Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sisteminden Gelen Cırcır Böceği Sesi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
LPG ile ilgili bir başlık bulamayınca buraya açmak durumunda kaldım. Uygun görülen yere taşınabilir.

Aracım 2010 model, lpg takılalı 5bin km. olmuş, prins silverline kit takılı.
Fakat aracımda çok enteresan bir biçimde cırcır böceği sesi geliyor :D Regülatörden olduğunu düşünüyorum. Yolcu tarafından ön kısımdan geliyor sanki ses, regülatör de motor kaputunda en sol kısımda yolcu kısmına doğru montajlanmış.
15-20 dakikalık bir yolculuktan sonra ses gelmeye başlıyor ve gaz pedalına dokunurken ya da basmazken geliyor, fazla bastığımda ses kesiliyor, tekrardan sabit hızda gitmek için gaza dokunarak devam edince gelmeye başlıyor.
Böyle bir ses neden gelir?

https://youtu.be/dcxq-4wPWV4

9.saniyeden sonra rölanti sesiyle birlikte tiz bir ses geliyor. Telefonda son ses açarak duyabildim, ama bilgisayarda son seste duyamadım nedense. Daha net tabir edecek olursak cır cır böceği ötüyormuş gibi bir ses. Buradaki usta! çok yardımsever olduğundan işimi çözemiyorum. Ankara'ya gittiğimde baktıracağım artık hem bu ses, hem de lpg tankının 30 lt den fazla almamasına.

Enteresandır kaputu kaldırıp dinleyince ses duyamıyorum. Enjektörlerden çıt çıt diye ses gelir.
Bu ses sanki gaza dokununca küçük bir yerden geçmeye çalışan havanın çıkardığı ses gibi, ama kayış cıyıltısı gibi de bir ses. Benzine geçtiğim anda hiç bir ses kalmıyor. Lpgye alıyorum tekrar geri geliyor cıyıltı, cırcır sesi...

Son zamanlarda seste artış mevcut ve çok sinir bozucu. Cırcır böceğinin kesintisiz ve frekansi çok yüksek hızda ötmesi gibi bir sorun var. Ve neredeyse regülatörden geldiğine eminim. Ragülatörün böyle bir ses çıkarması nedendir?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Hocam videolarda denedim çıkmıyor, cep telefonunda da biraz duyuluyor. Ama kabin içinde inanılmaz yankı yapıyor ve yüksek duyuluyor. Sanki regülatörden lpg geçerken ve gaza dönüşürken bir yerlerde ses yapıyor gibi. LPG sisteminden olmasa kayış sesi diyecektim. Pedala basışım arttıkça cırlama frekansı da artıyor, ve bir noktadan sonra ses kalmıyor. Tekrardan çok az basar konuma geldiğinde ses geliyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Hocam videolarda denedim çıkmıyor, cep telefonunda da biraz duyuluyor. Ama kabin içinde inanılmaz yankı yapıyor ve yüksek duyuluyor. Sanki regülatörden lpg geçerken ve gaza dönüşürken bir yerlerde ses yapıyor gibi. LPG sisteminden olmasa kayış sesi diyecektim. Pedala basışım arttıkça cırlama frekansı da artıyor, ve bir noktadan sonra ses kalmıyor. Tekrardan çok az basar konuma geldiğinde ses geliyor.

Benzinde bu sesin olmadığından eminiz di mi?

Sistemin suyunun eksik olup olmadığını kontrol et, lpg de tekleme olup olmadığını kontrol et, sabahları geç çalışma var mı? dikkat et...

Sabahları geç çalışma varsa, regülatör içindeki diyaframın arızalı olma ihtimali var, ayrıca 2 aylık sistemin garantisi olmalı, servise bir baktır derim...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzinde ses gidiyor, çok denedim.
Sistem suyu normal, radyatörden değil ama kap hizasından kontrol ediyorum. Max çizgisinin azıcık altında.
Tekleme yok, ama sabahları soğukken dizel gibi sesli çalışıyor. Emme manifoldunda türbülanslı hava yaratan bir flap varmış galiba, o vuruyormuş, sesli çalışıyor, tık ile tak arasındaki bir ses ile.
Geç çalışma da yok. Fakat marş alırken anlık metal metale sürter gibi bir ses geliyor. Otomatik mazdalarda normal deniyor sanırım?

