Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yapılan işlemlerin, kullanılan yağın vs ürünlerin listesini yaparsanız yorum yapmak daha sağlıklı olur.

aurora

(Can)
Araç Markası
2001 - Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım. Birkaç ay kadar önce 2012 model 1.6 D impressive manuel sahibi oldum. İyi ki de almışım diyorum. Aracı yeni alınca ve yıllık bakımının da benden önce ne zaman yapıldığını bilmediğim için aracımı 3 hafta kadar önce yaşamakta olduğum Denizli ilindeki Tabaklar Mazda'ya götürdüm. Standart periyodik bakımı yapıldı, bi de siyah duman atma sorunundan bahsetmiştim ustaya. İşlem bitip iş hesap görmeye geldi. Usta siyah dumanla ilgili Würth marka yakıt ve yağ katkısı koyduğunu belirterek tüm işlem için 1.150 TL fiyat çıkardı. Ben de dediğim gibi daha önce Mazda'yla ilgili tecrübem olmadığı için söylenen ücreti ödedim. Şimdi siz değerli ve tecrübeli forumcu arkadaşlarım, sorum şu; ödediğim bu rakam normal midir yoksa bundan sonra anılan servisle yolları ayırmam mı hayırlı olur? Bir de varsa Denizli'de gidebileceğim usta ya da özel servis var mıdır? Teşekkür ederim.
Mesaj otomatik birleştirildi:

Arkadaşlar merhaba. Aranıza yeni katıldım. Birkaç ay kadar önce 2012 model 1.6 D impressive manuel sahibi oldum. İyi ki de almışım diyorum. Aracı yeni alınca ve yıllık bakımının da benden önce ne zaman yapıldığını bilmediğim için aracımı 3 hafta kadar önce yaşamakta olduğum Denizli ilindeki Tabaklar Mazda'ya götürdüm. Standart periyodik bakımı yapıldı, bi de siyah duman atma sorunundan bahsetmiştim ustaya. İşlem bitip iş hesap görmeye geldi. Usta siyah dumanla ilgili Würth marka yakıt ve yağ katkısı koyduğunu belirterek tüm işlem için 1.150 TL fiyat çıkardı. Ben de dediğim gibi daha önce Mazda'yla ilgili tecrübem olmadığı için söylenen ücreti ödedim. Şimdi siz değerli ve tecrübeli forumcu arkadaşlarım, sorum şu; ödediğim bu rakam normal midir yoksa bundan sonra anılan servisle yolları ayırmam mı hayırlı olur? Bir de varsa Denizli'de gidebileceğim usta ya da özel servis var mıdır? Teşekkür ederim.
Sadece yağ ve filtre değişimi yapılıp bir de Würth eklendiyse bu fiyatta aşırı gariplik var. Herhangi bir yerde bu fiyatın yarısını geçmez bakım maliyeti. Eğer fatura almadıysanız tekrar gidip fatura talep edin. Faturadaki kalemleri görerek konuşmak daha doğru olacaktır. Dahası, bu parayı alıyorsa faturasını kesip vergisini de paşa paşa ödesin.

Bir de, ekstra başka birşey yapılmadıysa direkt olarak yolunuzu ayırın orayla. Şahsen standart bakıma öyle bir para ödenmez. Mazda'ya özel bir durum değil direkt olarak işletmeye özel bir fiyatlandırma bu. Baktım şimdi yetkili servis falan da değil. İşletmeyle ilgili bulabildiğiniz heryere de yorum yazın. Parayı kolay kazanılıyor zannediyorlar. Oturduğum yerde sinirim bozuldu.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiyatı ve o iş yerini hafızanızdan çıkarın lütfen. Bayrak Oto Osman Bayrak 05326444767

Mazda Garaj'dan tavsiye ettiler dersin, demesen de olur çünkü Osman abi mükemmel bir esnaftır, on numara insandır.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Fatura yada bi liste varsa onu paylaşırsanız daha sağlık yorum yapabiliriz.

