Mazda 3 BL (2009-13) LPG Sistemi Hakkında

emrahunal0258

Sessiz
Araç Markası
Mazda 3 Mirai - 2012
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Cümleten selamun aleykum... Arkadaşlar aracım şu an satışta. Yalnız satamazsam aracıma LPG taktırmayı düşünüyorum.Prins firması ile görüştüm.Öncelikle bana aracımın "direkt enjeksiyonlu" mu yoksa "sıralı sistem" mi olduğunu sordular.Aracım 2012 Mazda 3 Mirai...Motordan anlamadığım için cevap veremedim.Ayrıca araç, eğer direkt enjeksiyonlu ise sıvı püskürtmeli sistem ile %50 ye yakın tasarruf sağlanabileceği,eğer sıralı sistem ise %35-40 civarında bi tasarruf sağlanabileceğini söylediler. 1. Olan sistem 2000 Euro... 2. Olan sistem 1850 TL...Ayrıca arabayı alalı 10 ay oldu 20000 km'yi geçtim.Sizce ne yapmalıyım???Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler...

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Benim bildiğim sıralı sistem olması lazım.Aşağı yukarı 10000 km de kendini amorti ediyor sistem zaten

dülgeroğlu

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Mavi - Hatchback
Bir de prinse takılı kalmayın. Çok iyi olabilir de, daha önemli olan ustası. Ben de 2012 mazda 3'üme prins taktırmıştım, inanın burnumdan getirdi. Düzelttirene kadar çok uğraştım. Şu an kullandığım 626 ya lovato taktırdım ve yeniden araba alacak olsam, aynı yerden aynı markayı taktırırdım.

Bu arada normal sıralı sistem olacak. Öbür sıvılaştırmalı olan değil

Moderatörün son düzenlenenleri:

emirdede

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 6 GH
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Marka işinin içine girersen çıkamazsın;lovato,prins,zavoli,brc bunlardan birini taktır gitsin.ben zamanında 1.6 golfe taktırırken 3 ay boyunca araştırdım zavoli taktırdım,simdi mazda da brc var.kisindende çok memnundum.emin ol önemli olan montaj yapan yer

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
İlk önce işinin ehli usta bul, gerisi gelir. Sıvı sistemle işin yok, araca sıralı sistem lpg montajı yapılabilir.

badilcan

Katılımcı
Yıllar önce 2008 Corollama Prins taktırmıştım. Fakat kötü işçilikten dolayı epey uğraşmıştım. O kadar para vermeye gerekeceğini düşünmüyorum.
Ben bu sıralar en çok Lovato ve Brc adının ön plana çıktığını görüyorum. Ama tabiki usta çok önemli. Ve taktrdığın yer kurumsal olup yaptığı montajın arkasında duracak bir yer olmalı.

HAKAN24

Katılımcı
Araç Markası
2007 Mazda 3 Dynamic
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Atiker fazlasıyla yeter. Önemli olan montaj. Fazla para vermeye hiç gerek yok.. Kimse aynı araca ömür boyu binmez..

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
hafta sonu amca oglu koye gitti 2015 corolla 1.3 manuel 600tl yakmis(benzin)
bende gittim 250tl yaktim (lpg)tabi son gelen zamda etken fiyat farkina ama 10ayda 20bin yapmissin yapmadan once taktirmis olaydin baya karda idin.
lavota odb2 takili bi kere sikinti yasadim oda enjektor soketlerini karistirmislar.

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
hafta sonu amca oglu koye gitti 2015 corolla 1.3 manuel 600tl yakmis(benzin)
bende gittim 250tl yaktim (lpg)tabi son gelen zamda etken fiyat farkina ama 10ayda 20bin yapmissin yapmadan once taktirmis olaydin baya karda idin.
lavota odb2 takili bi kere sikinti yasadim oda enjektor soketlerini karistirmislar.
Kaç km Kadir? o kadar fark olması ilginç

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Lpgli yavaş ve ekonomik, benzinli agresif ve hızlı giderse gayet de olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Bugun obd hakkinda bilgi almak icin lavota servisine gittim

