Otomatik Vites Aracı Işıklarda N'ye Almak

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Otomatik vites aracı ışıklarda yani kısa süreli beklemelerde N konumuna almanın zararı veya faydası varmıdır?

Bu konu hakkında çeşitli söylentiler var. Siz ne düşünüyorsunuz eteklerinizdekini dökün bakalım :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Mazda 3 BK (2003-09) AT Ara Gaz Vermek?

Benzer bi konu var benzer yorumları içeren... :)

Şahsen, uzun süreli ışık beklemelerinde çoğu zaman aracı stop ederim, Aydın da; 1 dakikadan fazla bekleyen ışık var, buralarda stop ediyorum, 30 saniye üzerinde stop etmiyorsam da N'ye alıyorum.

Faydası veya zararı konusunda benimde net bilgilerim yok, fakat şahsi düşüncem; yoğun trafikte uzun bekleme yapılacaksa N'ye almakta fayda vardır, trafik yoğun değilse yani uzun yolda giderken trafik ışıkları denk geldiyse N'ye almanın çok faydası olmaz diyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Nasıl MT'de ışıkta beklerken uzun süre ayak debriyajda beklemeyip boşa alıyorsak aynı şey AT'de geçerli, araç D konumunda frene basılı dururken şanzımanı üzüyoruz, bir taraftan yürü derken diğer taraftan frene basıp bekle demek hoş olmuyor, DSG nin aşırı ısınma yapıp patlama sebeplerinden birisi de budur kanımca, ayrıca azda olsa gereksiz yakıt sarfiyatı sonuçta.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
İzmirde isiklarda n ye almaya gerek yok ama eskisehirde bi isik 90 saniye tranvay muabbetine, birak n ye almayi direk araci kapat benzin yakmasin :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Nasıl MT'de ışıkta beklerken uzun süre ayak debriyajda beklemeyip boşa alıyorsak aynı şey AT'de geçerli, araç D konumunda frene basılı dururken şanzımanı üzüyoruz, bir taraftan yürü derken diğer taraftan frene basıp bekle demek hoş olmuyor, DSG nin aşırı ısınma yapıp patlama sebeplerinden birisi de budur kanımca, ayrıca azda olsa gereksiz yakıt sarfiyatı sonuçta.

Karşı görüş olarak şunu da söyleyen var; otomatik şanzıman bu iş için tasarlanıp üretilmiş... Yani; D modunda beklemede sorunsuz çalışmak için geliştirilmiş, D modunda frene basılı iken, bir taraftan gaza basılmadığı sürece ki, böyle bir şey de akıl mantık dışı olduğu için beklemede sorun olmaz...

Yakıt sarfiyatı'nın D veya N konumunda fark edeceğini tahmin etmiyorum.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Karşı görüş olarak şunu da söyleyen var; otomatik şanzıman bu iş için tasarlanıp üretilmiş... Yani; D modunda beklemede sorunsuz çalışmak için geliştirilmiş, D modunda frene basılı iken, bir taraftan gaza basılmadığı sürece ki, böyle bir şey de akıl mantık dışı olduğu için beklemede sorun olmaz...

Yakıt sarfiyatı'nın D veya N konumunda fark edeceğini tahmin etmiyorum.
Benim bildigim kadariyla yalnis veya dogrudur d de isiklarda beklerken ayak ful frende oldugu icin arac balata yiyor sanzimana bi zarari yok sadece balataya var. Tork konvertorlu oldugu icin arac gitmek istiyor sende frene basiyon izin vermiyon balatayi yiyon. millet 20 bin kmde balata degisiyor. :D Tam otomatik zaten cift kavramali olsa denildigi gibi isinma problemi oluyor sanziman kafayi yiyor

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Profesyonel ölçümde illaki fark edecektir ama bizim gözlemlerimiz ile yakıt fark edilmesi zor tabi.

Başka görüşe de saygımız var, o bakımdan bu problem oluşturur demiyorum ama N de olması mantıklı olandır diyorum.

Frene basarken gaz vermene gerek kalmadan da araç ilerlemek için komut alıyor abi bir bakıma bizim için birisi gaz veriyor yürü diye ve biz de frene basıyoruz dur diye, Drive demek sür demek, hem D konumuna alıp hem de frene basmak (bana göre) mantıksız.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Profesyonel ölçümde illaki fark edecektir ama bizim gözlemlerimiz ile yakıt fark edilmesi zor tabi.

Başka görüşe de saygımız var, o bakımdan bu problem oluşturur demiyorum ama N de olması mantıklı olandır diyorum.

Frene basarken gaz vermene gerek kalmadan da araç ilerlemek için komut alıyor abi bir bakıma bizim için birisi gaz veriyor yürü diye ve biz de frene basıyoruz dur diye, Drive demek sür demek, hem D konumuna alıp hem de frene basmak (bana göre) mantıksız.
Acaba D de 20 dakka frene bassak ne olur :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Rölantiden bahsediyorsak birisi sür diye gaz vermemiş oluyor, motor rölantide çalışıyor, hatta rölantide D ye alırsan, bir miktar daha rölanti düşüyor... ;) Bence; hiç bir şekilde sorun olmaz, rölantide D de beklemek için tasarlanıp üretilen bir sistem var... Uzun beklemelerde N ye almak mantıklı geliyor orası da ikinci görüş bir bakıma.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Sikinti olmaz tam otomatik zaten en fazla 150 tl ye iki balata alinir textar marka :D

