Mazda 323 BG (1989-94) Triger Kayışı ve Motor Hakkında Sorularım Var

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
İlk Mazdam 380 bin km ..323 modeli sedan lpgli,araçta komple boya var.önden ufak kaza da almış olabilir ama yaşı nedeniyle normal dedi usta :) kaput değişmiş. Motora baktılar bi usta yüzde 40 ,diğeri 50 dedi. 30-40 bin km gider mi bilmem de dedi bi usta :) ben yine de ihtiyacım olduğu için 8 bine anlaşıp aldım. Beyaz duman atıyor ilerde sekman ister dediler ..ben şimdi ilk iş ne yapmalıyım.yağ seviyesini kontrol edip 10w 40 Castrol magnetec yağ mı koymak lazım eksiktikçe ? Yağ bakımı için hangi yağ önerirsinz parçasını hava Filtresini falan sanayiden mi netten mi alsam iyi ? İlk olarak yapmam gereken acil şeyler nedir . Triger Zincirli mi kaç yılda değişir ? Triger kaça mal olur buralarda usta bulmak zor bulunca da kazıklanmayalm diyorum :) yorum alsam iyi olur çok yeniyim tecrübelerinize ihtiyacım var...
radyatör suyunun deposunu bile bulamıyorum:)) fotoğraf la yardımcı olursanz sevinirm.şuan bakım yapma durumum yok ama bikaç aya olabilir inş.bunlara konan yağ markası nedir?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1-Forumu ve özellikle 323 bölümlerini detaylıca incelersen; kafana takılan veya takılabilecek her türlü sorunun cevapları var.

2-Beyaz duman yağ ile ilgili değil bildiğim kadarıyla su ile ilgili, yani araçta su eksiltme veya conta yanıklığı olabilir. Suyunu kontrol altında tutmanda fayda var.

3-Yağı ortalama bir markanın 10-40 viskozite sinde olan yağı ile değiştirebilirsin, filtreleri sanayiden rahatlıkla bulabilirsin, bulamazsan da internet ortamından temin edebilirsin.

4-Triger zincirli değil, kayış var. Elinden iş geliyorsa motor kapağını açıp görebilirsin.

5-Fiyat konusunda forumda net bir şey paylaşmak istemiyoruz, her ustanın veya işyerinin fiyat politikası müşterisi ile arasındaki olan hukuk olduğu için bizi çok bağlamaz.

6-Sana yakın Samsun ve Trabzon var, veya Ordu da Mazda dan anlayan usta bulmak durumundasın artık.

:D

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Motor yağı ne zaman değişmiş bakın bilmiyorsanız motorunuzda bahsettiğiniz durumda ise direk 10-60 yağ koyun ve eksiltme durumunu gözlemleyin. Triger kayışlıdır orijinal kayış 100 bin/5 yıl gider. Yan sanayi markaları 50 binde kontrol etmekte fayda var. Motorun sağını solunu kontrol edin su ve yağ kaçakları var mı acil müdahale edilmesi gereken bir durum var mı diye.
Su seviyesini devamlı gözlemleyin eksiltme olabilir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Teşekkür ederim.Acemi olduğum için eksik kalan yerler kalmış olabilir doldurcam bakıp o halde.Beyaz dumanla ilgili yorumunuz için teşekkür ederim yani yağ yakma değil de su ile ilgili olabilir diyorsunuz beyaz duman..Ordu Ünye de yaşıyorum..Elime fırsat geçince yakınlarda iyi bir usta bulup gidicem tabi ama ön bilgi edinmek ve yanlış yapmamak adına önce buralardan bilgi almak istedim.323 Bölümünü biraz inceleme fırsatım oldu ama hepsine bakamadım.Trigeri değişim için gidersem eğer motorun içi açılacak mı acaba değişimde?eğer açılacaksa motorun içinde conta,sübap vb.sıkıntı olup olmadığı da görülebilir değil mi? Ona göre açmışken her ne eksikse yaptırmak isterim ama açılınca bunun eksik olan parçası Samsun gibi büyük bir şehirde sizce hemen bulunur mu yoksa parça bekleme derdi olur mu?Başka bir şehirde aracın günlerce yatmasını istemem ondan soruyorum

