Mazda 3 Ses Sistemi

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Izalosyon gercekden sart aksamlar ne kadar az esner ise ses o kadar kalite olur ses yarismalarinda araclara beton dokerler

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Kullanacağınız müzik komponentlerini alırken, tercih ederken, marka algısı ve güçlerinden çok, müziği ne amaçla, ne tür müzikleri ve nasıl dinlediğinize göre seçmeniz çok önemli.

Örneğin ben yüksek sesle ama çok doğal, net, tüm frekansların (yani enstrümanların) doğal haliyle dinlenebildiği ayarları severim. Hava atabilmek için tiz veya bass seslerin yapay olarak yüksek tutulduğu ayarlar beni tatmin etmez, yorar.

Bu sebeple ben 2010 yılında yaptırdığım uygulamamda, müzik sistemleri yarışmalarının kazananlarına veya fiyat, markaya konsantre olmadım.

Tek amacım vardı, distorsiyon seviyesi düşük, montajcısı kaliteli, müzikte doğallığa odaklanmış, dingin bir sistem yapabilmekti. Bu sebeple de İsveç'li üretici DLS markasını seçtim. Bana tanıdıklar DeLiSin dedi ama istediğim sonuçları aldım.

Her bir kapımın sac içlerini Subaru yetkili servisinde izole ettirdim. Trim içlerini ise DLS montaj atölyesinde izole ettirdim. Her bir kapım için DLS Nordica component seti tercih ettim. Bagaj da ise DLS İridyum serisi 35'lik customs kutulu subwoofer aldım. Aslında Yeni Rakı istedim de kalmamıştı!

Amfi olarak da yine DLS A7 yanılmıyorsam 4+1 kanallı amfi tercihim oldu. Tüm crossover + kablo + kapasitör vb. donanımını da DLS distribütöründen aldım.

İlgili olanlar Google'dan bu ürünleri ve teknik özelliklerini incelesin diye isim isim verdim.

Montajı da DLS distribütörünün kendi atölyesinde yaptırdım.

Burada son bir tavsiye; karma sistemler yapmayın. Yani component (mid + tweeter) bir yerden , amfi bir yerden, sub bir yerden yapmayın mümkünse. Her bir marka ürünleri birbirleriyle maksimum uyumda çalışıyor.

Yukarıdaki sisteme kasıtlı olarak DSP koymadık. Yani Digital Sound Processor! Eski halk diliyle ekolayzer! Çünkü dizaynın ilk başından beri tamamen doğallığa ve şarkıları nasıl kaydedildilerse, o şekilde oynatmaya odaklanmıştık.

DSP size sevdiğiniz frekansları öne çıkarma, diğerlerini perdeleme imkanını daha çok veriyor. Ve hatta kötü kayıtları da dinlenebilir hale getiriyor. Ama doğallığını da yok ediyor, bu da ayrı bir gerçek. Bu konuda bir tavsiyem yok, zevkinize kalmış...

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Aynen öyle. Watt olarak verilen güç, hoparlörlerin veya amfilerin verebildikleri maksimum güçtür. RMS olarak ifade edilen ise, kaliteli ve sürdürülebilir güçtür.

Mümkünse hedeflenen gücü de RMS olarak verilen değerin ciddi altında hesaplamak yararlı olur...

Bir kac puf nokta
#guce bakarken rms degerini goz onunu alin watt degeri gercegi yansitmiyor yada baska bi olcu birini degeri
#anfi seciminde cikis rms ve anfi voltaji bazi anfiler 14.4 volt da atiyorum 50rms dir araba calismiyor iken 12v calisiyor iken yanilmiyor isem 13.8v gibi degeri veriri dogal olarak anfi rms degeride duser.
#anfi cikis gucleri toplami 1000rms i geciyor ise 1farad kapasitor sart
#capasitir aracda yakit tasarrufu saglar belki cok kucuk bi degersir ama tasarruf saglar sonucda

mtutun

Üstad
Araç Markası
2018 Subaru Levorg
Keyif ve hobi ya! 3 yıl belki 4 yıl önce evime 2 ayrı odaya 2 ayrı sistem yaptım, bizzat kendim. Maltepe'de 2.el müzik mağazası var. Hem sıfır hem 2.el müzik enstrümanları ve komponentleri satılıyor, takas yapılabiliniyor. Normalde sıfırı araba fiyatı ürünler çok hesaplı ve temiz bulunuyor zaman zaman.

Buradan oturma odama 2 adet Polk hoparlör aldım. Eski Sony okuyucuma ve Technics DSP + Amfi'me monte ettim. Tüm kabloları da zırhlı iletkenliği yüksek kablo ile değiştirdim. Sonuç gayet tatminkar oldu.

Salonda için de kendime 2 adet Bowers & Wilkins hoparlör buldum, aldım. Tek kelime ile müthişler, kondisyonları da öyle. Salonda daha çok müzik dinlerim hevesim vardı, bu sebeple tamamlayıcı olarak Sherwood okuyucu + Sherwood Amfi aldım. Başka marka bulamadığım için de JVC DSP aldım ve yine kablo işi ile gerçekten çok iyi bir sistem ortaya çıktı.

