Mazda 3 BL (2009-13) Sübap Sorunu ve Değişimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hayırlı olsun, Allah kaza bela vermesin. Adem Ustam Mazda'ların kulağına fısıldayan nadir ustalardan... :)

Nausea

Katılımcı
Araç Markası
2017 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kırmızı - Sedan
Hayırlı olsun. Umarım sorunsuz yıllarca binersiniz. Ücret olarak ne kadar tuttu peki?

Hrnrst

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 90. Yil
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Hayırlı olsun. Umarım sorunsuz yıllarca binersiniz. Ücret olarak ne kadar tuttu peki?
Cok Sagolun, benim birde motor kulagi parcalanmisti (480 tl imis)normal filtre kabin filtresi diger bakimlar derken 3400 tl civarini buldu iscilik dahil. 70.000 bakim dahil iste hepsi beraber. Subap degisimi ile ilgili parcalar yaklasik 1750 tl.
Ustanin soyledigi 80.000 bakimina kadar devam.:)

Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Arkadaslar Merhaba herkese.
Aracim 173.000 km de, aracta ilk seferde mars basmama sorunu vardi,10.000 km bakiminda buji degisimi ile sorun cozuldu. Bu asamada ustam motor kompresyon testi yapti. Sebebi,aracimda azda olsa rolantide titreme ve rampalarda cekis sorunu vardi. Test asamasinda 3 silindir 13 ustu,tek silindir 6 psi cikti.
Ustam yaklasik 3500 tl lik bir maliyet cikardi. Sadece subap disinda,degisim sonrasi aracin yag yakmamasi icin sekmen ve kolyatak isleminede girecegini paylasti. Ustam fsm oto sultanbeyli. Simdi ben ne yapmaliyim bu parcalari kendim alarak maliyeti dusurebilirmiyim,ayrica adem usta dan fiyat almak istiyorum. Basina gelen arkadaslarin yorumlarini bekliyorum
Cok saolun
Mesaj otomatik birleştirildi:

45984

Moderatörün son düzenlenenleri:

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Aracim 173.000 km de, aracta ilk seferde mars basmama sorunu vardi,10.000 km bakiminda buji degisimi ile sorun cozuldu. Bu asamada ustam motor kompresyon testi yapti. Sebebi,aracimda azda olsa rolantide titreme ve rampalarda cekis sorunu vardi. Test asamasinda 3 silindir 13 ustu,tek silindir 6 psi cikti.
Ustam yaklasik 3500 tl lik bir maliyet cikardi. Sadece subap disinda,degisim sonrasi aracin yag yakmamasi icin sekmen ve kolyatak isleminede girecegini paylasti. Ustam fsm oto sultanbeyli. Simdi ben ne yapmaliyim bu parcalari kendim alarak maliyeti dusurebilirmiyim,ayrica adem usta dan fiyat almak istiyorum. Basina gelen arkadaslarin yorumlarini bekliyorum
Cok saolun

Ekli dosyayı görüntüle 45984
Ustanız iyi yönlendirmiş. Sübap bakımı sonrasında motorun alt tarafı daha zayıf kaldığı için yağ yakma gerçekleşebiliyor maalesef. Kilometreyi de göz önünde bulundurup bu durumun önüne geçmek için başta uyarmış. Mantıklı ve samimi bir öneri. İsterseniz segman değişimi yaptırmayabilirsiniz ama yaptırmak mantıklı olur. Ortalama sübap değişimi maliyeti zaten 2500 TL civarıydı 5-6 ay önce. Bunun yanında segman vs değişimi de mantıklı motor açılmışken. Normalde devirdaim değişmiyor diye biliyorum ama sökülmüşken muhtemelen onun da değişmesi uygun olduğu için fiyat bence baya iyi diyebilirim. Kendiniz parçaları alabilirsiniz, bir ihtimal ucuz olma durumu olabilir ama bu durumda herhangi bir problemde ustaya şikayet iletememe riskiniz olabilir. Eğer ustanıza güveniniz iyiyse parça olayını da kendisine bırakın bence.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Cok saolun

Ekli dosyayı görüntüle 45984
Adem Usta'mın fikrini almanı tavsiye ederim, aldığın fiyat ortalama bir fiyat değil ama bunu bizim eleştirmemiz normal değil...

