Subaru Outback , Forester ve Mazda Cx-5 Bilgi Paylaşımı

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gençliğimde DM hayranıydım, şimdi MB'ye takılıyorum ama hayranı değilim...

Deutsche Mark desem değil, Merkez Bankası desem hiç değil... Peki nedir abi bu harflerdeki gizli olan hayranlıklar...

(Neden hemen işi paraya bağladım onu da bilmiyorum)

:D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Evet neden paraya bağladın diyeceğim ama Dünya'da paraya bağlı olmayan bir şey mi kaldı, Veli?

DM= Depeche Mode
MB= Mercedes Benz

Deutsche Mark desem değil, Merkez Bankası desem hiç değil... Peki nedir abi bu harflerdeki gizli olan hayranlıklar...

(Neden hemen işi paraya bağladım onu da bilmiyorum)

:D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Evet neden paraya bağladın diyeceğim ama Dünya'da paraya bağlı olmayan bir şey mi kaldı, Veli?

DM= Depeche Mode
MB= Mercedes Benz

Senin gibi eski bir DM hayranı olarak şimdi kendime kızdım... Ah bu Lidyalılar yok mu işte, hep onların suçu abi... :D

O "violator" yok mu? DM'nin bence doruk noktasıdır...

Konu ile ilgisiz olacak ama yazmadan da geçemem; aynı tarza (elektronik müzik) yakın birde J.Michael Jarre var...

Bir adım daha ilerisinde; Yanni ile Kitaro duruyor abi... Vay be, ne günlerdi... Bu konuyla birlikte 25 yıl gençleştim sanki... Hani senin bitmiş akü sayesinde Recaro koltukta gençleştiğin gibi... :D

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yanni, Kitaro, Jarre bunların hepsi bizim gençlik yıllarımızın sıkı müzik grupları. Zaten o dönemlerde keyboard müzik Dünyası'na bu kadar yoğun dahil olmuştu.

Zamanın rock gruplarını da, new age/wave gruplarını da severdim.

Violator'dan sonra bir de music for the masses var zaten, sonra düşüş... Ama violator öncesi de sıkıydı!

Senin gibi eski bir DM hayranı olarak şimdi kendime kızdım... Ah bu Lidyalılar yok mu işte, hep onların suçu abi... :D

O "violator" yok mu? DM'nin bence doruk noktasıdır...

Konu ile ilgisiz olacak ama yazmadan da geçemem; aynı tarza (elektronik müzik) yakın birde J.Michael Jarre var...

Bir adım daha ilerisinde; Yanni ile Kitaro duruyor abi... Vay be, ne günlerdi... Bu konuyla birlikte 25 yıl gençleştim sanki... Hani senin bitmiş akü sayesinde Recaro koltukta gençleştiğin gibi... :D

ismail-1903

Katılımcı
Araç Markası
2002- Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Hb
Forester Turbo'nun üstünlükleri;

1- Daha performanslı makine
2- Arazi şartlarına daha uygun gövde alt açıları ve awd sistemi
3- Daha geniş arka diz ve baş mesafesi, daha konforlu ve alçak arka koltuk sırası.

Bunun dışında Forester bence hiçbir konuda CX-5 ile rekabet edemez.
Burdan forester arazi düşünülerek, cx5 ise şehiriçi yüksek otomobil sevenler düşünülerek üretilmiş diyebilir miyiz ?
Ek olarak bizde neden cx7 satılmadı bilginiz var mı

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Başka bir başlıkta yazdıklarımdan bir alıntı;

Eğer aracınızı asfaltta sürmekten keyif alıyorsanız, yani daha sportif, daha dinamik sürüşleri seviyorsanız, aracınızın iç mekan dizaynı, kullanılan malzemelerin kalitesi, işçiliği sizin için önemliyse, modern teknolojik ekipmanları önemsiyorsanız o zaman CX5. CX5 çok daha sportif bir sürüşe, çok daha net ve hassas bir direksiyona ve sınıfını aşan derecede sportif bir süspansiyon ayarına sahiptir. Bu araçla konfor içinde, yarı-Premium seviyesinde seyahatler yapabileceğiniz gibi, yerden yüksek olmasına rağmen bir kompakt hb seviyesinde dinamik ve sportif sürüşler de yapabilirsiniz. Aşırı zorlamadığınız hafif arazi şartlarında da sizi üzmez.

