Mazda 3 BL (2009-13) Dizel DPF Rejenerasyon

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
yada uygun kablo yazilim edilip ara ara jenerasyon yaptirmakda fayda var.

MutluTEKİR

Aktif
Araç Markası
2010 Mazda3 125000km
Araç Renk ve Tip
Granit Gri - Sedan
Buradan şu sonuç çıkıyor, şehir içi kullanım ağırlıkta ise; dizelden uzak durmak gerekiyor... Yakın arkadaşım söz dinlemedi ve gitti Skoda aldı, günlük işe gelip gidiyor ama hafta sonları da otobanda aynı sorunu aşmak için 60 km yol yapıyor... E nerede kaldı bunun ekonomisi diye dert yanıyor... Sen ihtiyacına göre araba almazsan sonucunda böyle olur dedim...

Aynen abi valla, en güzeli lpg. :)

emrullahberat46

emrullahcam@gmail.com
Araç Markası
2006 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Gri-Sedan
Buradan şu sonuç çıkıyor, şehir içi kullanım ağırlıkta ise; dizelden uzak durmak gerekiyor... Yakın arkadaşım söz dinlemedi ve gitti Skoda aldı, günlük işe gelip gidiyor ama hafta sonları da otobanda aynı sorunu aşmak için 60 km yol yapıyor... E nerede kaldı bunun ekonomisi diye dert yanıyor... Sen ihtiyacına göre araba almazsan sonucunda böyle olur dedim...
Aslında geçen yılda aynı okula gidip geldim ama sabah gidip akşam geliyordum.Ayrıca boş vakitlerim de oluyordu ve ilçe dışına gidiyordum ara sıra.Bazen de yaya gidip geliyordum ve bu şekilde hiç sorun olmamıştı.
Bu yıl görev değişikliği(müdür yardımcılığı) dolayısıyla çalışma şartları değişti ve böyle bir durum oldu.Bu sene idâre edeyim seneye geri öğretmenliğe geçerim diye düşünüyordum yeni bir durum ortaya çıktı ve baş müdür yardımcılığına getirildim yani idarecilikten hiç çıkacağım kalmadı.Doguda gelen giden çok olduğu için böyle bir durum oldu.
Not: İdarecilikten çıkmak isteme sebebim sadece araba değil işin çok zor ve yorucu olması ve sorumluluğun fazla olması.Bütün bunların üzerine ücretinin de(bizim okul için)ücretinin öğretmenden düşük olması.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Mükemmel bir konu. Bende de v1.5 ve v2.1 olmak uzere iki adet bluethooth lu elm var ama çalışır mı bilmiyorum bakmak lazım.

Bu arada dpf temizliğini bu yöntemle başka yapan oldu mu arkadaşlar?

Moderatörün son düzenlenenleri:

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan
Mükemmel bir konu. Bende de v1.5 ve v2.1 olmak uzere iki adet bluethooth lu elm var ama çalışır mı bilmiyorum bakmak lazım.

Bluetoothlu ELM lerin %90 ında Forscan çalışmıyor maalesef. Umarım sizinki çalışanlardandır.
Çalışmama sebepleri ELM içindeki Chiplerin Forscan ile uyumsuz olması ve Bluetoothun iletişim hızının düşük kalması.
Denedikten sonra sonucu yazabilirseniz, çalışır ise cihazınızı da paylaşırsanız Bluetoothlu ürün almak isteyen arkadaşlar için alternatif olmuş olur.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bakımda neredesin, eğer yaparsan dpf temizliği detayları fotoğraf ya da video yapabilirsen iyi olur yapacaklar için

Eğer başarılı olursa kesin çekerim vidyo veya foto. Detaylıca da açıklarım inşallah. Bakıma rem otoda gireceğim, istanbuldan sipariş ettiğim 5 lt 5w30 motul eco-clean dun geldi yanına da 1lt shell antifirz hediye etmişler, insan 3 lt hediye eder napıyım ben 1 lt yi :) 125 ₺ kargo ücretsiz. 30 bin bakımı olacak

Bluetoothlu ELM lerin %90 ında Forscan çalışmıyor maalesef. Umarım sizinki çalışanlardandır.
Çalışmama sebepleri ELM içindeki Chiplerin Forscan ile uyumsuz olması ve Bluetoothun iletişim hızının düşük kalması.
Denedikten sonra sonucu yazabilirseniz, çalışır ise cihazınızı da paylaşırsanız Bluetoothlu ürün almak isteyen arkadaşlar için alternatif olmuş olur.

