Mazda Xedos 9 Deri Direksiyon Değişimi, Bakımı, Onarımı ve Boyama İşlemleri

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Daha önce şurada konusu geçen direksiyon boyama ve onarım işini 626 guzum için paylaşmıştım. Bu sefer de hemen hemen aynı yöntemler ile Xedoscan'ın direksiyonunu yeniledim. O yüzden hızlıca bir anlatım yapacağım, detaylar için diğer konudan da faydalanabilirsiniz. ;)

@incirinaltı Mustafa Hoca'dan Millenia direksiyonunu daha Xedoscan'ı almadan temin etmiştim. ;) Rengi haliyle de kahverengi ve bej karışıktı. Benim guzunun konsol kısmı komple siyah olduğu için haliyle direksiyonun rengini değiştirmem gerekiyordu. Belki deri boyası göbeği kapatma konusunda işe yaramaz diyerekten bir kısmını denemek babında geçen haftalarda boyayıp bir köşeye bırakmıştım.

40161

Boya tutmuş; zorladım, tırnakladım çıkmadı. Sonra başladım direksiyonu sökmeye... Cruise control ve korna düğmelerini ve direksiyon arkasındaki kapağı tekrar boyamak yerine aracın üstündekileri kullanmayı tercih ettim.

40163

Boyam geçenki boyama işleminden kalan boya olduğu için çok fazla değildi ve benim için öncelik göbek kısmıydı. Öncelikle göbekten başladım o yüzden boyamaya.

40164

Logo kısmını çıkarmak yerine maskeledim. Sonrasında bantları çıkardığımda biraz boyanmıştı fakat aseton yardımıyla onları da temizledim. Sıkıntı çıkmadı.

40165

Simit rengini az kalan boyamla değiştirmek zor olacağından dolayı yine setle birlikte gelen boya değiştirici malzemeyi kullandım. Bu malzeme çok daha akışkan ve kapatıcı. Hızlıca her yeri morumsu bir siyah renk ile kapattım. Bir de simidin iskelet kısmı paslanmıştı. Hafiften zımpara yapıp sprey boyayla da bu kısımalrı siyaha boyadım.

40166

Sonrasında yıpranık ve soyunuk yerlere azıcık dolgu malzemesi kullandım. Fakat bu sefer geçenki gibi çok iyi işçilik yapamadım maalesef, biraz da zamanım kısıtlıydı açıkçası.

40167

Çok detaylı incelendiğinde hatalarım yok değil, biraz da boyanın dibinden kaynaklı bir durum. Sonuç olarak eskisinden çok daha iyi bir şey çıktı ortaya. Uzun bir süre işimi görecektir. Belki bütün bu işler 2-3 sene sonra bittiğinde çook canım sıkılırsa simidi komple temizleyip daha iyi bir işçilikle yeniden bir şeyler yaparım. ;)

40168

Bugün Tosun Usta'nın orada sıra beklerken bir yandan da Usta'nın oğlu ile montajını tamamladık. Özellikle logonun güzelliği ayrı bir hava kattı açıkçası guzuya.
Derseniz ki "dışarıda logolar Mazda'nın eski logosuyken içerideki neden yeni?", diğerlerini de önümüzdeki aylarda veya yıllarda el atacağım. :p

Önceki Direksiyon
40169

Şimdiki Direksiyon

40170

Aracın üzerinden çıkan direksiyonu da yeniden onarımını yapıp, arka kapağıyla birlikte boyayıp toparlayacağım. Onu da yine bu konu altında paylaşırım. ;)

Handsomesalas

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Siyah
Güle Güle kullanin @Bayraktar bey. Bizim toyotanin da otomatik vites topuzunun derisi sizin direksiyon gibi soyulmus bu boyadan alsak da boyasak sizin direksiyonun yeni hali gibi olur mu? Birde markasini ve nereden aldiginizi yazarsaniz?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Güle Güle kullanin @Bayraktar bey. Bizim toyotanin da otomatik vites topuzunun derisi sizin direksiyon gibi soyulmus bu boyadan alsak da boyasak sizin direksiyonun yeni hali gibi olur mu? Birde markasini ve nereden aldiginizi yazarsaniz?
Ürünün adı Derby deri boyası. İsterseniz set halinde alabilirsiniz. Setin içinde boya öncesi temizleme sıvısı ve boya sonrası koruma sütü de var. Dolgu yapacaksanız o ayrı satılıyor. n11 ve GG'de satılıyor.