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Teşekkür ederim.Acemi olduğum için eksik kalan yerler kalmış olabilir doldurcam bakıp o halde.Beyaz dumanla ilgili yorumunuz için teşekkür ederim yani yağ yakma değil de su ile ilgili olabilir diyorsunuz beyaz duman..Ordu Ünye de yaşıyorum..Elime fırsat geçince yakınlarda iyi bir usta bulup gidicem tabi ama ön bilgi edinmek ve yanlış yapmamak adına önce buralardan bilgi almak istedim.323 Bölümünü biraz inceleme fırsatım oldu ama hepsine bakamadım.Trigeri değişim için gidersem eğer motorun içi açılacak mı acaba değişimde?eğer açılacaksa motorun içinde conta,sübap vb.sıkıntı olup olmadığı da görülebilir değil mi? Ona göre açmışken her ne eksikse yaptırmak isterim ama açılınca bunun eksik olan parçası Samsun gibi büyük bir şehirde sizce hemen bulunur mu yoksa parça bekleme derdi olur mu?Başka bir şehirde aracın günlerce yatmasını istemem ondan soruyorum
O kasanın her türlü parçası piyasada bolca mevcut. Triger değişiminde subapları görebileceğiniz kadar motor açılmaz.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Gittiğin usta iyiyse zaten bütün parça işlerini ayarlar, değilse sana söyler sen bulursun, triger değişimi için motor en üst kapağı yani külbütör kapağı açılıyor, silindir üst kapağı açılmıyor ki, silindirlerin veya piston gömleklerin durumu belli olsun. Külbütör kapağı açılmışken sübap ayarlarını kontrol ettirmende fayda var.

Bakım - Periyodik Bakım

Linkteki bölümde ve forumda paha biçilemez konular ve bilgiler var incelemeni tavsiye ederim. Senin için soruların ilk olabilir ama bizim için tekrara dönüşüyor... ;)

Kolay gelsin.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Senin araba kötü bir hastalıkla boğuşuyor şuan, tedavi edecek doktor sayısı çok nadir ama ben bir tane biliyorum, yalnız İstanbul da kendisi, bu hastalıklar daha önce onun elinden hiç kurtulamadı, İstanbul havası almaya ne dersin :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
çok teşekkürler şimdi hemen o konulara bakıyorum,tabiki çok değerli bilgiler.Ben 2010 polo kullanıcısı iken yeni araç olmasına rağmen forumdan çok yardım aldım,bu forumların böyle yardımlaşma ve dayanışma içerisinde olması harika bi duygu..insan kendini yalnız hissetmiyor

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
O kasanın her türlü parçası piyasada bolca mevcut. Triger değişiminde subapları görebileceğiniz kadar motor açılmaz.
oğuzhan bey subaplar görülecek kadar açılmaz demişsinz ama aşağıda veli bey de triger için gimişken sübap ayarlarına baktırmakta fayda olur dedi..yani sübaplar görülebilir anlamı çıkarmıştım onun yorumundan ama görülemiyor mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
oğuzhan bey subaplar görülecek kadar açılmaz demişsinz ama aşağıda veli bey de triger için gimişken sübap ayarlarına baktırmakta fayda olur dedi..yani sübaplar görülebilir anlamı çıkarmıştım onun yorumundan ama görülemiyor mu?

