Cam Filmi Standartlar Dahilinde Serbest Olamıyor!!

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
filimleri saç kurutma makinesi ile sökerseniz hiç kalıntı kalmaz çokta güzel çıkar. yeğenin arabanın filmlerini geçen yıl öyle sökmüştüm. ama camı çok fazla ısıtmayın çatlamasın

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Ben sabah sadece ön iki camı söktüm, arka camlar zaten fabrika çıkışı karartılmıştı. Yine de polis arkadaşlarla sıkıntı yaşayan olduğunu duyduğum için Mazda Türkiyeden bir yazı talep ettim, ayrıca Asalet sağolsun servistende bir yazı çıkaracak. Ne olur ne olmaz her türlü doküman polis arkadaşlar için yanımızda hazır olsun.
arka camlardaki E9 kodunun üzerindeki V harfi fabrikasyon karartılmış cam olduğunu gösteriyor ve bakanlığın onay verdiği anlamına geliyor. araçlar türkiyeye onaylı giriyor. polislere takılırsanız v harfini gösterin. bilmiyorlarsa yaptıkları işi adam gibi öğrensinler. yazıya falan gerek yok. ön camlarda sadece E9 yazar v harfi olmaz yani karartılmamış. camlarınıza bakarsanız görünüyor.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
arka camlardaki E9 kodunun üzerindeki V harfi fabrikasyon karartılmış cam olduğunu gösteriyor ve bakanlığın onay verdiği anlamına geliyor. araçlar türkiyeye onaylı giriyor. polislere takılırsanız v harfini gösterin. bilmiyorlarsa yaptıkları işi adam gibi öğrensinler. yazıya falan gerek yok. ön camlarda sadece E9 yazar v harfi olmaz yani karartılmamış. camlarınıza bakarsanız görünüyor.
Bu bilgileri biz biliyoruz ama çoğu polis memurumuz bilmiyor. İşinizi doğru yap diyebiliyorsanız ne mutlu size. Son 2 haftada duyduğum kadarıyla ceza yiyenlere polisin tek söylediği yapacak bir şey yok deyip cezayı gömüyorlar. 427 TL az para değil, gerekiyorsa doküman taşırım hiç sorun değil. Ben önlemimi alayım da polis varsın ben anlamam V desin. Elimde ne kadar ispat olursa, elimde o kadar güçlü olur.

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Eğer camdaki V harfini gösterdikten sonra hala ceza yazarsa iş mahkemede biter net. Yönetmeliklerde yazıyor bunların açıklamaları. Ceza yazamaz bu araçlar bakanlık onaylı giriyor türkiyeye...Mahkemeyi %100 kazanırısn

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İşini gereği gibi yap(a)mayan insanlarla dolu ülkemde düzgün ve sade vatandaşın işi hakikaten zor... Naçizane tavsiyem, görevli polis ile tartışmayın, ısrar ediyorsa bırakın cezasını yazsın, Sulh Ceza Mahkemelerine usulüne uygun ve ilgili evraklarla itirazınızı yaparsınız, belirsiz bir süreç sonrasında mutlaka cezanın iptal kararı çıkacaktır...

Sonrasında ise; İçişleri Bakanlığı aleyhine dava açabilirsiniz... İster, istihdam ettiğiniz görevli kişiler "işini bilmiyor" diye açın davayı isterseniz bir adım daha ileri giderek "yapacağınız işin mevzuatını, öğrenin ve çalışanlarınıza da öğretin" diye açın... :D :D Özgüveniniz tavan yaptıysa da, "sizin yapacağınız işin ta..." deyin. :p :D

Ama, mümkünse işinin ehli olması gereken görevlilerle tartışmayın... ;)

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Eğer camdaki V harfini gösterdikten sonra hala ceza yazarsa iş mahkemede biter net. Yönetmeliklerde yazıyor bunların açıklamaları. Ceza yazamaz bu araçlar bakanlık onaylı giriyor türkiyeye...Mahkemeyi %100 kazanırısn
İşte ben de diyorum ki niye mahkemelerde uğraşıcam, V harfini gösterene ben bilmem V harfi yazılı ispat et diyormuş. O yüzden bir sayfa yazı problem olmaz, taşırız yanımızda ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İşte ben de diyorum ki niye mahkemelerde uğraşıcam, V harfini gösterene ben bilmem V harfi yazılı ispat et diyormuş. O yüzden bir sayfa yazı problem olmaz, taşırız yanımızda ;)

Ben yazıyı mazıyı bilmem, camda film var yazacam diyen de çıkabilir, çıkacaktır... ;)

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
R43 Regülâsyonunun 2.13.1 ve 2.18.2 maddelerindeki tariflerin kapsamında olmayan emniyet camının; ışık geçirgenliği % 70’in altında ise muhtelif deney işleminden geçmesi ve buna Sanayi ve Ticaret Bakanlığından ulusal tip onayı alınması gerekmekte olup, tip onayı düzenlenen bu tür renkli camların “E” veya “e” işaretinin yanında “V” sembolü ile gösterilmesi zarureti bulunmaktadır.

