Mazda 626 GE (1991-97) Radyatör - Hortum Değişimi ve Hava Alma

böcek

Katılımcı
Arkadaşlar sistemde hava olup olmadığı nasıl anlaşılır ve varsa nasıl alınır

Moderatörün son düzenlenenleri:

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
S.a abiler. Bugün motora giren kısa su hortumu delinmiş oradan şu fışkırıyor. An itibariyle o boruyu söktük yerine geçici bişey uydurcaz. Asıl sorum bunlar hava yapar mı yaparsa nasıl alınır falan bide bunu neden yapar yardımlarınızı bekliyorum.

Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
S.a abiler. Bugün motora giren kısa su hortumu delinmiş oradan şu fışkırıyor. An itibariyle o boruyu söktük yerine geçici bişey uydurcaz. Asıl sorum bunlar hava yapar mı yaparsa nasıl alınır falan bide bunu neden yapar yardımlarınızı bekliyorum.
Aynı hortum mu bilmiyorum da benim de başıma gelmişti. Hortum yan sanayi olduğundan sıcakta genleşip kayışa sürtmüş. Burada paylaşmıştım:
Mazda 626 GE (1991-97) Fan Sorunu
En kısa sürede değiştirmenizi öneririm. Değiştirirken de zaten ustanız su eklediğinde boğaz kelebeğinin oradan havasını alacaktır. Siz kendiniz alacaksanız da forumda nasış yapıldığı bir kaç konu olarak mevcut. Örneğin:
Soğutma Suyunun Değiştirilmesi

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sanırım radyatör üst hortumunun altındaki ufak boruyu kastediyorsunuz. Termostat bölgesinden gelip direkt olarak müşürlerin altına giren hortum. Eğer sadece hortum delindiyse hortumu uygun ölçülerdeki muadili ile değiştirebilirsiniz ama boruda delik varsa biraz uğraştıracak. Eğer aynı yerden bahsediyorsak o bölgedeki boruyu sakın kauçuk boruyla değiştirmeyin. Isı nedeniyle patlayacaktır.

Sistem su kaçırdıysa zaten kesin hava yapmıştır. Hava yapmasının sebebi artan basıncın dışarı kaçmasından sonra yerine aynı noktadan hava girmesinde yatıyor.

Daha önce bir yerlerde tarif etmiştim ama bulamadım şimdi. Hortumları siz tamir edecekseniz, herhangi bir ustaya götürmeyecekseniz sistemdeki hava şöyle alınıyor;

Hortumları tamir ettikten sonra radyatöre ağzına kadar su ilave edin, kapak açık kalsın ve elinizde su hazır bulunsun. Kapağı kapatmadan motoru çalıştırın ve hızla radyatörde eksilen suyu takviye etmeye başlayın. Radyatör ağzına kadar dolduktan sonra kapağı kapatın ve gaz kelebeğinin üstündeki hortumu çıkarın, sistem içindeki hava oradan çıkacaktır, hortumdan ufak ufak su doldurmaya başlayın. Taştığı anda hortumu geri takın. Zaten su da ısınmaya başlayacaktır bu nedenle elinizi yakmamaya dikkat edin. 1-2 defa fan açıp kapattıktan sonra motoru kapatın ve soğumaya bırakın. Bu sıcak havada soğuması saatler alacaktır. Birkaç saat sonra gaz kelebeğindeki hortumu tekrar çıkarın, kalan az miktardaki hava tekrar çıkacaktır. Su ilave edip yerine takın.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Hortumları tamir ettikten sonra radyatöre ağzına kadar su ilave edin, kapak açık kalsın ve elinizde su hazır bulunsun. Kapağı kapatmadan motoru çalıştırın ve hızla radyatörde eksilen suyu takviye etmeye başlayın. Radyatör ağzına kadar dolduktan sonra kapağı kapatın ve gaz kelebeğinin üstündeki hortumu çıkarın, sistem içindeki hava oradan çıkacaktır, hortumdan ufak ufak su doldurmaya başlayın. Taştığı anda hortumu geri takın. Zaten su da ısınmaya başlayacaktır bu nedenle elinizi yakmamaya dikkat edin. 1-2 defa fan açıp kapattıktan sonra motoru kapatın ve soğumaya bırakın. Bu sıcak havada soğuması saatler alacaktır. Birkaç saat sonra gaz kelebeğindeki hortumu tekrar çıkarın, kalan az miktardaki hava tekrar çıkacaktır. Su ilave edip yerine takın.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hocam çok güzel açıklamışsınız saolun. Size geç teşekkür ettim ama dediklerinizi ustaya tarif ettim yaptı çok işime yaradı yani. Bayram günü usta bulmakta zorluk çektim. Transit hortumu tam oturdu onu kesip taktik yerine.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Sorun çözüldüyse ne mutlu. :)
Aynen o sorun cozuldu ama aracı stop ettikten sonra fıkırtı fokurtu gibi sesler geliyo bi süre. Geçer diye bekliyorum ama geçeceği yok sanırım. Gıcık olmaya başladım