Manifoltun yanlis yerden deligindigini soylediler.
Bendeki montajda dipden delinmis , olmasi gereken biraz daha geriden olmasiymis ki
Servis bu konuda arastirma yapmis ve bayilerine mazda3 montaj resmi olarak bi resim gondermis resmi banada gosterdiler sizde montajinizi kontrol edip onemlem alabilirsiniz.
Delinmesi gereken yerler kirmizi ile isaretli olan yerler
IMG_20170422_094229.jpg

Son düzenleme:

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan
Bugun obd hakkinda bilgi almak icin lavota servisine gittim

Manifoltun yanlis yerden deligindigini soylediler.
Bendeki montajda dipden delinmis , olmasi gereken biraz daha geriden olmasiymis ki
Servis bu konuda arastirma yapmis ve bayilerine mazda3 montaj resmi olarak bi resim gondermis resmi banada gosterdiler sizde montajinizi kontrol edip onemlem alabilirsiniz.
Delinmesi gereken yerler kirmizi ile isaretli olan yerler
Ekli dosyayı görüntüle 16029
Ne fark yarattığını da söylediler mi Kadir? Açıklaması neymiş?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Ne fark yarattığını da söylediler mi Kadir? Açıklaması neymiş?

Doğru karışım için swirl denilen hareketin oluşması gerekir. Bu nedenle klasik manifolda püskürtülen sistemlerde yakıt önceden püskürtülür ki, hava yakıt iyi karışsın ve yanma da verimli olsun. Lpg işin içine girince bu devreden çıkıyor haliyle. Lpg enjektörleri de bir basınç ile püskürtüldüğünden çekilen havanın yoluna etki eder. Düzgün bir biçimde karışımın sağlanması için de yanma odasına girmeden evvel bir süre hareket etmeleri gerekir. Türbülanslı akış ile de karışım sağlanır. Oluşturulan swirl dönme etkisiyle de yanma odası içinde efektif bir karışım sağlanır.
Eğer geriden delinmezse lpg nin verilirkenki oluşturduğu akış havanın türbülanslı akışını bozabilir, karışım tam sağlanamadan yanma odasına gidebilir, haliyle daha verimsiz bir yanma ve klasik söylem olan lpgde güç düşüyor söylentileri olabilir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Doğru karışım için swirl denilen hareketin oluşması gerekir. Bu nedenle klasik manifolda püskürtülen sistemlerde yakıt önceden püskürtülür ki, hava yakıt iyi karışsın ve yanma da verimli olsun. Lpg işin içine girince bu devreden çıkıyor haliyle. Lpg enjektörleri de bir basınç ile püskürtüldüğünden çekilen havanın yoluna etki eder. Düzgün bir biçimde karışımın sağlanması için de yanma odasına girmeden evvel bir süre hareket etmeleri gerekir. Türbülanslı akış ile de karışım sağlanır. Oluşturulan swirl dönme etkisiyle de yanma odası içinde efektif bir karışım sağlanır.
Eğer geriden delinmezse lpg nin verilirkenki oluşturduğu akış havanın türbülanslı akışını bozabilir, karışım tam sağlanamadan yanma odasına gidebilir, haliyle daha verimsiz bir yanma ve klasik söylem olan lpgde güç düşüyor söylentileri olabilir.

Parmaklarina saglik

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Mazda 3 BL aracimda brc lpg var. Fakat enjektor-manifold arasindaki hortumlar uzun tutuldugundan lpgye gecis sarsintili oluyor.
O hortumlari kisaltmanin, montaj acisindan bir zorlugu olur mu?

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Mazda 3 BL aracimda brc lpg var. Fakat enjektor-manifold arasindaki hortumlar uzun tutuldugundan lpgye gecis sarsintili oluyor.
O hortumlari kisaltmanin, montaj acisindan bir zorlugu olur mu?

Öncelikle o geçişin asıl sebebi o hortumların uzunluğu mu yoksa yolda ayar yapılmamasının nedeni mi?
Hortumu kısa tutmanın montaj zorluğuna neden olacağını sanmıyorum.

Lupara

Katılımcı
Araç Markası
Mazda 3 BL
Araç Renk ve Tip
Titanyum Gri - Sedan
Normal seyir sirasinda bir problem yok. O yuzden yolda ayarin ise yarayacagini sanmiyorum. Tabi sadece tahmin.
Ben de sizin sordugunuz bu soruyu bizim burada ki lpgciye sordum.Ayardan degil, hortumlardan oldugunu soyledi.

Üst Alt