Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Yakma Sorunu

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Abi arabayi 10 a aldik zaten :) bu boyle olmayacak bugun parcaciyi arayip sorucaz servislerde o fiyatlar dogru olabilir
Komple motor araştırmak mantıksız zaten. Motor revizyonu yaptırmak daha mantıklı. 4 ila 6 bin arası değişir.
4 ün altında da yapan bulunur ama Adem Usta'dan Fs motorla alakalı biz söz duymuştum; FS'ye 4000 aşağı motor yapan yaptım demesin diye ;)

Son düzenleme:

ogzhn38

Katılımcı
Araç Markası
1999 323f 1.8 Astina
Araç Renk ve Tip
Gri - Hatchback
Arkadaşım ben astina'ma motor yaptırdım.
3.500 gibi bir fiyat tuttu. Aracımdaki motor kodu fp. Sizin motorla çok yakın özellik olarak.
Piston sekman ana kol yatak v.s. Hepsi değişti. Revizeden sonra da 5-30 yağ kullanmaya devam ediyorum. Eksiltme veya lifter sesi de yok çok şükür. Performansı da olabilecek en iyi seviyede.
Yani usta iyi olduktan sonra, parçalar orijinal japon olduktan sonra yeni motordan farkı pek olmaz.
Bir parantez de açalım. Motor açılmadan fiyat vermek de mümkün değil ama takribi 3500 - 5000 arası tutar. Tabi @Adem Usta daha iyi bilir.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Komple motor araştırmak mantıksız zaten. Motor revizyonu yaptırmak daha mantıklı. 4 ila 6 bin arası değişir.
4 ün altında da yapan bulunur ama Adem Usta'dan Fs motorla alakalı biz söz duymuştum; FS'ye 4000 aşağı motor yapan yaptım demesin diye ;)

Usta'nın emeğine saygım var ama bu bir kıstas olamaz bence...

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu aksam yapacagimiz çöZüm denemeleri motoru komple yikatip hava ve yag filtrelerini degistirmek 10w60(mobil marka)motor yağı koymak ilk denemelerimiz bunlar olacak

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Bu aksam yapacagimiz çöZüm denemeleri motoru komple yikatip hava ve yag filtrelerini degistirmek 10w60(mobil marka)motor yağı koymak ilk denemelerimiz bunlar olacak

İnşallah işe yarar. Biz de sabırsızlıkla neticeyi paylaşmanızı bekliyoruz.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
simdi motor yikamadan geldik usta bu aksam motoru yıkat yarina kadar yag isinsin contadan kaçırma olayı varmi diye bakcaz yarın babam sirketin kademecilerine filtreleri ve yağı degistittirecek. kapakdan da ufak ufak kacirma var gibi yeni yikattik geldik ufak ufak yag parlamasi var gibi kapakta

Ha birde ekleme yapayım bugün şirketin araçlarınin yag bayisinin elemanini yakalamis babam çağırmış konusmus ışte sıkıntıları anlatmış adam aynen şunu demiş abi senin araban iyi kötü 275 bin km yapmış motor sıfır bi motor degil senin yapman gereken şey kullandığın yağı kalinlastirmak demis tavsiyem 10 6p dır demiş babam 10 60 yağı almış 4 lt 105 lira samsun piyasası

Moderatörün son düzenlenenleri:

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Yaptık abi üst kapak contasini degistirip yagi ve filtreleri değiştirdik kapak contasi 20 liraydi yağı koydukdan daha onceden araçta subap sesi vardi 10 60 yag bu sesi kesti

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Hayırlısı olsun.
Ama anlamadığım konu o kadar yağı contadan mı kaçırıyormuş yani? Pek çözemedim açıkçası...

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Hayırlısı olsun.
Ama anlamadığım konu o kadar yağı contadan mı kaçırıyormuş yani? Pek çözemedim açıkçası...
Tabiki o kadar yağı contadan kaçırmaz amaç yağ eksiltmeyi olabildiğince azaltıp önemsiz seviyede mi yoksa acilen motor mu yapılması gerekiyor buna bakmak. Bence doğru bir yöntem.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yaptık abi üst kapak contasini degistirip yagi ve filtreleri değiştirdik kapak contasi 20 liraydi yağı koydukdan daha onceden araçta subap sesi vardi 10 60 yag bu sesi kesti

Çok geçmiş olsun sorunun çözüldüğüne sevindim. Yağ eksiltmeyi de takip edersiniz artık. İlk yağ değişimine kadar bir miktar yağ eksiltme olabilir tam sentetik yağa geçildiğinden ötürü. 2. yağ değişiminde yağ eksiltmesinin çok az ya da makul sınırlar içinde olması gerekir.

SUBAP SESİni de kestiğine sevindim. Tam sentetik yağ kullanmanın önemi işte.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kesilen ses sübap değil, lifter sesi. :) yağ kalın gelir de çamurlaşma yaparsa o ses tekrar gelebilir ama ses haricinde zararı yoktur.

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Abi usta subab demişti lifterde ayni şey değilmi hatta o subab icin subab takımını degistircez demişti degistirtmemistik biz yağdan kaynaklaniyo felanda dememisti

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Subab sizin deyiminizle lifter sesi yağı koydukdan 3 5 saat sonra kesilmişti ama dün tekrar çıktı sesi kesmek için ne yapabiliriz

Üst Alt