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mesala 15 20 sn icin N ye aliyon mu kadir yoksa ara sira mi alion
Evet
Bigun arkadaşın direksiyona geçsin
Kaputu aç
Vites D iken motora bak bi
Bide N ye al bak bi demek istediğimi anlayacaksın.
N ye alırım hep İstanbul da sarı lambalar çalışmadıgı için gözüm hep ışıkda yayaya yanan kırmızı ışıgı takip ederim ki D ye alır almaz haret etmemek için D ye aldım 1-2 sn beklemeye çalışıyorum.

ozgur35

Aktif
Araç Markası
2011-Mazda 3 İmpresive
Araç Renk ve Tip
Gri-Hb
Evet
Bigun arkadaşın direksiyona geçsin
Kaputu aç
Vites D iken motora bak bi
Bide N ye al bak bi demek istediğimi anlayacaksın.
N ye alırım hep İstanbul da sarı lambalar çalışmadıgı için gözüm hep ışıkda yayaya yanan kırmızı ışıgı takip ederim ki D ye alır almaz haret etmemek için D ye aldım 1-2 sn beklemeye çalışıyorum.
Bakayim yarin merak ettim. Bakayim da benim hic arkadasim yok ki evlendim arkadas olayi bitti bende. nese pederle denerim

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Rölantiden bahsediyorsak birisi sür diye gaz vermemiş oluyor, motor rölantide çalışıyor, hatta rölantide D ye alırsan, bir miktar daha rölanti düşüyor... ;) Bence; hiç bir şekilde sorun olmaz, rölantide D de beklemek için tasarlanıp üretilen bir sistem var... Uzun beklemelerde N ye almak mantıklı geliyor orası da ikinci görüş bir bakıma.
Her konuda anlaştık abi bir konu hariç, şimdi onu halledelim :)

D konumundaysa gaz vererek ya da rölantide bekleyerek te olsa sistem aracın gitmesini sağlıyor, yeni motorun ürettiği gücü tekerleklere aktarıyor. MT'de iken rölantide beklerken debriyajdan ayağı çekmeye başladığımızda ne oluyor araç gitmek istiyor. Mevzu aynı demek istiyorum, ama ikimizin de hemfikir olduğu gibi bu büyük zarardır demiyorum, yük bindirmezsek daha iyi olur diyorum.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Her konuda anlaştık abi bir konu hariç, şimdi onu halledelim :)

D konumundaysa gaz vererek ya da rölantide bekleyerek te olsa sistem aracın gitmesini sağlıyor, yeni motorun ürettiği gücü tekerleklere aktarıyor. MT'de iken rölantide beklerken debriyajdan ayağı çekmeye başladığımızda ne oluyor araç gitmek istiyor. Mevzu aynı demek istiyorum, ama ikimizin de hemfikir olduğu gibi bu büyük zarardır demiyorum, yük bindirmezsek daha iyi olur diyorum.

İkimizde aynı şeyleri farklı yönlerden bakarak yazıyoruz zaten... :) Bütün suç, Hakan da... Böyle bir konuyu ortaya atması katlini vacip hale getiriyor... :D Tiz kellesi urula... :p :D

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yazmayım dedim dedim ama dayanamadım. :)
1) Balatanın eskimesi için sürtünme olması gerekir. Dururken basılan frenle balata eskimez.
2) Otomatik şanzıman (tork konvertörlüler için konuşuyoruz) hızlanma halindeyken türbin pallerine uygulanan basınç, dururken uygulanan basınçtan çok çok daha fazladır. O zaman bu mantık açısıyla hızlanmayalım. :)
3) Araç dururken motorun oluşturduğu tork nedeniyle motor takozlarına yük biner doğru. Araç hızlanırken o yükten çok daha fazla yüke maruz kalıyor o takozlar. Eğer araç dururkenki yüke dayanamıyorsa ise kopsun öyleyse. :)
4) Motor çalıştığı gibi şanzımanın yağlaması da başlıyor.
5) Manuel vitesli araçlarda ışıklarda debriyaja basarak beklemek yanlıştır. Çünkü baskı yayları basılmış olarak kaldığından hem bu yayların erken sertleşmesine dolayısıyla debriyaj pedalının sertleşmesine (uzun vadede), hem de debriyaj bilyasına fazladan yük binmesi sonucu uzun vadede ömrünü azaltmaya neden olur.
6) Yarı otomatik olarak bahsedilen otomatikleştirilmiş manuel şanzımanlara bakarsak (dsg, edc, mmt, ishift, powershift, vs.) yeni yeni teknolojiler geliştiriyorlar. Şanzıman çok kısa süre içerisinde aracın durduğunu anlayarak kavramayı kesiyor, frene çok hafif basılsa dahi. Bu nedenle yarım debriyajdaki gibi hafif kavrama yapıp balataların ısınmasını engellemiş oluyorlar. DSG ilk çıktığında kullanıcıları frene tam basmadığı için şanzıman anlayamıyordu kavramaya devam ediyordu. Bu nedenle sorunlar çıkmıştı. Sonradan auto hold fonksiyonu eklediler.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Bu konu üzerine bir video izlemiştim, yakıt sarfiyatına olumlu bir katkısı olmadığı gibi N'den D'ye almalarda planet dişlileri üzerindeki kavramalara daha fazla zarar verdiğinden bahsediyordu. Yani kısa sürelerde boşa almamak daha az zararlı diyordu.

Üst Alt