Mazda 626 GE (1991-97) Yükseklik Ayarlı Far Montajı ve Far Değişimi

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Selamlar,

Konulara bu cümleyle başlamaktan bıktım maalesef ama bildiğiniz gibi Türkiye'ye gelen GE kasaların farlarında yükseklik ayar motoru ve konsolda bu ayarı yaptığımız tuş bulunmamakta. :mad:
Tek var olan şey tuşun yeri... :p

Geçen Ozan Ustama "bu yükseklik ayarlı farlardaki farkı görsel olarak dışarıdan nasıl anlarız?" diye sorduğumda "şuan el ile far ayarı yaptığımız vida olan yerde ufak bir parça olur" demişti. Sağ olsun yardımcı oldu ve hemen eBay'den parçaları aramaya koyuldum.

Bu bizdeki farların arkadan görünüşü:
s-l1600 (2).jpg

Bu da Avrupa versiyonu yükseklik ayarlı farların görünüşü:
Untitled-01.jpg

Bu da içerideki ayar tuşu:
s-l1600 (3).jpg

Yakın bir zamanda hem far hem de tuş takımını bir tanıdığım vasıtasıyla sipariş edeceğim inşallah. Toplamda bu üç parça orijinal çıkma olarak ortalama 80-120 € gibi bir miktarda geziniyor. Buraya kadar her şey tamam. Aracımızın ön tarafında da (bu servo motor için mi bilmiyorum ama) boşta soketlerimiz de var. Tek aklıma yatmayan kısım bunların haricinde başka bir parçaya (kablo, tesisat, röle vs.) ihtiyaç duyar mıyız? Ustam emin değil tam olarak bu konudan sizlere danışmak istedim. Daha önce bu veya buna benzer bir çalışma yapan varsa bilgilerine ihtiyacım var.

Umarım kısa bir zamanda montaj resimleriyle de birlikte olurum. :harika:

Aylar sonra gelen düzenleme:
Montaj işlemi tamamlanmış olup konunun sonraki mesajlarında detaylar anlatılmıştır. ;)

Son düzenleme:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
Selamlar,

Konulara bu cümleyle başlamaktan bıktım maalesef ama bildiğiniz gibi Türkiye'ye gelen GE kasaların farlarında yükseklik ayar motoru ve konsolda bu ayarı yaptığımız tuş bulunmamakta. :mad:
Tek var olan şey tuşun yeri... :p

Geçen Ozan Ustama "bu yükseklik ayarlı farlardaki farkı görsel olarak dışarıdan nasıl anlarız?" diye sorduğumda "şuan el ile far ayarı yaptığımız vida olan yerde ufak bir parça olur" demişti. Sağ olsun yardımcı oldu ve hemen eBay'den parçaları aramaya koyuldum.

Bu bizdeki farların arkadan görünüşü:
Ekli dosyayı görüntüle 12823

Bu da Avrupa versiyonu yükseklik ayarlı farların görünüşü:
Ekli dosyayı görüntüle 12824

Bu da içerideki ayar tuşu:
Ekli dosyayı görüntüle 12821

Yakın bir zamanda hem far hem de tuş takımını bir tanıdığım vasıtasıyla sipariş edeceğim inşallah. Toplamda bu üç parça orijinal çıkma olarak ortalama 80-120 € gibi bir miktarda geziniyor. Buraya kadar her şey tamam. Aracımızın ön tarafında da (bu servo motor için mi bilmiyorum ama) boşta soketlerimiz de var. Tek aklıma yatmayan kısım bunların haricinde başka bir parçaya (kablo, tesisat, röle vs.) ihtiyaç duyar mıyız? Ustam emin değil tam olarak bu konudan sizlere danışmak istedim. Daha önce bu veya buna benzer bir çalışma yapan varsa bilgilerine ihtiyacım var.

Umarım kısa bir zamanda montaj resimleriyle de birlikte olurum. :harika:
Az kaldı yakında araba uçuşa geçecek:Dheyecanla bekliyoruz.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Az kaldı yakında araba uçuşa geçecek:Dheyecanla bekliyoruz.

