Mazda 3 BK (2003-09) Şanzıman Filtresi ve Yağ Değişimi

belerafet

Sessiz
Araç Markası
2005 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Sedan
Değerli Mazda sevenler herkese merhabalar, Mazda 3 2005 1.6 Otomatik bir aracım var, şuan yaklaşık 227.000 kmde bunun model şanzıman yağını değiştirsem mi diye bir düşünce oldu bende. herhangi br sıkıntı yada sorun verdiğinden değil versede nasıl bir sıkıntı olur onuda bilmiyorum gerçi :) sadece aklıma geliyor arada bir. :) araç daha önce değiştimi değişmedim hiç bilmiyorum, konuyu biraz araştırdığımda şöyle bir bilgilere ulaştım,
1- Öncelikle Ankarada iki servisi aradım sonuç olarak ise bir tanesi hepsi dahil 1400 tl dedi 6 litre civarında alıyor, yağ ise mazdanın kendi yağı dedi, filitrede kendi filtresi dedi,
2- Diğeride 8 litre civarı alıyor, yağ fiyat ise; 376 tl (castrol kullanıyormuş), 500 tlde filtre dedi, onun markasını sordum marka yok dedi kendi orjinali dedi :)
3- Kayseride otomatik şanzımancıya sorduğumda onlarda 4 litre civardında alıyor dedi yağda litresi 47-55 arası iki farklı yağ tipi var dedi.
Bu arada En sonunda Kayseride de mazda servisi açılmış yeni. orayıda aradım sadece onlar şase numarası istedi bakıp haber edecekler. diğer servislerin hiçbiri istemedi bu arada buda normal mi?

Bu fiyatlar bana şuan için çok geldi. Benim sorum ise; filtreyi araştırdım biraz aliexpressde buldum fiyatı ise gayet uygun, sıkıntı çıkartıtrmı bu filtre uyumlumudur, yağıda kendim alsam bir otomatik şanzımancıyada değiştirtsem sıkıntı olurmu. konuyla iligli yardımcı olur musunuz.

Şanzıman Yağ filtresi; fiyatı uygun olan
Mazda 3 Şanzıman Yağ filtresi

aynı model ama fiyatı biraz daha fazla olan farkı nedir acaba bu ara ikiside servislerinkinden daha uygun oda ayrı bir güzellik. :)
fiyatı biraz daha çok olan mazda yağ filtresi :)

görseldeki yağıda bulamadım. onun yerine castrol yada mobilin atf yağlarından koydursam bu şekilde yaparsam Şanzıman yağı ve filtre değişimi bayağı uyguna gelicek (Yaklaşık 300-400 arası) sizlerin değerli yorumlarınız ne olur bu konum hakkında

Ekli dosyalar

• imageproxy.jpeg
    imageproxy.jpeg
    55.6 KB · Görüntüleme: 223
Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Öncelikle Ankara'da Herter'i tavsiye ederim bu konuda.
Şanzıman yağı filtresini mazda almak zorunda değilsiniz. Fordlarınki de uyumlu. Bu filtre BL kasaya uyumlu. BK kasanın şanzımana da uyumlu mu bilmiyorum, bilen arkadaşlar teyit eder.
Focus Otomatik Şanzıman Yaltresi (Süzgeci) 1998-2005 ORJİNAL

Öte yandan şanzıman yağı olarak da Dexelia sakın kullanmayın. Eneos Eco ATF, Motul ve Mobil'in M-V (Mercon V) standardını karşılayan yağları kullanabilirsiniz. Eneos n11 de litresi 42 tl.

Değişmezseniz şanzıman sıkıntı çıkartabilir ve otomatik şanzımanların sorunları da kolay kolay halledilemez.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Öncelikle Ankara'da Herter'i tavsiye ederim bu konuda.
Şanzıman yağı filtresini mazda almak zorunda değilsiniz. Fordlarınki de uyumlu. Bu filtre BL kasaya uyumlu. BK kasanın şanzımana da uyumlu mu bilmiyorum, bilen arkadaşlar teyit eder.
Focus Otomatik Şanzıman Yaltresi (Süzgeci) 1998-2005 ORJİNAL

Öte yandan şanzıman yağı olarak da Dexelia sakın kullanmayın. Eneos Eco ATF, Motul ve Mobil'in M-V (Mercon V) standardını karşılayan yağları kullanabilirsiniz. Eneos n11 de litresi 42 tl.

Değişmezseniz şanzıman sıkıntı çıkartabilir ve otomatik şanzımanların sorunları da kolay kolay halledilemez.

Sakın derken ?

