Otomatik Vites Aracı Işıklarda N'ye Almak

ÖnderKar

Kölgelerin gücü adına!
Araç Markası
2016 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Makine şeysi - Sedan
Süleyman hocama katılıyorum. Elbette tasarımdan tasarıma fark var. Kullandığım sky için konuşursam; N'den D'ye aldığınızda rölanti devrinde ufak bir negatif değişim gözlemliyorsunuz ki bu vites mekanizmasının yüklendiği anlamına geliyor olsa gerek ancak aynı zamanda ufak mekanik bir ses duyuyorsunuz ki bu da yüklemeyi yapan mekanizmadan geliyor olsa gerek. N-D sürekli oynandığında yüklemeyi yapan mekanizmanın aşınıyor olma ihtimali ziyadesiyle yüksek. Fren balatalarının neden aşınamayacağını ise Mutlu gayet açık yazmış. Dolayısıyla elimizin ayağımızın fazla oynamaması gerektiğini düşünüyorum. :cool:

Son düzenleme:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yazmayım dedim dedim ama dayanamadım. :)
1) Balatanın eskimesi için sürtünme olması gerekir. Dururken basılan frenle balata eskimez.
2) Otomatik şanzıman (tork konvertörlüler için konuşuyoruz) hızlanma halindeyken türbin pallerine uygulanan basınç, dururken uygulanan basınçtan çok çok daha fazladır. O zaman bu mantık açısıyla hızlanmayalım. :)
3) Araç dururken motorun oluşturduğu tork nedeniyle motor takozlarına yük biner doğru. Araç hızlanırken o yükten çok daha fazla yüke maruz kalıyor o takozlar. Eğer araç dururkenki yüke dayanamıyorsa ise kopsun öyleyse. :)
4) Motor çalıştığı gibi şanzımanın yağlaması da başlıyor.
5) Manuel vitesli araçlarda ışıklarda debriyaja basarak beklemek yanlıştır. Çünkü baskı yayları basılmış olarak kaldığından hem bu yayların erken sertleşmesine dolayısıyla debriyaj pedalının sertleşmesine (uzun vadede), hem de debriyaj bilyasına fazladan yük binmesi sonucu uzun vadede ömrünü azaltmaya neden olur.
6) Yarı otomatik olarak bahsedilen otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara bakarsak (dsg, edc, mmt, ishift, powershift, vs.) yeni yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Şanzıman çok kısa süre içerisinde aracın durduğunu anlayarak kavramayı kesiyor, frene çok hafif basılsa dahi. Bu nedenle yarım debriyajdaki gibi hafif kavrama yapıp balataların ısınmasını engellemiş oluyorlar. DSG ilk çıktığında kullanıcıları frene tam basmadığı için şanzıman anlayamıyordu kavramaya devam ediyordu. Bu nedenle sorunlar çıkmıştı. Sonradan auto hold fonksiyonu eklediler.
1-sen heleki sen eminim ışıklarda beklerken D de bekliyorsan öndekinin 1mm gitmesi ile sende gidiyorsun dur ki bu araç D de oldugu için az freni bırakıp gidersin , ama arac N de olsa idi 1mm için kimse D ye almazdı ;)
2 - pas ;)
3- dayanmak değil kastırmamk hani araç lpgde 4 bin deviri geçme diyoruz ya onun gibi
4- bende öyşe düşünüyorum.
5-+3
6-evet doğru bizimki anlamıyor boş mu dolu mu ;)

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
1-sen heleki sen eminim ışıklarda beklerken D de bekliyorsan öndekinin 1mm gitmesi ile sende gidiyorsun dur ki bu araç D de oldugu için az freni bırakıp gidersin , ama arac N de olsa idi 1mm için kimse D ye almazdı ;)
2 - pas ;)
3- dayanmak değil kastırmamk hani araç lpgde 4 bin deviri geçme diyoruz ya onun gibi
4- bende öyşe düşünüyorum.
5-+3
6-evet doğru bizimki anlamıyor boş mu dolu mu ;)

Kadircim ışıklara yaklaşırken aracın kendi yavaşlamasını kullanmaya alıştım. İstanbul trafiği hariç dipdibe gitmem genelde, sürerken gidebiliyorum da ışıklarda gitmem.