Yok be kardeşim ben sadece yurt dışında olan TR'de olmayan eksikliklerini tamamlıyorum. Zamanında 54182. sınıf vatandaş yerine koymuşlar ya bizi lanet gelsin kimin parmağı varsa... :mad:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Gün geçmiyor ki, harika bir fikir ve uygulama ile karşımızdasın Hamdi. :) :)

Gaz'an mübarek ola.

Fikir var ama daha pratiğine geçemedim bu sefer Abi. Bu uygulama biraz sancılı olacak sanırım. :krktm: Led ampuller gibi 1-2 lira da değil bu seferki. :confused: Başaramazsam eğer "Mazda 626 GE Orijinal Koito Satılık Sağ - Sol Far" başlığını şimdiden bana ayırın... :D:D:D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bunu araştırsan buralarda bulursun bence :)

Aksarayda bulunan parçacıları ara ;)

Türkiye'ye gelen en fazla 100 araçtan 1'inde vardır bu özellik ne yazık ki. O da sonradan gümrükten girişlilerdir muhtemelen. Kaldı ki o parçanın da çıkmaya düşme ihtimali çok az.
1 yıldan fazladır GE kasa ilanlarını takip etmekteyim daha bu özelliği olan bir tanesine rastlamadım. Durum çok vahim yani. :aglyrmngaa:

Ne zaman yapıyoruz. :D
Arge çalışmasını bitirir bitirmez. :p

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
1-2 ay kadar daha yapmazsan nasıl olduğunu uygulamalı göreceksin :D Makyaj operasyonu ile bende geçeceğim içeriden yükseklik ayarına. Alt yapısı tahminim vardır bizim araçlarda. Başka bir parçaya ihtiyaç olduğunu sanıyorum. Elektrik sistemine bağlı alt yapı tesisatı varsa işin tamam olması gerekir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu altı ay önce açmışım. Farların Türkiye'ye gelmesi ve montajı da sayarsak takribi iki ay sonra falan işlem tamamdır. O zaman montaj aşamalarının tümünü detaylı anlatacağım yine; takipte kalın... :p
Böyle yarım kalan konularım var ama bulmak, etmek, montajlamak, zaman ve para ayırmak işin içine girince zar zor ilerleniyor. Yoksa "konu açılmış da gerisi gelmedi" gibi düşünmeyin... ;)

Yükseklik ayarlı motorlu farlar şuan emin ellerde ve "kalfalık eserim" olan Cemşid'e nasip olacak gibi... :D

IMG_5550.JPG

Umarım sıkıntısız çalışırlar. ;)

IMG_5551.JPG

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kalfalık eserim mi? :) sağlam güldürdün. Allah kolaylıklar versin.
Evet Abi. Bordo KU'zu çıraklık eserimdi. Cemşid de kalfalık olacak inşallah. Ustalık eserimi de Xedos'la yapıp nirvanada bırakmak istiyorum bu işleri. :koptum: @MX9 :D
"Yıllar beni çok yordu gençler" falan dermişim... :koptum:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Konuyu açtıktan yaklaşık 10 ay sonra, bugün Tosun Usta'nın mekanında projeyi noktalayarak Cemşid'in Türkiye'de tek olma yolundaki adımlardan birini daha tamamlamış bulunmaktayım. :cool:

Yukarıda da bahsettiğim gibi uzun uğraş, arayış ve bekleme dolu aylardan sonra yurt dışından gerekli parçaları temin ettim. Bu parçalar: far yükseklik ayarlı ön farlar (veya sadece motor kısımları da iş görebilir ama risk almamak lazım) ve yükseklik ayarı yapan konsol üstündeki tekerlekli tuş. Hemen belirteyim her GE kasanın üstünde, farlardaki motorun takılacağı soket ve tesisat mevcut olmuyor, hatta benim eski guzumda yoktu. Buna rağmen konsolun iç kısmında far yükseklik ayar tuşunun takılacağı soket ve tesisat vardı. Ayrıca Avrupa'da satılan her farda da motor olmayabilir, alırken arka kısmındaki yeşil motor kutusunun var olup olmadığına dikkat edin. Ben de tam çözemedim nasıl bir düzen izlemiş bu Japon emmiler? :kötü: Neyse ki Cemşid'de iki taraf da mevcut olduğundan kolay bir şekilde montajını tamamladım. ;)