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
1- Aracin kitapciginda yagin modelini size belirtiyordur. Onun disinda rastgele yag secimi yapmayin.
2- Aracin sanzuman kapasitesi kitapcikta belirtiyordur. Fakat tipayi actiginizda disari gelecek olan yag tahmini olarak 4 lt veya biraz fazla. Butun sistemi degistirmek istiyorsaniz da onun icin makine veya ustalik gerekecek. Isin erbabi birisi sanzuman yag sogutma portundan yag disari cekip olcer. kapasitenin ne kadarini cektigini gorur. eger %90-95 ini cekebilmisse, o zaman sanzumana koydugunuz yag sistemde dolassa bile oldukca temiz olacaktir.
3- Aractan aldiginiz yag kadar temiz koyup, biraz surup islemi tekrarladiginizda yag temizleniyor diyen olursa inanmayin. Bu islemi gectigimiz haftalarda yaptim. Resimleri de CX9 sanzuman yag degisim konusunda paylastim. Islemi 3 defa yaptim renk kirmiziya yaklasamadi.
4- Sanzumanciyim diyen herkese araci elletmeyin.

kolay gelsin.

razumuhin

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Beyaz - HB
Bizim bu mazda araclarin şanziman yağı degisim araliklari nedir acaba? Bu benimde.aklimda bir soru

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sakın derken dexelia Mazda'nın başka bir yağ firmasına ürettirdiği marka. Eneos, Motul, Mobil, Castrol gibi işin pirileri varken... Tercih meselesi tabi.

Kitapçıkta model marka yazmaz, standart yazar.

Mesaj otomatik birleştirildi:

Bizim bu mazda araclarin şanziman yağı degisim araliklari nedir acaba? Bu benimde.aklimda bir soru

SM-G935F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
5 yıl ya da 100bin km. dense de inanmayın. Yağın rengi koyu kahverengiye gelmeden değişmekte fayda var. İmkan varsa hatta 40-50 bin km.de 1.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sakın derken dexelia Mazda'nın başka bir yağ firmasına ürettirdiği marka. Eneos, Motul, Mobil, Castrol gibi işin pirileri varken... Tercih meselesi tabi.

Kimin ürettiği değil kimin ürettirdiği önemlidir tabi bu benim doğrum , senin doğru farklı :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kimin ürettiği değil kimin ürettirdiği önemlidir tabi bu benim doğrum , senin doğru farklı :)
Tabiki de kimin ürettirdiği önemlidir fakat bu önemin derecesi kimin ürettiği ile önem kazanır bence... Şahsen, Mazda'nın fason olarak Total'e ürettirmiş olduğu bir yağı, onay verdiği Liqui Moly markasının yağına tercih etmem...

Tam tersi olsa yani Liqui Moly markasına fason üretim yaptırsa belki işler o zaman değişir bende... ;) Japon felsefesi ile Fransız kaypaklığını yan yana tasavvur edemiyorum ben... Belki fazla duygusal bir yaklaşım ama kafamdaki gerçekler bunlar ve kimseyi bağlamaz... :)

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl

5 yıl ya da 100bin km. dense de inanmayın. Yağın rengi koyu kahverengiye gelmeden değişmekte fayda var. İmkan varsa hatta 40-50 bin km.de 1.

Benim kitapciktan alinti.

mazdafluid.PNG

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Zaten herkez ortaya bişeyler atar ama doğrusunu üretici der :cool::cool::cool::cool:

La yemişim üreticiyi. Üretici araçları düzgün yapsa ön göğüs erimez, iç trim deri ve plastikleri beyazlamaz, direksiyon göbeği airbag kapağı yamulmaz, rengi solmaz, ambleminin kaplaması dökülmez... Uzar gider bunlar. :) Arabayı çok gözünde büyütme be Kado. :) Hepsi teneke metal parçası.
Ön bilye için servise gitsem bilmem kaç bin tl alacaktı. Mazda için üreten NTN takıldı 220 tl den alıp. Dexelia 5-30 serviste 200 tl bayılasıya kadar 200 tl ye Eneos Sustina alınır. Bak Adem usta da böyle söylüyor dexelia bir halta yaramaz diye. :)

Aslında devamındaki kodu aratırsanız hala Ford, Volvo standartlarında olduğunu görürsünüz. Hatta VW de kullanıyor bu standardı. Üretici kendi ürettirdiği yağı kullandıramaz. Belirli bir standart ister ve o standardı karşılayan ürünleri tüketici kullanabilir.

OpenGraphTitle
Mobil ATF 3309 meets or exceeds the requirements of:Ford WSS-M2C924-AVW TL 52540-A
According to ExxonMobil, Mobil ATF 3309 is of the following quality level:Audi G-055-025-A2Saturn GM9986195Toyota Type T-IVVW G-055-025-A2

Kadir'in de üstünde durduğu gibi, üretici parçaları ürettirip toplayandır. Hepsinin standardını kendi tek başına oturup çıkarmaya kalksa arge bütçesi yetmez. Napar balatayı ATE'ye, yağını Total'e, bilyalarını NTN'e, vs ürettirir. Kendi damgasını bastığında fiyatını uçurmasından bahsetmiyorum bile.

