Mazda 626 GE (1991-97) Sunroof Sökme Takma ve Bakım

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Merhabalar Garaj ailesi;

Bildiğiniz gibi 1997 Mazda 626 GE kasa kullanmaktayım. Aracımı tanıtırken bahsettiğim gibi sunroof arızasını bilerek aldım. Kış geldiği için bir sorun yaşamamak adına su giderlerini kontrol etmek istiyordum. Ayrıca çalışmamasına sebep olan sorunu gözlemlemek istiyordum. Birkaç yerden fiyat aldım ve sadece söküp takma işçiliği için 400 Türk Lirası istendi. İlave olarak çıkacak parça masrafları vardı tabiî ki.. Hal böyle olunca internet üzerinden sunroof detayları hakkında araştırmalar ve çeşitli videolar izleyerek sunroofu sökmeye karar verdim.
Kullandığım araç gereçlerin fotoğrafını çekmeyi unutmuşum ama kısaca bahsedeyim.
- Şarjlı Vidalama ve tornavida uçları (Yıldız uç ve Torx T5 uç)
- Yıldız tornavida
- 10mm Lokma Takımı
- WD40 Temizleme Spreyi
- 600 kum su zımparası (Birbirine sürtünen bölgeler aşındığı için pürüzler giderilmelidir.)
- Suya dayanıklı gres yağı
- Aydınlatma için bir fener kullanabilirsiniz. (Keşke kafaya takılan bir fenerim olsaydı dediğim olmuştur)
- Segman Pensesi ve normal pense
- Cıvata düşmelerine karşı bir tane mıknatıs bulundurmaya çalışın. Düşen bölgelerden almak problem olabiliyor.
- Bol miktarda ıslak mendil ve temiz kuru bezler (Tavan döşemesini kirletmek istemiyorsanız ellerin temiz olması şart)
Yağmurlu hava olduğu için @suleyman ın çalıştığı işyeri önündeki sundurmayı kullandım. Yardımlarından dolayı da kendilerine sonsuz teşekkürler:). İşlem esnasında tek çalıştığım için çok fazla fotoğraf çekme şansım ne yazık ki olmadı.
Sunroof hareket olarak yukarıya kaldırma işlemi yapıyordu. Geri çekmek istediğimde ise arka kısmı yuvaya girip öylece sistem duruyordu.

1.jpeg 2.jpeg
Sunroof sistemiyle ilgili tecrübem aşağıdaki gibidir;
Sırasıyla 4 kapı çerçevesindeki fitilleri, ön kısım ve orta kısımdaki tavan lambalarını, tavandaki yolcu el tutamaklarını, ön iki güneşliği, orta aynayı, ön ve orta sütunlardaki plastikleri söküyoruz. Mümkün olduğunca çok çeşitli yıldız uç bulundurmaya çalışın. Çünkü cıvata ağızlarını bozmanız mümkün olabilir. Daha önceden sunroof bakımı yapıldığı söylenmişti, ayna civataları ve orta sütundaki plastik bunu doğrular nitelikteydi.

WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.27 (1).jpeg 3.jpeg
Tüm bunları söktükten sonra ön kısımdan tavan döşemesini açtım.
WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.26 (8).jpeg

Arka cam tarafından döşemeyi yapıştırdıklarını fark edince ön iki koltuğu en arka konuma çekerek dik konuma getirdim ve tavan döşemesinin dengede durmasını ağladım.

WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.26 (3).jpeg WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.26 (2).jpeg WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.26 (7).jpeg
Elektrik soketlerini ve 4 adet su gider borusunu çıkardım. Su gider borularının içine tek tek üfleyerek kontrol ettim. Tel gönderip kontrol edenlerde vardı ama delinmesinden korktuğum için bu işlemi yapmadım. Sonrasında ise T5 uç ile üst kapağı tutan 4 adet civatayı sökerek kapağı çıkardım. Havası çok ayrı oluyormuş cidden;)

WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.26 (1).jpeg

Kapağı söktükten sonra temizlik yaparken bezlerden ve tavan döşemesinden olduğunu düşün ip parçacıkları gördüm. Ayrıca birkaç tanede yaprak ve küçük parçacıklar vardı. En kötüsü ise su ve tozdan dolayı özelliğini kaybetmiş gres bulunmaktaydı. Çamur tortusu haline dönüşmüş gibiydi. Aşağıdaki resimde görüldüğü gibi sunroof kapağını dengede tutan kısım kırıktı. Tek taraf sağlam olduğu için sistem çalışırken kasma yapıp motoru durduruyordu. Hafta sonu olduğu içinde bir tamirat yada parça yaptırmak mümkün değildi ne yazık ki:(..

WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.25.jpeg

Madem bu kadar açtık tamamen sunroof şasesini de söküp temizleyeyim dedim. Tüm şaseyi söküp WD40 ve bezler ile kızaklar ve kanalların içerisini temizledim. Kızakların çalıştığı bölgelerdeki sürtünen kısımlar parlak ama pürüzlüydü. Zımpara ile biraz uğraşarak pürüzleri gidermeye çalıştım.

WhatsApp Image 2017-11-20 at 08.14.25 (2).jpeg

Sistemi geri topladım tüm şase montajlarını yaptım. Üst kapağı takmadan sistemi tekrar çalıştırdım. Kapağın bağlı bulunacağı sistem kızakları içeriye doğru giderek sistem çalıştı:). Kızakları sunroof kapalı konuma doğru çıkarırken üstten biraz bastırmam gerekti, kapak olmadığı için kızaklar hemen kanalda kasma yapıyordu.
Bu işlemlerden sonra @suleyman da yardıma geldi sağolsun, üst kapağın montajını, su giderlerinin montajını ve tavan döşemesinin montajını yaparak tüm sökülen parçaları sırasıyla geri taktık. Mümkün olduğunca civataları sıkarken yıldız tornavida kullanmaya çalışın, şarjlı vidalama ile son noktayı hissetmeniz problem olabilir. Biz sorun yaşamadık ama dikkat etmekte fayda var. Sonrasında ise bol bol sanayide yağmur altında tur attım. Su alırsa hemen bir dükkanın önüne girip yağmurdan korunacaktım:D şükür şu an için sorun yaşamadım.
Sonuç olarak @suleyman ile kırık parçayı değerlendirdik. İlk etapta servisten fiyat alacağım. Eğer fiyat gözümü açacak türden olursa kırık parçanın tamiratını yada tasarlayıp yeni bir model işlemesini yapmaya karar verdik. Ben kalıp tasarımcısıyım ve bir şeyleri 3D katı model haline getirmek benim için büyük avantaj, daha büyük avantaj ise @suleyman ın bu tasarlanan malzemeleri işleme konusunda uzman olması :cool: Aslan gardaşım..
Havalar biraz daha güneşli veya yağmursuz olduğunda sistemi sökmeden sadece üst kapağı sökerek kırık parça ile ilgili işlemi yapmaya çalışacağım. Şu an için çalışmasını sağlayamadım ama sistemi tanımış oldum. Gelişmeler için bizi takip edin:cool:;)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Eline sağlık, zor bir işlemin altından alnınızın akıyla kalkmışsınız, tebrikler. Montajdan sonra tavanda problem oldu mu ?

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Eline sağlık, zor bir işlemin altından alnınızın akıyla kalkmışsınız, tebrikler. Montajdan sonra tavanda problem oldu mu ?
Çok teşekkür ederim. Problem değil de, üst kapak montajında bir kaç kere ayar yapmak gerekiyor. Kapak tavandan aşağıda yada yukarıda kalınca rüzgar sesi alabiliyor. Bunu bir kaç deneme ile yapabildim. Şu an için başka bir sorun yaşamadım.

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Güzel çalışma olmuş, cesaretinizden dolayı tebrikler :)

Serviste kampanya varken fiyat almak lazım. Ayrıca tornacılarda bu parçayı yapar sanırım. Kardeşim daha önce sanruf için bir parçayı tornacıda yaptırmıştı.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
eline sağlık kardeşim öncelikle cesaretin için tebrik ediyorum seni ;)kırılan parçalar olmasaydı o gün bu iş bitmişti ama olsun tüm sistemi tanımış olduk

ben senin yanına geldiğimde sunroof kaseti takılı vaziyetteydi ve hiç sökmedin sandım bir süre kendime gelemedim nasıl yani kasetidemi söktün vicdansız demiştim :D güzel bakım oldu ama finale eremedik olsun tüm sistemin nasıl çalıştığını görmüş olduk ;)

