Subaru Levorg İlk Temas ve İzlenimler

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Geçen hafta bmw x3 olan komşum arabasını değiştirmeye karar verdi, daha önce forester kullandığı için bizde önce bursa bayraktar subaru ya gittik forester dizel i inceledik 155 bin fiyat verdiler biraz fiyat donanım kıyaslaması yapınca fiyat yüksek geldi. Oradan mercedes e geçtik yeni çıkarttığı suv u olan glc yi test edelim dedik. benzinli versiyonu henüz gelmemiş bizde müdürün kullandığı 2.2 dizel 177 hp denedik ben bu kadar sessiz dizel görmedim. Gaza bayağı yüklendik ama arabada ne ses nede 9 ileri olmasına rağmen vites geçiş titremesi hiç olmadı.Bmw ye geri bindiğimizde traktöre bindik galiba dedik:) .neyse 2.000 motor 211 hp, 9 ileri 4x4 full sayılabilecek donanımda benzinli glc için 217 bin fiyat verdiler aslında nissan qaş qaş ın 146 bin olduğu piyasada mercedesin bu fiyatı uygun geldi. kaparoyu verdik aracı şubatta teslim edecekler. Bakalım211 hp 0-100 7.5 sn nasıl bişey:)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Hayırlı olsun şimdiden, umarım arkadaşınız vasıtasıyla GLC deneyiminizi de paylaşırsınız gelecekte

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Tek başına bakarsanız çok pahalı. Ama bu fiyatı dediğiniz gibi daha alt sınıflarda ve Premium olmayan araçların fiyatı ile kıyaslarsanız, çok iyi!

Hayırlı olsun, güle güle kullansın arkadaşınız. Akustik konfor, süspansiyon konforu, malzeme kalitesi vb. konularda Mercedes BMW'den her zaman bir miktar ilerideydi. Ama işin içine sürüş keyfi, yol tutuş, performans girince de BMW Mercedes'ten her zaman ilerideydi. Ve 9G'yi uzun süre kullandıkça arkadaşınız çok iyi ama bir ZF8 değil diyecek...

Geçen hafta bmw x3 olan komşum arabasını değiştirmeye karar verdi, daha önce forester kullandığı için bizde önce bursa bayraktar subaru ya gittik forester dizel i inceledik 155 bin fiyat verdiler biraz fiyat donanım kıyaslaması yapınca fiyat yüksek geldi. Oradan mercedes e geçtik yeni çıkarttığı suv u olan glc yi test edelim dedik. benzinli versiyonu henüz gelmemiş bizde müdürün kullandığı 2.2 dizel 177 hp denedik ben bu kadar sessiz dizel görmedim. Gaza bayağı yüklendik ama arabada ne ses nede 9 ileri olmasına rağmen vites geçiş titremesi hiç olmadı.Bmw ye geri bindiğimizde traktöre bindik galiba dedik:) .neyse 2.000 motor 211 hp, 9 ileri 4x4 full sayılabilecek donanımda benzinli glc için 217 bin fiyat verdiler aslında nissan qaş qaş ın 146 bin olduğu piyasada mercedesin bu fiyatı uygun geldi. kaparoyu verdik aracı şubatta teslim edecekler. Bakalım211 hp 0-100 7.5 sn nasıl bişey:)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Hiç mercedes kullanmadığım için sürüş konusunda biley diyemiycem ama x3 ü ara sıra kullanıyorum gerçekten harika, hele şanzumanına kimse su dökemez.Arkadaşım 2011 den bu yana bmw nin spor modunu geçen gün ilk defa denemiş ya kemal araba bu modda deliyormuş mutlaka satmadan dene dedi:) araba daha 50 bin km de dizel bi işine yaramıyor, birde full arabada ne bluetooth var ne donanım var birazda bu yüzden değiştiriyor. O glc nin,tasarım,iç dizaynına ve kalitesine hayran kaldı Yani kısaca sürüş keyfi onun için son sırada abi.:)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Önce CVT şanzımanla ilgili Infiniti Q30 başlığında yazdığım şeyleri buraya da taşıyayım;

Bilindiği üzere CVT şanzımanı pek sevmem. Benim için en iyi şanzıman (otomatik olarak) modern bir tork konvertörlü şanzımandır. Tabi ki Avrupalı müşterinin otomatik hissi sevmemesi çift kavramalıları, Japonların ekonomik üretim yapma felsefesi ve yaygınlaşan hybrid/elektrikli araçlarla yüksek uyumu CVT şanzıman yaygınlığını körüklüyor. Ancak Mazda Skyactiv ve BMW 8 ileri gibi (hatta Aisin üretimleri) modern tork konvertörlüler artık çift kavramalıların verimliliğine ve düz şanzımanın direk hissine ulaştılar. Tabi pahalı şanzımanlar olduğunu da kabul etmek lazım.

