Mazda 626 GE (1991-97) Sunroof Sökme Takma ve Bakım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar 93 626 var bende sunroof taktırmak istiyorum ama sağlam olurmu yada pahalı olup olmayacağı yönünden tedirginim yardımcı olurmusunuz
Bende aynı araçtan varken araştırmıştım... İstanbul'da bir firma ile görüştüm sorunsuz ve iki yıl garantili montaj yaparız demişlerdi, nakit olmadığı için gerçekleşmesi mümkün olmadı.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Selamlar 93 626 var bende sunroof taktırmak istiyorum ama sağlam olurmu yada pahalı olup olmayacağı yönünden tedirginim yardımcı olurmusunuz

Yapılmayacak bişey değil ama tavan döşemesini bulmanız gerek. Üst kapak ve çalışma kızakları set olarak uydurulabilir belki ama ne kadar sağlıklı olabilir. İyi bir araştırma yapmak lazım.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
İlkbaharın gelmesiyle havalar gayet iyiye doğru gidiyor. Haliyle sunroof keyfini sürmek için çalışabilirliğini sağlamalıyız. Konuyu açtığım günden beri bir daha ilgilenemedim ama sunroof tamir ve sökme ile ilgili birçok araştırmalar yaptım. Konuyu ilk açtığımda yüzeysel anlamda ve kışın su alma gibi sorunlar yaşamamak için kontrol edebildim. O zamanki kontrolde de bir kırık parçanın olduğunu tespit etmiştim. Bu kez detaylı bir inceleme yaparak iki parçanın kırık olduğu, bir parçanın eksik olduğu ve daha önce kaynak işlemi gören bölgelerin olduğunu tespit ettim.

İşleme öncelikte tavan döşemesini sökerek başlıyoruz. Buradan tavan döşemesi işlemini detaylı olarak görebilirsiniz. Kırık, eksik parça ve işlem görmüş parçalar ile ilgili olarak detaylar aşağıdaki gibidir.

Kırmızı ile gösterdiğim alanın normalde tek bir parça olması gerekmektedir. Bu kısım sunroof motorundan gelen halatların, sunroof kapağına hareket verdiği noktadır.
20180414_192822.jpg

Aşağıdaki resimdeki parça ise, Sunroof kapağının montajının olduğu raylardır. Bu parçanın kırık olması kapağın dengesiz bir açıda kalmasına neden oluyor ve ön tarafta açılması gereken rüzgar kesme plastiğinin açılmamasına neden oluyor.
20180414_192856.jpg

Ve eksik olan parçamız, yukarıda belirttiğim parçaların kırılmasına neden olan nokta diye düşünüyorum. Çünkü bu parça, kapağa açı vererek tavan sacı ile sunroof çerçevesi arasına girmesini sağlıyor. Sağ tarafta bu parça mevcut ve kızaklarımız sağlam, fakat sol tarafta parça yok ve iki tane parçamız kırık durumdadır.
20180414_151945.jpg

20180414_152000.jpg

Bu parçaları tespit ettikten sonra aşağıdaki resimler görülen bölgelerden, Yeşil renklerle gösterilen tavan lambası kablo klipslerini, Kırmızı renkle gösterilen su tahliye borularını ve Sarı renkle gösterilen Civataları (10mm) söküyoruz. Çerçeveyi sökerken iki kişi olmanızda fayda var. Tek başıma biraz zorlandım ama sorun yaşamadan söktüm.

20180414_095726 - 1.jpg

20180414_154512.jpg

Çerçeveyi söktükten sonra üzerindeki parçaları sökmeyi düşündüğümde Segman pensesi temin etmeyi unuttuğumu farkettim ve kurtarıcım @suleyman 'ı aradım:cool::utan:. İş yerinden çıkmış olmasına rağmen geri dönüp bir segman pensesi alıp evime kadar bıraktı, vakti olmadığı için fazla kalamadı ama işlemlerin sürmesine en büyük katkıyı sağladı diyebiliriz. Teşekkürler kardeşim :).