Ama asfaltta, yani şehirde sadece ihtiyaçtır otomobil, bir yerden bir yere giderim diyorsanız, ancak tam bir hobi adamıysanız, yani sizin için arada sırada olan asfaltsa ama balık, çimen, çayır, piknik, dağ, kayak, doğa tatilleri vb. sizin için öncelikliyse, Forester. Forester süspansiyon sistemi arazi için daha takviyeli ve orta transfer kutusu uzun zorlamalara karşı ısıl direnç olarak daha fazla kendini kanıtlamıştır. Forester'ın iç mekanında otururken ne dizayn, ne işçilik, ne de donanım size modern ve estetik keyifler vermez. Ama bir yeri çizdim, içi balık koktu vb. gibi üzülmezsiniz.

CX5 bir salon beyefendisidir ama spor ayakkabıyı, çizmeyi ayağına geçirdi mi, sizi şaşırtma kapasitesine de sahiptir. Vay be şehir çocuğuna bak sen! tadındadır...

Forester adından da anlaşılacağı gibi doğa adamıdır. Baktığınızda zaten bu herif atlar, zıplar, tırmanır dedirtecek gibi görünüyordur. Onu şehirde partiye götürdüğünüzde, yine blue Jean ile geleceğine ve gömleğinin ütüsüz olacağına emin olabilirsiniz. O böyle formaliteleri takmaz, yoluna bakar!

Burdan forester arazi düşünülerek, cx5 ise şehiriçi yüksek otomobil sevenler düşünülerek üretilmiş diyebilir miyiz ?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aslında ülkemizde CX-9 da satılmadı. Sadece birkaç başka ülkeye üretilmiş parti ekonomik krizden dolayı uygun fiyata bizim pazarda eritildi. Ülkemizde sadece 2010 model var, çok az adet de 2011 olarak plakalanmış var. O tarihte Ağustos ayında gelen seneye plakalanabiliyordu.

Ana sebep ise bu 2 modelin hedeflendiği pazarlara uygun motor hacimlerinin bizim pazar vergi sistemine uymaması.

vedatgr

Sessiz
Bora Bey
İkilemde olduğunuzu hissediyorum. Ben de sizinle benzer ikilemdeyim. Yeni makyajlı model Subaru Forester XT ve Mazde CX 5.
Uzun yıllar Japonlarla çalışmış biri olarak Japon üretim felsefesindeki sıfır hata hedefi her iki markada da var. Ben 2011 Mazda 6 kullanıyorum. Konfor, yol tutuşu, iç ve dış tasarımı bana göre mükemmel. Bugüne kadar hiç sorun çıkarmadı. Çok zevkli kullanımı olan araç. Mustafa Beyin ifadesi ile D sınıfı.
cx 5 in şu anda satılanı inceledim ve test sürüşü yaptım. Konfor olarak Mazda 6 ve fazlasını gördüm. Yabancı sitelerden izlediğim kadarı ile Yeni Makyajlı hali ile konfor ve güvenliğini çok artırmış. Kör nokta uygulaması benim araçta da var ve mükemmel iş görüyor. Yalnız kör nokta bile alım tercihinde etkili olur benim için. İlave olarak diğer aktif güvenlik sistemleri müthiş.
Ben de sizin gibi Sapancaya çok sık gidiyorum. Kış lastikleri ile Forester XT nin performansına ulaşmasa bile yakalayacağını tahmin ediyorum. Forumda Bursa daki bir arkadaşımızın cx 5 ve kış lastikleri ile karda ve dik yokuştaki anlattığı performans beni çok etkiledi.
Zaten cx5 kullanan Mustafa Bey güzel özetlemişti. Mustafa beyin kar şartlarında test edemediği cx5 i forumdaki diğer arkadaşım güzel anlatmıştı. Her iki yorumu sentezler isek şehirde mükemmel bir SUV, zor koşullarda yolda bırakmayan bir araç.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aslında Ocak ve Şubat ayındaki yoğun kar yağışlarında CX-5 awd sistemini kış koşullarında da deneme şansı buldum. Açıkçası beklediğimden daha iyi çıktı diyebilirim.

