Mazda 3 BL (2009-13) Bakım Ve Fiyatları

osk@r78

Katılımcı
Araç Markası
2012 Mazda 3 Dizel
Araç Renk ve Tip
Gri Sedan
İlave olarak buji değişimi yapılabilir. Standart ömürleri 20 bin km diye biliyorum.

Baskı balata testi için, el frenini sonuna kadar çekin, birinci viteste aracı kaldırın, bağırıp kalkmıyorsa debriyaj Seti kaçırıyor demektir. Arka lastikleri sürüyerek kalkmıyorsa da sağlamdır.
Dizellerde buji var mıydı ? kızdırma bujisi mi?

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan
İlave olarak buji değişimi yapılabilir. Standart ömürleri 20 bin km diye biliyorum.

Baskı balata testi için, el frenini sonuna kadar çekin, birinci viteste aracı kaldırın, bağırıp kalkmıyorsa debriyaj Seti kaçırıyor demektir. Arka lastikleri sürüyerek kalkmıyorsa da sağlamdır.
Vitesin 3-4-5 de falan olması gerekmiyor muydu ??

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Veli abinin anlattığı yöntem herkes tarafından üç aşağı beş yukarı bilinen klasik yöntemdir. :harika:

Ancak zamanında kendi tecrübelerimin yanında Adem ustayla yaptığımız bir muhabbette kendisinin de anlatımıyla en net teşhis için şu yöntem denenebilir; araç düz bir yolda atıyorum 2. vitesteki bir hız ile gidiyorken 4. veya 5. vitese atılıp gaza yüklenilir, araç devrini bulup hızlanıyorsa debriyaj sağlamdır, devir yükselmesine rağmen hızlanmıyorsa debriyaj kaçırmaya başlamıştır.

Yıllar önce evimizdeki 99 Bora ile devir yükselmesine rağmen yokuşları çıkamamaya başlayınca bu durumu tecrübe etmiştim.

Wildboytam35

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3
Araç Renk ve Tip
Siyah-Sedan
2011 benzinli aracın 90 bin bakımını yaptırdım.
Yağ filtresi bosch
Polen,hava filtron
115 tl
Motor yağı : Liqui moly 5w 30 molygen 5 litre
257 tl
bujiler ,4 fren baltası ve genel kontrol ,motor bölümü yıkama,
İşçilik: 250 tl
Yer: izmir
Ilk kez bakım yaptırıyorum bakimdan sonra bir kac arkadas ile konusmamdan sonra işcilik sanki biraz fazla istenmis gibi , toplam 2 saat te tüm bakım bitti.

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
Merhabalar, 2011 Mazda 3 1.6 Dizel aracım 104.000 km de ,önceki sahibi vurdum duymaz birine benziyordu tahminim en dandik yağı kullanmıştır ve direksiyon ve şanzıman yağını hiç değiştirmemiştir diye düşünüyorum. uzun süre bineceğimi düşündüğüm için aracıma bakım yapacağım, motor yağı, direksiyon yağı, şanzıman yağı,fren yağı, antifiriz ve hava-yağ- polen filtreleri ne kadar akışkan varsa değiştirmeyi düşünüyorum. en kaliteli yağları kullanmayı düşünüyorum ( lique moly , motul gibi ) bunun için siz değerli kullanıcılardan ve ustalardan yağ markası ve hangi seri kullanmam gerekli , hangi yağdan kaç litre almam gerekli bilgi almak istiyorum. şimdiden teşekkürler... ürün görsellerini eklerseniz sevinirim.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Merhabalar, 2011 Mazda 3 1.6 Dizel aracım 104.000 km de ,önceki sahibi vurdum duymaz birine benziyordu tahminim en dandik yağı kullanmıştır ve direksiyon ve şanzıman yağını hiç değiştirmemiştir diye düşünüyorum. uzun süre bineceğimi düşündüğüm için aracıma bakım yapacağım, motor yağı, direksiyon yağı, şanzıman yağı,fren yağı, antifiriz ve hava-yağ- polen filtreleri ne kadar akışkan varsa değiştirmeyi düşünüyorum. en kaliteli yağları kullanmayı düşünüyorum ( lique moly , motul gibi ) bunun için siz değerli kullanıcılardan ve ustalardan yağ markası ve hangi seri kullanmam gerekli , hangi yağdan kaç litre almam gerekli bilgi almak istiyorum. şimdiden teşekkürler... ürün görsellerini eklerseniz sevinirim.
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var...

Motor ve diğer aksamların ihtiyaç duyduğu değerlerde ürünleri kullanabilirsin... Marka olarak şahsen liqui moly'i tavsiye ederim.

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
Mesajının taşındığı bu konuyu incelemekte fayda var...

Motor ve diğer aksamların ihtiyaç duyduğu değerlerde ürünleri kullanabilirsin... Marka olarak şahsen liqui moly'i tavsiye ederim.

Bu bilgiler lazımdı teşekkür ederim 43 sayfa forum okumama rağmen kitapçığa baktım öyle buldum .
Mesaj otomatik birleştirildi:

1.6 Diesel Motor (Y6)

Kapasitesi : filtreli 3.8 Litre - filtresiz 3.4 Litre
5-30 yağ için özellikleri:( API CF veya ACEA B1 /B3/B5) ( API CD/CE/CF-4 veya ACEA B3/B4)

Soğutma suyu : 9 litre (FL22 ) antifriz

Düz şanzıman yağı : WSS-M2C200 -D2 kapasite (1.9 litre )

Direksiyon Hidroliği : ATF M3 veya M-5 veya Dexron-2 (2 litre)

Fren/Debriyaj Hidroliği : SAE J1703 FMVSS116 DOT 3 -DOT 4 DOT 5.1(1 litre)

Yanlışım varsa düzeltin.

