Mazda 323 BJ (1999-03) Motor Takozu/Motor Kulağı

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
bütün takozlarım yan sanayi ve tayvan malı rahatsız edici bir titreşim yok olsa duramam zaten ;)
@halilkirikkale kodlar 1.5 1.6 ve 1.8 motorlar olduğu için bu şekilde benim aracım 1.8 fotoğrafları çekmiştim ,istanbul vizyon otodan aldık jakoparda da doğru kodlar ile mevcuttu istersen b uralara bir sor tecrübeli firmalar
ben fotoğrafları kurcalayayım en azından benim kodları almazsın böyle bir eleme yapılabilir ama yine 1.5 ile karışma ihtimali var tabi :)

skyline

Fedakarlık yoksa, zafer de olmaz.
Araç Markası
'99 Mazda 1.8 323F GT
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri HB
1.8 in şeması
366C54DD-70CD-4AF0-8A22-410399A62F2C.jpeg

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
BJ kasalarda takozun tanesine 600 TL vermek bana göre israf. Otomatik olursa titreşim belki rahatsız edebilir ama manuel olanlarda rahatsız edecek kadar titreşim gelmiyor kabin içine. Benimkinin 3 tanesi yan sanayi sadece akü altındaki fabrikasyondu rahatsız edici bir durum yoktu. Belki diğer modellerde durum farklı olabilir. Sağ ön tarafı ve şanzıman ön kulağı kendiniz değiştirebilirsiniz ama arkada kalan epey sıkıntı lifte kalkması gerekir.

Son düzenleme:

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Dün sağ ve sol motor takozlarını değiştirdim.Aldığım takozlar yan sanayi ikisini 180 liraya aldım. Eski takozlar çok fena olmuşlar iyi de değişmişim.Değişim öncesi araç rolantide çalışırken aracı D'ye alınca aşırı derece titreşim oluyordu direksiyon ve kapı döşemelerinde bide üzerine klimayı açınca masaj yapıyordu resmen.Ayrıca yolda giderken gazdan ayağınızı çekip tekrar gaza yüklenince vuruntu oluyordu. Değişim sonrası kabin içindeki titreşim yok denecek kadar azaldı ayrıca hareket halindeyken oluşan vuruntu da yok artık.Tek sorun rolantide çalışırken ön tampon,lambalar ve çamurluk kısımları fazla titriyor adam gibi bir usta bulursam sente ayarına bir baktırmayı düşünüyorum sanki biraz fazla titreşimli çalışıyor motor.

Ekli dosyalar

• IMG_20180603_152255.jpg
    IMG_20180603_152255.jpg
    509.6 KB · Görüntüleme: 44
  • IMG_20180603_152335.jpg
    IMG_20180603_152335.jpg
    566.6 KB · Görüntüleme: 44

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Dün sağ ve sol motor takozlarını değiştirdim.Aldığım takozlar yan sanayi ikisini 180 liraya aldım. Eski takozlar çok fena olmuşlar iyi de değişmişim.Değişim öncesi araç rolantide çalışırken aracı D'ye alınca aşırı derece titreşim oluyordu direksiyon ve kapı döşemelerinde bide üzerine klimayı açınca masaj yapıyordu resmen.Ayrıca yolda giderken gazdan ayağınızı çekip tekrar gaza yüklenince vuruntu oluyordu. Değişim sonrası kabin içindeki titreşim yok denecek kadar azaldı ayrıca hareket halindeyken oluşan vuruntu da yok artık.Tek sorun rolantide çalışırken ön tampon,lambalar ve çamurluk kısımları fazla titriyor adam gibi bir usta bulursam sente ayarına bir baktırmayı düşünüyorum sanki biraz fazla titreşimli çalışıyor motor.
Güle güle kullan, yan sanayi kulaklar tam olarak titreşimi kesmez bir miktar hissedilir motor titreşimi.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Teşekkürler Oğuzhan hocam. Motor takozlarının üçünü ben değiştirdim ve üçü de yan sanayi.Araç içinde hissedilir bir titreşim yok şu an ama ön tamponda aşırı titreşim oluyordu buda canımı sıkıyordu.Birkaç gün önce söktüm ön kısmı ve anladığım kadarıyla radyatörlere gelen hortumlar baya bir titreşim yaratıyor.Klima radyatörünün borusu metal zaten ve soğutma radyatörünün hortumları da baya bir titreşim yapıyor.Klima radyatörünün borusunu biraz kastırdım ve soğutma radyatörünün lastiklerine takviye yaptım titreşim biraz azaldı gibi.Bakalım başka çare bulabilecek miyim.

Murat26

Sessiz
Araç Markası
Mazda
1.6i ZM motor için: Orjinal Motor takozlarının Güncel Fiyatları

B25F-39-040B MAZDA Rubber no.1,eng.mtg. 935 TL
B25D-39-050C MAZDA Rubber no.2,eng.mtg. 1012 TL
B25D-39-06YC MAZDA Rubber no.3,eng.mtg. 1905 TL
B25D-39-070C MAZDA Rubber no.4,eng.mtg. 911 TL

Yorumsuz...