Bakın size son 3 testimden örnekler vereyim;

1- Aracın sol tekerlekleri ıslak ama asfalt üzerinde. Sağ tekerlekleri yoğun kar ve buz içinde durur vaziyette. Bu durumda yapılan kalkışta, araç beni hiç zorlamadan ve direksiyonda çekme yok denecek düzeyde rahatça kalktı. (kış lastikleri ile)

2- Yaklaşık 20 derecelik bir rampada hem ön hem arka tekerlekler kar ve buz üzerindeyken 3 ayrı araç ile kalkış denemesi. (tüm araçlar kış lastikli)

Ford Transit Connect patinaja düştü ve kalkamadı. Araç geriye salınarak hız alınıp, çıkılabildi.

Subaru Forester 2009 model (yeni kasadaki X-Mode fonksiyonu mevcut değil) Ön tekerlekler çok kısa patinaja düştü, sonrasında araç sorunsuzca yürüdü ve çıktı.

Mazda CX-5 hiç patinaja düşmeden yürüdü ve çıktı. Aynı test daha sonra geri geri ve diyagonal olarak da yapıldı. Sonuç çok iyiydi.

3- yaşadığım site içerisinde derim karlı bölümlerde yaptığım düşük sürat sürüş ve manevralarda, aracı gerçekten patinaja düşürmek için gaza acemi gibi basmak gerekti. Patinaja düştüğünde bile 4 tekerlek arasında güç dağılımını uygun yaparak ve patinaja düşen tekerlere e-lsd fonksiyonu uygulayarak sorunsuzca harekete devam edebildi.

Ben aracı çamura sokmaya kıyamadığım için o pozisyonlardaki testlerini ise aşağıdaki videolardan görebilirsiniz;

https://www.youtube.com/watch?v=S0_uFKYsAmI

https://www.youtube.com/watch?v=khYz8d5xY4o

Yine de ben arazi şartlarında yeni kasa Forester'ın (X-Mode ile birlikte) aracı, daha iyi karın ve yaklaşma açıları ile daha etkili olacağını düşünüyorum. Ancak mevcut CX-5'i bir önceki Forester ve güncel XV tarzı Subaru'ların awd sistemi ile muadil görebiliriz. Ki, bu çok başarılı demektir...

Bora Bey
İkilemde olduğunuzu hissediyorum. Ben de sizinle benzer ikilemdeyim. Yeni makyajlı model Subaru Forester XT ve Mazde CX 5.
Uzun yıllar Japonlarla çalışmış biri olarak Japon üretim felsefesindeki sıfır hata hedefi her iki markada da var. Ben 2011 Mazda 6 kullanıyorum. Konfor, yol tutuşu, iç ve dış tasarımı bana göre mükemmel. Bugüne kadar hiç sorun çıkarmadı. Çok zevkli kullanımı olan araç. Mustafa Beyin ifadesi ile D sınıfı.
cx 5 in şu anda satılanı inceledim ve test sürüşü yaptım. Konfor olarak Mazda 6 ve fazlasını gördüm. Yabancı sitelerden izlediğim kadarı ile Yeni Makyajlı hali ile konfor ve güvenliğini çok artırmış. Kör nokta uygulaması benim araçta da var ve mükemmel iş görüyor. Yalnız kör nokta bile alım tercihinde etkili olur benim için. İlave olarak diğer aktif güvenlik sistemleri müthiş.
Ben de sizin gibi Sapancaya çok sık gidiyorum. Kış lastikleri ile Forester XT nin performansına ulaşmasa bile yakalayacağını tahmin ediyorum. Forumda Bursa daki bir arkadaşımızın cx 5 ve kış lastikleri ile karda ve dik yokuştaki anlattığı performans beni çok etkiledi.
Zaten cx5 kullanan Mustafa Bey güzel özetlemişti. Mustafa beyin kar şartlarında test edemediği cx5 i forumdaki diğer arkadaşım güzel anlatmıştı. Her iki yorumu sentezler isek şehirde mükemmel bir SUV, zor koşullarda yolda bırakmayan bir araç.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Vedat hocam çok teşekkürler zaten Mustafa beyin son yazdıklarından sonra kararım kesin gibi oldu. Sizin yazdıklarınızdan sonrada iyice arzular hale geldim. Zaten kaporamıda vermiştim aracın rengi falan herşey belli ama ne yazıkki fiatı hala daha belli değil umarım ulaşılamayacak abuk sabuk fiatlara çıkmaz. Subaru Outback 170.000 bizde 150.000 yapalım diyebilirler o zaman sanırsam Mazda alma isteğimi biraz beklemeye alabilirim.

vedatgr

Sessiz
Mustafa Bey selamlar. Yanıtınız için teşekkür ederim.
Sizin karda yaptığınız test benim için önemli. Ekli videoları daha önce izlemiştim. Özellikle ikincisi CX 5 de 2.5 litre motor var. Sizdeki zannederim 2.0 lt. Bu yüzden sizin testiniz ve forumdaki zannederim 1963kemal isimli arkadaşımızın deneyimleri tam isabet diyebilirim.