3 için sen hızlanırken 4000 devir çeviriyon sabit giderken 2500 ya. Senin hızlanırken kastırman o 4000 iken, rölantide d de durman 2500.
6 için ise kavrama tip olmadığı için endişeye gerek yok. Yine iş 2 ye geliyor.

Recep DEMİRCİ

Katılımcı
Işıklara denk gelince 15 saniyeden fazla süre gösteren zaman göstergeli ışıklar varsa mutlaka el frenini çekip N konumuna alıyorum bazende zaman göstergesiz ışıklarda tam N konumuna alıyorum bir bakıyorum 2-3 saniye sonra sarı ışık yanıyor :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Kadircim ışıklara yaklaşırken aracın kendi yavaşlamasını kullanmaya alıştım. İstanbul trafiği hariç dipdibe gitmem genelde, sürerken gidebiliyorum da ışıklarda gitmem.

3 için sen hızlanırken 4000 devir çeviriyon sabit giderken 2500 ya. Senin hızlanırken kastırman o 4000 iken, rölantide d de durman 2500.
6 için ise kavrama tip olmadığı için endişeye gerek yok. Yine iş 2 ye geliyor.

Boş kürek çerekek kastırmak var bide doluya çekerek kastırmak var.
-Giderken kastırmak mecbur yoksa nasıl gideceksin
-dururken kastırmak yada kastırmamak mazdadaşlara kalmış kastıran kastırana gel beraber kastırmayk ;)

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
n modunda şanzıman yağlama yapmaz bence arabayı boşa almak yarardan çok zarar verir. lambalarda d de beklemek ile motora yada şanzımana bir şey olmaz öyle olsaydı her gün yüzbinlerce lambada binlerce otomatik araç durup kalkıyor bu araçlar sürekli şanzıman arızası verirdi. zaten şanzıman tasarlanırken bu dikkate alınarak yapılıyor yoksa ben her lamba da vitesi boşa alıcaksam niye otomatik araba kullanayım. tak d ye git gidebildiğin kadar bu kadar ince yakıt yada zarar hesabına gerek yok:)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
n modunda şanzıman yağlama yapmaz bence arabayı boşa almak yarardan çok zarar verir. lambalarda d de beklemek ile motora yada şanzımana bir şey olmaz öyle olsaydı her gün yüzbinlerce lambada binlerce otomatik araç durup kalkıyor bu araçlar sürekli şanzıman arızası verirdi. zaten şanzıman tasarlanırken bu dikkate alınarak yapılıyor yoksa ben her lamba da vitesi boşa alıcaksam niye otomatik araba kullanayım. tak d ye git gidebildiğin kadar bu kadar ince yakıt yada zarar hesabına gerek yok:)

Yüzde 51 ile şartlar ne olursa olsun. (Mustafa Denizli'nin meşhur repliği) :D bu görüş tarafındayım... :)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Konu başlığı ile alakalı kararımı 2.5 yıl sonra verdim. Işıklarda kaç saniye beklersem bekliyem D konumundan çıkarmıyorum artık. Saygılı ve hoşgörülü şoförlerimiz sarıda korna basmaya başlıyor. Korna sesi duyunca ister istemez rahatsız olup ivedi bir şekilde hareket etmek istiyor insan. Bu durumda şanzıman tam yağlanamadan hareket etmiş oluyorum. D de sürekli yağlama olduğu için D konumunda durmak şanzıman sıhhati için daha iyi olur diye düşünüyorum

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Konu başlığı ile alakalı kararımı 2.5 yıl sonra verdim. Işıklarda kaç saniye beklersem bekliyem D konumundan çıkarmıyorum artık. Saygılı ve hoşgörülü şoförlerimiz sarıda korna basmaya başlıyor. Korna sesi duyunca ister istemez rahatsız olup ivedi bir şekilde hareket etmek istiyor insan. Bu durumda şanzıman tam yağlanamadan hareket etmiş oluyorum. D de sürekli yağlama olduğu için D konumunda durmak şanzıman sıhhati için daha iyi olur diye düşünüyorum
Saniye sayarlı ışık ise boşa alıyorum.

Bu durumdan bende müzdaripim bazen uyuz olup 4lü yakıp ağırdan kalkıyorum ;)

Bazende sollamaya kalkıyor o sıra uzayı veriyorum ;)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
*30 saniye ve üzerinde bekleme olacaksa arabayı stop ederim (klima çalışmıyorsa)

*30 saniye altında beklemelerde aklıma gelirse boşa alırım, sarı yandığında da, D'ye alıp kalkarım, o ara malum korna sesi duyarsam da, ayağımı gazdan esirgerim... D'ye takmadan korna sesi gelirse eğer, yeşil yanana kadar bekler ikinci üçüncü korna sesini duymadan kalkmam...