a.can

Sessiz
Araç Markası
1992 Mazda 626
Eline sağlık çok güzel olmuş. İlgiyle takip ediyorum. Ama açıkçası en çok merak ettiğim konu benzin ibresi... çünkü bildiğim kadarıyla yanlış okunan benzin ibresi evap emisyon-charcoal canister sisteminin bir yerindeki sıkıntı sebebiyle oluyor. Kısaca bu sistem üzerindeki sensör meme yapmış olabilir ;) merakla bekliyorum bu yüzden. (Tecrübe kutsaldır)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Direksiyonun yeni logolu üretimiyle değiştirip siyaha boyadıktan sonra, boyama işlemini de pek iyi yapamadığımdan dolayı tekrardan koltukları boyarken kullandığım boya ile Millenia'daki gibi çift renkli bir şey yapmaya çalışmıştım. Bir çok deneme yanıma aşamaları oldu. Kısaca değineyim... ;)

Öncelikle eski boyayı ve diğer katmanları yok etmek ve pürüzleri almak için asetonlu pamuk ile bir nevi erite erite direksiyonun simidini pürüzsüzleştiriyoruz. Boyadan önceki son hali bu oluyor. Kaportayı zımpara ile düzeltmek gibi... ;)

48265

Bu gördüğünüz simit aslında konu başındaki çift renkli Millenia simidi. Yani bunun önce siyaha boyanıp sonrasında komple arındırılmış hali... ;)

48270

Pürüzler gittikten sonra komple siyaha boyuyoruz. Kurumasını bekliyoruz.

48268

Sıra geliyor diğer renge. Bu boyayı ben koltukları boyamak için almıştım artınca direksiyonu da çift renkli yapmaya karar verdim. Birinci rengimiz siyahtı haliyle de ikinci renk için koltuk boyasının rengine azıcık siyah damlatıp biraz daha koyu bir renk oluşturmaya çalıştım. Bu grimsi rengi uyguladıktan sonra aslında çok da sevmedim.

48269

Bitmiş hali bu olsa da bu sefer de koltuklardan daha koyu bir renk oldu. Renk sayısı üçe çıkınca da ortalık çok karıştı. :p Tekrar başa sarararak karışımsız olarak boyamaya karar verdim.

48262

Sonrasında bu sefer siyahı karıştırmadan direk koltuk boyasıyla tekrar boyadım. Boyanın güzelliği altında hangi renk olursa olsun örtebiliyor. ;)

48264

Tabi ki bu göbek çok daha güzel... ;)

48271

Aslında Millenia'ların göbek kısmı açık renkli olduğu için simidin de sağ ve sol tarafları göbek ile aynı renk ile boyanmış. Bizim göbek siyah olduğu için orijinalinin çapraz kombinasyonu oldu. :p

48261

Velhasıl bu işlemi uyguladıktan yaklaşık 4-5 bin km sonra koltuk renginde boyanan kısımları attı. Bir alttaki fotoğraf güncel hali. :(
Atmasının muhtemel nedenlerinden biri deneme yaparken çok kat boya atmış olmam ve boyanın kalın bir tabaka haline gelmiş olması olabilir. İkinci muhtemel neden de koltuk boyası, direksiyonda kalıcılık sağlamıyor da olabilir. Üçüncü neden ben ellerimden ter yerine kimyasal madde üretiyor olabilirim de? :D

48267

Yakın zamanda tekrar boyayacağım. Bu sefer daha ince bir kat işlemi uygulayıp, üzerine daha fazla koruma maddesi süreceğim. Tekrardan atsa bile en fazla senede iki kez, ortalama iki saatlik bir işlem ile yeniden boyanarak güzel bir görüntü sağlanabiliyor. ;)

