Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sistemi Hakkında

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Ülkede ciddi lpg için araştırma yapılması lazım. Motor üreticileri ar-ge yaparken bizde işler bize veya ustaların yorumlarına kalıyor maalesef.
Cidden öyle artık kendi tecrübelerimizi kalıyor herşey.
Lpgci T kullanıyor suda , motor ustası kullanma bunu diyor ;)

Kimi onu diyor kimi bunu en iyisi kendi tecrübene kalıyor.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Peki direkt enjeksiyonlu sistemlerde benzin silindire püskürtülüyor. Karışım olmuyor sanırım. Performans da artıyor, tüketim azalıyor. O nasıl oluyor?
Bildiğim kadarıyla direkt enjeksiyonlu sistemlerde sıvı LPG kitleri daha uygun. Bu yanma odasının sıcaklığını azaltmaya yardımcı (sıvıdan gaza geçerken etrafındaki ısıyı soğurma etkisi), hem de sadece o silindir içerisine püskürtüldüğü için verilen miktarın tamamı içeride oluyor, tam dozajlama yapılmış oluyor.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Bildiğim kadarıyla direkt enjeksiyonlu sistemlerde sıvı LPG kitleri daha uygun. Bu yanma odasının sıcaklığını azaltmaya yardımcı (sıvıdan gaza geçerken etrafındaki ısıyı soğurma etkisi), hem de sadece o silindir içerisine püskürtüldüğü için verilen miktarın tamamı içeride oluyor, tam dozajlama yapılmış oluyor.

Benzin için söylemiştim. Yanma odasına direkt püskürtülen benzinde hava yakıt karışımı homojen olmuyor. Madem öyle manifolddan emilen hava yakıt karışımı için homojenlik neden önemli oluyor? Tabiki vardır sebebi ama ne olduğunu merak ediyoruz işte
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ayrıca çok noktalı enjeksiyonlu motorlarda benzin emme manifoldunun silindir kapağına bağlandığı yerden püskürtülür. Yani subapların hemen arkası. Bu durumda da karışım için bir mikser veya mesafe yok. Direkt orada karışıyor. Bizim m3’ler tek noktalı mı çok noktalı mı bilmiyorum ama.

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Benzin için söylemiştim. Yanma odasına direkt püskürtülen benzinde hava yakıt karışımı homojen olmuyor. Madem öyle manifolddan emilen hava yakıt karışımı için homojenlik neden önemli oluyor? Tabiki vardır sebebi ama ne olduğunu merak ediyoruz işte

Tam tersine hava yakıt karışımı homojen olduğu için zaten beygir tork artıyor direk enjeksiyonda.
Atomize bir şekilde gönderildiğinden daha iyi karışıyor. Hele bazı firmalar emme zamanında kademeli şekilde püskürtme yapıyor daha da iyi karışım olsun diye. (yeni tsi lar sanırım bir de merco 3 kademede püskürtüyor.)

Bizim multiport injectionda ise manifolda öyle atomize bir biçimde püskürtğlemiyor. Bu nedenle daha büyük damlaların ayrışması ve hava yakıt karışımının iyi olması için swirl denilen yatay dönme ve tumble denilen dikey dönme hareketlerinin yaratılması gerekiyor. Swirl manifold dönüşü ile sağlanırken tumble piston kafasının şeklinden ve emme zamanında pistonun aşağı inerken çektiğğ havanın dönmesiyle sağlanıyor.

Direk enjeksiyon oda parfüm spreyini sıkıp daha homojen biçimde dağıtmak olarak düşünülürse, multiport injection ise şişe kapağını delip etrafa şişeyi sıkarak su fırlatmak gibi düşünülebilir.

Hava yakıt karışımı ne kadar homojen olursa yanma verimi o kadar artar ve güç artar.

