Mazda 3 Ses Sistemi

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
Bilgisi ve merakı olan arkadaşlar buraya.

2006 m3 sedan aracım için ses sistemi olayına girmek istiyorum. Wepte ve piyasada biraz araştırma yaptım ancak kafam oldukça karıştı. Benim beklentim net bir ses almak lakin bu işten anlayanlar yada meraklılar "başlarsan duramazsın" demekteler. Amfinin kaliteli ve çok kanallı olması gerektiğini (4 kanal yada 6 kanal gibi) söylemektedirler. Slim Subwoofer da takabilirim. Evet arkadaşlar öncelik amfi ne marka alınmalı ve ne özellikte olmalı?

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Bu iş sıkıntılı ve sonu olmayan bir iş, ben bir sürü para harcadım yine de istediğimi elde edemedim. Yeniden masraf yapmam gerekiyor aslında ama bütçe sıkıntısı olduğundan gerek yok bu neyine yetmiyor diyorum. Sadece belirli markanın ürününü alarak halledemezsin bu olayı, ekip komple birbirini destekleyip uyum içinde çalışmalı istediğini almak için. Kolay gelsin sana :)

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Bu işin sonu yok hakikaten, müziği arabada dinlemek için durulacak noktayı iyi ayarlamak gerekiyor... Yoksa nakit akışı hızlanıyor.

veliazak@hotmail.com

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Yarın vaktim olursa yazacağım, yoksa daha sonra yazacağım. Çok eğlendiğim bir konudur. Pioneer Osman'ın kulakları çınlasın!

Bilgisi ve merakı olan arkadaşlar buraya.

2006 m3 sedan aracım için ses sistemi olayına girmek istiyorum. Wepte ve piyasada biraz araştırma yaptım ancak kafam oldukça karıştı. Benim beklentim net bir ses almak lakin bu işten anlayanlar yada meraklılar "başlarsan duramazsın" demekteler. Amfinin kaliteli ve çok kanallı olması gerektiğini (4 kanal yada 6 kanal gibi) söylemektedirler. Slim Subwoofer da takabilirim. Evet arkadaşlar öncelik amfi ne marka alınmalı ve ne özellikte olmalı?

Dinçer

Katılımcı
Ses sistemi ilgi alanıma girmemekle beraber kuzenim oto ses sistemleri üzerine çalışmaktadır. Merak edilen konuları ona sorabilirim.

slash

Katılımcı
Bursa' da oto navigasyon, ses , görüntü veya teyp gibi işlerden anlayan usta lazım ama ... Bir şeyler düşünüyorum bende

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Bu iş sıkıntılı ve sonu olmayan bir iş, ben bir sürü para harcadım yine de istediğimi elde edemedim. Yeniden masraf yapmam gerekiyor aslında ama bütçe sıkıntısı olduğundan gerek yok bu neyine yetmiyor diyorum. Sadece belirli markanın ürününü alarak halledemezsin bu olayı, ekip komple birbirini destekleyip uyum içinde çalışmalı istediğini almak için. Kolay gelsin sana :)

Onun biraz farkına vardım zaten kardeşim. Kombine bir sistemde illaki ana parçalar kaliteli ve geliştirme yaptığında yeni parçaları destekliyecek özellikte olmalı. Bu yüzden marka model ve özellik görüşlerinizi bekliyorum.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ben gençliğimden beri müzik sistemlerine çok meraklıydım. Bizim zamanımızda araçlarda radyo-teyp bile olmazdı. Bakırköy'de hiç unutmuyorum, yeni aracı alır almaz Pioneer Osman'ın dükkanında sabahlardık. Ana ünite ve hoparlör dedin mi, Pioneer bir yıldızdı. Aslında ortalama bir üründü ama bir şekilde Türkiye'de çok tutulmuştu. O zamanın klasik set up'ı olarak Pioneer ana ünite + Pioneer hoparlörler + Aciko amfi/ekolayzer vardı. Benim için otomobilin kendisi kadar olmazsa olmaz bir donanımdı. Bir arıza olsa, otomobili kullanmaktan keyif almazdık.

Artık vaktim olmuyor pek müzik dinlemeye ama halen aynı merakımı koruyorum. Üstelik bu merak sadece otomobillerde müzik keyfi yapmak için değil, evde de aynı durum var. Üniversite de bile o kadar meşhurdum ki bu konuda, insanlar bana kayıtlarını yaptırırdı...

Üstad çok bekletme bizi :hi:

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Neyse günümüze gelelim. Bir zamanlar Pioneer, Sony, Kenwood gibi markalar en iyi gibi görünürken hayal dahi edilemeyen Bose, Harman Kardon vb. markalar bugün ulaşılabilir marka ve modeller de bile karşımıza çıkıyor. Hatta şimdi bir zamanların Hi-end markalarıydı bunlar, şimdi vasata indirgendiler. Şimdi artık Bang & Olufssen, Burmester vb. gibi daha da üst düzey yeni hi-end markalar ortaya çıktı.