:)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Saygılı ve hoşgörülü şoförlerimiz sarıda korna basmaya başlıyor. Korna sesi duyunca ister istemez rahatsız olup ivedi bir şekilde hareket etmek istiyor insan.

Bu tip hanzolar bana denk gelirse ruh halime göre bir çok çirkeflik yapabiliyorum. Geçenlerde tali yoldan ana yola çıkacağım ve araçların geçmesini bekliyorum, trafik aracı arkamda haliyle beni bekliyor ve daha 2 saniye geçmeden kornasını kısa bir şekilde çaldı. Yan aynadan baktım, sonra kafamı çevirerek arkaya baktım, bir kez daha çaldı. Sonra indim araçtan gittim yanına: Bu sefer ben klasik olan "camı aç" işareti yaptım. :D "Önemli bir şey mi var, suçlu mu kovalıyorsun, kazaya mı yetişiyorsun; eğer öyleyse tepedeki lambalarını yak, bilelim de yol verelim..." dedim. Yarım ağızla bir şeyler geveledi. İmam-cemaat ilişkisi buradaki sorun. Trafik polisi bunu yaparsa diğerleri ne yapmasın? Cahillikten öleceğiz; tepki vermezsek ölmüşüzdür bile. ;)

Konuya dönersek: Bu konuda ben de beklerken genelde N'ye alanlardanım. Aslında bu şanzımanı korumak için değil de sürekli frene basmaya üşenmekten dolayı sanırım. N'deyken fren pedalına azıcık bassam da duruyor da D'de iken gitmeye çalışıyor (motörüm mü çok guvvetli, frenlerim mi zayıf bilemiyorum) :p devir saati yaklaşık bir-iki mm kadar yukarı çıkıyor ve araç hafiften titriyor D'de beklerken.

Aygen

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 A/T
Araç Renk ve Tip
Siyah - Sedan
Ben de 30 saniyeden fazla olan beklemelerde boşa alıyorum. Tüm arabalarımda aynı şeyi yaptım, herhangi bir problem yaşamadım bugüne kadar.
Yalnız @kadir 'in dediği gibi N'den D'ye aldığınız gibi gaza basmamanız daha sağlıklı olur. D'ye aldıktan sonra 1-2 saniye bekleyerek hareket etmekte fayda var, aksi halde araç henüz vitese geçmemiş olduğundan siz gaza basınca devir yükselecek, araç vitese girdiği anda da tork konvertörüne bir anda yüksek bir basınç uygulanmış olacak.
Bu durum uzun vadede zararlı olabilir

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Yalnız @kadir 'in dediği gibi N'den D'ye aldığınız gibi gaza basmamanız daha sağlıklı olur. D'ye aldıktan sonra 1-2 saniye bekleyerek hareket etmekte fayda var, aksi halde araç henüz vitese geçmemiş olduğundan siz gaza basınca devir yükselecek, araç vitese girdiği anda da tork konvertörüne bir anda yüksek bir basınç uygulanmış olacak.
Bununla ilgili de bir anım var, otomatik vitese alışmaya çalıştığım ilk zamanlara ait. Sonu şöyle bitiyor: Öndeki aracın tamponuna tıklatıyorum, sonra ne olduğunu anlamadan heyecandan (tam oturmadı sanırım diyerek) bir daha tıklatıyorum. :koptum:

Ben sarı yanınca d ye alıyorum. Şanzımana zaman kazandırıyorum. Yoksa d ye alıp hemen gaza basmak rahatsız edici şekilde sallıyor.
Okumaya başlarken "ben sarı yanınca kornaya basıyorum" cümlesi gelecek sandım canım abim, tüylerim ürperdi. :p

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Bende n ye alıyorum ki alınmalı d de araba hareket etmek için ısrarcı oluyor arabanın beygir gücünden olsa gerek bu konuda @Bayraktar a katılıyorum ;) kuvvetlice frene basmak için de bir aciliyet yok.ışıklarda süre varsa eğer biraz önceden d ye alıp torkun dolmasını sağlıyorum. Hem benim d n arası çok güzel bir sesi var luk luk tarzında 10 sn kadar da olsa Manuel gibi davranıp özlemimi gideriyorum :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
N den d ye alırken topuzun arka kısmına 3 parmak koyup d ye atıyorum o sıra elim dikiz aynasına çarpıyor. :)