Son düzenleme:

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
  • Konuyu Başlatan Konuyu Başlatan

Fiyat konularında yorum yapmamız çok uygun olmaz. Her usta kendi işçilik meziyetlerine göre fiyat politikası uygulayabilir. Yapılan bakımlar tam olarak neler listelersen biraz daha yorumlanabilir olur.

evrencmrt

Sessiz
Araç Markası
2012 - Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Beyaz - Sedan
Yapılanlar hava, yağ, mazot ve polen filtreleri ile motor yağı değişimi. Bir de dediğim gibi katkilar var. Doğru el emeğinin ustalığın standart ücreti olmaz ama fahiş fiyat talep etmek te ne esnaflığa ne de insanlığa sığar. Kaldı ki duman atma durumu da devam ediyor. En yakın zamanda faturayı da paylaşırım sizinle. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
Yapılanlar hava, yağ, mazot ve polen filtreleri ile motor yağı değişimi. Bir de dediğim gibi katkilar var. Doğru el emeğinin ustalığın standart ücreti olmaz ama fahiş fiyat talep etmek te ne esnaflığa ne de insanlığa sığar. Kaldı ki duman atma durumu da devam ediyor. En yakın zamanda faturayı da paylaşırım sizinle. Cevaplarınız için çok teşekkür ederim. Herkese iyi akşamlar.

Parçalar orijinalse fiyat fena değil. Sadece yakıt filtresi 400 tl olması lazım.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Herkese selamlar, hayırlı ramazanlar...

Şubatta aldığım 2011 model Mazda 3 aracım için bakım yaptırma planım var. Hazır Aydın-Muğla güzergahında seyahat kısıtlaması kalktığı için Gören'e gitmek istiyorum ama, hem haftanın üç günü çalışıyorlarmış, hem de iş-güç pek imkan vermiyor. Nasip diyelim...

Mutlaka yaptıracaklarım ve kararsız olduğum için fiklerinizi rica ettiğim işlemleri listeledim. Servisten aldığım liste fiyatlarını da yanlarına bilgi amaçlı yazdım. Buradan bir miktar iskonto da yapacaklar.

Araç 2011 90.Yıl 35Bin Km de Benzinli.

Kesin yaptıracaklarım
Yağ filtresi: 57,86 TL
Hava filtresi: 157,28 TL
Polen filtresi: 294,00 TL
(Filtrelerde orjinal olmazsa hiç içime sinmiyor, kesinlikle orjinal alacam.)
Motor yağı: 300,28 TL (Forumdaki tavsiyeler ışığında Motul Xclean Fe 5W-30 düşünüyorum. Servistekine nazaran fiyatı da daha uygun.)

Kararsız olduklarım;
Buji: 632,68 TL
(Önceki aracım BK için aldığım 20K Denso'lar bunun yanında bedavaymış. Niye pahalı olduğunu sorduğumda şase numarasından bakınca İridyum çıktığını bu yüzden fiyatın yüksek çıktığı bilgisini aldım. Düz mantık, aracın üzerindekiler de iridyumsa değişimine daha var demektir.)
Fren hidroliği: 93,20 TL (Değiştirmekte fayda olacağını düşüyorum.)
Antifiriz: 65,90 TL (Forumdan tavsiyeler ışığında FL22 düşünüyorum. Şuan haznedekinin ne olduğunu bilmediğimden kararsızım. Çok bişey değil ama boşa masraf da olmasın diyorum.)
Şanzıman yağı: 475,60 TL
(İlk defa AT aracım oldu. Kaç km de bir değişmesi gerekir tam bilmiyorum.)
Şanzıman yağ filtresi: 677,97 TL

Değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.

Şimdiden teşekkürler....

Son düzenleme:

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Şanzuman yağı ve filtresi 90bin km idi yada o kilometrelere yakın, kitapçıkta yazıyor. 35bin km için gerek yok.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
Yağ filtresi: 57,86 TL
Hava filtresi: 157,28 TL
Polen filtresi: 294,00 TL
(Filtrelerde orjinal olmazsa hiç içime sinmiyor, kesinlikle orjinal alacam.)
Motor yağı: 300,28 TL (Forumdaki tavsiyeler ışığında Motul Xclean Fe 5W-30 düşünüyorum. Servistekine nazaran fiyatı da daha uygun.)

Kararsız olduklarım;
Buji: 632,68 TL
Yağ filtresi : 50 tl
Hava : 130 tl
Polen : 150 tl
Buji : 130 tl ( BL de kullanabilecegin 5 buji var bunların 2 si iridyum 3 ü normal ama biraz daha farklı kendi aracımda 3ünüde kullandım memnun kaldıgım bujinin fiyatı )
Orjinal yağ 5 lt: 320 tl
Fl22 5lt : 190 tl
**Öneri olarak ;
*Değişmedi ise yağ dolum kapağı oringi 20 tl
*Tapa pul : 20 tl

Not: şanzıman yağı 5 yıl / 100 bin değişim aralığı.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Yağ filtresi : 50 tl
Hava : 130 tl
Polen : 150 tl
Buji : 130 tl ( BL de kullanabilecegin 5 buji var bunların 2 si iridyum 3 ü normal ama biraz daha farklı kendi aracımda 3ünüde kullandım memnun kaldıgım bujinin fiyatı )
Orjinal yağ 5 lt: 320 tl
Fl22 5lt : 190 tl
**Öneri olarak ;
*Değişmedi ise yağ dolum kapağı oringi 20 tl
*Tapa pul : 20 tl

Not: şanzıman yağı 5 yıl / 100 bin değişim aralığı.

