Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Filtresi ve Yağ Değişimi

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
@sarpworks
mazda servisine gitmeyin hem bakın kafanızada uymuyor
amerika şanzıman modifiyesinin doğduğu yer yani şanzıman ile ilgili orada yer bulamamanız imkansız belki uzak olabilir ama biraz daha araştırın derim
daha nitelikli sorunlarınızı anlayacak yer illaki vardır,
kamyonu bile otomatik vites olan bir ülkedesiniz bence detaylı bir şanzıman servisi vardır..

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
@sarpworks
mazda servisine gitmeyin hem bakın kafanızada uymuyor
amerika şanzıman modifiyesinin doğduğu yer yani şanzıman ile ilgili orada yer bulamamanız imkansız belki uzak olabilir ama biraz daha araştırın derim
daha nitelikli sorunlarınızı anlayacak yer illaki vardır,
kamyonu bile otomatik vites olan bir ülkedesiniz bence detaylı bir şanzıman servisi vardır..

Bizim iett’de otomatik, teessüf ederim :)

Valla bu şanzıman olayı tamamen sıkıntı. Eski bi arabam vardı. Peugeot al4 şanzımanı vardı. Arıza çıkardı uğraştık vs. Sonradan öğrendim ki, avrupa’da peugeout bu şanzımanı 100 binde değiştiriyor. Fiyatı da 2000 euro civarı.

Bi ara mazda almadan volvo s60 baktım 2004 model. Onda da geartronic diye yarı otomatik şanzıman var. Bazı arabalarda sıkıntı çıkarmış ve ne bilen usta var ne tamiri mümkün. Değişimi ise paha biçilmez fiyatlarda.

Yani demek istediğim şanzıman üreticileri şanzıman bakımı için çok fazla kafa yormuyor. Bizimkiler 4F27E veya FN4A-EL şanzıman mesela. Ford fusion focus falan ile aynı. Amerikada sıfırını alayım desen 2000 dolar civarında.

Yani adamlar bizim bakım fiyatlarına şanzıman değiştiriyor. O yüzden de çok fazla kafa yormuyorlar. Markaların şanzıman bakım işini fazla detaylandırmamasından ben bunu anladım açıkçası.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bizim iett’de otomatik, teessüf ederim :)

Valla bu şanzıman olayı tamamen sıkıntı. Eski bi arabam vardı. Peugeot al4 şanzımanı vardı. Arıza çıkardı uğraştık vs. Sonradan öğrendim ki, avrupa’da peugeout bu şanzımanı 100 binde değiştiriyor. Fiyatı da 2000 euro civarı.

Bi ara mazda almadan volvo s60 baktım 2004 model. Onda da geartronic diye yarı otomatik şanzıman var. Bazı arabalarda sıkıntı çıkarmış ve ne bilen usta var ne tamiri mümkün. Değişimi ise paha biçilmez fiyatlarda.

Yani demek istediğim şanzıman üreticileri şanzıman bakımı için çok fazla kafa yormuyor. Bizimkiler 4F27E veya FN4A-EL şanzıman mesela. Ford fusion focus falan ile aynı. Amerikada sıfırını alayım desen 2000 dolar civarında.

Yani adamlar bizim bakım fiyatlarına şanzıman değiştiriyor. O yüzden de çok fazla kafa yormuyorlar. Markaların şanzıman bakım işini fazla detaylandırmamasından ben bunu anladım açıkçası.
ooo bizde baya ilerlemişiz desene :D
ben 1.5 yıl kadar bir otomatik şanzımancıya gidip geldim çünkü aracım 1. vitesden 3. vitese geçiyordu o ara kaza yaptık araba bekledi vs otomatik şanzımancı ile arkadaş oldum şaka değil gerçek :)bu sırada tüm günüm şanzıman tamir videoları izlemekle geçti :D
izmir volser hem volvo servisi hemde otomatik şanzıman servisi yada eski volvo servisi diyebiliriz çünkü tamamen otomatik servisine dönüştüler.
şanzıman firmalarının şanzıman bakımına kafa yormadıkları doğru ama zaten şanzıman firmaları ile paralel ilerleyen şanzıman tamir kitleri setleri her şeyi üretilir durumda ve anavatanı amerikada olan bir sürü marka mevcut bütün arabalar otomatik ve orada modifiye ayıp ve yasak olmadığı için sürekli bir şanzıman tamiri mümkün :)
transgo;sonnax bu isimlerden bazıları
mesela sizin kodlarını verdiğiniz valve body sadece komple şanzıman değil yani beyin
beyinlerin içi açılıp sürgüler değiştirilerek yeniden programlama yapılabiliyor 2. viteste daha uzun gidebiliyor araç 3-2 düşüşleri hızlandırılabiliyor
mesela bu sizin şanzıman'ın (FN4A-EL) bir modifiye kiti sağladığı faydalar açıklamada yazıyor ama tam çeviremedim :D
TransGo 4F27E: SK 4F27E
yani baya baya tamiri hatta oynaması mümkün olan bir oyuncak şanzıman bizim içimizdeki korku ellenmemesi değiştirilmesi gereken bir şey olduğunu düşündürüyor malesef :)
al4 yani dpo şanzımanlar içinse benim usta bana dsg ve dpo getirmede ne istersen yaparız demişti :D