Sistem suyu dediniz, regülatör hava yapmış olabilir mi acaba diyeceğim de bu hava giderdi normalde. Regülatör kaput içinde, yolcu kabinin önüne kaputun sol üst kısmında montajlanmış.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Beni benden alan da; ilk marşta sürten metal sesi değil mi zaten... Bayılıyorum o sese...

[member=35]faroz_52[/member] Enes'in bu ses için güzel benzetmesi vardı; "içeride samuraylar kılıçlarını bir birine sürterek hazırlık yapıyor" demişti... :D

Hocam; su seviyesi yerinde ve tekleme yoksa, lpg sistemini montajlayan kişilerle görüşmekte fayda var diyebiliyorum ancak...

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Kahkaha attım o benzetmeye :D :D
montajı yapan Düzce'de, Karabük'teki Prins ve BRC servisindeki ustacık! tamamen montajcı ve ilgisiz. Haliyle o da Ankara'ya kalacak. Ama uzun yolda kafa ütülüyor resmen.

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
O lpg enjektörü denen 4 adet zımbırtı varya bazı markalarınki çok ses çıkartıyor çıt çıt çıt sibop sesi gibi Veli abinin kitte o ses yoktu mesela Olgunun Harun un kitte çıkıyo o çıtırtı BRC de var bu ses

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Beni benden alan da; ilk marşta sürten metal sesi değil mi zaten... Bayılıyorum o sese...

[member=35]faroz_52[/member] Enes'in bu ses için güzel benzetmesi vardı; "içeride samuraylar kılıçlarını bir birine sürterek hazırlık yapıyor" demişti... :D

Hocam; su seviyesi yerinde ve tekleme yoksa, lpg sistemini montajlayan kişilerle görüşmekte fayda var diyebiliyorum ancak...
[member=9]domestos[/member] veli abi;
bu bahsettiğin diyafram olayını lpg ile ilgili yazdığın başka bir konuda okumuştum
ne kadarlık bir geç marş almada şüphe etmek lazım, benimkini kıyas etmek için soruyorum
benim lpg yine tekleme yaptı geçen, ama çok hafif, eskisi gibi değil,
elemanı aradım ince bir ayar daha yapalım dedi,
ateşleme bobini işine hemen girmeyelim dedi, senin yazıyı okuyunca bir de diyafram olayından bahsedeyim diye düşündüm

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
[member=9]domestos[/member] veli abi;
bu bahsettiğin diyafram olayını lpg ile ilgili yazdığın başka bir konuda okumuştum
ne kadarlık bir geç marş almada şüphe etmek lazım, benimkini kıyas etmek için soruyorum
benim lpg yine tekleme yaptı geçen, ama çok hafif, eskisi gibi değil,
elemanı aradım ince bir ayar daha yapalım dedi,
ateşleme bobini işine hemen girmeyelim dedi, senin yazıyı okuyunca bir de diyafram olayından bahsedeyim diye düşündüm

Senin sorunun diyafram ile ilgili değil bence, geç almayı nasıl anlatabilirim ki şimdi, marşa bastığında normalden geç alıyorsa işte...

Yedek su kabında lpg kokusu varsa diyaframdır diyebiliriz ama... Birde; diyafram arızasının tekleme yaptığını duymadım hiç.

http://www.mazdagaraj.com/benzinin-oktan-sayisi-ve-gec-calisma-t2375.0.html

Senin de mesajının bulunduğu yukarıdaki konuyu incelemeni tavsiye ederim... Diyafram arızası ve çözümü mevcut... Ama tekrar yazıyorum, senin sorunun diyafram değil bence...

Araç Markası
98-Mazda 626 AT
Araç Renk ve Tip
Füme-Sedan
Senin sorunun diyafram ile ilgili değil bence, geç almayı nasıl anlatabilirim ki şimdi, marşa bastığında normalden geç alıyorsa işte...