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Aynen o sorun cozuldu ama aracı stop ettikten sonra fıkırtı fokurtu gibi sesler geliyo bi süre. Geçer diye bekliyorum ama geçeceği yok sanırım. Gıcık olmaya başladım
Hava kalmış sistemde. İlk çalıştırmada geliyor olmasın?
Ses kalorifer peteklerinin oradan geliyorsa zamanla geçer. ;)
İlla ki hemen geçsin derseniz de yukarıda @aurora nın anlattığı yöntemi uygulayın.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Hava kalmış sistemde. İlk çalıştırmada geliyor olmasın?
Ses kalorifer peteklerinin oradan geliyorsa zamanla geçer. ;)
İlla ki hemen geçsin derseniz de yukarıda @aurora nın anlattığı yöntemi uygulayın.
Çok teşekkür ederim. Yarın bu işle ugrasicam. Yag da eksilmiş gibi görünce başka sikintilar da mı var diye bi dert oldu içime. Yaklaşık 7 bin km önce 10w 60 yağ koymuştum. Onu eksik görünce içim cız etti

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çok teşekkür ederim. Yarın bu işle ugrasicam. Yag da eksilmiş gibi görünce başka sikintilar da mı var diye bi dert oldu içime. Yaklaşık 7 bin km önce 10w 60 yağ koymuştum. Onu eksik görünce içim cız etti
Yağ değişimi gelmiş de geçmiş bile. :)
Ne kadar eksiltme var şuan?
10-60 kullandığınıza göre daha önce bir eksiltme yaşadınız sanırım?
Aynı km'de 10-40 ne kadar eksiltiyordu? Ya da mesela 5000 km'de kaç litre?

Eğer ki 7000 km'de 10-60 ile eksiltilen yağ oranı ile 10-40 da eksilen yağ arasında çok bir fark yoksa 10-40 kullanıp 5000'de bir yağı değiştirmenizi öneririm. Hem böylece yakıttan ve yağ maliyetinden tasarruf etmiş, hem de motoru daha akışkan bir yağ ile yormayarak, daha taze bir yağ ile korumuş olursunuz.
Ayrıca bizim motorların yağ değişim ömrü üstadların önerdiği üzere zaten 5000 km'dir.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Abi full de idi. 4 litre koymuştum. Şimdi f ile l arasında biyerde. Bayraktar hocam arabanın daha önceki yağ olayını bilmiyorum. Yeni almıştım. Aldığım adam 8 bin de falan yaklaşık 1 litre gibi gidebilir demişti. Bende daha geç eksiltsin havalarda ısınıyor diye 10w 60 koyup bi denemek istemiştim. Ama beni tedirgin eden 10w 60 da eksiltiyosa motor revizyon ister demişlerdi biyerlerde. Kafam karışık şuan yani :)

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abi full de idi. 4 litre koymuştum. Şimdi f ile l arasında biyerde. Bayraktar hocam arabanın daha önceki yağ olayını bilmiyorum. Yeni almıştım. Aldığım adam 8 bin de falan yaklaşık 1 litre gibi gidebilir demişti. Bende daha geç eksiltsin havalarda ısınıyor diye 10w 60 koyup bi denemek istemiştim. Ama beni tedirgin eden 10w 60 da eksiltiyosa motor revizyon ister demişlerdi biyerlerde. Kafam karışık şuan yani :)
"F" ile "L" arasında yarım litre eksilttiğini düşünürsek 7000 km için çok önemli değerler değil bence. 10-40 koysaydınızda ortalama olarak 4000-5000'de 0,5 lt eksiltme yapacaktı. Bence çok kafayı takacak şeyler değil bu değerler. Kaldı ki revizyon falan demişler. Böyle bir eksiltme için motoru açmak, kaporta çizildi diye aracı komple boyatmak demektir. Param var derseniz tercih meselesi tabi. :)
Sizin guzuların kullanım kitapçığında bile "şu kadara kadar eksiltmesi doğaldır" diye ibare vardr. Bana hiç yağ eksiltmeyen bir FS motor getirin, guzumu bedava vericem. ;) Benim aracımda sizinkinin üç katı eksiltme var, o yüzden çok araştırdım, çok sordum. Yine tekrar edeyim yağınızı 5000'de bir değiştirmek üzere seçim ve ona göre planlayın. Aracınızı bu kadar yağ yakıyor diye 60'larla falan boşuna yormayın derim. ;)

