Lastik ve Jant- Fikir Alışverişi

1998model 626

Katılımcı
Araç Markası
1998 Mazda 626
Araç Renk ve Tip
Beyaz Hb
Arkadaşlar aracıma lastik bakıyordum bir süredir ve tatko da karar kıldım . Yüzde yüz yerli olması onceligimdi 4 lastik bin TL ye aldım daha evvel kar lastiğini de kullanmıştım ve gayet güzeldi bu lastiği de begendim yol sesini baya bir azalttı ıslak zemin performansı keşke b olsaydı ama c de fena degil almak isteyenlere öneririm

Lastik bu

Ekli dosyalar

• IMG_20190601_113647_7.jpg
    IMG_20190601_113647_7.jpg
    186 KB · Görüntüleme: 29

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Fiyat ve yerli malı olması güzel, umarım kullanım özellikleri ile ömrü de beklentileri karşılar. Bilgilendirme için teşekkürler.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
195/55/15 için lastik model düşüncelerinizi bekliyorum (hangi marka model)
Konu hakında ne yaptınız? Var mı bir gelişme?
Mesaj otomatik birleştirildi:

Herkese merhabalar, uzun zaman sonra yeniden gelebildim.
Arkadaşlar yazlık lastik alacağım, konu hakkında fikir ve önerileriniz olursa memnun olurum;
Orijinal Lastik ebatlarım : 195/55 R15. 4,5 yıldır kullandığım (aracı aldığımda bir ay önce sıfır takılmıştı) Debica 195/60 R15 (Aradaki değişim yüzdesi %3,17 fark olmasına rağmen neredeyse hiç sıkıntı yaşamadım diyebilirim bu ebatlarla). Yakıt/ıslak zemin/fiyat gibi faktörlerden dolayı lastik ebatlarında oynamak istedim ve orijinal ebadı 185/60 R15'e düşürdüğümde değişim yüzdesi % 1,17 oluyor, fakat yere basma daralırken yanak yine yükselmiş oluyor. Şimdi tüm faktörleri birleştirdiğimde bir kaç marka/model ve ebat arasında gidip geliyorum, öneri, tavsiye ve fikirlerinize açığım...
45403

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
Lastik konusunda seninle aynı durumdayım ihtiyaç hasıl olursa 4 veya 5. Sıradaki Falken'leri tercih ederdim şahsen.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Lastik konusunda seninle aynı durumdayım ihtiyaç hasıl olursa 4 veya 5. Sıradaki Falken'leri tercih ederdim şahsen.
Abi merhabalar, falken düşünüyorum ben de. Ancak şu H ve V olaylarına takıldım, hız ile ilgili olduklarını biliyorum H 210 km/s V 240 km/s . Benim araç her iki hızada çıkmıyor zaten max.205, ancak biraz forumlara göz attığımda bir sürü yorum var. H konforlu olur, V yüksek hızlarda ve ısındığında iş yapar ısınmadığında tutmaz gibi... Kafamı karıştırdı açıkçası! XL olmasını isterdim bu da yanakların sağlamlaştırıldığı anlamına geliyormuş...

Bayraktar

Doğayı Sev Xedos'u Öp!
Yönetici
Moderatör
Araç Markası
Xedos 9
Abi merhabalar, falken düşünüyorum ben de. Ancak şu H ve V olaylarına takıldım, hız ile ilgili olduklarını biliyorum H 210 km/s V 240 km/s . Benim araç her iki hızada çıkmıyor zaten max.205, ancak biraz forumlara göz attığımda bir sürü yorum var. H konforlu olur, V yüksek hızlarda ve ısındığında iş yapar ısınmadığında tutmaz gibi... Kafamı karıştırdı açıkçası! XL olmasını isterdim bu da yanakların sağlamlaştırıldığı anlamına geliyormuş...
Alacağınız ölçüde karar kıldıysanız ve yüksek hızlara çıkmıyorsanız, hız endeksinden önce yük endeksine bakmanız daha faydalı olacaktır. Zaten yük endeksi de hız endeksi ile hemen hemen orantılı değerler taşır.
XL diye bir sembol var mı bilmyorum da günümüz şartlarında normal kullanım için üretilen binek araçlarının lastikleri genellikle H ve V değerlerinde oluyor.

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Ben tatko aldim ve memnunum taktir sizin
Hayırlı olsun, kazasız belasız kullanın...
Yerli mal ben de almak isterim ama hala güvenmiyorum maalesef, Petlas ile ufakta olsa lastiklerden ötürü kaza yapmıştım aldığımın ertesi günü, Lassa ederinin çok üzerinde paraya satılıyor, tatko oldukça eski bir firma olmasına karşın otomobilde yeniler, Falken ve Dunlop Türkiye'de üretiliyor, yani yerli sayılabilir. Dunlop çabuk sertleşiyor diye konuşuluyor, bu yüzden bu listede yok, yani eledim, Falken kış lastiği bir arkadaşım (aracıyla çalışıyor, aylık 8-10 bin km yapıyor) aldı ve çok memnun kaldı, Falken Japon malı ve Türkiye'de ki fabrikada çokça mühendisi çalışıyormuş, malum Japonlar işlerine sadık ve çakallık peşinde olmayan millettir, neyse çok uzattım , saygılar ‍♂️