@baykalbilgin sen parçaları çiz üretimi kolay sadece patronun gözüne batmayacak ufaklıkta olsun :D ama malzeme kararı vermeliyiz oradaki bana çok ince döküm gibi geldi ona en yakın daha sağlam ama aynı ağırlığı tutacak malzemeden yapabiliriz :)
sendeki bu azim ile o sunroof illk günkü haline dönecek buna eminim ;):harika::harika:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
eline sağlık kardeşim öncelikle cesaretin için tebrik ediyorum seni ;)kırılan parçalar olmasaydı o gün bu iş bitmişti ama olsun tüm sistemi tanımış olduk

ben senin yanına geldiğimde sunroof kaseti takılı vaziyetteydi ve hiç sökmedin sandım bir süre kendime gelemedim nasıl yani kasetidemi söktün vicdansız demiştim :D güzel bakım oldu ama finale eremedik olsun tüm sistemin nasıl çalıştığını görmüş olduk ;)

@baykalbilgin sen parçaları çiz üretimi kolay sadece patronun gözüne batmayacak ufaklıkta olsun :D ama malzeme kararı vermeliyiz oradaki bana çok ince döküm gibi geldi ona en yakın daha sağlam ama aynı ağırlığı tutacak malzemeden yapabiliriz :)
sendeki bu azim ile o sunroof illk günkü haline dönecek buna eminim ;):harika::harika:

Teşekkürler @suleyman, sizin dükkanın bir köşesini kiralayayım ben :D. Bende döküm olduğunu ve en ufak kasmada zarar görebileceğini teyit ettirdim metalurji mühendisi bir abimize. Daha tok ve aşınmaya direnci olan bir çelik söyledi. Bakalım servis fiyatından sonra duruma göre tasarım işlerine start veririz.

ALPEREN58

•°•°• Mehmet •°•°•
Araç Markası
1998 Renault Scenic
Araç Renk ve Tip
Mavi
Yine yeniden oscar ödüllü bir çalışma olmuş. Cesaret ve emek dolu. İnşallah parça da temin edilir, güzel günlerde kullanın. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir çok kişiye cesaret noktasında ön ayak oluyorsunuz. Foruma kattıklarınız için kendi adıma ayrıca teşekkür ediyorum. Sadece size değil ismini yazamadığım tüm arkadaşlara.

Son düzenleme:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Yine yeniden oscar ödüllü bir çalışma olmuş. Cesaret ve emek dolu. İnşallah parça da temin edilir, güzel günlerde kullanın. Farkında mısınız bilmiyorum ama bir çok kişiye cesaret noktasında ön ayak oluyorsunuz. Foruma kattıklarınız için kendi adıma ayrıca teşekkür ediyorum. Sadece size değil ismini yazamadığım tüm arkadaşlara.

Teşekkürler @ALPEREN58, forumda gerçekten çok çok faydalı paylaşımlar var. Birşeye ön ayak olabilmek gerçekten güzel bir duygu, ama şuda bir gerçek forumda böyle paylaşımlar olmasa bende bu konuya cesaret edemezdim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Allah tamamına erdirmeyi nasip etsin... :) Hakikaten cesaret ve maharet isteyen çalışma olmuş, tebrikler.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
izmir ekibi karşılık lı kapışıyor mu ne.bakalım hangimiz daha iyi iş ortaya çıkaracak diye..
hocam elinize emeğinize sağlık.tebrik ediyorum helal olsun valla.

Estağfurullah ne kapışması, herkes bilgi ve becerilerini paylaşıyor. Bu şekilde birbirimize cesaret vermiş ve bakış açımızı genişletmiş oluyoruz. Teşekkürler düşünceleriniz için :)

Allah tamamına erdirmeyi nasip etsin... :) Hakikaten cesaret ve maharet isteyen çalışma olmuş, tebrikler.

İnşAllah abi, servisten dönüş bekliyorum bakalım. Çok Teşekkürler :)

Güzel çalışma olmuş, cesaretinizden dolayı tebrikler :)

Serviste kampanya varken fiyat almak lazım. Ayrıca tornacılarda bu parçayı yapar sanırım. Kardeşim daha önce sanruf için bir parçayı tornacıda yaptırmıştı.

Teşekkür ederim @hakan_emre, zaman içerisinde gideceğimiz yolu belirleyeceğiz. Detaylar zamanla paylaşılır :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Tebrik ederim, büyük cesaret. Hele tavan döşemesini sökme konusunda özellikle tebrik ediyorum. ;)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kardeş eline sağlık, tekrar buradan tebrik edeyim.
Artık Cemşid'in sunroofuyla daha da çok oyanayabileceğim desene, bozulma korkusu olmadan, hunharca... görmemişçesine... tutup koparırcasına... :D

izmir ekibi karşılık lı kapışıyor mu ne.bakalım hangimiz daha iyi iş ortaya çıkaracak diye..
hocam elinize emeğinize sağlık.tebrik ediyorum helal olsun valla.