MetinU

Aktif
Araç Markası
'99 Mazda 323 GT
Araç Renk ve Tip
Bordo - Sedan
Partsouq sitesinde 35$ olan takoz burada nasıl oluyor da 173$ oluyor?
İnsan gerçekten hayret ediyor.

40661

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Ekli dosyayı görüntüle 40661
Sadece takoz için değil bakarsanız bir çok parçada aynı şeyin olduğunu görürsünüz. Bir kaç servise sordum ama net bir cevap alamadım bu konuda. İşleyişi bilmediğim içinde yorum yapamıyorum. Ama genelde ABD menşeli sitelerde bu durum oluyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Ekli dosyayı görüntüle 40661
Sadece takoz için değil bakarsanız bir çok parçada aynı şeyin olduğunu görürsünüz. Bir kaç servise sordum ama net bir cevap alamadım bu konuda. İşleyişi bilmediğim içinde yorum yapamıyorum. Ama genelde ABD menşeli sitelerde bu durum oluyor.

Vergi... :hhhhhh:
Çuvalla para kazanayım diye düşünen ticaret elemanları...

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Ticaret ahlakı denen şeyi kaybettik malesef. Lüks merakı ve kısa yoldan az emek harcayıp çok para kazanmayı düşünen tüccarlar neredeyse her yerde ve her sektörde karşımıza çıkıyor. Ben Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum tatil için Türkiye'ye gittiğimde burası ile fiyat farkını görünce kafayı yiyorum resmen.Mesela oradan 9,5 ve 10tl ye aldığım iki farklı marka diş macunu burada 35tl ve bunlar Türkiye'den buraya gelen ürünler.Üstelik birçok firma sahte beyanla ödemesi gereken KDV ve Gümrük vergilerini neredeyse sıfıra indiriyor.Yani hem devleti soyuyor hemde halka geçiriyor ve sonrada halktan şikayet gelince halkı devletin üzerine sürüyor.Esnaflık kültürünü ve ticaret ahlakını tekrar oluşturamazsak bu durum böyle gidecek.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ticaret ahlakı denen şeyi kaybettik malesef. Lüks merakı ve kısa yoldan az emek harcayıp çok para kazanmayı düşünen tüccarlar neredeyse her yerde ve her sektörde karşımıza çıkıyor. Ben Kuzey Kıbrıs'ta yaşıyorum tatil için Türkiye'ye gittiğimde burası ile fiyat farkını görünce kafayı yiyorum resmen.Mesela oradan 9,5 ve 10tl ye aldığım iki farklı marka diş macunu burada 35tl ve bunlar Türkiye'den buraya gelen ürünler.Üstelik birçok firma sahte beyanla ödemesi gereken KDV ve Gümrük vergilerini neredeyse sıfıra indiriyor.Yani hem devleti soyuyor hemde halka geçiriyor ve sonrada halktan şikayet gelince halkı devletin üzerine sürüyor.Esnaflık kültürünü ve ticaret ahlakını tekrar oluşturamazsak bu durum böyle gidecek.

Bülent; koş abicim koş, diş macunu işine giriyoruz... Merdiven altı imalatçı buluyoruz ve voleyi iki kez vuruyoruz... :koptum: Bu sefer kesin yırttık... :mzkdnlmk::ssrtcbya:

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Benim sağ kopuk, yan sanayi arayıp bulamamıştım son zamanda alan varmı ?

yakup

Aktif
Araç Markası
2009 - Mazda 6
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Exclusive
Aynen Adem Usta sormuştu gönderdiler hatalı çıkmıştı. 3-4 ay önce tekrar parça almıştım o zaman yine sordum yoktu ellerinde.

suleyman

Aktif
Araç Markası
MAZDA 6 GG AT 2.0 HB
Araç Renk ve Tip
Titanyum gri
Aynen Adem Usta sormuştu gönderdiler hatalı çıkmıştı. 3-4 ay önce tekrar parça almıştım o zaman yine sordum yoktu ellerinde.
bende vizyondan almıştım ama jakopar ile de görüşmüştüm ellerinde vardı 1 sene önce kadar.

halilkirikkale

Katılımcı
Araç Markası
2000 Mazda 323
Arkadaşlar geçen yıl aracımın sağ ve sol motor kulaklarını yan sanayi kulaklar ile değiştirmiştim ikisini 180 lira gibi bir paraya almıştım.Ama aşırı titreme yapıyordu,rolantide resmen koltuk masajı yapıyordu araç. Burada çıkma parça satan bir yerden sağ kulağı orjinal çıkma aldım titreşim büyük ölçüde gitti ama sol şanzıman tarafını bulamadım. Türkiye'de parçacılarda 100 ile 250 arası fiyat verenler var hepsi de Tayvan malı diyor. 230-250 civarı isteyenler Mounteng-Tongyang ve Ashimori diye marka sorun yaşamazsın dediler.İçinizde bu markaları duyan bilen var mıdır? Üzerindeki yan sanayi sol kulak eline aldığında kauçuğu yumuşak kaliteli duruyor ama gel gelelim hem titreşim yapıyor hemde vites geçişlerinde hafif vuruntu.

Son düzenleme:

Üst Alt