Mazda 626 GE (1991-97) Yağ Yakma Sorunu

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Biraz arabanın dilinden anlamak gerekiyor hocam, yağ eksiltmesi başladığında sebebi ve çözümü bulunsa, geriye bu kadar hasar bırakmış motorlar kalmaz... Hep söylüyorum; bizde direksiyon şoförleri makbul, aracının dilinden anlayan değil. Gerçi direksiyon şoförleri de tünelin içinde kafa kafaya çarpışmayı beceriyor ama neyse. :(

Bu miktardaki eksiltmeyi 20-50 yağ bile kesemez gibi geliyor bana. Yağ kalınlığı yükseltilirken, fincan/lifter sesi gelme ihtimalinin ortaya çıktığını da unutmamak gerekir.

Haklısın abi de kaçınılmaz sonu ertelemek için sonuçta. Yağın kalınlığı kesinlikle lifter sesine yol açar gibi bir durum da yok. Tam sentetik yağ kullanımı ve motor iç temizleyici kullanımı ile bu ses azaltılıyor ya da yok ediliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yağın gereğinden fazla kalın veya ince olması lifter sesine sebep olabilir hocam. Böyle bir ihtimal çok yüksek.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Yağın gereğinden fazla kalın veya ince olması lifter sesine sebep olabilir hocam. Böyle bir ihtimal çok yüksek.

Lifter sesine sebep olan motor soğukken yüksek viskozitesinden ötürü ince kanallardan ilerleyememesi, subap iticileri yağlayamaması ve dolayısıyla ses çıkarmasıdır. Bir diğer neden de yağ değişimini zamanında yapmayıp yağın bazı noktalarda balçıklaşmasından ötürü subap iticilere yağın gitmemesidir.
Mobil 1 extended life 10w-60 kalın görülebilir, fakat tam sentetik olduğu gözden kaçırılmamalı, kullanıcılarının da motorum sessizleşti demesi de göz ardı edilmemeli.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İnce olunca da, gerekli basıncı yapamadığı için lifter sesi oluşur. ;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
İnce olunca da, gerekli basıncı yapamadığı için lifter sesi oluşur. ;)

Öyle olsa yeni motorlarda kullanılan 0w-20 yağın subap lifter sesi oluşturması gerekmez miydi? 80bin km.deki 2010 avensisde 0w-20 kullananlar gayet memnun hayatlarından.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Öyle olsa yeni motorlarda kullanılan 0w-20 yağın subap lifter sesi oluşturması gerekmez miydi? 80bin km.deki 2010 avensisde 0w-20 kullananlar gayet memnun hayatlarından.
Gerekmezdi, çünkü o motor, viskozite olarak o yağı kullanmak için imal edilmiştir... 10-40 kullanması gereken veya 5-30 yağ kullanması gereken bir motora, oluşan aşınma ile birlikte sen; 0-20 yağ koyarsan yine lifter sesi yapar...

Viskozitesine ve aşınma payına göre kullanılması gereken yağ değerlerinden daha fazla veya daha düşük viskozitede yağ kullanılırsa, lifter sesi yapma ihtimali var... Ben bunu biliyorum, bunu söylüyorum.

Herkesin özgür iradesine ve motor kaputunun altına müdahale ederek, zorla veya dikte ederek bir şeyleri de kabul ettirmem mümkün olmadığına ve böyle bir niyetimin bulunmadığına göre, herkes istediği yağ viskozitesini kullanabilir, yanlış anlaşılmak da istemem.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Gerekmezdi, çünkü o motor, viskozite olarak o yağı kullanmak için imal edilmiştir... 10-40 kullanması gereken veya 5-30 yağ kullanması gereken bir motora, oluşan aşınma ile birlikte sen; 0-20 yağ koyarsan yine lifter sesi yapar...

Viskozitesine ve aşınma payına göre kullanılması gereken yağ değerlerinden daha fazla veya daha düşük viskozitede yağ kullanılırsa, lifter sesi yapma ihtimali var... Ben bunu biliyorum, bunu söylüyorum.

Herkesin özgür iradesine ve motor kaputunun altına müdahale ederek, zorla veya dikte ederek bir şeyleri de kabul ettirmem mümkün olmadığına ve böyle bir niyetimin bulunmadığına göre, herkes istediği yağ viskozitesini kullanabilir, yanlış anlaşılmak da istemem.

Ülkemiz yağ standartları konusunda geriden geliyor, bunu hepimiz biliyoruz. ABD'de 0-20 kullanılan motor için Türkiye'deki servisler daha 2-3 sene öncesine kadar 10-40 kullanıyorlardı. daha sonradan 5w-30 tam sentetike geçtiler. E madem öyle 0-20 için üretilen araca 10-40 kullanıldı subap sesi mi çıktı? Bu motorlar daha sonradan yetkili servislerde 5-30 daha iyi denilerek (daha önceleri 10-40 daha iyiydi çünkü) o yağ konuldu. Bunun üstüne 70-80 bin km.leri gören hatta eksiltme yapar denilen 0w-20 yi koydular. Ne eksiltme yaptı ne de subap sesi çıktı, motorları sessizleşti ve performansı artırdığı görüldü. Bu tek bir kişinin izlenimi değil,