Yukarıdaki yazıdan'da anlaşılacağı gibi orjinal renki araç camları sanayi bakanlığı tarafından onay almış ve cam üzerinde "V" işareti olan camlardır.
Bu camların üzerindeki işaretlerde E yada "e" işaretinin yanında birde "V" İşareti bulunmaktadır. Polis bu işareti gördüğünde bu camın sanayi bakanlığının onay verdiği cam tipi olduğunu kabul etmesi gerekir.
Tabi ki yazı almakta çözüm . Neyse yine de ellerinde yazı olmayanlar için bilgilendirme olsun.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Polis bu işareti gördüğünde bu camın sanayi bakanlığının onay verdiği cam tipi olduğunu kabul etmesi gerekir.
Tabi ki yazı almakta çözüm . Neyse yine de ellerinde yazı olmayanlar için bilgilendirme olsun.

Bizim ülkemizde olmaz ya, polis hadi kabul etmedi ve ceza yazmak istiyorum dedi... :eek::eek:

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Sen de ondan şikayetçi olursun yasalara karşı geldiği için. Mahkeme işi o kadar zor iş değil. İş inata gelirse o da düşünsün . O ceza iptal olur .

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sen de ondan şikayetçi olursun yasalara karşı geldiği için. Mahkeme işi o kadar zor iş değil. İş inata gelirse o da düşünsün . O ceza iptal olur .
En başından itibaren bunu uygun şekilde anlatıyorum işte... :D

mazda

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Skyactiv D
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Neyse artık başımıza gelirse bi şekilde halledeceğiz. Ama polislerin ben ce bunu bilmemesi zor. Trafik polisinin gerekli mevzuatı bilmesi lazım bu yüzden ceza yazacağını hiç zannetmiyorum.
R43 cam, araçların fabrika çıkışında takılan karartılmış cam uygulamasıdır. Yeni yasaya göre yalnızca bu camlar serbest bir şekilde kullanılabilecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Neyse artık başımıza gelirse bi şekilde halledeceğiz. Ama polislerin ben ce bunu bilmemesi zor. Trafik polisinin gerekli mevzuatı bilmesi lazım bu yüzden ceza yazacağını hiç zannetmiyorum.
R43 cam, araçların fabrika çıkışında takılan karartılmış cam uygulamasıdır. Yeni yasaya göre yalnızca bu camlar serbest bir şekilde kullanılabilecek.
Ehliyeti olmayan Trafik Polisi gördükten sonra, her şey mümkün bu ülkede... Küçük bir ihtimal olsa da, başına gelen olursa ne yapması gerektiğini yazdım sadece... ;)

bilalkip

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Hb İmpressive
Benim aracın tüm camlarında R43 yazıyor ama camlar açık renkli. Bugün bütün filmleri söktüm. Sadece arka cam da ekstra UV ve V yazıyor. Camın eski halini de hatırlamıyorum :) şuan üstünde çok açık renk film var onu sökmedim bu harflere güvenerekten :) Sunroof karartmalı onda da aynı arka camdaki yazıdan var.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
yedik yedik.tabi emniyet israr eder ceza yazılınca orda çalışanların maaşları yükseliyor ya:(

Şimdiye kadar, emniyetin hangi istediği oldu, veya emniyet neyi kendisine isteyebildi ki? :komik::komik:

Birisi der, zamları biz yapmıyoruz, sistem otomatik yapıyor, diğeri der, bizde sorun yok emniyet istedi... :naslyany::naslyany: Ya neyse, bunlar için harcadığım zamana yazık... Allah bildiği gibi yapsın yeter... :kedicik:

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
kurumlar sadece tavsiye de bulunur karar vericiler yöneticilerdir uygulayıcılarda kurumlardır. işi emniyete atmak çok ucuz bir gerekçe olmuş. basiretsizlikten başka bir şey değil bence

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
kurumlar sadece tavsiye de bulunur karar vericiler yöneticilerdir uygulayıcılarda kurumlardır. işi emniyete atmak çok ucuz bir gerekçe olmuş. basiretsizlikten başka bir şey değil bence
MİT veya Jandarma deseler bir nebze de, emniyet çok komik durmuş...

Üst Alt