Teşekkür ederim. Bu rakamlar nedir? Son yaptırdığın bakım fiyatları mı?

Şanzuman yağı ve filtresi 90bin km idi yada o kilometrelere yakın, kitapçıkta yazıyor. 35bin km için gerek yok.
Teşekkür ederim. Daha önce değişti mi bilmiyorum. O yüzden hiç değişmemiş farzediyorum. Aracın km düşük olsa da 9 yaşında. Değiştirmek gerekmez mi?

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
@Ardinal bakım geçmişi belli değilse mutlaka değiştirin, içiniz rahat olur en azından.
Evet, aklımda soru işareti kalacağına değiştirmek en güzeli. Peki servisler şansıman yağını tamamen mi boşaltıp değiştirirler? Dip yağı diye bişey okudum. Bir de şansıman filtresinin focusların filtresiyle bire bir aynı ve çok daha uygun fiyatlı olduğunu okudum. Bilginiz var mı? Epey bir parçası aynı ya, belki daha uygun fiyata çözebilirim.

Murat Yılmaz

Kıdemli Üye
Araç Markası
Xedos 9
@Ardinal çok filtrede çok ufak bir fark vardı ama kullanılıyordu yine. Ov sahipleri daha detaylı bilgi verir bunun için.
Bildiğim kadarıyla çoğu servis komple değişim yapmıyor.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Farklılık bizim işimiz... :utan:

1-Gören'de yağ filtre bakımı yaptırılır
2-Bujiler Dışarıdan temin edilip, yağ filtre bakımına ilave edilebilir veya Aydın sanayisi iş görür.
3-Şanzıman filtresi ve 7 litre liqui Moly şanzıman yağı alınarak ya Denizli ya İzmir'e gidilerek komple değişimi yaptırılır.

Bu şekilde maliyet yarıya indirilebilir.

Not; Gören de komple şanzıman yağı değişimi yapılıyorsa İzmir veya Denizli seyahati iptal edilebilir.

Ardinal

Katılımcı
Araç Markası
Mazda3 90.Yıl
Araç Renk ve Tip
Gök Mavisi-Hatchback
Farklılık bizim işimiz... :utan:

1-Gören'de yağ filtre bakımı yaptırılır
2-Bujiler Dışarıdan temin edilip, yağ filtre bakımına ilave edilebilir veya Aydın sanayisi iş görür.
3-Şanzıman filtresi ve 7 litre liqui Moly şanzıman yağı alınarak ya Denizli ya İzmir'e gidilerek komple değişimi yaptırılır.

Bu şekilde maliyet yarıya indirilebilir.

Not; Gören de komple şanzıman yağı değişimi yapılıyorsa İzmir veya Denizli seyahati iptal edilebilir.
Veli abi yeni gördüm:) Teşekkür ederim.

Bu aralar nefes almaksızın çalışıyoruz. Gören'e gitme fırsatım olamayacak maalesef. Senin önerine yakın olarak;
  • Gören'den yağ filtre bakımı için parçaları sipariş edip, artık ne zaman fırsat bulursam Aydın sanayisinde bakımı yaptıracam.
  • Şanzıman yağ değişimini ileri bir tarihe erteleyip paylaştığın konudaki gibi komple değişim yapan yerlere yaptıracam.
  • Bujiler için hala kararsızım.
Yardımlarınız için teşekkür ederim.

coco

Sessiz
Araç Markası
2012 Mazda 3 Mirai
Araç Renk ve Tip
Kırmızı Sedan
Merhaba aracım mazda 3 2012 model mirai 94.000 km. de otomatik şanjıman yağı değişimi yapılması gerekirmi acaba 20 senelik ustama sordum sakın elletme dedi ama bazı ustalarda zamanı gelmiş diyor bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkürler ve iyi bayramlar

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhaba aracım mazda 3 2012 model mirai 94.000 km. de otomatik şanjıman yağı değişimi yapılması gerekirmi acaba 20 senelik ustama sordum sakın elletme dedi ama bazı ustalarda zamanı gelmiş diyor bilgilerinize ihtiyacım var şimdiden herkese teşekkürler ve iyi bayramlar
Aynı şanzıman olmasından dolayı aşağıdaki konuları incelemekte fayda var.

Üst Alt