Adam rovaşataya çıktı Tusubasa gibi orada öyle bekliyor. Biz de kameranın zoom yapıp topun 90'lara girmesini bekliyoruz. :p İzmir ekibi bu sene zaten dökülüyor. Ben en az iki hafta maça çıkamam hastayım, sakatlar listesindeyim. Hayırlı işler peşinde koşturan @aurora Can, cezalılar listesine girdi. @MX9 Ahmet Abi'nin guzu bir tane vida takmaya gerek duymayacak kadar toplu şuan ve jübilesini geçen haftalarda Çin'de yaptı. :D Maçı @major35 Hasan götürüyor velhasıl kelam, ender gelişen Osasuna, pardon Manisa ataklarından da golleri yeriz biz bir kaç ay. O yüzden ben havluyu atıyorum gari. :) Yeni transferler ve taktikler ile takımı güçlendirmek şart oldu. Şimdilik azıcık kampa çekileyim, bahara görüşmek üzere... Bu sezon küme düşmezsek kâfi benim için... :koptum:

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Kardeş eline sağlık, tekrar buradan tebrik edeyim.
Artık Cemşid'in sunroofuyla daha da çok oyanayabileceğim desene, bozulma korkusu olmadan, hunharca... görmemişçesine... tutup koparırcasına... :D

Adam rovaşataya çıktı Tusubasa gibi orada öyle bekliyor. Biz de kameranın zoom yapıp topun 90'lara girmesini bekliyoruz. :p İzmir ekibi bu sene zaten dökülüyor. Ben en az iki hafta maça çıkamam hastayım, sakatlar listesindeyim. Hayırlı işler peşinde koşturan @aurora Can, cezalılar listesine girdi. @MX9 Ahmet Abi'nin guzu bir tane vida takmaya gerek duymayacak kadar toplu şuan ve jübilesini geçen haftalarda Çin'de yaptı. :D Maçı @major35 Hasan götürüyor velhasıl kelam, ender gelişen Osasuna, pardon Manisa ataklarından da golleri yeriz biz bir kaç ay. O yüzden ben havluyu atıyorum gari. :) Yeni transferler ve taktikler ile takımı güçlendirmek şart oldu. Şimdilik azıcık kampa çekileyim, bahara görüşmek üzere... Bu sezon küme düşmezsek kâfi benim için... :koptum:

@bayraktar Beşiktaş maçını izliyordu sanırım :D. Maçta ne kadar kederlendin anlam veremedim :) teşekkür ederim abi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
patronu lift için ikna edeceğim az kaldı :D
sen yavaş yavaş yanaş bizim dükkana ;)
bende bir iki fotoğraf ekleyeyim erken buluşabilseydik fotoğraf işini ben devralabilirdim bir dahaki projelerde bu şekilde yaparız artık birde lift işini ayarladıkmı ohh miss :D
IMGP3303.JPG

teknik bilgi ; el freni indirmenize gerek yok ;) :p
IMGP3307.JPG
IMGP3306.JPG

Son düzenleme:

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@domestos yok be abi ;)
abi senin son aldığın lensi de ben başarılı buluyorum :)
marka değiştirme alışkanlıklarını bozma kullandığın markanın prime lenslerine yönelmeye bak derim ;)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
patronu lift için ikna edeceğim az kaldı :D
sen yavaş yavaş yanaş bizim dükkana ;)
bende bir iki fotoğraf ekleyeyim erken buluşabilseydik fotoğraf işini ben devralabilirdim bir dahaki projelerde bu şekilde yaparız artık birde lift işini ayarladıkmı ohh miss :DEkli dosyayı görüntüle 24931
teknik bilgi ; el freni indirmenize gerek yok ;) :p
Ekli dosyayı görüntüle 24933Ekli dosyayı görüntüle 24932

El freni için özel bir hesapları var mı acaba merak ettim :) aynen daha erken buluşabilseydik çok güzel görseller çıkabilirmiş :)

Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri Füme - Sedan
Selamlar 93 626 var bende sunroof taktırmak istiyorum ama sağlam olurmu yada pahalı olup olmayacağı yönünden tedirginim yardımcı olurmusunuz

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Ben tavsiye etmem, orjinali gibi olacağını tahmin etmiyorum, o kadar uğraş verip ve masraf edip bir de randıman alamazsınız yazık olur kuzuya. Ona yapacağınız masrafla sunrooflu kuzu kovalamak daha mantıklı bence.

Üst Alt