Yedek su kabında lpg kokusu varsa diyaframdır diyebiliriz ama... Birde; diyafram arızasının tekleme yaptığını duymadım hiç.

http://www.mazdagaraj.com/benzinin-oktan-sayisi-ve-gec-calisma-t2375.0.html

Senin de mesajının bulunduğu yukarıdaki konuyu incelemeni tavsiye ederim... Diyafram arızası ve çözümü mevcut... Ama tekrar yazıyorum, senin sorunun diyafram değil bence...
çok geç marş almıyor, belki de normaldi bana öyle geliyordur, yedek su kabında lpg kokusu yok, dediğin gibi bu sıkıntı yoktur bende
tekleme olayı o günden sonra 1-2 defa yaptı ve çok hafif yaptı, belki ikinci bir ayarla tamamen hallolcak
bakan lpg ustası kesin teşhis koymadı bobin için, kaçırma yapıyor galiba dedi, ama ayrıntılı olarak bakmadı, nasıl tespit ediliyor onu da bilmiyorum açıkçası

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
O lpg enjektörü denen 4 adet zımbırtı varya bazı markalarınki çok ses çıkartıyor çıt çıt çıt sibop sesi gibi Veli abinin kitte o ses yoktu mesela Olgunun Harun un kitte çıkıyo o çıtırtı BRC de var bu ses

Enjektör sesi duyulmuyor kabin içinden, çıt demedim, cır cır böceği sesi dedim. :)
Başka bir forumdan prins ustası, regülatör basıncının düşürülmesiyle, hallolmazsa da başka bir lpg geçiş borusu eklenerek çözülebileceğini söyledi.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Enjektör sesi duyulmuyor kabin içinden, çıt demedim, cır cır böceği sesi dedim. :)
Başka bir forumdan prins ustası, regülatör basıncının düşürülmesiyle, hallolmazsa da başka bir lpg geçiş borusu eklenerek çözülebileceğini söyledi.

Aşırı basınç bu sesi yapabilir diyecektim; işin teknik boyutunu tam bilmediğim için es geçmiştim... Fazla basınçlı olan yakıt regülatörde ses yapıyor olabilir diyeyim de içimde kalmasın bari... :)

Ama böyle bir şeyi ilk defa duyuyorum... Özellikle Prins'e yakıştıramadım, muhtemelen montaj hatası diyerek yakışmama sebebini yumuşatalım... :)

Maytalman

Aktif
Araç Markası
Mazda
Araç Renk ve Tip
Titanyum m3
Cırcır böceği nasıl ses çıkarıyodu ya ebabil bir kuştur :) benzetmelerimize bak yav komedya :)

sokrates

Katılımcı
Cırcır sesi, enjektöre delalet eder :)
Dostum lpg enjektörü dür %90 bence herhangi bir lpg ciye git enjektörden ses geliyor galiba de baksın, eğer enjektörsede, garantiden değiştir

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sorun regülatörden kaynaklanıyor. Prins regülatörlerin belli bir serisi sıkıntılıymış. Yeterli miktarda lpg geçerken ses oluşturuyormuş. Bu da regülatör açılıp içine kesici bir aletle 2 kanal açarak halloluyor. Tüm sorun ve çözümü bu. 5 dk.lık iş bile değil.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sorununuz hal olduguna sevindim

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Hocam aslında hallolmadı, sorun devam ediyordu, ustama gittim regülatör ayaklarını plastik bir maddeyle destekledi, azaldı ses baya, ama gitmedi ses. Ben çözüm bulmaya çalışacağım bakalım. Olmadı havalandırma 2. seviyedeyken uzun yolda ses duyulmuyor :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Sorunum geçti gibi. Heralde regülatör kirlendiğinden midir nedir, ses rölantide nadiren duyabiliyorum. Kış şartlarına göz önüne aldığımdan konumu çok güzel yerde. Bu nedenle de yerini değiştirmek istemiyorum.

Üst Alt