Bora Arpınar

Sessiz
Araç Markası
Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
SUV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu arada mazdada istepnede yok yerinede sadece ince lastik oluyormuş oda siparişle 1200 tl ye falan geliyormuş. Subaru forester larda ince lastik istepne de mevcut. Umarım şu fiatı çok abartmazlarda en azından kendi payıma hevesim kursağımda kalmaz.

vedatgr

Sessiz
Bora Bey tabii ki şahsi düşünceniz önemli.
Dolardaki kur artışı hız kesmezse fiyat biraz artabilir kanaatindeyim. Ancak Japon yeni aynı oranda artmadı. bu yüzden fazla fiyat artışı beklemiyorum. gerçi yakında belli olacak.

vedatgr

Sessiz
Bora Bey ben de Mazda 6 yı alırken stepne yotu. Şimdi inanın hiç umursamıyorum. Tamir kiti iş görecektir. Ayrıca BMW ve daha bir çok araçlarda da stepne yok.

vedatgr

Sessiz
Kemal1963 değerlendirmesi:

Bende kış lastikleri var. Bursa genelde uludağ eteklerine kurulmuştur. ilk kar yağdığında yaklaşık 1 km lik mahalle arasındaki dik yokuşu donmuş takır takır kar üzerinde hiç zorlanmadan,santim kaymadan hatta dur kalk yaptım çıktı.hatta kayınvalide çok korktu olum karda burdan kimse inmez çıkmaz kalmayalım yolda dedi. :)çünkü kar yağdığında o mahalleler hiç tuzlanmaz öylece donar yollaruludağ a 2 kez geçen ay ve bu ay çıktım kayma,tutunamama vs. Hiç sorunsuz çıktım. Şehir içinde her yer felç buzlu iken hiç sorunsuz istediğim her yere bmw audilerin arasından geçip gittim :) kısaca bu kadar iyi kar buz performansını bende beklemiyordum şaşırdım diyebilirim. :)

« Son Düzenleme: 27 Şubat 2015, 16:47:26 Gönderen: kemal1963 »

selmazda

Katılımcı
Güzel paylaşımlar için teşekkür ederiz.

Bu arada Mustafa bey'in mesaj sayısı 1000 olmuş, ilk kutlayan ben olayım. O0

vedatgr

Sessiz
Sayın selmazda (İsminizi bilemediğim böyle için yazıyorum)
Siz cx 5 kullanıyorsunuz sanırım.
Sizin kar, çamur, yokuş gibi zor koşullarda deneyiminiz oldu mu.

selmazda

Katılımcı
Sayın selmazda (İsminizi bilemediğim böyle için yazıyorum)
Siz cx 5 kullanıyorsunuz sanırım.
Sizin kar, çamur, yokuş gibi zor koşullarda deneyiminiz oldu mu.

Adim Fatih. Çok fazla oldu denemez. Olsa da Mustafa bey gibi teknik olarak yorumlayabilecek, ayırdedebilecek durumda değilim malesef.

Daha önce başka konuda sanırım sizin veya Bora beyin tanıtım mesajında belirtmiştim. Bu en son çok kar yağdığında 20 cm kar üstünde dar bir sokaktan geçerken, kaldırımdan aşmak gerekiyordu, ve tekerler boşta, donuk karda kaldı, arka tekerler ve ben bilinçsizce gaza çok yüklendiğim için 5 dakika patinaj yaptırdım kaldıramadım, araçtan indim filan.

Ama daha sonra hiç gaza yüklenmeden çok sakince kalktım. Demekki gaza fazla basmamamak gerekiyor. Tabiiki araçta normal lastikler var onu unutmayalım. Bir sıkıntı yok yani..

Üst Alt