Otomatiğin kötü yanı vites koluna tesbih koyamıyorum araya giriyor :) :) buna çözüm bulan varmı
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ben de 30 saniyeden fazla olan beklemelerde boşa alıyorum. Tüm arabalarımda aynı şeyi yaptım, herhangi bir problem yaşamadım bugüne kadar.
Bu durum uzun vadede zararlı olabilir
D yapıp gaza basarsanız şanzıman bunu size hissetiriyor napıyon bilader ne acele bu diyip bi sirkeliyor sizi :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bende n ye alıyorum ki alınmalı d de araba hareket etmek için ısrarcı oluyor arabanın beygir gücünden olsa gerek bu konuda @Bayraktar a katılıyorum ;) kuvvetlice frene basmak için de bir aciliyet yok.ışıklarda süre varsa eğer biraz önceden d ye alıp torkun dolmasını sağlıyorum. Hem benim d n arası çok güzel bir sesi var luk luk tarzında 10 sn kadar da olsa Manuel gibi davranıp özlemimi gideriyorum :D
Ne olacak bizim bu azgın boğa motorlarımızın hali? :p
5'ten 3'e çekemesek de D'den L'ye atıyoruz. O da yetmezse üzerine bir de "hold" mandalına basıp şanzımanı aşağıya indiriyoruz. Çok özledim be dostum manueli... :D

N den d ye alırken topuzun arka kısmına 3 parmak koyup d ye atıyorum o sıra elim dikiz aynasına çarpıyor. :)
Otomatiğin kötü yanı vites koluna tesbih koyamıyorum araya giriyor :):) buna çözüm bulan varmı

Sen yanlışlıkla N'den R'ye atıyor olmayasın? Ya da dikiz aynasını kol dayamaya mı taktın? Bu terste bir işlik var gibi... :koptum:
Xedos'ta adamlar düşünmüş orayı kapatmışlar. Artık nasıl bir kullanıcı kitlesine hitap etmişlerse vakt-i zamanında? :cool:

Anadol muydu o direksiyonu sola doğru dönüktü. "Türk şoförleri genelde kapıya yaslanarak, kolunu camdan dışarı çıkararak sürüyor o yüzden böyle yapmışlar" diye esprisi geziyordu?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ne olacak bizim bu azgın boğa motorlarımızın hali? :p
5'ten 3'e çekemesek de D'den L'ye atıyoruz. O da yetmezse üzerine bir de "hold" mandalına basıp şanzımanı aşağıya indiriyoruz. Çok özledim be dostum manueli... :D

Sen yanlışlıkla N'den R'ye atıyor olmayasın? Ya da dikiz aynasını kol dayamaya mı taktın? Bu terste bir işlik var gibi... :koptum:
Xedos'ta adamlar düşünmüş orayı kapatmışlar. Artık nasıl bir kullanıcı kitlesine hitap etmişlerse vakt-i zamanında? :cool:

Anadol muydu o direksiyonu sola doğru dönüktü. "Türk şoförleri genelde kapıya yaslanarak, kolunu camdan dışarı çıkararak sürüyor o yüzden böyle yapmışlar" diye esprisi geziyordu?
R ye atarken arka cama çarpıyor:p:p:p:p

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
*30 saniye ve üzerinde bekleme olacaksa arabayı stop ederim (klima çalışmıyorsa)

*30 saniye altında beklemelerde aklıma gelirse boşa alırım, sarı yandığında da, D'ye alıp kalkarım, o ara malum korna sesi duyarsam da, ayağımı gazdan esirgerim... D'ye takmadan korna sesi gelirse eğer, yeşil yanana kadar bekler ikinci üçüncü korna sesini duymadan kalkmam...

:)
Benzer durumları bende yaptım abi. Hiçbir zaman korna çalıyorlar diye vites D ye geçer geçmez hareket etmedim çoğu zaman bilerek ağırdan alıp 1-2 sn beklediğim de olmuştur ama daha fazla gıcık olmak istemiyorum. Konuyu uzmanlarına da sordum D de beklemenin bir sakıncası yokmuş...

Üst Alt