Daha önce tamir gören bölgeler ile ilgili olarak aşağıdaki görseller mevcuttur. İşaretli alan içerisine kaynak ve tesviye uygulanmış.
20180414_193108.jpg

Aşağıda ise bu parçanın daha önce ikiye ayrıldığı ve kaynak ile birleştirildiği görülmektedir.
20180414_152109.jpg

Gerekli parçaları söküp çerçeveyi geri taktım ve uçmayacak şekilde geçici olarak kapağın montajını yaptım. Parçalarla ilgili olarak hafta içi tamir işlemlerini tamamlamaya ve sistemi umarım çalışır bir vaziyette geri toplamaya çalışacağız. Eksik olan parça ile ilgili olarak ise parçanın tasarım ve üretimini @suleyman ile yapmayı hedefliyoruz. Daha önce açtığım Orjinal İçeriden Bagaj Açma Montajı ve Bagaj Açma Kolu Üretimi konusundaki gibi bir süreç olacaktır.

Ekli dosyalar

• 20180414_193108.jpg
    20180414_193108.jpg
    243.8 KB · Görüntüleme: 27

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Maşallah Baykal, iyi emek vermişsin ve hala da devam ediyor, cesaretinden dolayı da tebrikler. O bahsettiğin kırık parçalar ve kaynak edilen yerler nasıl bir kullanım yapılıp ta kırılıp kopuyor çok şaşırıyorum, basit bir plastik olsa hadi neyse.

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Maşallah Baykal, iyi emek vermişsin ve hala da devam ediyor, cesaretinden dolayı da tebrikler. O bahsettiğin kırık parçalar ve kaynak edilen yerler nasıl bir kullanım yapılıp ta kırılıp kopuyor çok şaşırıyorum, basit bir plastik olsa hadi neyse.

Teşekkürler, Düzenli bakım olduğunu düşünmüyorum. Gres dolu bir kabın içinde bir avuç toz ve biraz su ilave edince görebiliriz sanırım, kimyası bozuluyor ve viskozite artıyor. Yazın kuruyup tox haline doğru dönüşüyor. Haliyle olağan dışı bir durum gerçekleştiği için sistemi kasmaya başlıyor. Bizim esnafımızda "çalışıyor işte neden kurcalayalım, ayarı kaçar, parçası bulunmaz" gibi bakış açıları ile karşılaşıyoruz. Her esnaf öyle demiyorum ama genel durum bu şekilde diye düşünüyorum.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kardeşim eline koluna sağlık. Kendi işini kendin görmesi gibisi yok vallahi. Hatırı sayılır bir giderden yırttın şu haliyle. ;)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sistemi tamamladıktan ve problemleri çözdükten sonra havaların ısınmasıyla beraber sunroof açık şekilde gezmenin keyfi paha biçilemez herhalde. :)

baykalbilgin

Katılımcı
Araç Markası
2011 Chevrolet Captiva
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Çalışmalara hızla devam ve güzel sonuçlar..

Konunun geçmişinde görüleceği gibi sunroof kırık ve eksik parçaları hakkında detaylardan bahsetmiştik. Kırık olan 2 parçanın fiyatı serviste 765 Türk Lirası olunca @suleyman ile kafa kafaya verdik ve parçaların üretimini yapmayı planladık. Öncelikle patronu Ekrem Bey ile görüşerek durumu anlattık, daha doğrusu bu aşamayı sağolsun @suleyman halletti :utan::).

İlk etapta parça tasarımlarını yaparak yapılabilirliği için modelleri @suleyman ile paylaştım. Parça ölçülerini çıkararak siparişleri verebileceğimi söyledi:kptmya::kptmya:. Sunroof çerçeve malzemesi de döküm alüminyum malzemeden imal edilmişti. Biz ise parçalar Alüminyum 7000 serisinden imal etme kararı aldık. Döküm alüminyum kolay aşınabilir, 7000 serisi ise daha sert ve aşınmaya karşı dirençli bir malzemedir.

20180417_001011.jpg
20180417_093329.jpg
20180417_104544.jpg

20180420_170706.jpg

Sipariş ettiğimiz malzemeler yaklaşık 2 kg geldi. 7000 serisi birazcık maliyetli, kilogram fiyatını 37 TL + Kdv olarak verdiler.