serifdurdu35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Merhaba arkadaşlar.
İzmir deyim. Aracım 88bin km de
Şanzıman yağını ve filtresini değiştirmek istiyorum.

O kadar çok oradan buradan okudum ki kafam karıştı

Makinesi, 7lt değiştirmek yeterli mi? Yoksa illede 10lt civarı yağ kullanarak makine ile kart mı?

Şanzıman filtresi mahle yeterli olur mu?
Motocraft olanı herhangi bir yedek parçacı da var mıdır?
Boş depoya temizleyici madde ve katkı maddesi olarak würth mü liqui moly mi tavsiye edersiniz.

Ustaları aradığımda kimi mobil, kimi castrol kimi liqui moly kullanıyor.

Filtre sorunca ORJİNAL deyip geçiyorlar, yada mahle

Yorumlarınız için teşekkür ederim

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba arkadaşlar.
İzmir deyim. Aracım 88bin km de
Şanzıman yağını ve filtresini değiştirmek istiyorum.

O kadar çok oradan buradan okudum ki kafam karıştı

Makinesi, 7lt değiştirmek yeterli mi? Yoksa illede 10lt civarı yağ kullanarak makine ile kart mı?

Şanzıman filtresi mahle yeterli olur mu?
Motocraft olanı herhangi bir yedek parçacı da var mıdır?
Boş depoya temizleyici madde ve katkı maddesi olarak würth mü liqui moly mi tavsiye edersiniz.

Ustaları aradığımda kimi mobil, kimi castrol kimi liqui moly kullanıyor.

Filtre sorunca ORJİNAL deyip geçiyorlar, yada mahle

Yorumlarınız için teşekkür ederim
Kafanızın karışması çok normal, çünkü; bilgi sahibi olmadan, tecrübe etmeden o an aklına ne geldiyse yazan, yazılan yer var maalesef... Garaj bu konuda insanların kafalarının karışmaması, bilgi ve tecrübeleri ortaya koyması açısından önemli... ;)

Her zaman için orijinal ekipman en iyisidir, tabi bunu karşılayacak maddi güç varsa... Bu sebeple maddi gücün dahilinde orijinal filtre tavsiye ederim, değilse yan sanayi filtre kullanarak sorun yaşayan da duymadım...

Geri kalan için yazmış olduğumuz bu konuyu ve aşağıdaki linkini verdiğim Garaj'ın bilgi ve tecrübe dolu konularını inceleyebilirsin... Katkı olarak da her daim Liki Moli tercih ve tavsiye ederim. Tercih senin. :)

Mazda 3 BK (2003-09) Otomatik Şanzıman Yağı Hakkında

Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Yağı Değişimi

Otomatik Şanzıman Yağını Komple Değiştirme Yöntemi ve Maliyeti Nedir?

Otomatik Şanzıman Yağ Değişimini Makine ile Yapan İş Yerleri

serifdurdu35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
Teşekkür ederim. Liqui moli ve katkısını koyacağım netleşti. Filtre de mahle yada bulabilirsem motocraft alacağım.

Şanzıman bilgisayara bağlansın, basınç vs. Ölçüldü de istiyorum.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Teşekkür ederim. Liqui moli ve katkısını koyacağım netleşti. Filtre de mahle yada bulabilirsem motocraft alacağım.

Şanzıman bilgisayara bağlansın, basınç vs. Ölçüldü de istiyorum.
Otomatik şanzımancı da değişim yaptırın o zaman.Elinde şanzıman yağı değiştirme makinesi olsa bile (tamirci-özel servis'in) basınç vs tecrübesi olmayabilir.
Mahle en çok kullanılan kaliteli bir ürün bende bu ürünü tercih etmeyi düşünüyorum.otomatik şanzıman servislerinde bakım yaptıracak iseniz ellerinde bile olabilir.
@Domestos veli abinin en son attığı konuda @Sany isimli üyemiz makine ile şanzıman yağı değişimini tecrübe etmişti.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Şahsi fikrim, şanzıman yağı komple değişim yapılmayacaksa, 3-4 litre temiz yağı 3-4 litre eski yağın içine katmak mantıklı değil, tek faydası filtre değişmiş olur...