48266

Bence buna değer... :asik:

incirinaltı

Aktif
Araç Markası
2014 Mazda3 Powersense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Direksiyonun yeni logolu üretimiyle değiştirip siyaha boyadıktan sonra, boyama işlemini de pek iyi yapamadığımdan dolayı tekrardan koltukları boyarken kullandığım boya ile Millenia'daki gibi çift renkli bir şey yapmaya çalışmıştım. Bir çok deneme yanıma aşamaları oldu. Kısaca değineyim... ;)

Öncelikle eski boyayı ve diğer katmanları yok etmek ve pürüzleri almak için asetonlu pamuk ile bir nevi erite erite direksiyonun simidini pürüzsüzleştiriyoruz. Boyadan önceki son hali bu oluyor. Kaportayı zımpara ile düzeltmek gibi... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 48265

Bu gördüğünüz simit aslında konu başındaki çift renkli Millenia simidi. Yani bunun önce siyaha boyanıp sonrasında komple arındırılmış hali... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 48270

Pürüzler gittikten sonra komple siyaha boyuyoruz. Kurumasını bekliyoruz.

Ekli dosyayı görüntüle 48268

Sıra geliyor diğer renge. Bu boyayı ben koltukları boyamak için almıştım artınca direksiyonu da çift renkli yapmaya karar verdim. Birinci rengimiz siyahtı haliyle de ikinci renk için koltuk boyasının rengine azıcık siyah damlatıp biraz daha koyu bir renk oluşturmaya çalıştım. Bu grimsi rengi uyguladıktan sonra aslında çok da sevmedim.

Ekli dosyayı görüntüle 48269

Bitmiş hali bu olsa da bu sefer de koltuklardan daha koyu bir renk oldu. Renk sayısı üçe çıkınca da ortalık çok karıştı. :p Tekrar başa sarararak karışımsız olarak boyamaya karar verdim.

Ekli dosyayı görüntüle 48262

Sonrasında bu sefer siyahı karıştırmadan direk koltuk boyasıyla tekrar boyadım. Boyanın güzelliği altında hangi renk olursa olsun örtebiliyor. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 48264

Tabi ki bu göbek çok daha güzel... ;)

Ekli dosyayı görüntüle 48271

Aslında Millenia'ların göbek kısmı açık renkli olduğu için simidin de sağ ve sol tarafları göbek ile aynı renk ile boyanmış. Bizim göbek siyah olduğu için orijinalinin çapraz kombinasyonu oldu. :p

Ekli dosyayı görüntüle 48261

Velhasıl bu işlemi uyguladıktan yaklaşık 4-5 bin km sonra koltuk renginde boyanan kısımları attı. Bir alttaki fotoğraf güncel hali. :(
Atmasının muhtemel nedenlerinden biri deneme yaparken çok kat boya atmış olmam ve boyanın kalın bir tabaka haline gelmiş olması olabilir. İkinci muhtemel neden de koltuk boyası, direksiyonda kalıcılık sağlamıyor da olabilir. Üçüncü neden ben ellerimden ter yerine kimyasal madde üretiyor olabilirim de? :D

Ekli dosyayı görüntüle 48267

Yakın zamanda tekrar boyayacağım. Bu sefer daha ince bir kat işlemi uygulayıp, üzerine daha fazla koruma maddesi süreceğim. Tekrardan atsa bile en fazla senede iki kez, ortalama iki saatlik bir işlem ile yeniden boyanarak güzel bir görüntü sağlanabiliyor. ;)

Ekli dosyayı görüntüle 48266

Bence buna değer... :asik:

Güzel olmuş , ama senede iki boyayacağına benimki gibi yaptırsan daha ekonomik olmaz mı?

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Senelik direksiyon boyama seansını da an itibariyle bitirmiş bulunmaktayız. :p

Konunun başında da belirttiğim gibi direksiyon simidini @incirinaltı Mustafa Hoca'nın Millenia'sından almıştım ve haliyle iki renkliydi... Son bir yılda fazla kolonya ve dezenfektan kullanımından ötürü son attığım boya tamamen çıkmış bir önceki boyayı da geçerek neredeyse ilk rengine dönecek kadar ortaya karışık bir hal almıştı... :D

Bu sefer direksiyonu sökmeden araç üzerinde boyadım...

Bakalım bu seferki kaç ay idare edecek bizi?

55074

55075

55073

55076

Üst Alt