Orta sınıf araçlarda giriş modellerindeki standart sistemin üzerine ekstra ödeyerek Bose, Harman Kardon vb. alınabilirken, Premium markalarda standart üzerine genelde bu markalar ekstra alınabildiği gibi, daha da ekstra ödenirse, örneğin Mercedes'te Burmester alınabiliniyor...

Hey gidi hey, nereden nereye? 25-30 yıl önce markalar talep yok diye teyp koymazken, şimdi standart müzik sistemi olmayan bir aracı satamazsınız. Üstelik her marka ekstra ile bir isimli daha kaliteli opsiyon sunmak zorunda kalıyor. Premiumlar ise seviye seviye bir kaç marka sunuyor artık.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Peki aftermarket pazarında durum ne? Yani araca özel sonradan yapılan uygulamalarda?

Bu pazarda çok çeşit çeşit marka, kalite ve dizayn var. Aracın orijinal üst düzey sistemine ödediğiniz paraya da mal olabilir, çok daha ucuzuna da. Üstelik montajı yapan, sistemi dizayn eden kişinin tecrübesi, kalitesi de çok önemli. En az sistem kadar önemli başarılı sonuçlar almakta...

Herhalde herkesin aklındaki soru şudur, sonradan yaptıracağım sistem bir Harman Kardon Logic 7 veya daha üst Bang & Olufssen kadar başarılı olabilir mi?

Çok net söyleyeyim ki, %99 Hayır!

Ne kadar yaklaşabilir? İşçiliğe, markaya ve dizayna bağlı değişir.

Sonradan yaptırılan sistemlerde ses seviyesi olarak, güç olarak fabrika sistemlerini aşabilirsiniz kolaylıkla. Ama gerçek müzik zevki ve kulağına sahip olanlar bilir ki, sesin seviyesi müzikalite ile aynı şey değildir. Eğer amaç tıs çak tıs çak hava atmaksa, aftermarket bu konuda çok daha başarılıdır.

Ama eğer amaç kaliteli müzik dinlemek, müzikte doğallığı, gerçekliği yakalamak, her bir enstrümanı, vokali, frekansı olduğu gibi, doğallığıyla işitmekse, saatlerce yüksek sesle müzik dinleyip, yorulmamaksa, işte bu konuda fabrika sistemlerinin eline su dökmek mümkün değil.

Çünkü ses sistemi mühendisleri, otomobil üreticisi mühendisleri ile birlikte o otomobilin dizaynı aşamasından itibaren en başarılı akustik sonuçları elde etmek için beraber uzun uzun çalışırlar. 3-4 çalışanı olan bir cadde üstü montaj stüdyosunun ne tecrübesi, ne vakti böyle bir çalışmaya yetmez. Bu sebeple genellikle her bir frekans normalden yüksek ayarlanarak, distorsiyonlar, gecikmeler, yapaylıklar ses yoğunluğu ile örtülmeye çalışılır.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Şimdi moral bozmak için yazmıyorum. Eğer aftermarket pazarda gerçekten kaliteli ürünler ve montajcı tercih ederseniz de, gerçekten çok yeterli ve başarılı sonuçlar alınabilir.

Bir otomobildeki en büyük güçlük, bass sesleri yani düşük frekans sesleri almaktır. Yıllar süren tecrübelerim ile söylemeliyim ki, bass hoparlörler için en iyi mekan, hem ses dağılımı eşitliği, hem vibrasyon yaratmaması açısından, aracın zeminine gömmedir. Bu şekliyle hem ön sıra, hem arka sıra bass sesleri eşit düzeyde alır. Üstelik kapıların veya arka bagaj kapağının, bagaj içi triminin vibrasyon sesleri yapıp müzikaliteyi bozması engellenir. İşte fabrika sistemlerinin en büyük avantajlarından biri budur. Sistem aracın dizaynından itibaren planlandığı için, zeminde bir veya birkaç bass hoparlör yeri hazırdır. Burada koltuk altına halı üstüne konan sistemlerden bahsetmiyorum. Zemine tam gömme sistemlerde hoparlörler hem çok sağlam bir konstrüksiyon ile tutulurlar, vibrasyon yapmazlar, üstelik bir kutu içine alınarak kapalı ortamda nefes almalarına ve daha net düşük frekans üretmelerine izin verilir.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Her zaman söylerim kapılarda woofer olmaz. Bunu çok iyi bilen uygulamacılar da zaten bu sebeple bass hoparlörü bagaja koyarlar. Aslında bagajda da woofer olmaz. Bu yokluk içinde kapılardan sonra ikinci kötü yer olarak mecburen seçilir. Bu seçimde eğer bass sesleri arka sıraya göre ayarlarsanız, sürücüye yetersiz gelir. Sürücüye göre ayarlarsanız da arka sıraya fazla gelir ve bagaj içi trimi (ki genelde araç içinde en kalitesiz trimdir) aşırı derecede vibrasyon yapar.