İbrahim bey teşekkürler. Peki forscanin sitesinden son sürümü indirince Mazda 3 için dpf temizliği revize edilmiş versiyon mu indirmiş oluyoruz? Yoksa sizin gibi mail atıp durumu anlatıp özel sürüm mü isteyeceğiz?

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
İbrahim bey teşekkürler. Peki forscanin sitesinden son sürümü indirince Mazda 3 için dpf temizliği revize edilmiş versiyon mu indirmiş oluyoruz? Yoksa sizin gibi mail atıp durumu anlatıp özel sürüm mü isteyeceğiz?

Son sürümde benim gibi kullanıcılardan gelen geri dönüşlerle ilgili yapılan düzenlemeler mevcut.
Sürüm notlarında da belirtiliyor zaten 2.3.4 sürümünde Y6 Motorlu Mazdalar için DPF rejenerasyonu ile ilgili hatanın giderildiği.
Bana test sürümü gönderdikten sonra geri dönüş yapmışlardı, işlemi hatasız yapabildiniz mi diye.

Son sürümü indirebilirsiniz.

DPF rejenerasyonu işleme ilk başladığınızda;
1- 10 ila 30 saniye bekledikten sonra işleme başlamıyor ise,
2- Başladı görünüp 10 saniye içinde araç kendisi gaz vermeye başlamadan "servis prosedürü sonlandırıldı, programcıyla iletişime geçin" gibi uyarılar veriyor ise,
3- Araç ile iletişim kurulma anında araçtaki modülleri sırayla tespit edilmiyor ise (ABS Modül bulundu, TCS bulundu, ICM bulundu şeklinde listeleme)
4- Araç ile hiç bağlantı kurulmuyor, kontağı açın, cihazı bağlayın gibi uyarılar veriyor ise. (kontağın açık ve cihazın bağlı olduğu halde)

ELM cihazınız Forscan için uygun değildir. Kablolu ve uygun chipli bir cihaz edinmeniz gerekebilir.

demirhan

Katılımcı
Araç Markası
2012 İmp.Mazda 3 D
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Anlaşıldı hocam teşekkür ederim. Haftasonu vakit bulabilirsem deneyeceğim

başköylü

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Al. Gri - Sedan
Arkadaşlar bir sitede 2. nesil mazda3'lerde bakımsız dpf kullanıldığını okudum. Ayrıca benim arabanın kitapçığında dpf bakımında "dpf'li y6 motorlar için" diye bir ibare var. Yani benim anladığım Türkiye'deki BL serisi mazda3'lerde bakımsız dpf var.

The DPF used in the updated EURO5 1.6-litre engine, introduced in the second generation Mazda 3, is claimed to be "Maintenance Free" It appears to use a larger oxidation catalyst to increase the exhaust gas temperature and improve particulate combustion. I do not know if Mazda are supplying their own DPF or using the next generation PSA/Ford DPF. This may enable a Mazda sourced DPF to regenerate without the use of an FBC. The newest PSA DPF uses a new design of filter and a reformulated FBC which should not require maintenance before (250,000 Km) 155,000miles.

TÜRKÇESİ
Yeni nesil Mazda 3'te piyasaya sürülen güncellenmiş EURO5 1.6 litrelik motorlarda kullanılan DPF, "Bakım gerektirmeyen" olduğu iddia edildi. Egzoz gazı sıcaklığını artırmak ve partikül yakma özelliklerini iyileştirmek için daha büyük bir oksidasyon katalizörü kullandığı görülüyor. Mazda'nın kendi DPF'sini veya yeni nesil PSA / Ford DPF'yi kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Bu, bir Mazda kaynaklı DPF'nin bir FBC kullanılmadan yeniden üretilmesini sağlayabilir. Yeni PSA DPF, daha önce bakım yapılmasına gerek olmayan (250.000 Km) 155.000milelik yeni bir filtre tasarımı ve yeniden formüle edilmiş bir FBC kullanıyor.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Arkadaşlar bir sitede 2. nesil mazda3'lerde bakımsız dpf kullanıldığını okudum. Ayrıca benim arabanın kitapçığında dpf bakımında "dpf'li y6 motorlar için" diye bir ibare var. Yani benim anladığım Türkiye'deki BL serisi mazda3'lerde bakımsız dpf var.