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
10-40 ile değişim yap ve gözlemle.
Abi dediğin gibi 10w40 moly koydum bi deniycem. Bayraktar hocam içime şu serptin resmen teşekkür ederim. Şimdi farklı bir sıkıntıya geçiyorum izninizle :) veli abi sen bilirsin stop edince fokurtu oluyor demiştim sende radyator kapağını degistir demiştin. Hemn yan sanayi bişey takmistim duzelmisti. Ben sonra rahat edemedim orjinalini alıp taktım. Şimdi gene fokurtu var ve usta radyatör kapağı arızalı dedi. Orjinali ni iade et dedi. Şuan başka bir kapak taktik deniyoruz. Ben çok kıl oldum bu olaya sizce orjinal kapak gerçekden bozuk çıkar mı ya

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Abi dediğin gibi 10w40 moly koydum bi deniycem. Bayraktar hocam içime şu serptin resmen teşekkür ederim. Şimdi farklı bir sıkıntıya geçiyorum izninizle :) veli abi sen bilirsin stop edince fokurtu oluyor demiştim sende radyator kapağını degistir demiştin. Hemn yan sanayi bişey takmistim duzelmisti. Ben sonra rahat edemedim orjinalini alıp taktım. Şimdi gene fokurtu var ve usta radyatör kapağı arızalı dedi. Orjinali ni iade et dedi. Şuan başka bir kapak taktik deniyoruz. Ben çok kıl oldum bu olaya sizce orjinal kapak gerçekden bozuk çıkar mı ya
Radyatör orjinal değil mi yoksa deyip içine bir dert atayım :D

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Güzel yağ seçimi. ;) Yağı gözlemleyin sık sık kontrol edin. 5000 km'de yarım litreye kadar olabilecek eksiltme (kendi görüşüme göre) hiç kafayı takacak bir durum değildir. Ayrıca 10-60'tan sonra 10-40'ta yakıt tasarrufu açısından çok fark ettirecektir emin olun. Şuan uzun yolda sakin sürüşlerde 100 km'de 6 litreyi rahatlıkla görebiliyorum. ;)
Veli Abi sizin guzuları daha iyi bilir haliyle ama ben de bir kaç tecrübemi yazayım. Geçenlerde aracı ilk çalıştırdığımda aralıklı olarak 15-20 saniye süren, gaza bastıkça daha çok duyulan ve kalorifer kısmından gelen şırıltı sesini başlatan şeyin bir gün önce araç sıcakken radyatör kapağını açıp, sistemin hava almasına bağlamıştım. Dediğim gibi sonraki bir kaç kullanışımda kendiliğinden düzelmişti. Siz de şuan kapağı açıp kapatırken hava aldırmış ve sesi yeniden hortlatmış olabilirsiniz. :)
Bir de radyatör kapağı yan sanayi olarak hangi marka ve kaç bar? Bunlar da önemli noktalar kapak için.

RGM

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626 GF
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Güzel yağ seçimi. ;) Yağı gözlemleyin sık sık kontrol edin. 5000 km'de yarım litreye kadar olabilecek eksiltme (kendi görüşüme göre) hiç kafayı takacak bir durum değildir. Ayrıca 10-60'tan sonra 10-40'ta yakıt tasarrufu açısından çok fark ettirecektir emin olun. Şuan uzun yolda sakin sürüşlerde 100 km'de 6 litreyi rahatlıkla görebiliyorum. ;)
Veli Abi sizin guzuları daha iyi bilir haliyle ama ben de bir kaç tecrübemi yazayım. Geçenlerde aracı ilk çalıştırdığımda aralıklı olarak 15-20 saniye süren, gaza bastıkça daha çok duyulan ve kalorifer kısmından gelen şırıltı sesini başlatan şeyin bir gün önce araç sıcakken radyatör kapağını açıp, sistemin hava almasına bağlamıştım. Dediğim gibi sonraki bir kaç kullanışımda kendiliğinden düzelmişti. Siz de şuan kapağı açıp kapatırken hava aldırmış ve sesi yeniden hortlatmış olabilirsiniz. :)
Bir de radyatör kapağı yan sanayi olarak hangi marka ve kaç bar? Bunlar da önemli noktalar kapak için.
Valla hocam ben orayı hiç rahat bırakmıyorum takıntı oldu surekli açıp bakıyorum. Markası japon bişeydi adini hatırlamıyorum. 1.1 bardi sanırım.

Üst Alt