Sürekli bir üretici çıkar ve öyle mükemmel bir CVT yaptım ki, işte şimdi oldu der. Hem hissiyatını gerçekçi bir hale getirdim (lastik hissiyatını yok etmek anlamında) hem de problemli bir şanzıman olarak anılmasına sebep olan ısınma problemini çözdüm der. Günümüze kadar bu iddiaların ne kadar doğru çıktığı tartışılır.

Ancak Subaru'nun liderliğini yaptığı son dönemde birçok iyi üreticinin gerçekten modern ve eski sıkıntılardan çok uzak CVT şanzımanlar yaptığını da kabul etmek lazım. Geleneksel kayış yerine güç aktarma için özel bir zincir kullanılması, daha yüksek teknoloji ve kalitede şanzıman sıvısı kullanımı, daha iyi programlama gibi özellikler klasik CVT sesini (vınlama gibi) iyice minimize ettiği gibi, ısınma problemini de büyük oranda halletti. Programlama ile yapılan 6,7,8 ileri sabit oranlar ve akuple edilen tork konvertörü ile de tork konvertörlü klasik şanzıman benzeri sürüş, manuel vites değiştirme ve daha direk hissiyat elde edildi.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Levorg'da kullandığım CVT şanzıman herhalde halen en ileri teknolojili ve bugüne kadar üretilmiş en iyi CVT şanzımanlardan birisidir. Öncelikle şunu söyleyeyim; tork konvertörü (bu tork konvertörlü şanzıman ile karıştırılmasın) 9 km/h hızda kısmen, 24 km/h hızdan sonra ise tamamen kilitliyor. Yani daha direk bir sürüş hissiyatı (o lastik hissinin çok azalmış/birçok kişi tarafından fark edilemeyecek hali) elde ediliyor. Bu yumuşak ve ekonomik sürüşler için.

Üst ekranda her otomobilde olmayacak veriler takip edebiliyorsunuz. Örneğin gaza basış yüzdeniz, turbo basıncı, yağ sıcaklığını aynı anda görebiliyorsunuz. Gaza basış yüzdesi bu araçta önemli. Çünkü gaza %30'dan fazla basarsanız şanzıman 6 ileri tork konvertörlü gibi hareket etmeye başlıyor. Mazda forumunda olduğumuz için 6 ileri Skyactiv şanzıman gibi diyelim. Tabi burada gerçek dişliler yok, onun yerine programlanmış koni oranları var. Ayrıca manuel seçeneğine aldığınızda direksiyondaki pedallarla manuel kullanma imkanı da var.

Sistem size %30'dan az gaz vererek full CVT gitmek ki bu kullanım tarzında CVT yakıt ekonomisi ve konforu ile parlıyor ya da %30'dan fazla vererek daha sportif, tork konvertörlü havası ile gitmek veya manuel tam sportif kullanmak arasında tercihler sunuyor. Herşeyden önce bu kadar opsiyona sahip olmak, bunları ekrandan görerek yönetebilmek insana sahip olduğu teknoloji anlamında keyif veriyor.

Ben genel olarak eskiden kullandığım CVT şanzımanlardaki vınlama sesini duymadım. Elastikiyet hissi tam yok olmuş mu? Hayır! Ama %90 gitmiş diyebilirim, çok az durumda hissettim.

Başarılı bir şanzıman mı? Evet!

Levorg bu şanzıman ile keyifli mi? Evet!

İyi bir tork konvertörlüyü halen tercih eder miydim? Evet!

Mazda Skyactiv şanzıman ile Levorg daha zevkli bir otomobil olur muydu? Olabilir, olmaya da bilir, tam emin değilim, 6 ileri oran artık az!

BMW 8 ileri tork konvertörlü ile Levorg daha keyifli bir otomobil olur muydu? (bu şanzımanın arkadan itiş için olduğu ihmal edilerek) Kesinlikle! Tadından yenmezdi...

Bu arada bu araca ne zaman baksam hep Veli geliyor aklıma...:D

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@mtutun her açıdan yakışıklı ve mantıklı bulduğum levorg için şanzımanı detaylı yorumladığınız için teşekkürler ;)
otomatik şanzımanda vites sayısı artışı son 5-6 yıl içerisinde gösterdi kendini ve iyiye doğru gidiyor.CVT ye hiç ilgi duymazken Saffet Üçüncü nün levorg tanıtımlarında cvt ye de parantez açıp , çok çalışıldığından vs bahsedince hafif bir ilgimi çeker gibi oldu :) ve bunun test sürüşünü yapmadan iyi veya kötü demenin doğru olmayacağını düşündüm :)
bakalım daha neler göreceğiz.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bir çok marka arasında savrulup durduktan sonra otoparkta 1 Subaru ve 1 Mazda sonucuna ulaşmış olmak.... Her iki marka da birbirine çok benzer yapıdalar. Trend olanları takip etmek yerine, kendi mühendislik felsefelerini uygulamakta ısrarlılar. Her ikisinin motorları da kendilerine özel. Birisi trend olan hacim küçültmeye girmeyeceğim deyip, hiç kimsenin düşünmediği Skyactiv motor felsefesini yarattı, diğeri aracın dinamizmini, güvenliğini arttırıyor diye her modelinde Boxer kullanmaya devam ediyor. Her ikisi de birçok markanın yaptığı gibi (hatta premium dahil) şanzımanı dışarıdan almak yerine kendisi ve felsefesine uygun üretiyor.