Merakı olanlar bu tip 2.el mağazalarını takip etmek hem çok keyifli, hem de sıfırına göre çok ekonomik.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bazi yapilan hatalar ise guclu hoparlor alip anfiyi alamamak bende oyle olmustu zamaninda 750rms 30 cm bass aldim besliyecek anfininfiyatini alt yapisi asiri pahali geldi kullanamadik
hertzin 3 yollu mid takimi %50 indirim ile aldim ama beslemede sorun yasiyorum 150rms mid anfi fiyati yuksek kaliyo tabi sadece anfi degil bunun kablolarida var dusuk secip tam beslemek daha guzel bi akustik sagliyor

msone26

Katılımcı
Araç Markası
Scenic 4+1 E. Banyolu
Araç Renk ve Tip
Siyah MPV
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Üstad eline sağlık yaa. Gerçekten kafamda bir şeyler şekillenmeye başladı şimdi. Çok teşekkürler. :clap:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Birazda burası hareketlensin artık ;)
Jbl 30 cm gt5 basımızı aldık
IMG-20170725-WA0000.jpg

Blendajlı diye tabir edilen 1kv a kadar dayanıklı 3 katmanlı izolesi bakır kablonun üzeri ekstrada kalay kaplı olan 16mm2 anfi besleme kablosunu çektik.
Bu kadar gerisi gelir bi ara ;)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Birazda burası hareketlensin artık ;)
Jbl 30 cm gt5 basımızı aldık
Ekli dosyayı görüntüle 20658
Blendajlı diye tabir edilen 1kv a kadar dayanıklı 3 katmanlı izolesi bakır kablonun üzeri ekstrada kalay kaplı olan 16mm2 anfi besleme kablosunu çektik.
Bu kadar gerisi gelir bi ara ;)
Çok basit kalıyor artık jbl Kado daha iyi markalar var aslında. Güle güle kullan

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
100 ay vadeli 1 tl aylık odeme ile aldım ;)
Sen olsan almazmısın?

Aslında bassda farorim focal ama gerek yok ya o kadar parayı vermeye.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Rca kablosu konusunda kafam baya karıştı.
Sistem kurulumu için sadece rca kablomuz eksik kaldı ve 3 tane lazım.

Audisonun
Bu kablosu en alt serisi
Adaptör ve Çeviriciler-Audison Connection FS2 550
45x3=135 tl

Focal er 5

3x100=300 tl

Cadence
3x70= 210 tl
Bu kablo yeni geldi daha nete düşmedi.
Çok kararsız kaldım.

Çok prof bi sistem yapmıyorum sonuçda onun için focale gerek yok diye düşünüyorum ama rca bu işin atardamarı napsak fikri olan varmı?

kemal1963

Katılımcı
Araç Markası
Subaru Forester XT2016
Araç Renk ve Tip
Kahverengi - SUV
Rca kablosu konusunda kafam baya karıştı.
Sistem kurulumu için sadece rca kablomuz eksik kaldı ve 3 tane lazım.

Audisonun
Bu kablosu en alt serisi
Adaptör ve Çeviriciler-Audison Connection FS2 550
45x3=135 tl

Focal er 5

3x100=300 tl

Cadence
3x70= 210 tl
Bu kablo yeni geldi daha nete düşmedi.
Çok kararsız kaldım.

Çok prof bi sistem yapmıyorum sonuçda onun için focale gerek yok diye düşünüyorum ama rca bu işin atardamarı napsak fikri olan varmı?
kadir kapılardaki hoparlörleri değiştirecekmisin yoksa sisteme sadece sub mı ilave etmeyi düşünüyorsun?

bu arada bu konuyu incelerken gördüm mtutun abi yi uzun süredir forumda göremiyorum kendisinden haberi olan var mı?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
kadir kapılardaki hoparlörleri değiştirecekmisin yoksa sisteme sadece sub mı ilave etmeyi düşünüyorsun?

bu arada bu konuyu incelerken gördüm mtutun abi yi uzun süredir forumda göremiyorum kendisinden haberi olan var mı?
Mid takımı düşünmüyorum
Kapılara 6x9 ( daha sonra )
Anfi olarak
4 kanal anfi kolonlara
Mono anfi bas için (daha sonra )
Kapasitör (daha sonra)
Ana ünite 4 ay sonrasına eonon siparişi verdim inş arkadaş getirecek.

Şimdilik
Orjinal teype çevirici ile anfiye girecem.
Anfi çıkışları 2ohm stabil oldugu için 2 kapı orjınal kolonu 4+4ohm=2 ohm bi kanal 4+4=2 ohm bi kanal olarak anfiye girecem geriye kalan 2 kanalıda köprü yapıp bassı bağlıyacam.
Burdaki en önemli nokta kapılara 2ohmda anfi 70rms veriyor buda 2 ye bölününce 35 rms yapar kolonlara sıkıntı olacaktır bunun içinde kapılara tarafındaki çıkışda bassı dip kısıcam ön tarafdaki tivitirin hzi kesin düşüktür onuda yüksek hz filtersi sırasında deneme yanılma ile bulurum en kötü yakar daha iyi bişey alırım :)

Şimdilik bu levelle bile çok daha iyi bi ses bekletim var.
İlerde kapılar değişir mono anfi ve kapasitör eklenir multimedia gelir vs vs güncellemeleri yaparım.

Rca konusunda bu hafta bişeyler yapacam artık.

Son düzenleme:

Üst Alt