Mazda 3 BL (2009-13) Lastik Seçimi

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
db olarak bir oran vermişler mi ki hocam?
Yok Hamdi. Ama Tesla kullanıcıları araçları sessiz olduğu için bu yol sesinden çok muzdaripler. Bu lastik kullanımıyla memnun olan çok fazla. Bunu taklit etmeye çalışan başka bir kullanıcı ise seste çok bir düşüş olmadığını ve 50 km hızda balans yaptığını söyleyip çıkartmış. O nedenle bu sıkıntılı. Fakat bitüself ile jantın merkeze bakan iç kısmına yapılabilir diye düşündüm. Hem merkezkaç kuvvetiyle daha da iyi yapışır kopma gibi bir durum olamaz. Hem de oluşan titreşimleri sönümleyebilir, haliyle yol sesi azalabilir. Arabanın tabanını yapasıya kadar direk tekerlekte olay bitirilebilir mi diye düşünce tuttu da.

Bu arada asfalt kalitesine göre frenleme değişimi ve jant büyütmenin etkisi konusundaki sorum kaynamasın. :)

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Evet beyin fırtınasına devam. Soldaki kısıma bitüself uygulanacak. Lastik döndükçe merkezkaç ile daha iyi yapışacak. Sıcaktan birşey olur mu sorusu var. Ben aluminyumdan birşey olmaz, balata tozu kaplanır diyorum, Kadir yanar erir diyor. Maksat ise lastik-yol etkileşiminden oluşan yol gürültüsü metal aksamlar aracılığıyla iletildiği gibi hava yoluyla da iletilmekte. İşte bitüself janttaki bu ses oluşturan titreşimeleri en başta emebilir. Arabanın içini söküp tabanını komple bitüself yaparak arabanın kabinine gelen sesi emiyorsun.

HTB1MaWuSpXXXXcdXVXXq6xXFXXXw.jpg

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Evet beyin fırtınasına devam. Soldaki kısıma bitüself uygulanacak. Lastik döndükçe merkezkaç ile daha iyi yapışacak. Sıcaktan birşey olur mu sorusu var. Ben aluminyumdan birşey olmaz, balata tozu kaplanır diyorum, Kadir yanar erir diyor. Maksat ise lastik-yol etkileşiminden oluşan yol gürültüsü metal aksamlar aracılığıyla iletildiği gibi hava yoluyla da iletilmekte. İşte bitüself janttaki bu ses oluşturan titreşimeleri en başta emebilir. Arabanın içini söküp tabanını komple bitüself yaparak arabanın kabinine gelen sesi emiyorsun.

HTB1MaWuSpXXXXcdXVXXq6xXFXXXw.jpg
Bituself yanmaz erimez orada. Adamlar pürmüzle ısıtarak yapıştırıyor normal kullanım yerinde zaten. Hatta şu sıcaklarda denemek daha iyi bile olur, hava soğuyunca iyi yapıştıramayız.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
O bölge kaç dereceye kadar ısınacak Kadir? Sürekli hava akışı olan bir bölge.
Ölçme konusu sıkıntı :)
C özellikli bi Multimetrem olsa ölçerdim :)

Disk devamlı ısınıyor , lastik ısıda var bitüde arada.

Denemek lazım şuanda ezber yapıp mantık yürütüyoruz.

Bence erir.

slymncmgz

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 2014 PowerSense
Araç Renk ve Tip
Kırmızı-Sedan
Ölçme konusu sıkıntı :)
C özellikli bi Multimetrem olsa ölçerdim :)

Disk devamlı ısınıyor , lastik ısıda var bitüde arada.

Denemek lazım şuanda ezber yapıp mantık yürütüyoruz.

Bence erir.
Mümkün değil :tskler: Balans ayarı için koydukları kurşunlar oraya çift taraflı bant gibi bir şeyle yapıştırılıyor (alaşımlı jantlarda). O kadar ısınsa onlar da kopar giderdi. deney yapabiliriz, çok km yapan bir arkadaş o kısımlara bant ya da köpük bant yapıştırsın, 500 ya da 1000 km sonra erimiş mi bakalım :)

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Mümkün değil :tskler: Balans ayarı için koydukları kurşunlar oraya çift taraflı bant gibi bir şeyle yapıştırılıyor (alaşımlı jantlarda). O kadar ısınsa onlar da kopar giderdi. deney yapabiliriz, çok km yapan bir arkadaş o kısımlara bant ya da köpük bant yapıştırsın, 500 ya da 1000 km sonra erimiş mi bakalım :)
Bitü yapıştırsın :)

