Mazda Xedos 9 Hararetin Yükselmesi ve Fan Müşürü Arızası

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Bir dene ama yine de orjinalinin tam fiyatını öğrenmekte fayda var. Ayrıca diğer mazda modellerinin bazılarıyla aynı gibi.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Benim de müşür sizlere õmür. Bugün yeniledik.
Geçen akşam Atatürk mahallesine (bilenler bilir biraz yokuşludur yolları) gittim. Yine hararet normal seviyenin üzerine çıktı. Allahtan yanımda Ozan usta vardı. Baktık fanlar devrede. Aklıma takıldı acaba göstergeye bağlı hararet müşürü arızalı mı diye sabah Tosun ustaya gittim. Tabi onda sorun yokmuş. Diagnoza bağlanıp kontrol ettiler. Fanlar 100 derecede devreye giriyormuş onu öğrenmiş olduk. Uşak' ta değişen fan müşürü gri kafalıydı ama yeşil kafa takılmıştı. Grisini bulup değiştirdik sonra yine diagnozla bağlandık bu da 100 derecede devreye giriyor. Araba baya ateşliymiş. Bugün Sökeye gidip geldim herşey iyi. Tabi yine bi yokuş çıkmak lazım. Ustalardan anladığım kadarıyla bu yükselme tolere edilebilir bir durummuş. Yine de ben hala endişe ediyorum. @incirinaltı Mustafa Hoca bunun xedos 9 lar için kronik olduğunu bir arkadaşından öğrenmiş. Ben yine de araştırıyorum. Fanların iki farklı hızda çalışmasını sağlayan bir röle var. Onu ve diğer iki klima fan rölesini kontrol ettirmem gerekiyor. Hala takipteyim.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçen akşam Atatürk mahallesine (bilenler bilir biraz yokuşludur yolları) gittim. Yine hararet normal seviyenin üzerine çıktı. Allahtan yanımda Ozan usta vardı. Baktık fanlar devrede. Aklıma takıldı acaba göstergeye bağlı hararet müşürü arızalı mı diye sabah Tosun ustaya gittim. Tabi onda sorun yokmuş. Diagnoza bağlanıp kontrol ettiler. Fanlar 100 derecede devreye giriyormuş onu öğrenmiş olduk. Uşak' ta değişen fan müşürü gri kafalıydı ama yeşil kafa takılmıştı. Grisini bulup değiştirdik sonra yine diagnozla bağlandık bu da 100 derecede devreye giriyor. Araba baya ateşliymiş. Bugün Sökeye gidip geldim herşey iyi. Tabi yine bi yokuş çıkmak lazım. Ustalardan anladığım kadarıyla bu yükselme tolere edilebilir bir durummuş. Yine de ben hala endişe ediyorum. @incirinaltı Mustafa Hoca bunun xedos 9 lar için kronik olduğunu bir arkadaşından öğrenmiş. Ben yine de araştırıyorum. Fanların iki farklı hızda çalışmasını sağlayan bir röle var. Onu ve diğer iki klima fan rölesini kontrol ettirmem gerekiyor. Hala takipteyim.
Benim guzu 1.viteste uzun ve dik rampa çıkarsam yapıyor. Yeşil müşürü usta geri sökmüş deneme şansım olmadı. Ama şu röle işi kafama takıldı, fanın ikinci kademeyi açmaması röleden mi yani. Gri müşürü geri takan usta çift kablo olduğunu bu nedenle fanın zaten tek kademe olduğunu söyledi ama ne kadar doğru bilmiyorum...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Şimdi Antakya'ya geldim hararette en ufak oynama Yok , olması gereken yerde...

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Anlaşıldı bu gri kafalı uyumlu oluyor o zaman.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Maşallah de nazar inmesin.
Yeşil varken rampada deneyemedim maalesef, deneyebilseydim iyi olurdu ama, orjinali 300-400 lira vardır.

MX9

Ahmet TEKİR
Araç Markası
1997-Mazda Xedos 9
Araç Renk ve Tip
Lacivert-sedan
Ek fan rölesi araç harareti çok yükselince devreye girermiş. Fanların daha hızlı çalışması için.

