Mazda 3 BL (2009-13) Sübap Sorunu ve Değişimi

Ömür

Sessiz
Araç Markası
2012Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Gecmis olsun 55 bin km erken olmuş biraz. Lpg kiti neydi,yüksek devirde mi kullanıyordunuz?
Sağolun Kemal bey. Önceki aracım da 2010 impressive manueldi. Ona da yine kendim lpg taktırmıştım. 2 yıl kullanıp 55.000 km de satmıştım onu. Yine buna da ben taktırdım lpg BRC marka. Beklemiyordum açıkçası ama maalesef geldi başa. Titreme filan olmadı benimkinde direkt stop ediyor ısınmadan hareket ettiğimde. Bir de otomatik 4 ileri olması haliyle zorluyor aracı özellikle yokuşlarda. Genelde 120 sabit hızla kullanırım ve genelde km yi hep uzun yolda yaparım.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sağolun Kemal bey. Önceki aracım da 2010 impressive manueldi. Ona da yine kendim lpg taktırmıştım. 2 yıl kullanıp 55.000 km de satmıştım onu. Yine buna da ben taktırdım lpg BRC marka. Beklemiyordum açıkçası ama maalesef geldi başa. Titreme filan olmadı benimkinde direkt stop ediyor ısınmadan hareket ettiğimde. Bir de otomatik 4 ileri olması haliyle zorluyor aracı özellikle yokuşlarda. Genelde 120 sabit hızla kullanırım ve genelde km yi hep uzun yolda yaparım.
Arıza ışığı yakıyorsa verdiği karşılık nedir baktırın öncelikle... :rolleyes:

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Subap oldugunu nasıl teşhis ettiniz ?

Ömür

Sessiz
Araç Markası
2012Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Subap oldugunu nasıl teşhis ettiniz ?
Öncelikle yaşadığım sıkıntıyı nette ve burada arattığımda subap olduğu anlaşılıyordu. İlkin boğaz kelebeğini temizlettim ama değişmedi sorun. Önce İnalları aradım direkt subap dedi. Sonra Adem ustayı aradım direkt subap dedi, sonra Fatih ustayı aradım direkt subap dedi. Kompresyon testi fena değildi ama bir tanesi az biraz düşüktü. Stop etmezden önce araç biraz daha fazla yakmaya başlamıştı hatta gidip gaz ayarı da yaptırıp bakımlarını da yaptırmıştım lpg nin. Düzenli olarak 10.000 bakımlarını yaptırdım ve hatta kışın genelde hep benzinde kullandım ama maalesef durum bu.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Öncelikle yaşadığım sıkıntıyı nette ve burada arattığımda subap olduğu anlaşılıyordu. İlkin boğaz kelebeğini temizlettim ama değişmedi sorun. Önce İnalları aradım direkt subap dedi. Sonra Adem ustayı aradım direkt subap dedi, sonra Fatih ustayı aradım direkt subap dedi. Kompresyon testi fena değildi ama bir tanesi az biraz düşüktü. Stop etmezden önce araç biraz daha fazla yakmaya başlamıştı hatta gidip gaz ayarı da yaptırıp bakımlarını da yaptırmıştım lpg nin. Düzenli olarak 10.000 bakımlarını yaptırdım ve hatta kışın genelde hep benzinde kullandım ama maalesef durum bu.
Arıza ışığı yanmıyor demi ?
Mesaj otomatik birleştirildi:

@kadir fazla kurcalama yavaştan parçaları hazırla :D
Kredi kartında limit varmı onu de hele ;)

Ömür

Sessiz
Araç Markası
2012Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Arıza ışığı yanmıyor demi ?