YouTube da güzel açıklayıcı videolara var. Terimleri yazarak bulabilirsin Tansu.

tansu87

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda 3 İmp.
Araç Renk ve Tip
Alüminyum Gri - HB
Tam tersine hava yakıt karışımı homojen olduğu için zaten beygir tork artıyor direk enjeksiyonda.
Atomize bir şekilde gönderildiğinden daha iyi karışıyor. Hele bazı firmalar emme zamanında kademeli şekilde püskürtme yapıyor daha da iyi karışım olsun diye. (yeni tsi lar sanırım bir de merco 3 kademede püskürtüyor.)

Bizim multiport injectionda ise manifolda öyle atomize bir biçimde püskürtğlemiyor. Bu nedenle daha büyük damlaların ayrışması ve hava yakıt karışımının iyi olması için swirl denilen yatay dönme ve tumble denilen dikey dönme hareketlerinin yaratılması gerekiyor. Swirl manifold dönüşü ile sağlanırken tumble piston kafasının şeklinden ve emme zamanında pistonun aşağı inerken çektiğğ havanın dönmesiyle sağlanıyor.

Direk enjeksiyon oda parfüm spreyini sıkıp daha homojen biçimde dağıtmak olarak düşünülürse, multiport injection ise şişe kapağını delip etrafa şişeyi sıkarak su fırlatmak gibi düşünülebilir.

Hava yakıt karışımı ne kadar homojen olursa yanma verimi o kadar artar ve güç artar.

YouTube da güzel açıklayıcı videolara var. Terimleri yazarak bulabilirsin Tansu.

Gayet açıklayıcı yazmışsın. Anlamadığım Bu hareketler emme manifoldunun piston başına bağlandığı yerde mi oluyor? Yani emme subaplarının arkasında mı?

Gayet açıklayıcı yazmışsın. Anlamadığım Bu hareketler emme manifoldunun piston başına bağlandığı yerde mi oluyor? Yani emme subaplarının arkasında mı?

Eğer öyleyse karışım odası denilen yerde mi oluyor türbülans hareketleri?

Diyeceğim o ki, eğer swirl hareketi karışım odasında oluyorsa, benzin de emme subaplarının arkasından püskürtülüyorsa, boşuna lpg bağlantısını biraz geriden yapmayalım. Yani benzin emilen havaya emme subaplarının arkasından veriliyor. Sonra swirl hareketi nerede oluyor? Emme odasında benzin verildikten sonra karışım homojen olabiliyorsa lpg’de de olur diye düşünüyorum

Son düzenleme:

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Swirl hareketi manifold aracılığıyla başlatılır. Dönecek şekilde tasarlanır manifold. Bu dönme hareketi yapan havaya da emme subabı öncesinde yakıt püskürtülür ve emme zamanında piston içinde hem swirl (yatay olarak dönme) hem de pistonun aşağı inmesi ve vakum nedeniyle oluşan tumble (dikey olarak dönme) dönme hareketleri oluşur. Bunun sayesinde homojen karışım elde edilmeye çalışır.
Direk enjeksiyonda direk motor içerisine atomize şekilde gönderildiğinden homojen karışımı daha kolay gerçekleşir.

Motor tasarlanırken bu karışımlar analiz edilerek en optimum püskürtme noktası bulunur. Lpg ile Kadirin de dediği gibi maalesef biraz deneyimle işler halloluyor. Lpg gaz fazında verildiğinden gazların karışımı daha kolay olur. Benzin tanecikli yapıda olduğundan lokal olarak fakir ve zengin karışımlar olmakta.

Ama gazlar daha iyi karışsa da bu sefer de emme ve egzos zamanının örtüştüğü overlap denilen ufacık zamanda ve emme manifoldundan verilirken kaçan lpg nedeniyle hacimsel verim düşüyor. Bu da gücü düşürüyor.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Ankara için aracımızı tanıyan, düzgün montaj yapabilecek LPG bayii öneriniz var mı?