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Malatya yolculuğunda otobanda kaza nedeniyle kuyruk oluştu. Dur kalkta hararet yukselmeye başlayınca klimayı açtım hemen normal seviyeye düştü. Dönüşte yine kaza, bu kez rampada, klima zaten açıktı ve hararet yukselmedi. Buradan fanla ilgili bı problem var diyebilir miyiz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Malatya yolculuğunda otobanda kaza nedeniyle kuyruk oluştu. Dur kalkta hararet yukselmeye başlayınca klimayı açtım hemen normal seviyeye düştü. Dönüşte yine kaza, bu kez rampada, klima zaten açıktı ve hararet yukselmedi. Buradan fanla ilgili bı problem var diyebilir miyiz.
Fanla da ilgili, radyatörle de, hatta devir daim bile şüpheli teknik olarak. :rolleyes:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Fanla da ilgili, radyatörle de, hatta devir daim bile şüpheli teknik olarak. :rolleyes:
Abi klimayı açınca fan devreye girdiği için hararet düşüyorsa demek ki fan doğru zamanda ve yeterli hızda devreye girmiyor.
Devirdaim kontrol edildi, radyatör de.
Isı müşuru ve hararet göstergesi müşirini değiştireceğim ilk olarak. Adem usta ilk bunları bı değiş dedi. Bakalım ne çıkacak.
Aracı aldım alalı bu problem var, senede bir iki kez hasıl oluyor ama yine de çözmek lazım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Abi klimayı açınca fan devreye girdiği için hararet düşüyorsa demek ki fan doğru zamanda ve yeterli hızda devreye girmiyor.
Devirdaim kontrol edildi, radyatör de.
Isı müşuru ve hararet göstergesi müşirini değiştireceğim ilk olarak. Adem usta ilk bunları bı değiş dedi. Bakalım ne çıkacak.
Aracı aldım alalı bu problem var, senede bir iki kez hasıl oluyor ama yine de çözmek lazım.
Radyatör tıkalı ise bir fan çalışırken yeterli gelmeyip ikinci fan devreye girince soğutmayı gerektiği gibi yapabiliyor diye mantık yürüttüm...

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Abi sana daha öncede demiştim hatırlarsan role attır fan direk yüksek seviyede çalışsın onu yaptırırsan büyük ihtimalle sorunun düzelecek

moonlight

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Şampanya - Sedan
Röle attirinca onu manuel mi calistiracam.
Yok abi o kendi calısıyor manuel olarak hiç bişey yapmıyorsun fan direk ikinci seviyede calısıyor hepsi o
Hatırlarsan ilk aldığımda bende de vardı hararet sorunu hatta senle baya bi konuşmuştuk ömer usta vermişti bu akılı ama benimki pek işe yaramamıştı çünkü benimki sakin kullanımda hararet oynuyordu dipgaz yaptığında sorun düzeliyordu ama daha iyi soğutma yaptığı için oynatmamıştım satmadan bir hafta önce radyatör temizleyici koymuştuk ustayla simdiki sahibinde hiç hararet oynamıyormuş cünkü benim radyatör tıkalıydı ama senin soğutma yetersiz gibi dediğimi yaparsan düzeleceğini düşünüyorum

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Yok abi o kendi calısıyor manuel olarak hiç bişey yapmıyorsun fan direk ikinci seviyede calısıyor hepsi o
Hatırlarsan ilk aldığımda bende de vardı hararet sorunu hatta senle baya bi konuşmuştuk ömer usta vermişti bu akılı ama benimki pek işe yaramamıştı çünkü benimki sakin kullanımda hararet oynuyordu dipgaz yaptığında sorun düzeliyordu ama daha iyi soğutma yaptığı için oynatmamıştım satmadan bir hafta önce radyatör temizleyici koymuştuk ustayla simdiki sahibinde hiç hararet oynamıyormuş cünkü benim radyatör tıkalıydı ama senin soğutma yetersiz gibi dediğimi yaparsan düzeleceğini düşünüyorum
Elektrikciye bı sorayım bakalım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Radyatör tıkayıcı veya açıcı zımbırtı koyarken iki kere düşünün derim. İlk sıkıntı verdiği yer rölanti motoru oluyor. :hhhhhh:

Üst Alt