Alıntı yaptığın ve editlediğim Mutlu Tekir artık bizimle değil.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Adem Usta'mın fikrini almanı tavsiye ederim, aldığın fiyat ortalama bir fiyat değil ama bunu bizim eleştirmemiz normal değil...

Alıntı yaptığın ve editlediğim Mutlu Tekir artık bizimle değil.
Abi sadece sübap değişimi yok, artı olarak segman ve kol yatak değişimi de dahil fiyata. Gözünden kaçtı sanırım.

Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Adem Ustam ile az önce telefon ile görüştüm. Rakam farkı çok yüksek çıktı. açıkcası bu işciliklerin parçalarını ben temin edip,ustama sadece işcilik maliyeti vermek isterim.
rutin bakım için alınacak parçalar için hangi ürünleri kullanmam gerektiği ile ilgili fikrim var. ancak subap kısmı ile ilgili daha önce tecrübe etmiş arkadaşlarımdan ürün önerisi bekliyorum.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Adem Ustam ile az önce telefon ile görüştüm. Rakam farkı çok yüksek çıktı. açıkcası bu işciliklerin parçalarını ben temin edip,ustama sadece işcilik maliyeti vermek isterim.
rutin bakım için alınacak parçalar için hangi ürünleri kullanmam gerektiği ile ilgili fikrim var. ancak subap kısmı ile ilgili daha önce tecrübe etmiş arkadaşlarımdan ürün önerisi bekliyorum.
Fark derken nasıl bir fark? Açabilir misiniz?

Güneş veya süpsan marka sübap kullanıyor ustalar. Bir tane de piyasaya yeni giren bir marka varmış adını hatırlamıyorum ama deneyen ustalar kötü yorum yaptı. 10 bin olmadan cortlamış sübaplar.

Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Fark derken nasıl bir fark? Açabilir misiniz?

Güneş veya süpsan marka sübap kullanıyor ustalar. Bir tane de piyasaya yeni giren bir marka varmış adını hatırlamıyorum ama deneyen ustalar kötü yorum yaptı. 10 bin olmadan cortlamış sübaplar.

Acikcasi adem usta benim listesini paylastigim isin 7.8 bin tl. Sadece subap degisiminin ise 4.000 tl gibi bir rakam olacagini paylasti.
Ben gunes marka temin edecegim,aracla uyumlu ornek bir urun link adresi paylasma imkanin varmidir ustadim. Cok tesekkur ederim simdiden

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Acikcasi adem usta benim listesini paylastigim isin 7.8 bin tl. Sadece subap degisiminin ise 4.000 tl gibi bir rakam olacagini paylasti.
Ben gunes marka temin edecegim,aracla uyumlu ornek bir urun link adresi paylasma imkanin varmidir ustadim. Cok tesekkur ederim simdiden
Epey fark varmış, serbest piyasa tabi, bir de dükkan giderleri, şehir, kullanılan sarf malzeme çeşidi ve kalitesi de doğrudan etkili tabi fiyatlandırmada. Her ustanın kendi el emeği farklı olur.

Maalesef doğrudan şu ürün uygundur diyemiyorum ama parçacılar muhtemelen yardımcı olacaklardır. Tabi her parçacı doğru ürünü verecek diye birşey yok. O detayları da ustalar biliyor.

Bir de sizin aldığınız fiyatla ustanın aldığı fiyat arasında sizin zararınıza bir fark olmaz diye düşünüyorum. Şu ana kadar sanırım hiç başıma gelmedi böyle birşey. Sadece parçacılar arasında fiyat farkı olur. Ustadan parça fiyatlarını ve markasını isteyip, diğer parçacılardan da fiyat alabilirsiniz isterseniz. Daha garanti bir yol olur.

Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Değerli arkadaşlar merhabalar,

Bir iki mesaj önce paylaşmış olduğum sübap sorununu bugün itibari ile tamir ettirdim, yukarıda paylaştığım listede hava filtresi ve polen filtresi hariç tüm işlemler yapıldı.

