Mazda 323 BG (1989-94) Triger Kayışı ve Motor Hakkında Sorularım Var

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
10-60 peki kışın o da lifter sesinin artmasına sebep olabilir mi Oğuzhan

Motorun sağlığı mı lifter sesi mi? 0-40 kullanmama rağmen çok soğuk havalarda ilk 1 dakika lifter sesi gelebiliyor. Eski araçlarda hayli hayli gelir, takılmamak lazım.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Motorun sağlığı mı lifter sesi mi? 0-40 kullanmama rağmen çok soğuk havalarda ilk 1 dakika lifter sesi gelebiliyor. Eski araçlarda hayli hayli gelir, takılmamak lazım.
sağolun tabiki motorun sağlığı,ama lifter sesinin gelmesi de motorun sağlıksız çalıştığının göstergesi midir diye düşünmüştüm o amaçlı yazmıştım..neyse çok şükür 1800 kmdir 20-50w yağı koyunca eksiltme problemi hala yok:)

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
1534006945606.png

böyle birşeyin mümkün olma ihtimali var bence ama subablar çok uzamıyorsa ,sıkıştırma odası hacmi büyükse ve pistonlar üzerinde subaplar için çukur varsa vs.
Mesaj otomatik birleştirildi:

var mı bir bilgisi olan

Otomotivci

Rölanti
Araç Markası
1994 - Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Bordo - Hb
Biri gruba yazmış işte triger kayışımızıda değiştirdik vs. yabancı bir adamda yorum yapmış çevirdim ben türkçeye ve adamın dediğine göre mazda 100bin km de kayış değiştirmeyi öneriyor çünkü arabanın motoru kayış kopduğun da pistonlar açık kalan subaplara çarpmıyor ve piston subap ikilisi zarar görmüyor bundan dolayıda motora birşey olmadığını söylüyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Biri gruba yazmış işte triger kayışımızıda değiştirdik vs. yabancı bir adamda yorum yapmış çevirdim ben türkçeye ve adamın dediğine göre mazda 100bin km de kayış değiştirmeyi öneriyor çünkü arabanın motoru kayış kopduğun da pistonlar açık kalan subaplara çarpmıyor ve piston subap ikilisi zarar görmüyor bundan dolayıda motora birşey olmadığını söylüyor.

Tartışmaya açık bir konu, bu durumu tecrübe eden olmadıkça anlaşılabilir bir durum değil bence... Gerçi, triger kopması sonucu bir çok usta, daha kontrol etmeden "ayvayı yedin sen" moduna bürünecektir orası ayrı... :D

Özet olarak; Japon mühendisliği işin içinde varsa, mümkündür diyebilirim.

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9

Servis bakım çizelgesinde en geç 100 binde triger kayışı set halinde değiştirilmeli diyor.
Kayış koptuğundaki çarpmama olayı genellikle doğru ama bu durum için yani subaplara zarar gelmemesi için silindir kapağının fabrikadan çıktığı haliyle olması gerekir. Daha önce motor rektefiyesi, silindir kapak conta tamiri vs. gibi nedenlerden dolayı kapak açılıp kapatılırken de iki kapak arası bölge malum taşlanmıştır. Bu, buradaki aralığın azalmış olduğu ve bundan dolayı da pistonların çarpma riskinin olduğu anlamını taşır. Ayrıca servisin yüz bin km'de bir değişimi kendi orijinal parçaları için öngörülen bir süredir. Bir önceki değişimde hangi tür malzemenin kullanıldığı da önemlidir bu konuda. Diğer bir konu da aracın yüz bin km'yi nerede, nasıl kullandığıdır. Yani şehir içinde kullanılan bir motorun çalışma süresi, toplam devir süresi ile şehir dışındaki aracın bu değerleri arasında da farklılık gösterir.
Kısaca aracın geçmişini bilmiyorsak aracı aldığımızda triger setini değiştirmemiz her anlamda doğru bir yöntemdir. Motora zarar gelmese bile araçla birlikte çekiciyle sanayiye gitmenin anlamı yok değil mi? Kaldı ki triger değişimi çekici ücretinden daha da uyguna gelebilmekte... ;)