Ekli dosyalar

• 35E77045-063D-4AC4-AF6D-C05BD2ADDFD9.jpeg
    35E77045-063D-4AC4-AF6D-C05BD2ADDFD9.jpeg
    276.5 KB · Görüntüleme: 23
  • DCAB6CC0-7C8B-412E-AB2D-011152990135.jpeg
    DCAB6CC0-7C8B-412E-AB2D-011152990135.jpeg
    297.1 KB · Görüntüleme: 23
  • 6528E247-E5CB-4C4C-9181-A6B23494A21E.jpeg
    6528E247-E5CB-4C4C-9181-A6B23494A21E.jpeg
    331.1 KB · Görüntüleme: 19
  • 287C5CD6-2112-4AC7-8024-84AF0560B5D8.jpeg
    287C5CD6-2112-4AC7-8024-84AF0560B5D8.jpeg
    312.5 KB · Görüntüleme: 19
  • 7B56BC92-660E-4AB7-91FF-54D40A035080.jpeg
    7B56BC92-660E-4AB7-91FF-54D40A035080.jpeg
    249.4 KB · Görüntüleme: 17
Son düzenleme:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
en kaliteli yağları kullanmayı düşünüyorum ( lique moly , motul gibi ) bunun için siz değerli kullanıcılardan ve ustalardan yağ markası ve hangi seri kullanmam gerekli , hangi yağdan kaç litre almam gerekli bilgi almak istiyorum.

Bu bilgiler lazımdı teşekkür ederim 43 sayfa forum okumama rağmen kitapçığa baktım öyle buldum .

Kitapçıkta Dexelia haricinde yağ markası göremedim ben. :rolleyes:

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Çünkü servis kendi yağını önerir her zaman
İşte ben de onu diyorum. Bu kitapçıkta "marka önerisi ile ilgili" bir şey bulamazsınız. Fakat siz 43 sayfalık forumda bulamadığınızı kitapçıkta bulduğunuzu iddia etmişsiniz ya ona istinaden söyledim ben de... ;)

Bu konu altında bulamadıysanız şu konuya da bakabilirsiniz marka seçimiyle ilgili olarak:

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
1.6 Diesel Motor (Y6)

5-30 yağ için özellikleri:( API CF veya ACEA B1 /B3/B5) ( API CD/CE/CF-4 veya ACEA B3/B4)

ben bu bilgileri demek istemiştim, burda marka model yazmıyor, hangi serii den kaç litre almak gerekiyor bunu 43 sayfada yazan yokmuş. boş boş okudum sadece :D servis bilgi kitabının resmi de yokmuş ekledim belki birinin işine yarar :D

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
1.6 Diesel Motor (Y6)

ben bu bilgileri demek istemiştim, burda marka model yazmıyor, hangi serii den kaç litre almak gerekiyor bunu 43 sayfada yazan yokmuş. boş boş okudum sadece :D servis bilgi kitabının resmi de yokmuş ekledim belki birinin işine yarar :D
Hangi serinin ne kadar olduğunun önemi yok ki, değerleri karşılayan ortalama marka yağ/sıvı alınır, değişim yapılır. ;)

Bence de boş boş okumuşsun... ;)

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
Hangi serinin ne kadar olduğunun önemi yok ki, değerleri karşılayan ortalama marka yağ/sıvı alınır, değişim yapılır. ;)

Arkadaşım ben bu yağdan 5 litre alacaktım ama 3.8 i öğrendiğim için 4 litre alıcam. Hidrolik 0.5 değil de 1 l alıcam vs ne kadar ukalasınız sözde yardımlaşma grubu . Asıl sen boş okuyorsun ne demek istediğimi anlamamışsın. 43 sayfayı tek tek okumak zorunda mıyım emin ol benim yazdığım bilgiler daha faydalı. Goygoy muhabbeti %90

Bana şu yağdan al bu yağdan al bu filtreden al vs diyecek usta arıyordum ama boş işlerle polemiğe giriyorsunuz. Bilginiz yoksa susarsınız ya da illa bişey yazmak istiyorsan bilmiyorum gerçek ustalara sor dersin olur biter.

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

Bana şu yağdan al bu yağdan al bu filtreden al vs diyecek usta arıyordum ama boş işlerle polemiğe giriyorsunuz. Bilginiz yoksa susarsınız ya da illa bişey yazmak istiyorsan bilmiyorum gerçek ustalara sor dersin olur biter.
Bilgi veya tecrübemin olmadığını çıkarım noktasında hangi düşüncede olduğunu bilmiyorum ve seninle tartışmaya girecek değilim. Senin de girmeni tavsiye etmem.

Forum teknik ve tecrübe olarak fazlasıyla dolu faydalanmanı tavsiye ederim.

* * *

Konu harici mesajlar silinecektir.

kadir

Kıdemli Üye
Araç Markası
Mazda 3 A/T İmp. 2012
Araç Renk ve Tip
Karamio-Sedan

Şu konudaki mesajlarından sonra oluşturdugun yada bende oluşturdugun profilden dolayı sorduklarına cevap verme gereksimi duymadım.

redfreeze

Sessiz
Araç Markası
2011 Mazda 3 1.6 D
Araç Renk ve Tip
Füme Sedan
Bana motul 5-30 efe 4 litre al gibi fikirlerini söylemeni bekledim ama sen ne kadar almamın önemi yok ortalama bişeyler al gibi cevap veriyorsun, bende Bilgin olmadığını düşündüm . Net bir cevap vermiyorsunuz ayrıca o reflektör muhabbetine gelince işin esprisine kaçtım ama nasıl bir profile soktuysan bende seni aynı profile soktum arkadaşım zaten bu saatten sonra alacağım olsa da almam altüstü reflektör...

Üst Alt