Mazda 626 GE (1991-97) Rölanti Sorunu Olanlar İçin

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
@hakan_emre 'nin bu isteği üzerine bu akşam Kuzu'yu yüke bindireceğim diye biraz ağlattım. :p

Araç durur vaziyette iken klimayı açtığımızda radyatör fanının devreye girmesinin, kısa far ve uzun farların da açılıp kapanmasının rölanti/devir saati üzerindeki tepkilerini görebileceğiniz video aşağıdadır.
Genel itibariyle çok fazla değişim yaşamasa da -sabit durduğum için- radyatör fanın devreye girişi ve çıkışı esnasında ve uzun farları açma-kapama esnasında devirde 1000'e doğru yükselişler ve 700'e doğru düşüşler görülmekte. Aracı titretmediği için, zaten olduğum yerde uzun farlarla açık durmayacağım göz önünde bulundurulursa ve yürür vaziyette devir her daim şu ankinden yüksekte olacağı -ve daha iyi şarj yapacağı- düşünülürse sıkıntı yok gibi. :harika: (Yoksa var mı? :krktm: Neyse hafta sonu Usta'ma sorarım var derseniz de...)
Ayrıca daha önceki bazı konularda bahsettiğimiz "rölantide klima açıkken klima kompresörünün cızırdaması sorunu"na ilişkin bazı yerlerde sesleri de duyabilirsiniz. Korkulacak bir şey yok, araç yürürken yapmıyor. Hala yaşıyorum içiniz rahat olsun. :koptum:

Kaçıranlar için bir önceki videomuz da burada: :D

Hamdi ağbi senin videolarda olan devir durakları bizim guzuda yok sorun nerde acaba bizimki birden düşüyor sonra yükseliyor ayarlı olan devire

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hamdi ağbi senin videolarda olan devir durakları bizim guzuda yok sorun nerde acaba bizimki birden düşüyor sonra yükseliyor ayarlı olan devire

İşin mantığını bilmek gerekiyor, sorduğuna göre bilmediğin anlaşılıyor, bu durumda da anlatmak beyhude çaba olur. Tavsiyem hiç kurcalama. :)

MAZDA626

Katılımcı
Araç Markası
1994-Mazda626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
İşin mantığını bilmek gerekiyor, sorduğuna göre bilmediğin anlaşılıyor, bu durumda da anlatmak beyhude çaba olur. Tavsiyem hiç kurcalama. :)
Kalsın o zaman agbi :)
Geçen bi ara gözüm çarptı benzinde çalıştırdığım zaman 4 bin devir gaz verip bırakınca devir 1500 1000 ve 0 stop ediyordu benzinde düzeldi sonra şimdi durak murak yok Allaha şükür dümdüz gidiyor :) :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Bunun bir çok nedeni olabilir. Şimdi yanlış yönlendirmek istemem sayacaklarımla. O yüzden saymıyorum. :)

Ha bir de bu duraklar araç yürürken bende de olmuyor. Araç yürürken boşa alındığında mesela devir ibresi hızlıca düşüyor 800'e ve hafif 1000 'lere çıkıp 800'e geri dönüyor. Toplamda 1 saniyelik bir olay hepsi.
Normali nasıldır, benimki normal midir bilemiyorum tabi.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Guzuda yaklaşık 1 haftadır LPG ye Geçişte rölanti sorunu yaşıyorum.
Sorun şöyle:
Sabahları işe giderken ilk çalıştırmada malumunuz olduğu üzere rölanti 1 in biraz üzerinde sonra 900 civarına düşüyor. LPG ye eskiden daha çabuk geçerken şimdi biraz daha zaman alıyor. Araçla yaklaşık 2 km kadar gittikten sonra hararet göstergesi olması gereken yere geliyor ama hala LPG ye geçmemiş oluyor. 2 gündür gözlemliyorum, bahsettiğim kadar mesafe alınca kırmızı ışığa takılıyorum, beklerken rölanti birden 1500 civarına çıkıyor, yeşil yanıp devam ettiğimde yaklaşık 300-400 m sonra LPG ye geçiyor, geçtikten sonra rölanti olması gerektiği gibi 900 civarında sabit duruyor. Bu sıkıntıyı sabahları yapıyor, akşam daha çabuk LPG ye geçiyor ve bu sıkıntı olmuyor.
Hangi noktaya yoğunlaşmak lazım?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lpg ayarı ile işe başla bence. Geçiş ısı ayarı bozuk mu? Sistemin suyunu kontrol et, tam mı?

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sanırım sistemde hava var. Durduk yere Rolanti yükselmesi ayarlarla ilgili olmadığını düşündürdü bana. Radyatör havasını (varsa) alıp eksik suyu tamamlayıp tekrar gözlemleyin derim.

alican

06 MZD 49
Araç Markası
1993 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Bordo-Sedan
Soğutma sistemi suyu veya radyatör kapağı su kaçırıyor olabilir.Ben radyatör kapağını sıfır taktım yine kaçırıyordu.Sonra yeni kapak aldım suyu tamamladım sorun bitti.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sanırım sistemde hava var. Durduk yere Rolanti yükselmesi ayarlarla ilgili olmadığını düşündürdü bana. Radyatör havasını (varsa) alıp eksik suyu tamamlayıp tekrar gözlemleyin derim.
Sitemde hava olsa sürekli rölanti dalgalanması yapmaz mıydı can? LPG ye geçtikten sonra sıkıntı olmuyor, suyunu tekrar kontrol edeyim bakalım, haftasonu da LPG ustamı ziyaret edeyim