sami

Sessiz
Araç Markası
Mazda 323
Araç Renk ve Tip
2000 Lacivert sedan
Servis bakım çizelgesinde en geç 100 binde triger kayışı set halinde değiştirilmeli diyor.
Kayış koptuğundaki çarpmama olayı genellikle doğru ama bu durum için yani subaplara zarar gelmemesi için silindir kapağının fabrikadan çıktığı haliyle olması gerekir. Daha önce motor rektefiyesi, silindir kapak conta tamiri vs. gibi nedenlerden dolayı kapak açılıp kapatılırken de iki kapak arası bölge malum taşlanmıştır. Bu, buradaki aralığın azalmış olduğu ve bundan dolayı da pistonların çarpma riskinin olduğu anlamını taşır. Ayrıca servisin yüz bin km'de bir değişimi kendi orijinal parçaları için öngörülen bir süredir. Bir önceki değişimde hangi tür malzemenin kullanıldığı da önemlidir bu konuda. Diğer bir konu da aracın yüz bin km'yi nerede, nasıl kullandığıdır. Yani şehir içinde kullanılan bir motorun çalışma süresi, toplam devir süresi ile şehir dışındaki aracın bu değerleri arasında da farklılık gösterir.
Kısaca aracın geçmişini bilmiyorsak aracı aldığımızda triger setini değiştirmemiz her anlamda doğru bir yöntemdir. Motora zarar gelmese bile araçla birlikte çekiciyle sanayiye gitmenin anlamı yok değil mi? Kaldı ki triger değişimi çekici ücretinden daha da uyguna gelebilmekte... ;)
Mesaj otomatik birleştirildi:

2000 323 icin silindir kapagi lazim sifir nasil bulurum

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar merhaba uygun başlık bulamafım buraya yazmak istedim.triger seti alcağım ancak marka olarak kararsız kaldım.gmb var set gates var set conti pek bulamadım skf set var ama kayışı başka dayco set var siz ne önerirsiniz acaba. Gmb bana fiyat olarak makul geliyor ama bilemedim tşkler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Arkadaşlar merhaba uygun başlık bulamafım buraya yazmak istedim.triger seti alcağım ancak marka olarak kararsız kaldım.gmb var set gates var set conti pek bulamadım skf set var ama kayışı başka dayco set var siz ne önerirsiniz acaba. Gmb bana fiyat olarak makul geliyor ama bilemedim tşkler
Bu konuda hiç bir tecrübem yok maalesef. Yerinde olsaydım, değişimi yapacak ustaya da danışırdım...

HakanEMRE

Aktif
Araç Markası
2004 - HONDA ACCORD
Araç Renk ve Tip
FÜME
Gmb, Gates bu markalar gayet kaliteli alabilirsiniz.

UmitSerbest

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
3-Traktör
V kayışlarım dayco, triger gmb. Kaliteli markalar pek sorun çıkarmaz

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Arkadaşlar mrb triger setimi 1 ay önce değiştirdim.değişimden önce ustama kalkışlarda ve hızlanmada problem yaşadığımdan bahsetmiştim.değişim sonrası bana biraz tecrübe etmemi söyledi ben bir değişiklik olmadığını söyledim.kayış takılan yerde 0 5 10 gibi rakamlar vardı usta bunu 5 iken yanılmıyorsam 10 a çıkardı ve kapattı sonra tecrübe ettim tam istediğim gibi olmuştu kalkış ve hızlanma çok iyi oldu. Esas soruma gelince bundan sonra yakıtım arttı şimdi bu normal mi bu numaraların anlamı nedir sentemi atlatmış olduk zararı vs var mıdır.tşkler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Subapların açık kalmasına etki ederek performans ile birlikte yakıta yüklenmiştir...

Araç Markası
1991 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Hb
Teşekkür ederim.Acemi olduğum için eksik kalan yerler kalmış olabilir doldurcam bakıp o halde.Beyaz dumanla ilgili yorumunuz için teşekkür ederim yani yağ yakma değil de su ile ilgili olabilir diyorsunuz beyaz duman..Ordu Ünye de yaşıyorum..Elime fırsat geçince yakınlarda iyi bir usta bulup gidicem tabi ama ön bilgi edinmek ve yanlış yapmamak adına önce buralardan bilgi almak istedim.323 Bölümünü biraz inceleme fırsatım oldu ama hepsine bakamadım.Trigeri değişim için gidersem eğer motorun içi açılacak mı acaba değişimde?eğer açılacaksa motorun içinde conta,sübap vb.sıkıntı olup olmadığı da görülebilir değil mi? Ona göre açmışken her ne eksikse yaptırmak isterim ama açılınca bunun eksik olan parçası Samsun gibi büyük bir şehirde sizce hemen bulunur mu yoksa parça bekleme derdi olur mu?Başka bir şehirde aracın günlerce yatmasını istemem ondan soruyorum
Kardeş parçanın internetten rahatlıkla sipariş verebilirsiniz hafta sonuna denk getirmeden 2 günde elinde olur Mazda parca diye arat sağlam siteler var ben karakaşlar otodan birkaç kez sparis verdim adamlar sağlam iki günde geldi parçasını düşünme tabi en çok yıpranan parçalar malum bizim araçlar bizden yaşlı öyle her parçasını bulmak zor sanayiden almaya kalkışma adamlar mal satmak için parca uydurmaya çalışıyorlar ben sordum -arac ne -mazda 91 model dedim -adam dur uydururuz bişey diyor :))

Üst Alt