Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Seçimi

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Selamlar, bl kasa mazdama 4mevsim lastik araştırıyorum. Continental allseasoncontact’ta karar kılmıştım. Sebebi izmir’de yaşayıp kar buz görmememiz. Arada sırada memlekete(ankara) gidiyoruz. Bu lastik de kış lastiğine daha yakın bir dört mevsim lastiği ama etiket değerlerini pek beğenemedim. Başkaca bir önerisi olan var mı?
Üst düzey marka bahsettiğiniz lastikler, daha iyi değerler hangi marka lastiklerde var acaba merak ettim şimdi. :rolleyes:

Rcm

Aktif
Araç Markası
Mazda 3 Impressive AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Hatcback
Selamlar, bl kasa mazdama 4mevsim lastik araştırıyorum. Continental allseasoncontact’ta karar kılmıştım. Sebebi izmir’de yaşayıp kar buz görmememiz. Arada sırada memlekete(ankara) gidiyoruz. Bu lastik de kış lastiğine daha yakın bir dört mevsim lastiği ama etiket değerlerini pek beğenemedim. Başkaca bir önerisi olan var mı?
4 mevsim almak istiyorsan pirelliye bak. En iyi etiket değerleri onda

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
4 mevsi
4 mevsim konusunda emin misiniz?
Daha önce 4 mevsim lastik kullanıp memnun kaldınız mı?

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
4 mevsi

4 mevsim konusunda emin misiniz?
Daha önce 4 mevsim lastik kullanıp memnun kaldınız mı?
Kışlık lastik mecburiyeti olmayan coğrafyada yaşayıp arada bir iki zorunlu coğrafyalara gitmesi elzem insanların aklına ilk gelen seçenek dört mevsim lastik oluyor.

Bence de mantıklı seçenek. :islik:

Yoksa, yüzüne bakılacak şey değil mübarekler. :hhhhhh:

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Kışlık lastik mecburiyeti olmayan coğrafyada yaşayıp arada bir iki zorunlu coğrafyalara gitmesi elzem insanların aklına ilk gelen seçenek dört mevsim lastik oluyor.

Bence de mantıklı seçenek. :islik:

Yoksa, yüzüne bakılacak şey değil mübarekler. :hhhhhh:
Yazın sıcak asfalt görmediği sürece pek sorun yok aslında

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
Selam arkadaşlar 2012 hb impresive aracı aldığımda üzerinde 225 45 17 lastikler ve fotodaki jantlar vardı ben 36 psi hava basıyorum bugün ustanın biri kullandı aracı ve çok teker sesi var dedi. Ayrıca çok sallıyor insanı hiç esneme yok tekerleri jantı değiştir dedi. 16 jant ile benimkiler arasınd çok konfor farkı olur mu teşekkürler

Ekli dosyalar

• 20230626_204152.jpg
    20230626_204152.jpg
    242.6 KB · Görüntüleme: 9

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Selam arkadaşlar 2012 hb impresive aracı aldığımda üzerinde 225 45 17 lastikler ve fotodaki jantlar vardı ben 36 psi hava basıyorum bugün ustanın biri kullandı aracı ve çok teker sesi var dedi. Ayrıca çok sallıyor insanı hiç esneme yok tekerleri jantı değiştir dedi. 16 jant ile benimkiler arasınd çok konfor farkı olur mu teşekkürler

Jant öncesi lastikler önemli. 18 jantla 225/40/18 kullandım. Lastikleriniz eskiyse, dandik bir markaysa ses yapar. Ayrıca 17" jant varsa, lastiğiniz 215/45/17 olmalı.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
14'ten 16'ya geçince kaybolan konfor farkını net olarak anlamıştım. Usta da 14-15 lere alışıksa, 17 için öyle yorum yapmış olabilir. 16 ile 17 arasında Çok konfor farkı olmaz belki ama Murat'ın yazdığı gibi lastikler özelliğini yitirmişse ses yapar. Belli eder.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
36 psi çok fazla 32 ideal olan, zaten araç sert süspansiyonlu, üstüne bir de yanlış lastik tercihi de var konforu çok etkiler. Lastik basıncının çok yüksek olması yol tutuşunu da olumsuz yönde çok etkiler, lastik tabanı yola bütün olarak tutunamaz.