İç kısımdaki tuşu daha önceden taktığım için fotoğraflayamadım fakat konsol sökümü ve soketler hakkında şuradaki benzer konu size yardımcı olacaktır:
Mazda 626 GE (1991-97) - Bozuk Paralık Kapağı Tamiri

00.jpg

İlk başta gelen farların sadece motor kısmını söküp araç üstündeki farlara takmayı düşünmüştüm fakat içeriden ekstra bağlantıları olduğundan yedeği olmayan bu parça için fazla kurcalamak istemedim. (Toplam maliyeti 100€'yu geçince iki sefer düşünüyor insan) :D Hemen montaj kısmına geçeyim, sıralamayı doğru yaparsak zaten çok kolay. ;) Tabi bu konuyu "far değişimi nasıl yapılır?" sorusunun cevabını da karşılasın diye ayrıntılı yazmaya çalışacağım.

Öncelikle panjur üstündeki iki parçalı plastiğin klipslerini söküyoruz. Pembe işaretlenmiş olanları sökmeniz yeterli olacaktır. Maviler takılı kalsa da iki yana ayırarak çalışılabilir.

01.jpg

Panjuru sökmek için de öncelikle sarı işaretli tek vidayı söküyoruz (ben söktükten sonra fotoğraflamışım). :koptum: Kırmızı işaretli panjur klipslerini de düz tornavida yardımıyla kastırarak çıkartıyoruz. Bu aşamada ayrıntılı olarak da şu konudan faydalanabilirsiniz:
Mazda 626 GE (1991-97) - Amerikan Panjur Montajı

02.jpg

Sonra sinyallerin farlar üzerine tutunan tek vidayı söküyor ve sinyalleri ok yönünde aracın önüne doğru çekiyoruz. Bu kısımda kesinlikle sinyali sağa-sola veya yukarı-aşağıya doğru asılmayın. Sinyalin arka kısmındaki topuzlu uç kelebek şeklindeki sokete, diğer tarafı da ön farlara kızaklı şekilde geçtiğinden ok yönünde sürülerek çıkarılmalıdır.

ekk.jpg

Bu aşamadan sonra sinyal içine giren duyu da çevirerek söktük mü sıra geliyor farları sökmeye. Sinyalin çıktığı yerde bir adet, farın diğer tarafında da iki adet mavi ile işaretlenen yerlerdeki cıvataları çıkarıyoruz. (Fotoğrafları nasıl çekmişsem artık sökülecek parçaları almamışım) :D

04.jpg

Sarı kısımdaki somun ise kaputun iç kısmından sökülüyor. Yeşil işaretli soket de far motorunu takacağımız tesisatın soketi.

05.jpg

Diğer far üstündeki soketleri de çıkardıktan sonra yeni farımızı takıyoruz. Önce yukarıda mavi işaretlediğimiz üç yerdeki cıvataları eşit şekilde parça parça sıkıyoruz. İnce ayarları yaptıktan sonra da sarı ile işaretli yerden çıkardığımız son somunu takıyor ve sabitliyoruz. Bu somun gerektiği gibi sıkılmadığında araç rolantide çalışırken farda titreşim yaratıyor aklınızda bulunsun. ;) Soketler ilk takışta zorlanabilir. İç kısımlarına kontak sprey gibi malzemeler ile yılların biriktiği tozu-toprağı ve oksitlenmeyi temizleyebilirsiniz.

06.jpg

Diğer yöndeki farı da aynı şekilde tamamlayıp, söktüğümüz adımları tersten uygulayarak geri topluyoruz. Eğer ki ampullerinizi de değiştirecekseniz ampullerin cam kısmına sıcakken dokunmamanız gerektiğini unutmayın, ben bugün iki adet ampul patlatarak öğrenmiş oldum... :D

Her ne kadar çok mühim bir aksesuar olmasa da nihayetinde benim hoşuma gitti. Far ayarı yaptırmaya ve düz bir zemin bulup farları yansıtmaya fırsatım olmadı ama videosuz bu konuyu bitiremezdim tabi ki de... :koptum: Buyurun:

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
la gardaşm hele git işine ya:pbaşka işin gücün mü yok senin ..
abi her zaman ki gibi gene güzel bi iş çıkarmış sin ortaya helal olsun..hava da tebrik ediyorum seni:)

Üst Alt