Ben de Üçüncü'ye katılıyorum. Levorg'un CVT şanzımanı kullandıkça hoşuma gitmeye de başladı. Eski CVT şanzımanlarla hiç alakası olmadığı gibi bir önceki kasa (2017'de sona eren) Subaru XV'nin CVT şanzımanı ile de hiç alakası yok. Umuyorum yeni XV'de bu versiyona geçmişlerdir.

@mtutun her açıdan yakışıklı ve mantıklı bulduğum levorg için şanzımanı detaylı yorumladığınız için teşekkürler ;)
otomatik şanzımanda vites sayısı artışı son 5-6 yıl içerisinde gösterdi kendini ve iyiye doğru gidiyor.CVT ye hiç ilgi duymazken Saffet Üçüncü nün levorg tanıtımlarında cvt ye de parantez açıp , çok çalışıldığından vs bahsedince hafif bir ilgimi çeker gibi oldu :) ve bunun test sürüşünü yapmadan iyi veya kötü demenin doğru olmayacağını düşündüm :)
bakalım daha neler göreceğiz.

Infiniti Q30 başlığında memotzi arkadaşımız haklı bir soru sormuştu. Benim görüş açılarını çok önemli bir güvenlik unsuru olarak gördüğümü ama satın aldığım Infiniti Q30'un görüş açılarının iyi olmadığı izlenimini edindiğini söylemişti. Ben de haklı olduğunu yazmıştım. Gerçekten de Infiniti Q30'da emniyet için çok önemli olan ön çapraz, arka çapraz ve hatta yan görüş açıları bile gayet sıkıntılıydı. O yazımda belirttiğim gibi, Subaru bu konuda belki de Dünya'nın en iyisi. Bakın sürücü görüş açısından bakınca bu şekilde görünüyor. Belki kapılarda biraz daha geriye çekilmiş aynalar ve kelebek camı çok şık ve sportif görünmüyor ama emniyete katkısı çok büyük...

Ekli dosyalar

• 20190205_114041.jpg
    20190205_114041.jpg
    209.9 KB · Görüntüleme: 53
  • 20190205_114047.jpg
    20190205_114047.jpg
    190.5 KB · Görüntüleme: 53
  • 20190205_114115.jpg
    20190205_114115.jpg
    164 KB · Görüntüleme: 53
  • 20190205_114150.jpg
    20190205_114150.jpg
    154.3 KB · Görüntüleme: 53
Son düzenleme:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Bu da makyajlı 1.nesil Subaru Levorg! Güzel olan ise hem Mazda hem de Subaru severlerin birbirlerinin markalarının değerini, kalitesini, felsefesini çok iyi anlamaları ve beğenmeleri. Diyebilirim ki, her iki markanın hayranlarının genellikle ikinci favori markası birbirleri...

Ekli dosyalar

• 20190205_113707.jpg
    20190205_113707.jpg
    281.4 KB · Görüntüleme: 82
  • 20190205_1136011.jpg
    20190205_1136011.jpg
    300.1 KB · Görüntüleme: 84

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu aracı görünce aklıma hemen Veli geldi.

Bu arada bu araca ne zaman baksam hep Veli geliyor aklıma...:D

Teşekkür ederim abi. :hhhhhh:

Subaru muhabbeti her açıldığında 3 Ağustos 2012 tarihinde Muazzam Simsiyah Outback'ı gördüğümden beri benim de hep sen geliyorsun aklıma... :)

* * *

Bu arada verdiğin resimlerde 2 değişik mavi var. Üstte koyu, altta açık mavi. Bu renkler hakkındaki fikrin nedir?

Şimdi gelelim işin rengine abi... :) Renk sormuştun, bende açık mavi demiştim... Seçimi koyudan yana yapmışsın ama güzel olmuş... Allah kaza bela nazar vermesin... ;)

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Teşekkür ederim dostum, sağ ol. Güzel günlerdi, an azından 50 yaşında değildim! :)

Rengi sorduğumu iyi hatırlıyorum. Ama inan ben koyu mavi dedin diye hatırlıyorum. İşin ilginci ben sana sorduğumda mevcut olan buz mavi kıvamında olan o renk makyajlıda yok. Yerine fırtına grisi denilen ve aslında senin beğendiğinin bir ton koyusu olan bir mavi var. Bir mavi tonuna neden gri dendiği de ayrı muamma!

