Mazda 3 BL (2009-13) Dizel DPF Rejenerasyon

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
626 dan BL ye terfi ettiniz sanırım ;) DPF mevzusu biraz çetrefilli bir hal aldı, birinci ağızdan net bir bilgi almak lazım bu konu için
Evet mazda 3 'e geçtim. Benim araba 110 binde şu an. Kitapçıkta 120 binde dpf filtresinin değişmesi gerktiği söyleniyor. Ama benim dpf ile sorunum yok. Yakıt ortalamam da 5,9 lt. Yani dpf dolu olsaydı bu rakamı yakalayamazdım. Ayrıca aracın bakım tutanaklarında da dpf ile ilgili birşey yazmıyor. Demek ki bizim araçlardaki dpf gerçekten bakımsız tip. Sadece uzun süre kısa mesafelerde kullanmaktan kaçınmak lazım anladığım kadarıyla.

Ayrıca dizel reset işleminde bizim araçlarda ışık falan yanmıyor. Ama reset işlemi gerçekleşiyor. Bununla ilgigi bir görsel var elimde. İlgili konuda paylaşacağım.

Moderatörün son düzenlenenleri:

Ebubekir

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda Mirai
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Sürekli benzin alıyoz @kadir kimse sormuyor niye alıyon diye :)

C6503 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Niye tekrar?
Devamli yapmak lazimmi?
Ne kadar ara ile yapmak lazim?

Benim ev iş mesafesi 5 km..
Ayda bir tekirdağ, ayda bir kartala gittiğim zamanlar dışında genelde şehir içi kullanıyorum. Yılda ortalama 18-20 bin km yapıyorum ama yine de şehir içi kullanımı dengelemek için 10 bin kmde bir yapmakta fayda var.
Esasında yağ değişiminden önce yapıp sonra yağ değişmek daha iyi olur. Zira dpf rejenerasyonunda dpf ile birlikte yağ sıcaklığında da artış oluyor. Yağı da yıpratıyordur ister istemez.

Forlan

Gri Atmaca
Araç Markası
2017 M3 Dizel Power
Araç Renk ve Tip
Kül Grisi - Sedan
Mazda Araç Kılavuzunda DPF lambası ile ilgili yazan bilgi : "Partikül maddesi otomatik olarak atılamıyor ve toplanan Partikül Maddesi miktarı belirli bir değere ulaşmıştır. Partikül Maddesini kaldırmak için motor yeterince ısındıktan sonra (motor soğutucu sıcaklığı 80 derece veya daha fazla) gaz pedalına basın ve yaklaşık 15-20 dakika boyunca 20km/h veya daha hızlı aracınızı sürün."

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft bu akşam dikkatimi çekti, gaza yüklenince siyah duman atıyor. Hala daha temizliyor galiba :)

Gaza yüklendiğinde siyah duman atması iyiye işaret değil.
Peşinen olumsuz yazıp moral bozmak istemem ama duman olayını takip edin.
Sağlıklı sistemde dpf temizliği öncesi ve sonrasında siyah duman atmaz araç.Dpf nin görevi belirli orandaki kurumu tutup, belirli aralıklarla yakmaktır. Bu yanma sırasında siyah duman olarak atılım olmaz. İçerisindeki siyah kurumları rejenerasyon sırasında kül olarak yakıp gözle görülmeyecek boyutta tabiri yerindeyse sindirirek atar. Bu sırada tuhaf bir koku da çıkıyor ama is çıkmıyor.
Siyah duman atma olayının bazı istisnai durumları haricinde sorunun habercisidir.

1- Gaza yüklenmelerde siyah dumanı motor hangi durumdayken atıyor?
Eğer motor soğukken yapıp sonra kesiliyorsa endişe edilecek bir durum yok. Katalizör ve dpf ısınmadığı için işlev görmediğinden ve motor soğukken zengin karışımla çalıştığından siyah duman atması normaldir.

2- siyah duman atma olayı daha önce almadığınız bir istasyondan yakıt aldıktan sonra başladıysa yakıtı bitirip bildiğiniz ve tercihen istasyonların kendilerine ait bayilerden yakıt alarak gözlemleyin, kesilirse endişe edilecek bir durum yoktur.

3- Aracınızda yazılım yoksa, siyah duman dpf ve motor normal çalışma sıcaklığına ulaştığı halde yüklenmelerde geliyor ise yüksek ihtimalle enjektörlerde hafif kaçırma/işeme olayı başlamış. Erken teşhisse yakıt sistemi temizleyici katkıyla meme uçlarındaki tortu temizlenerek kurtaracak durumda olabilirsiniz.
Sadece yüklendiğimde oluyor bişe olmaz derseniz birintilerin artma oranı belli bir düzeyden sonra hızlanarak çekişte düşüklük tekleme ve kara tren moduna geçecebilir, enjektör meme tamir takımı değişimiyle sonuçlanır.

Tavsiyem: söylediğim gibi takip edip emin olduktan sonra temizlik katkısı kullanabilirsiniz. Würth veya liqui moly olabilir. Tercihen liqui moly nin pro-line serisi biraz daha pahalı ama daha etkili temizlik sağlar. Tam depoya koyup bir müddet bir vites düşük/devirli kullanın.

Son düzenleme:

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@ibrasoft katkı 2-3 depoda 1 kullanıyorum, her zaman würth alıyorum. Bende ki siyah duman 4000 devir civarı, araç durur vaziyette gaza bastığımda atıyor. Dikkatli bakılmazsa belli bile olmuyor rengi...

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
@ibrasoft katkı 2-3 depoda 1 kullanıyorum, her zaman würth alıyorum. Bende ki siyah duman 4000 devir civarı, araç durur vaziyette gaza bastığımda atıyor. Dikkatli bakılmazsa belli bile olmuyor rengi...

O zaman sorun yok. Ben gaza yüklenip motor yüklendiğinde atıyor olarak algıladım.
Dip devirde belirttiğiniz kadarı normal.
Ama tavsiyem madem würth katkısını düzenli kullanıyorsunuz, pro line da bir deneyin ben würthe göre daha çok beğendim. Yine de karar sizin.

Üst Alt