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün sol arka lastiğe ne girip çıktıysa, dümdüz yolda jant üstünde 7-8 km farkında olmadan gittim. Tabi önce uzaktan gelen belli belirsiz helikopter sesi gibiydi, sonra iyice yaklaştı. Sanki bilya dağılmış gibi ses geliyordu. Dümdüz yoldan stabilizeye girince düşük hızda bile tangır tungur etmeye başladı. Bir baktım lastik yere yapışmış. En yakın benzinlik 1 km civarı uzaklıkta. Dedim yavaş yavaş gideyim. Gittim baktım hava arızalı. Sonra 20-30 km hızla bi 6-7 km daha gittim sonraki benzinliğe kadar. Havayı basıyorum 15 saniye olmadan yine iniyor, delik de tam yukarda, yeri belli. En yakın lastik bayi 10 km ilerde. Aklıma deliğe vida tıkamak geldi. Benzinlikten takım çantasını açtılar seçtim ordan bir vida. Vidayı elimle ittirebildiğim kadar ittirdim, sonra geri gelip iyice yerleşmesini sağladım. İndim dinledim yine hava kaçırıyordu ama idare edeceği anlaşılıyordu. Çocuk da arabadaydı onu bırak, tekrar dön lastikçiye git, arada mecburen 5-10 dakika bekle derken(bu beklemede vidayı lastik basacak şekilde ayarladım), vidayla 20km de yol yaptım lastikçiye gittim hala hava var lastikte. 2 yere fiyat sordum. Aynı lastiğe(Michelin primacy 4) biri 535 TL, biri 450 TL fiyat verdi. Continental denemeye niyetim vardı aslında bu sefer ama conti bayi 5 ay önce 450 TL fiyat vermişti. Birde 8 taksit olunca hemen taktırdım Michelin leri. Patlak lastik jant üstünde gidince içten baya bir parça kopmuş. Yaklaşık 1000km önce lastik değiştirme vakti geldi diye uyarmıştı araba:) hazirandan beri ben 12500km yol yaptım, önceki sahibi ne kadar kullandı bilmiyorum. Aslında 2016 üretimliydi lastikler ama ruhunu teslim etmiş gibi görünüyorlardı artık son 2 aydır. Bridgestone turanza 001 modeldi lastikler. İnşallah pişman etmez primacy 4ler.

mturhan

Katılımcı
Araç Markası
2010 Mazda3 İmpressive
Araç Renk ve Tip
Siyah Sedan
Önceki sahibi aracı alırken DOT 2016 olan crossclimate taktırmış aracı aldığımda sikinti yoktu 1 yıl sonra yazin performansı oldukça kötü idi.Araca kalkışta biraz gaz verince ESP yanıyor idi.dot her ne kadar 2016 olsada Michellen Türkiye Facebook sayfasına memnuniyetsizligimi ifade ettim.musteri hizmetleri aradi mail gönderdi sonuç 4 Lastik alımında 1 lastik hediye edileceğini ifade etti.Ciddi anlamda böyle bir şey beklemiyordum hatta bayilerden fiyat alırken bilen bayiler maili istediler inanmadılar kendileri müşteri hizmetlerini arayıp teyit ettiler .Gecen hafta 4 adet 205/55/16 primacy 4 91 H S2 etiket değerleri A A olan lastiği adet fiyatı 400 lira olmak üzere 1200 TL ödeyerek satın aldim.insallah memnun kalırım .

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan

ayd

Katılımcı
Araç Markası
2010 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Bugün çılgın bir lastik alışverişi yaptım. Hiç hesapta yokken, tam çocuğu annanesine bırakmak için yolda giderken, dedim sanayiye bi uğrayayım da fiyat alayım. Continental ecocontact 6 ve falken ziex ecorun üzerine yoğunlaşmıştım. Lastikçi 10/22 üretim contilere 1250 TL deyip 10 taksiti de zorlayınca dayanamadım taktırdım hemen. 100 TL de rot ayarı için verdim. 6-7 km her zaman kullandığım asfalt+kaldırım taşı yoldan eve geldim ve o yollardaki farkı hemen hissettim. Lastik muhallebi gibi.
Aralık 2019 da yine hiç hesapta yokken patlak lastik üzerinde mecburi gidiş sonrası değişim yapmıştım. Michelin primacy 4 leri tam 35.559 km kullanmışım. Hep conti deneme isteği vardı içimde, inşallah pişman etmez. Etiket değeri yakıt A, ıslak zemin A.

Ozanihat

Katılımcı
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Hayırlı uğurlu olsun güle güle kullanın.

Orkunalbayrak

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 impressiv
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Selamlar, bl kasa mazdama 4mevsim lastik araştırıyorum. Continental allseasoncontact’ta karar kılmıştım. Sebebi izmir’de yaşayıp kar buz görmememiz. Arada sırada memlekete(ankara) gidiyoruz. Bu lastik de kış lastiğine daha yakın bir dört mevsim lastiği ama etiket değerlerini pek beğenemedim. Başkaca bir önerisi olan var mı?

Üst Alt