Subapların görülmesi için pistonlara kadar açılması gerekiyor. Triger değişimi esnasında çıkarılacak kapak ile subapı açıp kapayan mekanizma görülebiliyor ve ayar da burdan yapılabiliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Triger değişiminde subap ayarı yapılacak kadar işleme izin vardır, yoksa piston, kol, yatak, sübap durumu belli olmaz. Araç yapılırken yanında bulunursan zaten yazdıklarımızı yaşayarak görerek öğrenmiş olacaksın. :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
teşekkürler arkadaşlar sübapa baktırcam triger zamanında nasipse,uzun yıllar kullanma niyetiyle aldım mazda hem sağlam araçtır diye de içime sindi yoksa daha önce maximum 150 binde araç almışlığım oldu ama mazda nasıl bir profile sahipse benim dünyamda 390 bin kmde bile alabildim:)))
Şimdi forumdan ricam olacak karadenizde,özellikle samsun ordu da işin ehli usta bulabilmek ve önümüz yaza doğru bakıma sokmak motoru komple..inş beyaz duman atıyor diye beni yarı yolda bırakmaz bizim canavar :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
teşekkürler arkadaşlar sübapa baktırcam triger zamanında nasipse,uzun yıllar kullanma niyetiyle aldım mazda hem sağlam araçtır diye de içime sindi yoksa daha önce maximum 150 binde araç almışlığım oldu ama mazda nasıl bir profile sahipse benim dünyamda 390 bin kmde bile alabildim:)))
Şimdi forumdan ricam olacak karadenizde,özellikle samsun ordu da işin ehli usta bulabilmek ve önümüz yaza doğru bakıma sokmak motoru komple..inş beyaz duman atıyor diye beni yarı yolda bırakmaz bizim canavar :)

Mazda Usta Tavsiyeleri

Anlaşmalı İş Yerleri - Servisler

Mazda Hakkında

:) :)

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
motordan yana sıkınmtı yaşamadan 5 binden fazla km yaptım sadece 1 lt falan yağ ekledim o kadar ,doğru dürüst su bile eksiltmiyor artık,zaten motoru açtırmaya da niyetim yok burda japon ustam var hocam açma hiç belki yıllarca gider bu motor dedi sadece motordan lifter sesi geliyor çıt çıt çıt diye ateşleme sesi...başkaca da bir sıkıntım yok

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
Şimdi başkaca sorun yok demiştim ama trigerin oralara yağ sızıyor hafiften,yani motorun sol üstünden geldiğini düşündüğümüz yağ kaçakları var biraz ama ustam endişe etmedi olur eski araba dedi,Külbütör kapak contasindan kaçırsa bu bölgeye mi sızar? veya trigerin siyah kapağının yanlarına az az sızan yağ acaba trigere zarar verir mi?

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Şimdi başkaca sorun yok demiştim ama trigerin oralara yağ sızıyor hafiften,yani motorun sol üstünden geldiğini düşündüğümüz yağ kaçakları var biraz ama ustam endişe etmedi olur eski araba dedi,Külbütör kapak contasindan kaçırsa bu bölgeye mi sızar? veya trigerin siyah kapağının yanlarına az az sızan yağ acaba trigere zarar verir mi?
O yağ kayışa temas etmez. Aşırı kaçırma yoksa triger değişimde keçeleri değiştirirsiniz düzelir.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
O yağ kayışa temas etmez. Aşırı kaçırma yoksa triger değişimde keçeleri değiştirirsiniz düzelir.
aşırı değilmiş dediler ben pek anlayamıyorum düzeyini ama.Peki hangi keçeleri değişince gider komple tüm keçeleri mi

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
aşırı değilmiş dediler ben pek anlayamıyorum düzeyini ama.Peki hangi keçeleri değişince gider komple tüm keçeleri mi
Egzantrik ve krank keçeleri değişir. O tarafta başka keçe yok zaten. Külbütör kapağından kaçırıyorsa trigerden bağımsız onu hemen değiştirebilirsiniz.

sedat-dmrcn

Katılımcı
Araç Markası
1993 Mazda 323
Araç Renk ve Tip
Lacivert - Sedan
motoru yıkamadan tam kaynağını bulamayız kaçağın dedi ustalar,bikaç aya nasipse motordan bağımsız olacak yerde kaçak varsa yaptırmayı düşünüyorum motor açılarak değişecek keçe varsa onu yapmadan binmeyi düşünüyrm,tşkkrler

Üst Alt