Jantı 16" yapman çok daha iyi olur ama jantla bitmiyor, 4 adet lastiği de eklersek ciddi bir bütçe yapıyor. Bu bütçeyi göze aldıysanız 205/55/16 alınır.

Aynı jantla devam edip sadece lastik alayım dersen en uygun 215/50/17 'dir. Ama ara kesit olduğu için fiyatı biraz daha pahalı olabilir.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Ekleme yapayım, fazla lastik basıncı, alt takımların vaktinden önce cortlamasına sebebiyet verir.
36 psi çok fazla 32 ideal olan, zaten araç sert süspansiyonlu, üstüne bir de yanlış lastik tercihi de var konforu çok etkiler. Lastik basıncının çok yüksek olması yol tutuşunu da olumsuz yönde çok etkiler, lastik tabanı yola bütün olarak tutunamaz.

Jantı 16" yapman çok daha iyi olur ama jantla bitmiyor, 4 adet lastiği de eklersek ciddi bir bütçe yapıyor. Bu bütçeyi göze aldıysanız 205/55/16 alınır.

Aynı jantla devam edip sadece lastik alayım dersen en uygun 215/50/17 'dir. Ama ara kesit olduğu için fiyatı biraz daha pahalı olabilir.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB

Aynı jantla devam edip sadece lastik alayım dersen en uygun 215/50/17 'dir. Ama ara kesit olduğu için fiyatı biraz daha pahalı olabil

Jant öncesi lastikler önemli. 18 jantla 225/40/18 kullandım. Lastikleriniz eskiyse, dandik bir markaysa ses yapar. Ayrıca 17" jant varsa, lastiğiniz 215/45/17 olmalı.
Teşekkür ederim
Mesaj otomatik birleştirildi:

32 deneyeceğim sağolasın
Mesaj otomatik birleştirildi:

Ekleme yapayım, fazla lastik basıncı, alt takımların vaktinden önce cortlamasına sebebiyet verir.
32 deneyip basınç farkını denerim ilginiz için teşekkür ederim

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Abi ben 215/50/17 kullanıyorum ve gayet rahat. 45 kesit oranı konfor anlamında yeterince olumlu katkı yapmayabilir.

enginliman

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz HB
36 dan 32 ye düşürdüm dün basıncı. Çok bir fark olduğunu söyleyemem. Lastikler nokian henüz yeni sayılır. Başka araçlara da biniyorum onların 14 veya 16 jant olanları da aşağı yukarı benim araçla aynı konforda. Bana aracımın esnekliği az diyen usta mı çok esneyen araçlar kullanıyor yoksa ben mi anlamadım. Bulunduğum ilçede bir iki tane daha benim araçtan var gidip rica edicem onlardaki ses ve konforu görmek için. Ama yol sesi bence de fazla. Bu arada araç 20 bin km.dir bende bujileri hiç değiştirmedim size zahmet olmazsa bana alabileceğim bujilerin linkini atar mısınız teşekkürler HAYIRLI BAYRAMLAR

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
36 dan 32 ye düşürdüm dün basıncı. Çok bir fark olduğunu söyleyemem. Lastikler nokian henüz yeni sayılır. Başka araçlara da biniyorum onların 14 veya 16 jant olanları da aşağı yukarı benim araçla aynı konforda. Bana aracımın esnekliği az diyen usta mı çok esneyen araçlar kullanıyor yoksa ben mi anlamadım. Bulunduğum ilçede bir iki tane daha benim araçtan var gidip rica edicem onlardaki ses ve konforu görmek için. Ama yol sesi bence de fazla. Bu arada araç 20 bin km.dir bende bujileri hiç değiştirmedim size zahmet olmazsa bana alabileceğim bujilerin linkini atar mısınız teşekkürler HAYIRLI BAYRAMLAR

Hayırlı bayramlar cümleten.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Çok bir şey değişmez lastik basıncıyla. Ben aracınızda bir sorun olduğunu düşünmüyorum. 16" ve 55 yanakla biraz daha konfor hissedebilirsiniz o kadar. Diğer bütün detaylar güvenli bir sürüş için. Kullandığınız araç yol tutuş konusunda taviz vermeyip konfordan taviz veriyor böyle düşünün. Ustanız tam olarak neye sert diyor ya da neye esnek değil diyor anlamadım.

Üst Alt