Mazda 626 GF (1997-02) Sol Ön Kapı Açılmıyor, Neden Olabilir? (Fotoğraflı Çözümü Konu İçinde)

sislivadi54

Sessiz
Araç Markası
Mazda 626
bu arada kapı kendi kendine düzeldi anahtar ile kilitlerken ses yapıyor ama kumanda ile kilitlerken bşey yok
senin bütün kapılar anlaşılan iyi bi usta tarafından elden geçecek.inan yakın bi yerde olsan bi haftasonu buluşup beraber tamir ederdik.zevkle ugraşırdım.mazdayı söküp tamir etmekten gerçekten zevk alıyorum hoşuma gidiyor.ama bazende saglam yerleri bozup kırıyorum o zamanda çok üzülüyorum. :) :'( :'( :'(

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Gerek kalmadi kendi kendine düzeldi :) Mazdayi seviyorum kendi kendine tamir edebilen tek marka

karardvn

Aktif
Araç Markası
Opel Astra
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri Hb
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim yakın olsak yapardık ama ilk fırsatta kendim sökecem inşallah

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Maşallah. Hortlatayım konuyu :? Konunun hepsini okudum. Neredeyse bu forumdaki bütün problemler bendede var. Oysa temiz araç almıştım. :)

İşin şakası bir yana aracı aldığım günden bu yana kapılar otomatik kilitleniyor fakat şoför kapısı hariç hiçbiri açılmıyor.(Kumandasız anahtarla aç+kapat yapılıyor.) Tırttttt diye ses geliyor. Kapı iç kollarındaki kilit kısımları çok gevşek duruyor. Problem kaynağı ne olabilir. Pazartesi sanayii yapacam rölanti problemi ve uzaktan kumanda yaktırmak için kapılarada bakalım kurtulalım.

vonallen

Katılımcı
Kilitlenip tekrar açılmıyor ise ya da iki üç aç-kapada açılıyorsa, o kapı içten sökülecek ve pası kiri temizlenecek, wd40 işe yarıyor, pas sökücü diğer ürünler de işi görüyor. Sonrasında hafif bir gresleme yapıp kapatmak lazım. Ama hiç tepki yoksa elektronik bir durum olabilir. Benim arka sol kapıda mekanik bir durum var, hafif bir ses geliyor ama açılmıyor, iki-üç kere aç kapa yapınca açılıyor. Müsait bir zamanda söylediklerimi yapacağım

Mlbozkurt

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sorunumu çözdüm.
Malumunuz şoför kapısı sorunsuz çalışıyor fakat diğer 3 kapı kilitliyor ama açmıyordu özellikle sağ ön kapıda zırrrrt diye ses vardı. Geçen hafta (fotoların çoğu diger telde kaldı.) Sag ön kapıyı söktüm motor kısmını sökmek zor biraz sert biraz yumuşak davranarak mekanizmayı elimize aldık. İçini açtığımda ilk dişlinin 5/2 oranında dişlerinin sıyrılmış olduğunu saptadım. Malum elimizde dişli yok. Biraz ters düz felan denedim olmadı. Gerisin geriye kapıyı tekrar topladım. Bu defa ne kilitleniyor ne açılıyordu. Başladım araştırmaya bir çıkmacı 3 adet mekanizmaya 250 tl dedi.
Derken daha önce bir arkadaş (belki forumdandır bilmiyorum) bu dişliden yaptırmış ve yapan arkadaşa çizimi sakla belki lazım olur yine demiş. Konuyu danışınca banada önerdi. Tanesi 25 lira biras tuzlu olmasına rağmen pl karbon malzeme kendisi. 25<250 den diyerek 3 tane yaptırdım.
Hemen ürün geldi kapıyı söktüm dişliyi taktım. Tabi bu sefer hemen toplamadım önce denedim ve motorun zorlandığını gördüm. Dişli göbeğinin içi milimetrik dar olduğu için kasıyormuş hemen onuda halledip montajı yaparak denedim ve sonuç mükemmel.
Müteakibinde sol arka kapıyı söktüm. Birde ne göreyim Universal motor var ve çalışıyor. Bir iki temizlik ve ayar sonrasında kapı düzgün çalışmaya başladı. Daha sonra sağ arka kapıya yöneldim orayı da söküp baktığımda motor kısmının sökülmesi baya bir zahmetli geldi. İki temizlik yaglama derken oda çalışmaya başladı. Olay tamamdır. Elimde 2 dişli boşta kaldı. Birini saklıyorum diğerini isteyen bir garaj üyemize gönderebilirim.

Bu kadar uğraş sonunda sedanlarda biliyorsunuz arka kapı hoparlörleri yok. Kapıları söktügümde gördüm ki iki adet oval pioner takmış eski sahibi tabiki çalışmıyor. Çalışmama nedeniyse kapıların içi nem ve tozu çok alıyor (Belki birazda yağmur suyu) Kablo lehim yerleri oksitlenip çürümüş hemen onuda halledim 6 hoparlör sahibi oldu benim yaramaz. Aslında bu bir kâr mı bilemedim. mevcut radyo 6 hoparlörü kaldırmadı. Şimdi amfi istiyor :)

Ekli dosyalar

• IMG_20180929_131959.jpg
    IMG_20180929_131959.jpg
    193.5 KB · Görüntüleme: 17

Üst Alt