Ardından 2 gece geç saatlere kadar çalışarak parçaların üretimlerini yaptık.
20180421_213637.jpg

20180422_125052.jpg

20180422_125016.jpg

Parçaların işlemleri bitince 1 gece de ben atölyede çalışarak parçaların yuvalarına alıştırmasını yaptım. Kızakları tamamen WD40 ile temizledim, eski yağ kalıntılarını temizledim. Bu işlemler bittikten sonra sıra sistemi toplamaya geldi. Çalışırken ilk başlarda ufak tefek takılmalar vardı, parçaların yüzeylerini zımpara ile pürüzsüz hale getirerek çalışmalarını rahatlattım. Yağlama için birşeyler araştırırken Süleyman Tunap 107 yi önerdi, çalıştığım şirketin tedarikçisinden bu ürünü istediğimde Würth HHS 2000 geldi. Bu ürünle kızakları ve çalışacak parçaları yağladıktan sonra Sunroof kapağını kapattım.
20180425_161404.jpg

İlk deneme videosu aşağıdaki gibidir.

Sıra geldi tavan döşemesini geri takmaya, sökerken belirttiğim gibi arka tarafta döşemeyi tutan 2 noktanın silikon ile yapıştığını ve sadece orta noktanın orijinal kaldığından bahsetmiştim. Tekrar sökmem gerekirse diye düşünerek resimde görüldüğü gibi arka bölgelere Velctro Cırt yapıştırdım.
20180421_135807.jpg

El tutamak bölgelerini sabitlediğimiz iç ayakların sac kısımları titreşimlerden ses yapabilir düşüncesi ile iç kısımlarına süngerler yapıştırdım.
20180425_200103.jpg
20180425_200123.jpg

Tavan döşemesi ve sunroof kasasında oluşan titreşimden dolayı tırlama, zırlama, zırıltı.... sesleri gelmekteydi. İşaretli bölgelere ses yalıtım süngerinden yapıştırarak bu bölgelerin birbirine temas etmesinin önüne geçtim.
20180426_214256.jpg

Sonrasında daha önce sökerken anlattığım gibi tüm parçaların montajını yaptım. Bir gün sonra sabah işe giderken sunroof açarak gittim, cidden çok ferahlatıcı ve keyifli bir olay:D:harika::)

20180426_195347.jpg

Ve son olarak çalışma videosu da aşağıdaki linktedir.. Heyecandan olsa gerek ilk başta düğme yerlerini karıştırmışım :utan::)

Tavan döşemesini biraz kirletmiş olabilirim. Sıradaki işlemde onun temizliği olacaktır. @suleyman kardeşime destek ve yardımlarından dolayı çok teşekkürler. Benim uğraştığım kadar onunda birçok emeği vardır.

Ekli dosyalar

• 20180421_135807.jpg
    20180421_135807.jpg
    546.7 KB · Görüntüleme: 17

mustafayk

Kıdemli Üye
Araç Markası
Subaru legacy
Araç Renk ve Tip
Yeşillll
yok artık siz yakında araba yı da makine ye verip üretim yaparsınız.:kyfmyrn::kyfmyrn:valla denilecek söz yok helal olsun size arkadaşlar.emeklerinize sağlık.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Kardeş emeklerine sağlık. Süieymanı da tebrik etmek gerek tabi, onun da emekleri büyük. Her bir mesajın yol gösterici, harika vallahi. Bir tek tavandaki cırt kısmını anlamadım? Bir cırt tavanı tutabilir mi ki? :rolleyes:

Ne diyoruz: Sunroof candır gerisi heyecan. :)

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
kardeşim @baykalbilgin güle güle kullan işini bitirdik çalıştığını duydum ya senden valla tüm yorgunluğum gitti burdan okuyunca ne kadar da kısa sürmüş gibi :) bu meslekde olmamızın avantajını kullandık diyebiliriz , sen yağlı kırık parçalar üzerinden ölçüler alıp çizimini yapmasan ben de hareket edemezdim iş takım çalışması gibi ilerledi tabi alıştırma çalıştırma kalibrasyon yağlama hepsi sende ellerine sağlık.şöyle güzel bir havada gezeriz artık ;) doya doya kullan parçalar garantili :D

Üst Alt