Ayrıca, çıkan yağı kontrol edin, kabın dibine çöken metal parçacıkları var mı? Şanzıman sağlığını anlamak adına bu kontrol önemli.

serifdurdu35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz Sedan
tıpadan çıkan yağ ve radyatöre giden yağ soğutucusundan çıkan yağ toplamı olan 7lt değişim yeterli olur sanırım.

İzmirde ttproffessionel şanzımancı var. ona gitmeyi düşünüyorum.
Ama o castrol transmax Z yağ ve mahle filtre kullanıyormuş.

Ben liqui moli istiyorum.
Arayıp kendisine soracağım. Kendim yağ getirsem olur mu diye...

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
tıpadan çıkan yağ ve radyatöre giden yağ soğutucusundan çıkan yağ toplamı olan 7lt değişim yeterli olur sanırım.

İzmirde ttproffessionel şanzımancı var. ona gitmeyi düşünüyorum.
Ama o castrol transmax Z yağ ve mahle filtre kullanıyormuş.

Ben liqui moli istiyorum.
Arayıp kendisine soracağım. Kendim yağ getirsem olur mu diye...
Kabul ederler sanırım

Bedfellow

Sessiz
Arkadaşlar aracın şanzıman yağını ve filtresini değiştireceğim . Şanzıman filtresi aşağıdaki linkteki ürünü almayı düşünüyorum, ne dersiniz ? Alıp memnun kaldığınız Farklı ürün de olur. Ayrıca şanzıman yağı önerilerinizi de yazar mısınız

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar aracın şanzıman yağını ve filtresini değiştireceğim . Şanzıman filtresi aşağıdaki linkteki ürünü almayı düşünüyorum, ne dersiniz ? Alıp memnun kaldığınız Farklı ürün de olur. Ayrıca şanzıman yağı önerilerinizi de yazar mısınız

Filtre işini görür ve fiyatı da iyi. :harika:

BK ve Bl kasaların şanzımanı aynı olduğu için mesajını bu konuya taşıdım, konu içerisinde çok güzel bilgiler ve tecrübeler mevcut.

BK kasada yağ değişimi yapacak olsaydım Liqui Moly top tec 1200 şanzıman yağını tercih ederdim. ;)

Ürün yorumunu okumanı tavsiye ederim.

Ayrıca konu ile ilgili @Sany nin güzel emekleri ile oluşturduğu aşağıdaki konuları da okumakta büyük fayda var.

Bedfellow

Sessiz
arkadaşlar bir şey sormak istiyorum daha önce üst mesajlarda sorduğum mahle şanzıman filtresi için uygun diyenlerin dışında , uygun olmadığını söyleyenlerde var(sorduğum bir Mazda parçacısı ve değişim yapan bir araç sahibi). 2 tip filtre varmış uzun bacalı ve kısa bacalı . Mahle kısa bacalı , sözde uygun olan uzun bacalı . Fotosunu paylaşıyorum
54044

2010 model (ikinci nesil) mazda 3 otomatik şanzıman filtresi oem no : FN0121500A (FN0121500; FN01-21-500; FN01-21-500-PT; FN0121500 PT)
Focus Orjinal Motorcraft Otomatik Şanzıman Yağ Filtresi (Süzgeci) 1998-2005 ile birebir uyumlu, ford oem: XS4Z 7A098 AC “
bu yazıya istinaden oem noları arattığımda karşıma kısa bacalılar çıkıyor siz ne diyorsunuz ?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Tercih tabiki sizin ve bütçeniz ama kendi fikrim 100.000 km yada 5 yılda bir değişen parça için ucuza kaçmazdımki işin uçunda bide otomatik şanzıman var.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Uzun baca mazda 6 için
Kısa baca mazda 3 için
O bacada karter kalınlığına göre ayarlanmış aynı zamanda filtren in düşmesini engelleyici tasarlanmıştır o yüzden boyu farkediyor.
Yani 3 için uygun olan kısa bacadır

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Uzun baca mazda 6 için
Kısa baca mazda 3 için
O bacada karter kalınlığına göre ayarlanmış aynı zamanda filtren in düşmesini engelleyici tasarlanmıştır o yüzden boyu farkediyor.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Uzun baca mazda 6 için
Kısa baca mazda 3 için
Bunu kim dedi :rolleyes:

Üst Alt