorbe etmeye başlamıştır. Tam da bu anda kamera tekrar kabine döner....

Arkası yarın.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Vazgeçtim devam...

Kabinde artık sırtınız koltuğa yapışık bir yandan gergi fişek dumanı, diğer yandan airbag ateşleme dumanı göz gözü görmez haldedir, havayastığı tam olarak şişmiştir ve sizin kafanızdan 'Hay kahretsin, kayınvalidelere yemeğe gidecektik, yetişemeyeceği hanım beni öldürecek' düşüncesi geçmektedir.

Üst Alt