Son düzenleme:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sitemde hava olsa sürekli rölanti dalgalanması yapmaz mıydı can? LPG ye geçtikten sonra sıkıntı olmuyor, suyunu tekrar kontrol edeyim bakalım, haftasonu da LPG ustamı ziyaret edeyim
Sürekli dalgalanma yapmıyor, havanın gaz kelebeğine denk gelmesi lazım ki su ısınınca basınç ve devirdaimle en yüksek nokta olan gaz kelebeğine geliyor olabilir. Daha sonra sıkışan hava Devirdaimle dolaşıyor da olabilir ama sürekli gaz verdiğiniz müddetçe farketmeyebilirsiniz.
Mesela bende bir kere arabayı burnu yükseğe gelecek şekilde park ettiğimde dalgalanma yapmıştı. Daha sonra bu şikayetle gittiğimde havası alınıp suyu tamamlanmıştı. Daha sonra komple hortum kontrolü, Radyatör hortumlarının orjinalle değişimi ve radyatör değişimi sonrası problemi çözdük. Eskiden hafif hafif su eksilmesi yapıyordu yedek au deposunda, o bile kesildi. En son ki bakımdan sonra hiç eksilme veya dalgalanma yok.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sistem suyunu kontrol ettim, su ekleyim dedim, su gitmiyor taşıyor, suyla ilgili sorun yok gibi
Diğer etmenlere bakacağım
Ya LPG ya kalorifer radyatöründe sıkıntı var

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Radyatörden su almayınca yedek depoyu doldurdum, hiç su kalmamış orada. Bizim guzuların çoğunda yedek depo sistemi sağlıklı çalışmadığı için radyatörden ara ara kontrol ediyorum suyu.
Bu sabah sıkıntı yaşamadım, LPG ye de çabuk geçti.
Nasıl oldu bilmiyorum ama sıkıntı yok şu an :harika:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Radyatörden su almayınca yedek depoyu doldurdum, hiç su kalmamış orada. Bizim guzuların çoğunda yedek depo sistemi sağlıklı çalışmadığı için radyatörden ara ara kontrol ediyorum suyu.
Hem suyu doldurdum diyorsun hem de nasıl oldu diyorsun... :) Guzucuk susuz kalmış işte. Geçmiş olsun. :)

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Ben kontrol etmişsinizdir diye yedek su deposuyla ilgili uyarıda bulunmamıştım. Geçmiş olsun diyelim. :)

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Hem suyu doldurdum diyorsun hem de nasıl oldu diyorsun... :) Guzucuk susuz kalmış işte. Geçmiş olsun. :)

Ben kontrol etmişsinizdir diye yedek su deposuyla ilgili uyarıda bulunmamıştım. Geçmiş olsun diyelim. :)

Yedek depodan suyu tamamlamadığını düşündüğüm için oraya odaklanmamıştım :D, genelde radyatörden kontrol ediyordum. Sistem çalışıyor galiba, sabah baktım yedek depo azalmıştı bayağı, oradan tamamlamış sanırım. Tekrar dolduracağım yedek depoyu. Radyatör kapağından ve hortumlardan kaçırmadığını düşünüyorum. Şimdilik sıkıntı görünmüyor. Bir süre takip edeyim bakalım, olmazsa orijinal 1.1 bar kapak alacağım servisten

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Yedek depoyu iki veya üç kez doldurduktan sonra yine eksiliyorsa sistemde kaçak vardır. Fokurdama yapıyorsa büyük ihtimalle radyatör kapağında sorun vardır. Değilse de sistemi sıkı sıkı kontrol et, önemli bir konu çünkü. Allah korusun.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Yedek depoyu iki veya üç kez doldurduktan sonra yine eksiliyorsa sistemde kaçak vardır. Fokurdama yapıyorsa büyük ihtimalle radyatör kapağında sorun vardır. Değilse de sistemi sıkı sıkı kontrol et, önemli bir konu çünkü. Allah korusun.
Fokurdama dediğin olay tam olarak nasıl oluyor abi?
Daha önce 3 farklı hortum değişmişti, yedek depoda ufak çaplı delik de olabilir belki, ama akıntı, sızıntı gözlemlemedim
Sıkı şekilde takip ediyorum bakalım

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fan devreye girdikten sonra stop ettiğinde yedek su kabında fokurdama olur ve su taşırır. Bunun temel sebebi radyatör kapağından kaçırmasıdır.

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Sanırım hortumlarda sorun var, aracın altına bakıyorum su damlatıyor yine, yedek depoyu fazlasıyla doldurdum belki fazla suyu atıyordur diyeceğim ama aradan 3 gün geçti yine damlama var,
En kısa zamanda yasin ustaya uğrayıp bir kontrol ettireyim ya da maliyet çok yüksek değilse servise de gidebilirim duruma göre

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sanırım hortumlarda sorun var, aracın altına bakıyorum su damlatıyor yine, yedek depoyu fazlasıyla doldurdum belki fazla suyu atıyordur diyeceğim ama aradan 3 gün geçti yine damlama var,
En kısa zamanda yasin ustaya uğrayıp bir kontrol ettireyim ya da maliyet çok yüksek değilse servise de gidebilirim duruma göre
Önemli bir konu ihmal etme bence.

Üst Alt