Mazda Xedos 9 Deri Direksiyon Değişimi, Bakımı, Onarımı ve Boyama İşlemleri

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
Xedos 9
Daha önce şurada konusu geçen direksiyon boyama ve onarım işini 626 guzum için paylaşmıştım. Bu sefer de hemen hemen aynı yöntemler ile Xedoscan'ın direksiyonunu yeniledim. O yüzden hızlıca bir anlatım yapacağım, detaylar için diğer konudan da faydalanabilirsiniz. ;)

@incirinaltı Mustafa Hoca'dan Millenia direksiyonunu daha Xedoscan'ı almadan temin etmiştim. ;) Rengi haliyle de kahverengi ve bej karışıktı. Benim guzunun konsol kısmı komple siyah olduğu için haliyle direksiyonun rengini değiştirmem gerekiyordu. Belki deri boyası göbeği kapatma konusunda işe yaramaz diyerekten bir kısmını denemek babında geçen haftalarda boyayıp bir köşeye bırakmıştım.

40161


Boya tutmuş; zorladım, tırnakladım çıkmadı. Sonra başladım direksiyonu sökmeye... Cruise control ve korna düğmelerini ve direksiyon arkasındaki kapağı tekrar boyamak yerine aracın üstündekileri kullanmayı tercih ettim.

40163


Boyam geçenki boyama işleminden kalan boya olduğu için çok fazla değildi ve benim için öncelik göbek kısmıydı. Öncelikle göbekten başladım o yüzden boyamaya.

40164


Logo kısmını çıkarmak yerine maskeledim. Sonrasında bantları çıkardığımda biraz boyanmıştı fakat aseton yardımıyla onları da temizledim. Sıkıntı çıkmadı.

40165


Simit rengini az kalan boyamla değiştirmek zor olacağından dolayı yine setle birlikte gelen boya değiştirici malzemeyi kullandım. Bu malzeme çok daha akışkan ve kapatıcı. Hızlıca her yeri morumsu bir siyah renk ile kapattım. Bir de simidin iskelet kısmı paslanmıştı. Hafiften zımpara yapıp sprey boyayla da bu kısımalrı siyaha boyadım.

40166


Sonrasında yıpranık ve soyunuk yerlere azıcık dolgu malzemesi kullandım. Fakat bu sefer geçenki gibi çok iyi işçilik yapamadım maalesef, biraz da zamanım kısıtlıydı açıkçası.

40167


Çok detaylı incelendiğinde hatalarım yok değil, biraz da boyanın dibinden kaynaklı bir durum. Sonuç olarak eskisinden çok daha iyi bir şey çıktı ortaya. Uzun bir süre işimi görecektir. Belki bütün bu işler 2-3 sene sonra bittiğinde çook canım sıkılırsa simidi komple temizleyip daha iyi bir işçilikle yeniden bir şeyler yaparım. ;)

40168


Bugün Tosun Usta'nın orada sıra beklerken bir yandan da Usta'nın oğlu ile montajını tamamladık. Özellikle logonun güzelliği ayrı bir hava kattı açıkçası guzuya.
Derseniz ki "dışarıda logolar Mazda'nın eski logosuyken içerideki neden yeni?", diğerlerini de önümüzdeki aylarda veya yıllarda el atacağım. :p


Önceki Direksiyon
40169Şimdiki Direksiyon

40170


Aracın üzerinden çıkan direksiyonu da yeniden onarımını yapıp, arka kapağıyla birlikte boyayıp toparlayacağım. Onu da yine bu konu altında paylaşırım. ;)
 

Handsomesalas

Katılımcı
Konum
Çankırı
Güle Güle kullanin @Bayraktar bey. Bizim toyotanin da otomatik vites topuzunun derisi sizin direksiyon gibi soyulmus bu boyadan alsak da boyasak sizin direksiyonun yeni hali gibi olur mu? Birde markasini ve nereden aldiginizi yazarsaniz?
 

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Konum
İzmir
Araç Markası
Xedos 9
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
  • #10
Güle Güle kullanin @Bayraktar bey. Bizim toyotanin da otomatik vites topuzunun derisi sizin direksiyon gibi soyulmus bu boyadan alsak da boyasak sizin direksiyonun yeni hali gibi olur mu? Birde markasini ve nereden aldiginizi yazarsaniz?
Ürünün adı Derby deri boyası. İsterseniz set halinde alabilirsiniz. Setin içinde boya öncesi temizleme sıvısı ve boya sonrası koruma sütü de var. Dolgu yapacaksanız o ayrı satılıyor. n11 ve GG'de satılıyor.
 

a.can

Sessiz
Konum
Trabzon
Araç Markası
1992 Mazda 626
Eline sağlık çok güzel olmuş. İlgiyle takip ediyorum. Ama açıkçası en çok merak ettiğim konu benzin ibresi... çünkü bildiğim kadarıyla yanlış okunan benzin ibresi evap emisyon-charcoal canister sisteminin bir yerindeki sıkıntı sebebiyle oluyor. Kısaca bu sistem üzerindeki sensör meme yapmış olabilir ;) merakla bekliyorum bu yüzden. (Tecrübe kutsaldır)
 

Üst Alt