Alacağınız ölçüde karar kıldıysanız ve yüksek hızlara çıkmıyorsanız, hız endeksinden önce yük endeksine bakmanız daha faydalı olacaktır. Zaten yük endeksi de hız endeksi ile hemen hemen orantılı değerler taşır.
XL diye bir sembol var mı bilmyorum da günümüz şartlarında normal kullanım için üretilen binek araçlarının lastikleri genellikle H ve V değerlerinde oluyor.
Aynen çok haklısınız, H ve V ama işte hangisi? XL istememin sebebi yanakların güçlendirildiğini ifade ediyormuş, her markada ve ebatta bulunmuyor, 55 yanak ince olması nedeniyle XL özelliği olması tercihim olurdu, ama Falkenlerde sanırım 185/60R15 H'lerde XL olanı varmış, ama ben orijinal ebatlarda yani 195/55R15 alacağım sanırım, çünkü virajlarda hız kesmeyi sevmiyorum 60 yanakta sorun yaşamıyordum ancak 185/60 olunca kafamda soru işaretleri oluştu, tamam sürtünme azalıyor ve yakıt tasarrufu sağlanıyor ama bu düz yolda sabit hızlarda geçerli oluyor, değişken hızlarda ve ani tepkimelerde cevap vermeyebilir diye düşünüyorum, tamam yine orijinal ölçütü olan 185/65 R14'ü kışlıklarda kullanıyorum ve çok memnunum ama kışında zaten daha temkinli gidiliyor, selamlar

Bende 195-60-15 aldım falken ben normal de Nokian alacaktım onda satıcı kaynaklı sıkıntı olduğu için falken e yoneldim şimdilik memnunum
Arkadaşım merhabalar,
Mart'tan Haziran'a geçen süre içinde lastikler ile ilgili düşünceleriniz ne yöndedir? Kaç km yaptınız? anormal bir durum yaşadınız mı?

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
@meriç bizim gibi mülayim son kullanıcıların o değerlerin değişkenliğini anlayabileceğini sanmıyorum. Bu yüzden ortalama lastikler işimizi görür diyorum. :)

ezmocesteri

__bülent__
Yönetici
Global Moderatör
Veli abinin dediği gibi o farkı hissetmemiz zor. Lastik aldığım dönemler mantık olarak hız ve yük değeri daha iyi olanı tercih ediyordum. Hiç bir sıkıntı yaşamadım. XL'ta jantı koruyan bir şerit oluyor.

gececi

Katılımcı
Araç Markası
2011 M3 A/T Pikaçu
Araç Renk ve Tip
Gri - Sedan
Bende bende... Tek sıkıntı jant ölçüsü, kapıdaki fabrika değerinden farklı olunca muayenede sorun oluyor diye biliyorum. 16 inçten 17 inçe çevrilmiş.

Araç Markası
2009 Mazda 3 Touring
Araç Renk ve Tip
Sedan - Gri Şimşek
Lastik piyasası hareketlenmişken güncelleme çekeyim o zaman.

18 Kasım'dan bu yana guzunun ayaklarına taktığımız Falken 195/65 R15 Xiex910 papuçlarla geziyorum. 6bin km yol yapmışım bu süreçte. (aracın orj ebatları 185/65 R15 veya 195/60 R15. Benden önce 195/65 olunca değiştirmek istemedim.)

Üstünden Michelin çıkaracağım için tereddütteydim ama Michelin'i - yıpranmasının etkisi illaki var- hiç aratmadı, ıslak/kuru zeminlerde 60km/s ile yaptığım testlerde bana gayet iyi seviyede güvenli olduğunu hissettirdi. Bu hızlarda eski lastikler doğrudan kızaklamaya başlarken Falken ile 2/3 abs tepkisiyle araç duruyordu. Soundmeter ile yaptığım genel ses testinde - yanlış hatırlamıyorsam- -60+ db ortalama veriyordu. Ki Michelin de bu değer bir iki sayı daha yüksekti.

7 aylık/6bin km kullanım sonrası yukarıdakilerden farklı minvalde bir ifade kullanmayacağım ancak sanki ani frenlemede abs daha hızlı devreye girmeye başladı. Bu değişim havaların ısınmasına veya yıpranma etkisine yorulabilir. Ancak bu fiyatlandırma aralığında Falken hala en tercih edilebilirlerin başında geliyor diye düşünüyorum.

Hatta geçen hafta Ankara'da kayınbiraderin 2004 Focus'una da 4 adet 195/60 R15 Falken'i 290 TL'den taktırdık. Kendi lastiklerimi de AliDayı'dan ancak internet üzerinden almıştım bu sefer doğrudan gidip yerlerinde tecrübe ettik.

IMG_20190608_140154.jpg

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet

18 Kasım'dan bu yana guzunun ayaklarına taktığımız Falken 195/65 R15 Xiex910 papuçlarla geziyorum. 6bin km yol yapmışım bu süreçte. (aracın orj ebatları 185/65 R15 veya 195/60 R15. Benden önce 195/65 olunca değiştirmek istemedim.)