Buyrun link. Okumak isteyen ilk sayfadan itibaren tartışmaları okuyabilir.
T27-Avensis İçin Motor Yağı Seçimi

Ayrıca bilimsel olarak motor soğukkenki sıcaklık viskozitelerine bakarsak en ince denilen yağın 40 derecedeki viskozite değeri, en kalın yağın 100 derecedeki viskozite değerinden de kalındır. Soğukken her yağ kalınlaşır. O nedenle ilk numarası 0 olan geniş aralıklı yağlar yüksek teknoloji kullanarak üretilmeye başlandı. Bakınız Motul 0w-50. ;)

tdtgcetc.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ülkemiz yağ standartları konusunda geriden geliyor, bunu hepimiz biliyoruz. ABD'de 0-20 kullanılan motor için Türkiye'deki servisler daha 2-3 sene öncesine kadar 10-40 kullanıyorlardı. daha sonradan 5w-30 tam sentetike geçtiler. E madem öyle 0-20 için üretilen araca 10-40 kullanıldı subap sesi mi çıktı? Bu motorlar daha sonradan yetkili servislerde 5-30 daha iyi denilerek (daha önceleri 10-40 daha iyiydi çünkü) o yağ konuldu. Bunun üstüne 70-80 bin km.leri gören hatta eksiltme yapar denilen 0w-20 yi koydular. Ne eksiltme yaptı ne de subap sesi çıktı, motorları sessizleşti ve performansı artırdığı görüldü. Bu tek bir kişinin izlenimi değil,

Buyrun link. Okumak isteyen ilk sayfadan itibaren tartışmaları okuyabilir.
T27-Avensis İçin Motor Yağı Seçimi

Ayrıca bilimsel olarak motor soğukkenki sıcaklık viskozitelerine bakarsak en ince denilen yağın 40 derecedeki viskozite değeri, en kalın yağın 100 derecedeki viskozite değerinden de kalındır. Soğukken her yağ kalınlaşır. O nedenle ilk numarası 0 olan geniş aralıklı yağlar yüksek teknoloji kullanarak üretilmeye başlandı. Bakınız Motul 0w-50. ;)

tdtgcetc.jpg

;)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kabul ettirmeye çalışıyor gibi gözüküyorsam söyleyin o zaman abi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Kabul ettirmeye çalışıyor gibi gözüküyorsam söyleyin o zaman abi.

Öyle görsem ya da öyle olsa söylerim zaten hocam, ama ben tam tersi kendim için kurdum o cümleyi... Bildiğimi, gördüğümü ve tecrübemi aktarırım, ama illaki bu böyle olacak diye dikte etmem demek istedim. Ki; hala aynı düşüncedeyim, burası tartışma platformu bir şeyleri tartışabiliriz, konuşabiliriz... :)

Ancak; ben anlattığım şeyin yüzde yüz doğru, bu olacak gibi düşüncelerde değilim... Olayın farklı bir boyutu da; anlaşılmadığım konuda, tartışmak istemem veya aynı şeyleri tekrar tekrar yazma durumunda da değilim. Çünkü; ikimiz de olayın farklı yerlerini yazıp çiziyoruz.

;)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Arkadaşlar aracin komple sıfır motoru ne kadardır acaba gecen sanayide parcacida sıfır mazda motoru vardı fiyatını sormak aklima gelmedi şimdi biz bi sıfır motorun fiyatini bide simdikinin tamir fiyatini ogrenip karar vermeye calisacaz

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar aracin komple sıfır motoru ne kadardır acaba gecen sanayide parcacida sıfır mazda motoru vardı fiyatını sormak aklima gelmedi şimdi biz bi sıfır motorun fiyatini bide simdikinin tamir fiyatini ogrenip karar vermeye calisacaz
Bu tarz konularda fiyat tecrübem yok çok şükür... :) @Eray belki ip ucu verebilir :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Arabanın 2 katı fiyatı...

RX-8 sandık motor en son bildiğim kadarıyla 22 bin tl civarıydı. O da olsa olsa 15-20 arasıdır.
İşini iyi bilen ustada (Adem usta) rektefiye ile motor fabrikadan çıkmış gibi olur.

Kimi otoritelere göre yağ konusunda olduğu gibi rektefiye konusu da çelişkilidir, özgür irade tabi.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
RX-8 sandık motor en son bildiğim kadarıyla 22 bin tl civarıydı. O da olsa olsa 15-20 arasıdır.
İşini iyi bilen ustada (Adem usta) rektefiye ile motor fabrikadan çıkmış gibi olur.

Kimi otoritelere göre yağ konusunda olduğu gibi rektefiye konusu da çelişkilidir, özgür irade tabi.
Rx sandık 12 bin civarı diye biliyorum

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Abi rx 8 nere 626 nere etmeyin gözünüzü sevem ;)

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME

Mazda'larda araç eskidikçe parça fiyatları artıyor hocam. 626'nın sandık motoru 20-25 vardır en az :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Abi arabayi 10 a aldik zaten :) bu boyle olmayacak bugun parcaciyi arayip sorucaz servislerde o fiyatlar dogru olabilir

Üst Alt