The DPF used in the updated EURO5 1.6-litre engine, introduced in the second generation Mazda 3, is claimed to be "Maintenance Free" It appears to use a larger oxidation catalyst to increase the exhaust gas temperature and improve particulate combustion. I do not know if Mazda are supplying their own DPF or using the next generation PSA/Ford DPF. This may enable a Mazda sourced DPF to regenerate without the use of an FBC. The newest PSA DPF uses a new design of filter and a reformulated FBC which should not require maintenance before (250,000 Km) 155,000miles.

TÜRKÇESİ
Yeni nesil Mazda 3'te piyasaya sürülen güncellenmiş EURO5 1.6 litrelik motorlarda kullanılan DPF, "Bakım gerektirmeyen" olduğu iddia edildi. Egzoz gazı sıcaklığını artırmak ve partikül yakma özelliklerini iyileştirmek için daha büyük bir oksidasyon katalizörü kullandığı görülüyor. Mazda'nın kendi DPF'sini veya yeni nesil PSA / Ford DPF'yi kullanıp kullanmadığını bilmiyorum. Bu, bir Mazda kaynaklı DPF'nin bir FBC kullanılmadan yeniden üretilmesini sağlayabilir. Yeni PSA DPF, daha önce bakım yapılmasına gerek olmayan (250.000 Km) 155.000milelik yeni bir filtre tasarımı ve yeniden formüle edilmiş bir FBC kullanıyor.

Sanirim birinin 50binde ariza isigi yanip ariza kodu olarakda dpf oldugunu hatirliyorum.

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör

TÜRKÇESİ
626 dan BL ye terfi ettiniz sanırım ;) DPF mevzusu biraz çetrefilli bir hal aldı, birinci ağızdan net bir bilgi almak lazım bu konu için

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan

TÜRKÇESİ

109 luk dizel M3 lerin bir kısmında bakım gerektiren yani sıvı takviyeli Dpf var. Açtığım bu konu nedeniyle ulaşan kullanıcılardan sıvısı bitenler var. 115 liklerde sıvı olayı yok.(Henüz denk gelmedim, benim aracım da 115lik) Bakımsız diye tabir edilen kuru tip dpf mevcut.
Kısa mesafe ve ağırlıklı olarak araç şehir içi, yoğun trafik koşullarında kullanılıyor ise bakımsız dpf diye bir durum söz konusu değil. Sıvısız olsa bile rejenerasyon yapamadığı ve biriken kurumlar yakılamadığı için tıkanma durumu oluyor. Sıvılı olanlarda da bu koşullardaki kullanımda sıvı sarfiyatı fazla olduğu için ön görülen kmden önce tükenmesi durumu söz konusu.

Statik rejenerasyon ise iki tip dpf için de ortak işlem. Sadece basamakları farklı. Birinde biriken kurumu yakmak için 600 derecelerdeki iç sıcaklığa çıkma ile tepkime başlarken, diğerinde sıcaklık bu kadar yükselmeden sıvı takviyesi ile daha düşük sıcaklıklarda kurumların yanması sağlanıyor.

109luk araçların Volvo ve Ford'larda arka sağ aks tarafında yakıt deposunun yanında küçük bir muhafaza olarak, Mazda da ise ortada konumlandırılmış, olup olmadığını kontrol edebilirler. Şuan telefondan yazdığım için yerini gösterir şemayı ekleyemiyorum. Sıvı takviyeli dpf kullanılan Mazda 3 lerde 3 litrelik depo bu konumda yani ortada yerleştirilmiş.

Yarın gün içinde yerini gösterir şemayı eklerim. En azından kullanıcılara sıvılımı sıvısız mı dpf kullanıldığını tespitte bilgi sağlar.

ibrasoft

Aktif
Araç Markası
2012 Mazda3 Dizel İmp
Araç Renk ve Tip
Füme - Sedan
Fuel DPF Additive Tank olarak geçiyor araçtaki konumunu gösterir şema ve Mazda linkini paylaşıyorum;

Mazda linki;
FUEL ADDITIVE TANK REMOVAL/INSTALLATION [MZ-CD 1.6 (Y6)]

Şeması;
am3zzw00001532.jpg

Burada dolum prosedürü anlatımı;
FUEL ADDITIVE FILLING[MZ-CD 1.6 (Y6)]

Euro4 (109HP lik versiyonlar için geçerli)

Oğuzhan

Aktif
Yönetici
Administrator
Araç Markası
2015 Mitsubishi Lancer
Araç Renk ve Tip
İnci Beyaz Sedan

Üst Alt