İşçilik ve parçalar tüm maliyet 3.900 TL tuttu.(Subap değişimi dışında segman ve kol yatak işlemleri yapıldı. Ustamın söylediği aracın 175.000 km de, subap değişimi sonrası her 5.000 km de bir yağ eksiltme sorunu yaşarsın. Kendisine güvenerek işlemleri yaptırdım)

1000 km benzinde kullanacağım, daha sonra motor yağını ve yağ filtresini değiştireceğiz. Sonrasında lpg ayarları yapılacak ve lpg yi devreye sokacağız.

Aracı aldıktan sonra sadece 6 km kadar yol yaptım. İlk izlenim rölantide titreme sorunu ve motordan gelen o kötü ses gitmiş, ayrıca araç ilk kalkış performansı ve çekiş gücü inanılmaz derecede artmış. Bu çekiş sorunu sebebiyle arabamdan soğumuş, hatta satma aşamasına gelmiştim.

Bu akşam özellikle dik rampalarda tekrar test edeceğim. Olumlu, olumsuz bir gelişme olursa bilgi amaçlı paylaşmak isterim.

Araçlarımızın konfor, yol tutuş ve özelliklerini ilgilendiren bir küçük notu da eklemek isterim.
Yaklaşık 1 hafta boyunca aracım ustada kaldı, bu süreçte şirket aracı Megane dizel otomatik kullandım, her zaman kullandığımız araç. Ancak uzun süre kullanınca Mazda marka aracımızın konfor ve yol tutuş konusunda performansının çok üst düzey olduğunu net şekilde söyleyebilirim. (kendi segmentinde)

Hep söylüyorum, ah birde şu araçlarda 6 ileri otomatik şanzıman olsa.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bir iki mesaj önce paylaşmış olduğum sübap sorununu bugün itibari ile tamir ettirdim, yukarıda paylaştığım listede hava filtresi ve polen filtresi hariç tüm işlemler yapıldı.

İşçilik ve parçalar tüm maliyet 3.900 TL tuttu.(Subap değişimi dışında segman ve kol yatak işlemleri yapıldı. Ustamın söylediği aracın 175.000 km de, subap değişimi sonrası her 5.000 km de bir yağ eksiltme sorunu yaşarsın. Kendisine güvenerek işlemleri yaptırdım)

1000 km benzinde kullanacağım, daha sonra motor yağını ve yağ filtresini değiştireceğiz. Sonrasında lpg ayarları yapılacak ve lpg yi devreye sokacağız.

Aracı aldıktan sonra sadece 6 km kadar yol yaptım. İlk izlenim rölantide titreme sorunu ve motordan gelen o kötü ses gitmiş, ayrıca araç ilk kalkış performansı ve çekiş gücü inanılmaz derecede artmış. Bu çekiş sorunu sebebiyle arabamdan soğumuş, hatta satma aşamasına gelmiştim.

Bu akşam özellikle dik rampalarda tekrar test edeceğim. Olumlu, olumsuz bir gelişme olursa bilgi amaçlı paylaşmak isterim.

Araçlarımızın konfor, yol tutuş ve özelliklerini ilgilendiren bir küçük notu da eklemek isterim.
Yaklaşık 1 hafta boyunca aracım ustada kaldı, bu süreçte şirket aracı Megane dizel otomatik kullandım, her zaman kullandığımız araç. Ancak uzun süre kullanınca Mazda marka aracımızın konfor ve yol tutuş konusunda performansının çok üst düzey olduğunu net şekilde söyleyebilirim. (kendi segmentinde)

Euro normlarına göre üretilen motorlarda; benzin ile uzun vadede, lpg ile 60-100 bin km aralığında sübap sorunu yaşanılması kaçınılmaz maalesef, geçmiş olsun, sağlıcakla kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

Araç Markası
2011 Mazda 3 İmpressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Euro normlarına göre üretilen motorlarda; benzin ile uzun vadede, lpg ile 60-100 bin km aralığında sübap sorunu yaşanılması kaçınılmaz maalesef, geçmiş olsun, sağlıcakla kazasız belasız günlerde kullanmak nasip olsun.

Bilgilendirme için ayrıca teşekkürler.

Iyi dilekleriniz için çok teşekkür ederim, dün akşam detaylıca test ettim.
Araç yeniden doğmuş. 2.vites ile çıkmakta zorlandığım rampayı 4.vites ile bitirdim.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Hadi hayırlı olsun.

İşlemleri nerde yaptırdınız ?

Üst Alt