Kredi kartında limit varmı onu de hele ;)
[/Olmaz diyordum ama 1 hafta önce o dediğinde oldu hocam hem de sönmüyor maalesef... Seninde mi benzer sıkıntılar var

Kemal

Katılımcı
Araç Markası
2010-Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Aluminyum Gri-Sedan
Arkadaşlar iyi günler. Ben Bursa'dan Ömür. 2012 otomatik bir M3 sahibiyim. Aracım 70.000 km de. Yaklaşık 55.000 km dir LPG'li kullanıyorum ve maalesef subap sorunu bende de baş gösterdi. Yakıt sarfiyatında artış yaklaşık 4-5 aydır ve arada bir aracın ilk çalıştırma sonrasında ısınmadan hareket ettiğimde stop etme problemi. Kışın genelde benzinde kullanırım ve LPG de araç gaza geçmeden hareket etmezdim. Zaten stop etme problemi de benzinde kullanırken oldu öylelikle farkettim. Velhasılı kelam Bursa da yetkili servis İnallar 6-7 bin tl arası fiyat verdi. Bursa da bildiğiniz özel servis var mı acaba ? 2 üstteki M.ATAK isimli üyemizin belirttiği rakamla İnalların verdiği fiyat farkına bakınca uçurum var arada.
Gecmis olsun 55 bin km erken olmuş biraz. Lpg kiti neydi,yüksek devirde mi kullanıyordunuz?
Bende de brc var dikkatli kullanmaya çalışıyorum eli kulağında 79 bini geçtik lpg ile:) inşallah basit bir seydir diyeceğim ama bu kadar usta yanılıyor olamaz da telefonla görüştüğünüz için yanilma payi da var tabii.

Ömür

Sessiz
Araç Markası
2012Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Arıza koduna baktınızmı ?

Titreşimin 1 tık fazla oldugunu hissediyorum sadece , başka hiç bi sorunum yok.
Ben de titreme ya da tekleme yok direkt stop etme olayı var. Tuhaftır bugün motor arıza ışığı kendiliğinden sönmüş. Muhtemelen Kocaeli de Fatih usta var, (eski Haldız çalışanı) ona yaptıracağım, en azından yıllardır Mazda araçlara ustalık yapmış.. Bilemedim her usta yapabilir mi, bizim araçlar Ford motorlu ama güvenemedim de, şimdi çoğu yerde gençler çalışıyor usta diye.

Bende de brc var dikkatli kullanmaya çalışıyorum eli kulağında 79 bini geçtik lpg ile:) inşallah basit bir seydir diyeceğim ama bu kadar usta yanılıyor olamaz da telefonla görüştüğünüz için yanilma payi da var tabii.
Artık erken mi yoksa normal bir km değeri mi bilemem ama hep okurdum bu problemi, en sonunda başıma geldi maalesef. Araç bakımlarını, lpg bakımı dahil hep zamanında yaptırırdım, ve genelde uzun yolda yaptım km'yi de ama işte demek ki magnezyum alaşımlı olduğundan subaplar eninde sonunda eriyor ve buna benzer problemler çıkartıyor. Bu sıkıntı sadece bizim araçlarımızda yok lpg li araçların genelinde var.

Araç Markası
X
Araç Renk ve Tip
Lacivert
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Geçmiş olsun @Ömür konuyu açalı 5 seneyi geçmiş yaşadıklarımı unutmuşum bile :) bendede titreme ve arıza ışığı vardı , bu sorunla en az 5bin km binmiştim yanlış hatırlamıyorsam ( sorunun ne olduğunu bulmak için ) hiç stop etme olmamıştı bende . İyi bir ustada iyi bir maliyetle en az 70-80 bin km masrafsız binersin ,şuanda maliyet nedir bilmiyorum ama o zamanlar yapılan işlem tüplü kullanımda 10bin km de amorti ediyordu , sorunsuz sürüşler ...