Bu dezavantajlarıyla birlikte sonradan sıkı bir uygulama yapmak istiyorsanız mecbursunuz bagaja koymaya. Genellikle kapılarda üst bölgelerde yüksek frekanslara Tweeterlara ve alt bölgelerde de orta frekanslara yani mid-woofer lara yer verilir. Çok kanallı bir amfi kaliteli bir sistem için elzemdir. Bagajda veya koltuk altında yer alabilir ama havalandırması güçlü bir yer olması performansını sürekli tutmak için önemlidir. Çok kanallı bir amfi olması, seslerin her bir hoparlörün kalite ve dizaynına göre programlanabilmesine, sürücünün beklentilerine göre daha hassas ayar yapılabilmesine ve aracın yol tutuşunu iyileştirmeye izin verir. Stereo efektini veya isteniyorsa konser salonu efektini güçlendirir. Her bir ses frekansının gerçek bir salonda müzik dinleniyormuş gibi ait olduğu taraftan gelmesini sağlar.

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
iyi bir müzik sistemi performansı için kullanılan her elemanın kalitesi, montajcının tecrübesi ve kalitesi, dizaynın dengesi kadar izolasyonda çok önemlidir. İzolasyon uygulanmamış bir müzik sistemi ile ilgili sonuç almanız çok zordur.

Kapılar genellikle araçların en fazla ses üreten yerlerinden biridir. Aslında tam söyleyeyim; kapılar + arka davlumbaz + dış aynalar bölgeleri araçlardaki en fazla ses üreten bölgelerdir.

Şimdi konuya dönersek araç içindeki seslerin bir kısmı, aracı sürerken araç kapısının dış sacının vibrasyonundan kaynaklanır. İnsan kulağının ilginç bir duyma yapısı var. Aramızda kulak/burun/boğazcı varsa ayrıntılı izah eder belki. Ses dediğiniz şeylerin hepsi aslında birer frekanstır. Şimdi bize Veli seslendiğinde biz Veliyi duyduğumuzu sanırız ama aslında Veli kendine özel olarak birçok frekanstan oluşan ses dalgaları oluşturup, bize doğru yönlendirir. Bu ses dalgalarının her birini siz ayrı ayrı algılarsınız ama ayrı ayrı process etme yeteneğinde değil kulaklarımız, yani işlem yapma... Hepsi birbiri ile iletişim bütünlüğü içinde bize Veli'nin sesi olarak tanıtır kendini. İçlerinden bir iki frekans eksilse, örneğin bir rahatsızlıktan dolayı, Veli'nin ürettiği frekanslardan bazıları değişir veya üretilemez. Böylece biz Veli'ye; Hayrola Veli hasta mı oldun? deriz.

Buraya nereden geldim ben yahu?

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Hah, izolasyon! iyi de bu Veli örneğini niye anlatmıştım?

Hah! Hatırladım. Gülmeyin arkadaşlar benim hiçbir yazım kopyala, yapıştır değildir. Tamamını anlık ve kafamdan yazınca bazen kayboluyorum...

Şimdi izolasyonu 2 sebeple yapacağız.

1- Kapılarda zaten mevcut olan ve bizim önemsemediğimiz, ancak kaliteli müzik sistemi montajından sonra, müziğimizin frekanslarıyla çakışacak, onları boğacak, netliği ve doğallığı azaltıp, keyfimizi düşürecek frekansları yok etmek için.

2- Kapı mid-wooferlarına kutu oluşturarak, woofer ile mid-woofer görev alanı içinde kalan yani orta ile yükseğe yakın bölge içi frekansları daha net, dolgun, distorsiyonsuz verebilmeleri için.

Bu izolasyonun 1. aşaması için kapı sacının içine kaplama yapılmalı. 2. aşaması içinse kapı triminin altına kaplama yapılmalı. Yani çift kaşarlı tost gibi, tek kaşarlı olmaz!

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Ayrıca bagaj içinde de izolasyon yapılması çok önemli. Bu izolasyon aracınızın trim kalitesine göre değişir ama en önemlisi arka bagaj kapağı triminin izole edilmesidir vibrasyona karşı. Bagaj yan duvarlarına aracınıza göre siz karar verirsiniz.

Eğer bagaj da bass sesler yükseldikçe vibrasyon başlarsa, sadece yüksek sesli ve yorucu bir müzik dinlemiş olursunuz. Kaliteli ve programlı üretilmiş frekanslar, kalitesiz (gürültü olarak tabir edilen veya otomotiv terimi ile izah edeyim;NVH) frekanslar tarafından ezilir, daha doğrusu algılanamaz hale getirilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bir kac puf nokta
#guce bakarken rms degerini goz onunu alin watt degeri gercegi yansitmiyor yada baska bi olcu birini degeri
#anfi seciminde cikis rms ve anfi voltaji bazi anfiler 14.4 volt da atiyorum 50rms dir araba calismiyor iken 12v calisiyor iken yanilmiyor isem 13.8v gibi degeri veriri dogal olarak anfi rms degeride duser.
#anfi cikis gucleri toplami 1000rms i geciyor ise 1farad kapasitor sart
#capasitir aracda yakit tasarrufu saglar belki cok kucuk bi degersir ama tasarruf saglar sonucda

Üst Alt