Bizim BLlerde böyle.
Adsız.jpg

Son düzenleme:

sarpworks

Katılımcı
Araç Markası
Mazda CX 9
Araç Renk ve Tip
White Pearl
La yemişim üreticiyi. Üretici araçları düzgün yapsa ön göğüs erimez, iç trim deri ve plastikleri beyazlamaz, direksiyon göbeği airbag kapağı yamulmaz, rengi solmaz, ambleminin kaplaması dökülmez... Uzar gider bunlar. :) Arabayı çok gözünde büyütme be Kado. :) Hepsi teneke metal parçası.
Ön bilye için servise gitsem bilmem kaç bin tl alacaktı. Mazda için üreten NTN takıldı 220 tl den alıp. Dexelia 5-30 serviste 200 tl bayılasıya kadar 200 tl ye Eneos Sustina alınır. Bak Adem usta da böyle söylüyor dexelia bir halta yaramaz diye. :)

Aslında devamındaki kodu aratırsanız hala Ford, Volvo standartlarında olduğunu görürsünüz. Hatta VW de kullanıyor bu standardı. Üretici kendi ürettirdiği yağı kullandıramaz. Belirli bir standart ister ve o standardı karşılayan ürünleri tüketici kullanabilir.

OpenGraphTitle

Kadir'in de üstünde durduğu gibi, üretici parçaları ürettirip toplayandır. Hepsinin standardını kendi tek başına oturup çıkarmaya kalksa arge bütçesi yetmez. Napar balatayı ATE'ye, yağını Total'e, bilyalarını NTN'e, vs ürettirir. Kendi damgasını bastığında fiyatını uçurmasından bahsetmiyorum bile.

Bizim BLlerde böyle.
Ekli dosyayı görüntüle 37914

Dunya geneline baktiginda zaten belli basli parcalari uretenler belli. Yag konusunda uzakdogu araclar idemitsu markasini, amerikan araclari dexron yani gm bunyesindeki sirketi tercih ediyor. Avrupa grubunda ise mahle bastan olmak uzere hemen hemen her ulke kendi markasini tercih ediyor. Total..vs gibi.

Durum tamamen bahsettigin gibi. Her marka, fason uretimini yaptirdigi markanin urunu uzerine logosunu basip markasini satar. Meshur amg markasini. Remus egzoslarina kendi logosunu koymasi. Brembo frenlerin uzerine kendi markalarini basma, ..vs. hatta ilginc olabilir, turkiyede yerli uretilen fren balatasini bile otomobil markasinin orjinal parcasiymis gibi araciniza takiyor olabilirsiniz.

Bahsettigin jws3309 yagin kodu. Idemitsu markasinin. Yag aratirken volvo yu gormustum. Ford markasinin gorulmeside, kullandigim arac ford edge uzerine mazdanin tasarimi gecirilmis. Egzos borusu uzerinde dikkatli bakildiginda ford logosu gormek bile mumkun. Suan gordugum kadariyla mazdanin bircok modelinde ford imzasi mevcut. Zaten her marka baska markanin motor sanzuman vs sini kullanmaya basladi.

Bu da baska bir ornek. Direksiyon hidroligi. Uzerinde mercedes amblemi var ama ureticisi pentosin. Chs 11s, 13s olarak aratirsaniz. Yesil tenekede gorursunuz. Karsiniza bmw de cikar.
IMG_9165.JPG

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Erken değişim tabiki iyidir. :)

Afiyet olsun ne diyim ;)
Diğer konularda haklısın bişey diyemiyorum haklısın.
Büyütmüyorumki nedense seviyorum belkide takıntılı biriyim ve taktım :)
Ön bilya 550tl olsa gerek.
Yağ konusu sende biliyorsun çerkefli konu
Bana göre önce üretici tavsiyesi sonra usta tavsiyesi.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Erken değişim tabiki iyidir. :)

Afiyet olsun ne diyim ;)
Diğer konularda haklısın bişey diyemiyorum haklısın.
Büyütmüyorumki nedense seviyorum belkide takıntılı biriyim ve taktım :)
Ön bilya 550tl olsa gerek.
Yağ konusu sende biliyorsun çerkefli konu
Bana göre önce üretici tavsiyesi sonra usta tavsiyesi.

Aynen kardeşim. Ha başka yağ ya da yan sanayi parça kullandık diye araba dağılıp bozulacak mı yok. 10bin km. arıza ışığı yanık binmişim bana mısın demedi kerata. :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Aynen kardeşim. Ha başka yağ ya da yan sanayi parça kullandık diye araba dağılıp bozulacak mı yok. 10bin km. arıza ışığı yanık binmişim bana mısın demedi kerata. :D
Meslek özel hayatada karışıyor :)

Meslektaşım olsa beni anlar , ben hep üretim bölümü ile kavga etmişimdir , ben derim standart o der piyasa :)

Üst Alt