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Bugün Ankara Mocan LPG de aracıma prins technomax LPG sistemi montajı yapıldı. İlk izlenimim performans kaybı yok, umarım uzun süre sorunsuz binebilirim. Montaj sonrası afr ayarı yapıldı, tam bitti dönüş yolu derken arıza lambası yandı ve zengin karışım uyarısı verdi , bunun üzerine tekrar afr ayarı için yola çıktık. Dönüşte tekrar lamba yanmadi. Memnuniyet durumu ve izlenimlerimi montaj düşünen arkadaşlar için paylaşacağım.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Sabah Ankara Bolu gezisi için erkenden yola çıktık, tam boluya geldik ki arıza lambası yaktı,maalesef ilk günden bu üzücü, Pazartesi tekrar ayar için Mocan LPG ye gideceğim. Neyi yanlış yapıyorlar anlamadım.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Sabah Ankara Bolu gezisi için erkenden yola çıktık, tam boluya geldik ki arıza lambası yaktı,maalesef ilk günden bu üzücü, Pazartesi tekrar ayar için Mocan LPG ye gideceğim. Neyi yanlış yapıyorlar anlamadım.
Nerde okudugumu hatırlayamadım.

Kit neydi?
Afr yapılmışmıydı?
Araçdaki buji nedir?
Monifolt nerden delindi?
Enjektör monifolt arası hortumların boyları 4 taneside aynı boydamı ?

Sabah sabah konuları karıştırdım ;)

Afr nasıl yapıldı aracınıza anlatırmısınız?

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Prins technomax, afr ayarını yolda uzun süre kullanarak yaptı ama teknik boyutunu bilmiyorum. Pazartesi için şuna dikkat et yada uyar dediğiniz birşey varsa sevinirim, bujiler normal benzinde olan orijinal bujiler.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Prins technomax, afr ayarını yolda uzun süre kullanarak yaptı ama teknik boyutunu bilmiyorum. Pazartesi için şuna dikkat et yada uyar dediğiniz birşey varsa sevinirim, bujiler normal benzinde olan orijinal bujiler.
Afr ayarı yapılıpda ışık yanan kimse görmemiştim.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Afr ayarı yapamamış olma ihtimali var mı? Teknik olarak çok bilgi sahibi değilim

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Sabah ilk iş Mocan LPG ye gelmek oldu, yapılan kontrolde enjektörlerin ikisinin patlak olduğunu fark ettiler. Ücretsiz degisecekler haliyle ama 200 km lik kullanımda bu durumda. 3 kuruş tasarruf edelim derken inşallah başımıza iş almamisizdir

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Sabah ilk iş Mocan LPG ye gelmek oldu, yapılan kontrolde enjektörlerin ikisinin patlak olduğunu fark ettiler. Ücretsiz degisecekler haliyle ama 200 km lik kullanımda bu durumda. 3 kuruş tasarruf edelim derken inşallah başımıza iş almamisizdir
İlk montaj sonrası problem çıkması normal, bende de regülatör arızalı çıkmıştı... Önemli olan sorunların çözümünü bulup giderilmesi... Biraz da, nasip kısmet işi tabi. :)

Sistem oturduktan sonra umarım sorunsuz olarak uzun süre kullanırsın. Bilgilendirme için teşekkürler.

mmd

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Kahverengi HB
Forumda oluşan sorunlar kadar , çözülüp çözülmediği ve nasıl çözüldüğü de paylaşılmalı:) değişim oldu, 40 km kadar kullandım, inşallah sorunsuz çalışmaya devam eder:)

korayoz7

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Beyaz
Gönlüm el vermesede artık yarın araca lpg taktıriyorum.Kit olarak Atiker grand fiyat konusundada 2200Tl olarak anlaştık.Taktirirken ustaya önerebileceğimiz bişey var mı? Herhalde manifoldu delip öyle yapıyorlar 45 derecelik acıyla delip pistona yakın olması gerekiyor,çalışma ısısı da 30 derece ideal diye okudum taktirdikdan sonra afr ayarı yaptırmayı düşünüyorum.

Üst Alt