Ömür

Sessiz
Araç Markası
2012Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Sedefli Beyaz Sedan
Geçmiş olsun @Ömür konuyu açalı 5 seneyi geçmiş yaşadıklarımı unutmuşum bile :) bendede titreme ve arıza ışığı vardı , bu sorunla en az 5bin km binmiştim yanlış hatırlamıyorsam ( sorunun ne olduğunu bulmak için ) hiç stop etme olmamıştı bende . İyi bir ustada iyi bir maliyetle en az 70-80 bin km masrafsız binersin ,şuanda maliyet nedir bilmiyorum ama o zamanlar yapılan işlem tüplü kullanımda 10bin km de amorti ediyordu , sorunsuz sürüşler ...
Teşekkürler. Servis yani İnallara kalsa 10 bin alacak. Diğer yerlerde ortalama 3 ila 5 bin arasında değişiyor fiyatlar. Geriye usta seçimi kalıyor. Yarısı işçilik yarısı parça fiyatı tutarın. Yaptırıp biraz daha binip bi üst donanıma (sky active) geçerek lpg yi de bırakırım gibi artık.

coco

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Herkese merhaba 2012 Mazda 3 LPG sıkıntısı için gittiğim iki usta sübaplarda sıkışma olduğunu değiştirmem gerektiğini söyledi. Çelik sübap yaparsam daha iyi olur dediler fiyat ve usta konusunda tavsiyelerinizi rica ediyorum herkese güzel günler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Herkese merhaba 2012 Mazda 3 LPG sıkıntısı için gittiğim iki usta sübaplarda sıkışma olduğunu değiştirmem gerektiğini söyledi. Çelik sübap yaparsam daha iyi olur dediler fiyat ve usta konusunda tavsiyelerinizi rica ediyorum herkese güzel günler
Geçmiş olsun kolay gelsin.
Fiyatlar ve malzeme işletmeye göre değişebilir ve son dönemde her şey zamlandı maalesef, ne desek yanlış olur.

İşinin ehli her motor ustası bu işlemi yapabilir ama yine de Mazda görünce yüzünü ekşitip, olumsuz laf söyleyen ustalardan uzak durun.

Forumumuzun usta tavsiyeleri bölümünde sana yakın olan iş yerini tercih edebilirsin.

Güven

Katılımcı
Araç Markası
2020 - Toyota Corolla
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan

Ben İstanbul'da Lurvel Genel Servis'de yaptırdım yakın zamanda. Yetkili servis 8bin civarı bir fiyat vermişti. Ben kayışlarla beraber 3bin bandında bir fiyat ödedim.
Şuan için bir sorun yok performans ve testlerde.

coco

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhabalar Mazda 3 mirai 2012 model aracım var daha öncede yazmıştım güç kaybı yaşadım sübaplardan dediler bugün ustama gittim bujileri söktü bitmişler dedi değiştik sübapları ölçtü hepsinden aynı değer geliyor dedi fakat hala arabanın çalışması normal değil ateşleme bobinide olabilir diyor yardımlarınızı bekliyorum herkese teşekkürler

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar Mazda 3 mirai 2012 model aracım var daha öncede yazmıştım güç kaybı yaşadım sübaplardan dediler bugün ustama gittim bujileri söktü bitmişler dedi değiştik sübapları ölçtü hepsinden aynı değer geliyor dedi fakat hala arabanın çalışması normal değil ateşleme bobinide olabilir diyor yardımlarınızı bekliyorum herkese teşekkürler
Açmış olduğunuz ikinci konu da, buraya taşınmıştır. Forumda mevcut konu varken mükerrer açılan konular ya taşınır ya da silinir, iki kez taşıdığına göre üçüncüde silinecek demektir.

* * *

Gittiğiniz ustanın, ustalığından eminseniz bobin değişimi yapabilirsiniz değilse, basit bir lpg ayarı ile sorun düzelebilir de... Nokta atışı tespit gerekli.

coco

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Açmış olduğunuz ikinci konu da, buraya taşınmıştır. Forumda mevcut konu varken mükerrer açılan konular ya taşınır ya da silinir, iki kez taşıdığına göre üçüncüde silinecek demektir.

* * *

Gittiğiniz ustanın, ustalığından eminseniz bobin değişimi yapabilirsiniz değilse, basit bir lpg ayarı ile sorun düzelebilir de... Nokta atışı tespit gerekli.
İşte o nokta atışını yapacak usta olsa

Üst Alt