Üstünden Michelin çıkaracağım için tereddütteydim ama Michelin'i - yıpranmasının etkisi illaki var- hiç aratmadı, ıslak/kuru zeminlerde 60km/s ile yaptığım testlerde bana gayet iyi seviyede güvenli olduğunu hissettirdi. Bu hızlarda eski lastikler doğrudan kızaklamaya başlarken Falken ile 2/3 abs tepkisiyle araç duruyordu. Soundmeter ile yaptığım genel ses testinde - yanlış hatırlamıyorsam- -60+ db ortalama veriyordu. Ki Michelin de bu değer bir iki sayı daha yüksekti.

7 aylık/6bin km kullanım sonrası yukarıdakilerden farklı minvalde bir ifade kullanmayacağım ancak sanki ani frenlemede abs daha hızlı devreye girmeye başladı. Bu değişim havaların ısınmasına veya yıpranma etkisine yorulabilir. Ancak bu fiyatlandırma aralığında Falken hala en tercih edilebilirlerin başında geliyor diye düşünüyorum.

Hatta geçen hafta Ankara'da kayınbiraderin 2004 Focus'una da 4 adet 195/60 R15 Falken'i 290 TL'den taktırdık. Kendi lastiklerimi de AliDayı'dan ancak internet üzerinden almıştım bu sefer doğrudan gidip yerlerinde tecrübe ettik.

Ekli dosyayı görüntüle 45453
Ali dayıdan aldım deyince beynim durdu hocam, fotoğrafı görünce çalışmaya devam etti... :huhuu:

meriç

Katılımcı
Araç Markası
2001 Premacy 1.8 AT
Araç Renk ve Tip
Kırmızı, SW
Bende bende... Tek sıkıntı jant ölçüsü, kapıdaki fabrika değerinden farklı olunca muayenede sorun oluyor diye biliyorum. 16 inçten 17 inçe çevrilmiş.
muayenede 5'i de aynı ebat olunca sıkıntı çıkmıyor. Arkadaşım yeni muayene yaptırdı, 16'dan 18'e çevirilmiş jant lastikle gitti...

@meriç bizim gibi mülayim son kullanıcıların o değerlerin değişkenliğini anlayabileceğini sanmıyorum. Bu yüzden ortalama lastikler işimizi görür diyorum. :)
Haklısın Veli abi, ben Falkenlerde karar kıldım gibi ama orijinal ebatlarda (195/55r15) taktıracağım. Kocaeli'de Falken bayisi yok, lastikpark'larda oluyor ya da getiriyorlar ama uçuk rakam verdiler, peşinde 310 vadede 340/adet. Bir lastikçi arkadaşla yazışıyorduk taksit için bilgi verecekti iki gün oldu, sabah arayayım bari :) 195/55r15'i çelik sibop, kargo dahil 280 lira dedi, enpara kredi kartı kullanıyorum vade farksız 6 taksit yapıyor (8 istedim onun cevabını bekliyorum) 1120 lira yapıyor, 100 lira da sökme takma bedeli eklenince 1220 liraya bitecek sanırım...

Ekli dosyayı görüntüle 45453
Bilgiler için çok teşekkürler, ben ikna oldum sanırım :)

Son düzenleme:

Domestos

JaDeD
Yönetici
Global Moderatör
Araç Markası
Fiat Fiorino
Araç Renk ve Tip
Beyaz Gamyonet
muayenede 5'i de aynı ebat olunca sıkıntı çıkmıyor. Arkadaşım yeni muayene yaptırdı, 16'dan 18'e çevirilmiş jant lastikle gitti...

Haklısın Veli abi, ben Falkenlerde karar kıldım gibi ama orijinal ebatlarda (195/55r15) taktıracağım. Kocaeli'de Falken bayisi yok, lastikpark'larda oluyor ya da getiriyorlar ama uçuk rakam verdiler, peşinde 310 vadede 340/adet. Bir lastikçi arkadaşla yazışıyorduk taksit için bilgi verecekti iki gün oldu, sabah arayayım bari :) 195/55r15'i çelik sibop, kargo dahil 280 lira dedi, enpara kredi kartı kullanıyorum vade farksız 6 taksit yapıyor (8 istedim onun cevabını bekliyorum) 1120 lira yapıyor, 100 lira da sökme takma bedeli eklenince 1220 liraya bitecek sanırım...

Bilgiler için çok teşekkürler, ben ikna oldum sanırım :)
Piyasayı bilmiyorum ama, fiyat bana uygun geldi. Şimdiden hayırlı olsun. :)

dina35

Katılımcı
Araç Markası
1994 - Mazda626
Araç Renk ve Tip
Gümüş Gri
Mrb arkadaşlar 185 65 14 ebadında tavsiye arıyorum izmirdeyim kar kış olmuyor malum yağmuru bol yazın sıcak bu etkenlere göre f/p olarak ne önerirsiniz teşekkürler

Üst Alt