Benim gibi literatüre takıntılı bir adam mavi araca binip, sorana gri diyemez! Ama kirlenmeye ve kılcal çiziklere karşı çok daha iyi bir renk fırtına gri!

Teşekkür ederim abi. :hhhhhh:

Subaru muhabbeti her açıldığında 3 Ağustos 2012 tarihinde Muazzam Simsiyah Outback'ı gördüğümden beri benim de hep sen geliyorsun aklıma... :)

* * *

Şimdi gelelim işin rengine abi... :) Renk sormuştun, bende açık mavi demiştim... Seçimi koyudan yana yapmışsın ama güzel olmuş... Allah kaza bela nazar vermesin... ;)

MZYUN

Katılımcı
Araç Markası
2001 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kedinin ciğere baktığı gibi baktığım, son zamanlarda Japonların Almanlaşan tasarımdan çok farklı ve Japon gibi Japon olduğu için bende ayrı bir hayrınlık uyandıran araba. :asik:

Bu güzel anlatım ve inceleme içinde ayrıca teşekkürler @mtutun :harika:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Teşekkürler dostum, sağ ol. İnşallah niceleri sizlerin olsun...

Kedinin ciğere baktığı gibi baktığım, son zamanlarda Japonların Almanlaşan tasarımdan çok farklı ve Japon gibi Japon olduğu için bende ayrı bir hayrınlık uyandıran araba. :asik:

Bu güzel anlatım ve inceleme içinde ayrıca teşekkürler @mtutun :harika:

REMZIA

Sessiz
Araç Markası
2017 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Beyaz - SUV
Mustafa bey çok sevindim. Yeni aracınız ile sağlıklı ve mutlu sürüşler diliyorum. Selamlar.

drkahvecioglu

Katılımcı
Araç Markası
2019 Mazda CX-5
Araç Renk ve Tip
Soul Red-Power Sense
Levorgunuzla keyiflli sürüşler dilerim. İtalya’da makyajlı 1.6t Levorg kiralamış çok beğenmiştim. Özellikle eye sight otobanda muntazam işler çıkarıyor. Ancak satın alma konusunda hanımı ikna edemedik sonrasında ibre cx-5’e döndü.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Levorgunuzla keyiflli sürüşler dilerim. İtalya’da makyajlı 1.6t Levorg kiralamış çok beğenmiştim. Özellikle eye sight otobanda muntazam işler çıkarıyor. Ancak satın alma konusunda hanımı ikna edemedik sonrasında ibre cx-5’e döndü.
Her ikisi de çok özel otomobiller. Hangisini tercih etseniz yanlış olmazdı. Zaten benim hanım da CX-5 kullanıyor. Bir de şunu ekleyeyim, bugüne kadar çok çeşitli markalardan çok değişik modeller kullandım. Genel olarak Japon üretimleri çok daha sorunsuz ve uzun ömürlü oluyor. Ancak bu Japonlar arasında da tartışmasız en sorunsuz otomobilimiz CX-5 oldu. Henüz normal bakım haricinde bir far ampulü değişmedi. İç mekanda en ufak bir yıpranma, aşınma yok. Boya ilk günkü diriliğinde. Aracın trafiğe çıkışı Mayıs 2013. Halen ilk günkü keyif ile sürüyorum ve halen sınıfının en otomobil sürüşlü SUV araçlarından biri
48972
...

Ama Levorg da ayrı bir keyif tabii...

48973

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her ikisi de çok özel otomobiller. Hangisini tercih etseniz yanlış olmazdı. Zaten benim hanım da CX-5 kullanıyor. Bir de şunu ekleyeyim, bugüne kadar çok çeşitli markalardan çok değişik modeller kullandım. Genel olarak Japon üretimleri çok daha sorunsuz ve uzun ömürlü oluyor. Ancak bu Japonlar arasında da tartışmasız en sorunsuz otomobilimiz CX-5 oldu. Henüz normal bakım haricinde bir far ampulü değişmedi. İç mekanda en ufak bir yıpranma, aşınma yok. Boya ilk günkü diriliğinde. Aracın trafiğe çıkışı Mayıs 2013. Halen ilk günkü keyif ile sürüyorum ve halen sınıfının en otomobil sürüşlü SUV araçlarından biriEkli dosyayı görüntüle 48972...

Ama Levorg da ayrı bir keyif tabii...

Ekli dosyayı görüntüle 48973
Her ikisi arasında tercih yapmak gerçekten çok zor abi, böyle bir zorluğun olmadığı için şanslısın :)

Üst Alt